| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mw05
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 141
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Układ z Schengen

Chciałbym wiedzieć co myślicie o przystąpieniu Polski do układu z Schengen oraz w ogóle o tym układzie.

Ja sam nie wiem, co o tym myśleć, ponieważ widzę duże wady tego pomysłu.
Dwa proste przykłady:
1. Poszukiwany przestępca może ukrywać się w kilkunastu krajach Europy (a zapewne podczas kontroli granicznej byłaby duża szansa na zatrzymanie go).
2. Problem znany z warszawskiego Stadionu X-lecia. Ukraińcy przemycają do Polski pirackie płyty, papierosy i alkohol, a potem rozprowadzają to bez kontroli celnej po Europie Zachodniej.

Słyszałem, że teraz policja danego kraju ma prawo ścigać przestępcę do szlabanu granicznego. Przejeżdżać przez granicę może tylko Europol i Interpol. Czy po wstąpieniu Polski do układu z Schengen coś się tutaj zmieni?

Jeszcze jedno pytanie: czy kiedy Polska przystąpi do układu z Schengen będzie można przekraczać granicę w każdym miejscu, czy tylko np. na drodze?

Pozdrawiam

Czw 31 Sie, 2006 21:48

Powrót do góry
Jones
Porucznik

Porucznik





Posty: 656
Skąd: Rzeczpospolita Słowiańska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
czy kiedy Polska przystąpi do układu z Schengen będzie można przekraczać granicę w każdym miejscu, czy tylko np. na drodze?

Co za głupie pytanie??
Po pierwsze juz przystąpiliśmy do niego jak nie wierzysz to idź na granice
Po drugie granice wolno przekraczać tylko na przejściu granicznym

Czw 31 Sie, 2006 22:47

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Raczej przed 2009 nie przystąpimy. Oznacza on zniesienie kontroli na przejściach granicznych wewnętrznych państw -sygnotariuszy. Funkcje SG przejmue polcja. Pozwala na kontynuowanie pościgu na terenie sąsiada. Na razie mamy przygotowania. Wspólne patrole policji i SG polskich i niemieckich w rejonie granicznym.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 31 Sie, 2006 23:02

Powrót do góry
Jones
Porucznik

Porucznik





Posty: 656
Skąd: Rzeczpospolita Słowiańska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Raczej przed 2009 nie przystąpimy

To na jakiej podstawie można przekraczać granice "na dowód"?? Zszokowany

Pią 01 Wrz, 2006 0:31

Powrót do góry
mw05
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 141
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przekraczać granicę na dowód można przekraczać z państwami UE po naszym wejściu do UE.

Pozdrawiam

Pią 01 Wrz, 2006 7:42

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jones napisał:
Co za głupie pytanie??
Po pierwsze juz przystąpiliśmy do niego jak nie wierzysz to idź na granice

Laughing Laughing Laughing Nie ma głupich pytań. Są za to odpowiedzi Laughing Laughing Laughing .
A wystarczyło zerknąć do Wikipedii.

maxikasek napisał:
Funkcje SG przejmue polcja. Pozwala na kontynuowanie pościgu na terenie sąsiada. Na razie mamy przygotowania. Wspólne patrole policji i SG polskich i niemieckich w rejonie granicznym.

To w pewnym sensie uproszczenie. Fakt, w RFN nie ma już Frederalnej Straży Granicznej bo w wyniku przemian stała się Policją Federalną (o zasięgu ogólnokrajowym w przeciwieństwie do policji Landów).
W polsce od dawna obowiązuje zasada, że w pasie nadgranicznym SG ma te same uprawnienia co policja (jakaś umowa, której szczerze mówiąc nie czytałem).

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 01 Wrz, 2006 10:13

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:
Fakt, w RFN nie ma już Frederalnej Straży Granicznej bo w wyniku przemian stała się Policją Federalną (o zasięgu ogólnokrajowym w przeciwieństwie do policji Landów)
.
A tego nie wiedziałem Zszokowany Po mojej wsi dalej jeżdżą samochodami z napisem BGS- ale widocznie nie zdążyli przemalować.
Marmik napisał:
W polsce od dawna obowiązuje zasada, że w pasie nadgranicznym SG ma te same uprawnienia co policja (jakaś umowa, której szczerze mówiąc nie czytałem).

Dokładnie, wprawdzie "suszarek" nie mają, ale mogą cię zatrzymać i wlepić mandat za np. brak świateł. A ostatnio spotkałem samodzielny patrol Polizei, ale chyba na "swoich volksdojczy" polowali Bardzo szczęśliwy

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 01 Wrz, 2006 12:02

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
A tego nie wiedziałem Zszokowany Po mojej wsi dalej jeżdżą samochodami z napisem BGS- ale widocznie nie zdążyli przemalować.

Zmiana nastąpiła w wyniku restrukturyzacji służb federalnych na przełomie czerwca i lipca 2005 roku. Jeżeli będziesz chciał wejśc na oficjalną stronę BGS przekieruje Cię od razu na BPOL.
Co do szczegółów to nie wypowiem się bo z niemieckiego jestem noga, ale może niektórzy niemieckojęzyczni koledzy na forum pogrzebią i wyszukają jakieś ciekawostki lub popawią mnie Wink .

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 01 Wrz, 2006 19:56

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jones napisał:
Cytat:
czy kiedy Polska przystąpi do układu z Schengen będzie można przekraczać granicę w każdym miejscu, czy tylko np. na drodze?

Co za głupie pytanie??
Po pierwsze juz przystąpiliśmy do niego jak nie wierzysz to idź na granice
Po drugie granice wolno przekraczać tylko na przejściu granicznym


No wiesz, troche osadzasz kogos z gory. Jednak Polska nie nalezy w pelni do ukladu Schengen. Jesli by tak bylo, to niepotrzebne bylyby kontrole graniczne. A te jednak istnieja. Inne przyklady sa n.p. Francja/Niemcy, Francja/Hiszpania to jest Schengen, tak jak powinno to funkcjonowac. A nie jak u nas.

Sob 02 Wrz, 2006 14:19

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polska NIE pospisywała układu z Schengen. Kontorla na granicach Polski z krajami UE istnieje. To że jeździmy na dowód a nie paszport to odrebna kwestia. Jedno to fakt istnienia kontroli a drugie to tego na jakich dokumentach ta kontorla się odbywa.

W Polsce chyba też od nieawna SG ma prawo na terenie całego kraju zatrzymywać i kontrolować...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 03 Wrz, 2006 1:35

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.