| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Litwiniewnko, Skripal i inni

Od kilku dni europejskie a głównie brytyjskie media huczą i unoszą się oburzeniem na temat niesłychanej – ich zdaniem – zbrodni, jakiej dopuścili się Rosjanie usiłując zamordować renegata z wywiadu wojskowego ZSRR/FR niejakiego płk GRU Siergieja Skripala, który kilka lat temu zmienił barwy klubowe i przeszedł na stronę Zachodu. Zawsze chce mi się śmiać, kiedy czytam ten histeryczny bełkot. No bo czego się oni spodziewali? – że GRU odpuści zdradę? Nie, Rosjanie zdrady nie odpuszczają i słusznie. I chodzi tu nie tyle o samą karę jako taką, ale o jej nieuchronność. Przekonali się o tym tacy jak Wołkow, Skripkin, Pienkowski, czy ostatnio Litwinienko. No i teraz Skripal. W świecie służb nie ma zmiłuj się i kara musi być wymierzona, nawet jeżeli nałożono ją wiele lat temu.
Poza tym zawsze przypominają mi się wyczyny kmdr Jamesa Bonda i bohaterów powieści Fredericka Forsytha, Kena Folletta, Johna Grishama, Roberta Ludluma i oczywiście Johna Le Carre’a jak to dzielnie walczą z radzieckim/rosyjskim wywiadem i oczywiście zawsze zwyciężają. Przypomina mi to nieco powieści Henryka Sienkiewicza pisane ku pokrzepieniu serc… Tymczasem brytyjski kontrwywiad dał ciała na całej linii i teraz wrzaskiem usiłuje pokryć swą konfuzję.
W tym kontekście co najmniej dziwna wydaje się postać niejakiego Wiktora Suworowa alias Władymira Bogdanowicza Riezuna – majora GRU, który zbiegł z radzieckiej placówki dyplomatycznej w Genewie i oddał się pod opiekuńcze skrzydełka Brytyjczyków, a teraz wysługując się swym nowym panom pisze książki szkalujące ZSRR, a w szczególności komunizm. Nie on pierwszy, nie on ostatni. Takich było i jest dużo.
Ze swej praktyki granicznej wiem, że na Zachód uciekali nie ci, którzy w Polsce Ludowej mieli najgorzej – ale ci, którzy mieli z niej największe korzyści: przedstawiciele „wolnych” zawodów, dyplomaci, wysoko postawieni partyjniacy, wysocy oficerowie WP, UBP/SB czy innych służb – słowem ci, którzy w PRL klepali biedę i cierpieli pod rządami partyjnych kacyków, jak głosili to przed mikrofonami RWE czy VoA. Oczywiście trafiali się „normalni” uciekinierzy – przed współmałżonkiem, przed alimentami, przed pasem ojca za dwóje na świadectwie, przed opinią środowiska, czy wreszcie w nadziei na tzw. „lepsze” życie. Ci ostatni dobrze wiedzą, jak ciężko było na nie zasłużyć: najpierw obóz przejściowy, skamlanie o obce obywatelstwo, potem naturalizacja, studia, szkolenia i wymarzona praca – jak się komuś udało, bo to było tylko dla najzdolniejszych i najbardziej pracowitych. To były całe dziesięciolecia walki o byt. Niektórzy tego nie wytrzymywali i skruszeni wracali. Woleli odsiedzieć w polskim więzieniu, niż żyć wśród zachodnich luksusów. Tak właśnie było, choć brzmi to niewiarygodnie…
Ale powróćmy do renegatów z wywiadów KGB i GRU. Na tle tych wszystkich ofiar ciekawie rysuje się postać Suworowa vel Rezuna. Na nim od 1978 roku wisi wyrok KS, który nigdy nie został zeń zdjęty, mimo przemian w Rosji. Ciekawe, nieprawdaż? I co najciekawsze – pan Suworow mając świadomość, że za każdym winklem może czekać nań morderca z probówką polonu-210 czy sarinu, albo po prostu ze spluwą z tłumikiem, który ma za zadanie wykonać ten wyrok – jeździ sobie po świecie wygłaszając wykłady, biorąc udział w spotkaniach autorskich czy dyskusjach na temat tego, jak podły jest komunizm i jakim piekłem to był ZSRR. I co? – i nic. Napisał 23 książki na temat ZSRR i co? – i nic. Wziął udział w realizacji dwóch filmów na swój temat, i co? – i znów nic! Nikt nie truł go polonem, nikt go nie zastrzelił. Dziwne, nieprawdaż? Przecież – jak pamiętam – jego książki „Lodołamacz” czy „Akwarium” były do ostatniego dnia na Czerwonym Indeksie! Podobnie zresztą jak „Polowanie na «Czerwony Październik»” Toma Clancy’ego…
Kiedyś – przyznaję – byłem fanem twórczości Suworowa. Mam wszystkie książki, które zostały u nas wydane. Czytając je poczułem najpierw ciekawość, bo jego hipotezy odnośnie II Wojny Światowej u udziału w niej ZSRR były bardzo oryginalne, ale potem zdumienie i rozczarowanie. O ile trzy pierwsze: „Lodołamacz”, „Dzień M” i „Ostatnia republika” były opracowane starannie i postawione przezeń hipotezy trzymały się faktów, o tyle pozostałe są pisane pod z góry ustalone założenie: kapitalizm jest cacy, a komunizm jest be, no i na zapotrzebowanie i pod dyktando nowych panów Suworowa. Klasyczna dywersja ideologiczna skierowana do tych, którzy nienawiść do Rosji i ZSRR wyssali z mlekiem matki. Po prostu czytelnik czyta to, co chciałby przeczytać. Metoda stara jak świat, ale doskonale działająca w przypadku Polaków. I to oni byli i są targetem tych wynurzeń.
Dziwne to wszystko. Odnoszę wrażenie, że sprawa Suworowa to jakiś gigantyczny szwindel. I tylko trzeba by się zastanowić komu ma służyć i do czego.
A wrzaski Brytyjczyków jestem w stanie zrozumieć – no bo znów okazało się, że Rosjanie na Wyspach robią, co im się podoba, a osławiona MI5 jest bezsilna. A to jest już powrót do Zimnej Wojny.

