| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
armira
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herby

Mam pytanie. Przy wyszukiwaniu herbu podani są herbowni. Czy to oznacza, że wszyscy w całym kraju o tym konkretnym nazwisku mają ten herb? Czy chodzi tutaj raczej o konkretny ród?

Pią 25 Maj, 2018 13:39

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik





Posty: 592
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Specyfiką polskiej heraldyki są rody herbowe do których należy wiele rodzin. Znalezienie posiadanego nazwiska przy danym herbie nie oznacza ze przynależymy do tego rodu herbowego (herbu). Przykładowo nazwisko Potocki jest wymieniane przy 7 herbach : Lubicz, Janina, Ostoja, Pilawa, Poraj, Szreniawa i Szeliga. Nie oznacza to, że mając takie nazwisko przysługuje nam prawo posługiwania się nimi wszystkimi. Jeśli w rodzinie nie pozostał przekaz jakim herbem pieczętowali się przodkowie, pozostaje szukać takich informacji w aktach metrykalnych, kronikach i innych dokumentach. Trzeba też pamiętać, że nie wszyscy noszący nazwisko Potoccy przynależą do stanu szlacheckiego. Zdarza się że w przeszłości ktoś przybrał lub zastąpił swoje prawdziwe nazwisko na ładniej brzmiące w rzeczywistości nie mając przodków pośród szlachty. Najpewniejszym potwierdzeniem przynależności do stanu szlacheckiego i danego herbu jak wspomniałem są akta metrykalne. Obecnie nie jest problemem udokumentowanie 5-6 pokoleń wstecz, choć nie kryję że wymaga to czasu i zaangażowania w przeszukiwaniu archiwów.

Pon 03 Gru, 2018 16:57

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.