| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polska jako przyklad "kraju reformacji"?

Chcialbym sie z Wami podzielic i uslyszec takze Wasze zdanie na temat reformacji w Polsce.

Uwazam, ze mielismy szanse stac sie naprawde potega zarowno oswiecenia jak i tez nauk. Gdyby...no gdyby nie ta ciemnota zasciankowa oraz .........niestety Kosciol Rzymsko-Katolicki.

W szczegolnosci podczodze tutaj do tematyki BRACI POLSKICH zwanymi takze antytrinitarzami, arianami, socynami itd. Jestem zdania, iz byl to jeden z bardzo inteligentnych ruchow tamtego stulecia i uwazam to za hanbe, ze zostali nawroceni lub wygnani. Podejme nawet jeszcze wyzsza lub dalekonosna teze: jestem za tym aby ta religia lub wyznanie powrocilo do Polski. Tylko czy pasowaliby w XXI wiek i IV RP? Bardzo szczęśliwy Od nich mogliby sie rozni ludzie nauczyc co to jest tolerancja itd.

Bracia Polscy nie byli tylko wyznaniem czy spolecznoscia religijna. Niektore z ich ideii i posuniec byly spolecznie radykalne. Dla nich szlachcic, mieszczan i chlop to BRACIA. A nie jak u innych reformowanych lub luteran, gdzie wladza to wladza.

Wejdzmy w dyskusje na ten temat. Z czasem bedzie moze historyczna, czasem moze i teologiczno-filozoficzna.

Pią 01 Wrz, 2006 12:47

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Problem reformacji to temat bardzo złożony, szczególnie w kraju kiedyś uchodzącym za ostoję wolności wyznaniowej. W końcu bez kozery o RP mówiło się jako o "państwie bez stosów". Jednak jak każdy człowiek i kraj zanotowaliśmy też niechlubne momenty. I do takich chyba należy historia braci polskich. Wg mnie był to ruch składający się z najbardziej wykształconych postaci z wszystkich środowisk protestanckich. A co ciekawe byli wielkimi pacyfistami (to chyba oni zapoczątkowali ruch pacyfistyczny). Symbolem tego było noszenie przez nich drewnianych mieczy. To tak w formie ciekawostki.
Ja jako mieszkaniec Torunia w tym miejscu muszę wspomnieć egzekucję braci polskich w Toruniu w 1724 roku. To te wydarzenia zapamiętała Europa, a nie dzieła braci polskich. A szkoda...

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sob 02 Wrz, 2006 23:26

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja jako mieszkaniec Torunia w tym miejscu muszę wspomnieć egzekucję braci polskich w Toruniu w 1724 roku. To te wydarzenia zapamiętała Europa, a nie dzieła braci polskich. A szkoda...

Tak, tylko że nasze miasto jest również słynne z pierwszego w Europie ekumenicznego zjazdu Collegium Charitativum w 1645 roku, zorganizowanego przez króla Władysława IV Wazę.
A co do reformacji, to nie należy zapominać, że niektóre nowe wyznania miały w sobie charakter agresywny i często specjalnie działały na szkodę większości np. katolickiej. Wina nie leżała tylko po jednej stronie, a to widać na przykładzie tmultu toruńskiego.

_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Nie 03 Wrz, 2006 14:00

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w 100% się zgadzam z Belizariuszem Bardzo szczęśliwy
_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Nie 03 Wrz, 2006 19:10

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Uwazam, ze mielismy szanse stac sie naprawde potega zarowno oswiecenia jak i tez nauk. Gdyby...no gdyby nie ta ciemnota zasciankowa oraz .........niestety Kosciol Rzymsko-Katolicki.


Z tą potęgą to nie wiem jakby było - może w dziedzinie naukowej rzeczywiście, ale politycznie wiele by nam to nie dało. Nie w tym, że nie było tolerancji, leżały przyczyny słabości RP. Czy w ogóle wówczas gdziekolwiek była jakaś tolerancja? Taka Francja odwołała edykt nantejski bodaj w 1685 r., a i tak cały czas była pierwszą potęgą na kontynencie. Braci polskich skazano na banicję w roku 1658 - za kolaborację ze Szwedami. Istotne z punktu widzenia oceny tego byłoby wiedzieć, na ile ten zarzut był prawdziwy? Bo jeśli istotnie kolaborowali - to nie ma o czym mówić, ponieśli zasłużoną karę. Ale jeśli nie - można zacząć się zastanawiać...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 03 Wrz, 2006 19:30

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No ale przeciez oni nie kolaborowali, wiec ten temat jakby sie juz sam wyjasnil. Przeszkadzali poprostu tzw. "ciemnoscie katolickiej"..........taka niestety i dzisiaj u nas ma swoich zwolennikow.

Pon 04 Wrz, 2006 11:59

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie ja tego nie wiem na 100% Nie znam dowodów jakie im przedstawiono i uzasadnienia wyroku banicji. Gdyby ta wiedza była mi znana, mógłbym wyrobić sobie jakieś zdanie na ten temat, a tak - na razie (dla mnie) sprawa jest otwarta...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 04 Wrz, 2006 17:36

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem to herezja. No i mieli problemy, bo sami byli podzieleni odnosnie dzialalnosci Panstwowej. Byli tacy za i przeciw. Ogolnie byli ale pacyfistami.

Sro 06 Wrz, 2006 13:25

Powrót do góry
kubus925
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No reformacje przeszliśmy jak cholera. Wszystkie kraje do okoła sobie radzą. Szczególnie jak patrzę na Niemcy to mnie szlak trafia. Tak się daliśmy zrobić, że zabrali wszystko, poukładali sobie sprawy w państwie, żyją bez problemu. A u nas ? Coraz niższe zarobki, standard życia chyba też coraz niższy. Dla młodych pracy nie ma, a i młodzi pracować nie chcą. Sami studenci chcący zarabiać miliony.

Sro 25 Wrz, 2013 18:52

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.