Wto 13 Mar, 2018 15:30

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pucuwy ciąg dalszy:

Jak informują brytyjskie media, znaleziono ciało Rosjanina Nikołaja Głuszkowa, bliskiego współpracownika zmarłego oligarchy Borysa Bieriezowskiego. Mężczyzna został znaleziony w swoim domu w Londynie.
Nikołaj Głuszkow był rosyjskiego emigrantem, bliskim przyjacielem i współpracownikiem oligarchy Borysa Bierezowskiego. Ciało Głuszkowa zostało odnalezione przez rodzinę i przyjaciół, w poniedziałek późnym wieczorem. Mężczyzna miał 68 lat. Przyczyna śmierci nie jest jeszcze jasna.
W latach 90. Głuszkow pracował dla państwowej linii lotniczej Aerofłot i w firmie samochodowej LogoVAZ. W 1999 roku, gdy Bierezowski poróżnił się Władimirem Putinem i uciekł do Wielkiej Brytanii, Głushkov został oskarżony o pranie brudnych pieniędzy i oszustwa. Spędził pięć lat w więzieniu. Został zwolniony w 2004 roku.
W ostatnich latach Głuszkow mieszkał w Londynie, gdzie otrzymał azyl polityczny. W 2011 r. złożył zeznania na rozprawie Bierezowskiego przeciwko Romanowi Abramowiczowi.

Wto 13 Mar, 2018 18:42

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, sprawa Skripala jest wyjątkowa z dwóch powodów, po pierwsze dlatego że użyto gazu bojowego, po drugie Skripal nie był skazany ani poszukiwany przez służby Rosji. Skripal został uniewinniony i wymieniony na szpiegów rosyjskich. Atak na takiego człowieka jest czymś wyjątkowym, ja nie znam drugiego takiego przypadku.Dlatego nie ma się co dziwić oburzeniu WB, stała się rzeczy wyjątkowa, którą trzeba wyjaśnić. Szczególnie trzeba wyjaśnić motywy jakimi kierowali się sprawcy tej gigantycznej prowokacji. Wszystko wskazuje na rosyjski ślad, ale czy za ten atak odpowiadają władze rosyjskie czy może jakoś nieformalna grupa tego nie wiadomo. Pozdrawiam.

Wto 13 Mar, 2018 18:53

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 - ano właśnie nie wiadomo - ale media już ukrzyżowały Putina. Komuś jak widać bardzo zależy na pogorszeniu - i tak już złych - stosunków Rosja - Zachód.

Wto 13 Mar, 2018 20:23

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, dlatego że Putin jest najbardziej podejrzany, ma siły, środki i odpowiedni charakter. Jednak sprawa Skripala jest bardzo skąplikowana i obawiam się że nie zostanie nigdy wyjaśniona.
Razem ze Skripalem mieszkały w Anglii jego dzieci, które wielokrotnie bywały w Rosji, co świadczy że on i jego dzieci nie obawiały się takich podróży. Jednak w 2017 roku został zamordowany w Rosji w niewyjaśnionych okolicznościach jego syn. A teraz zamachu dokonano na niego i jego córkę. Wygląda mi to na wendetę, jednak czy jest to wendeta czy ma tylko na nią wyglądać tego się raczej nie dowiemy. Pozdrawiam.

Sro 14 Mar, 2018 13:21

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 - vendetta Putina? Rzecz jest możliwa, ale czy nie za bardzo oczywista Question Mnie to jakoś dziwnie kojarzy się z płk Kuklińskim - jemu też (ponoć) zamordowano dwóch synów i żonę też. Ale ciekawa rzecz - jemu samemu nic się nie stało i nikt go nie sprzątnął, ciekawe - nieprawdaż Question Wydaje mi się, że rodzinie zmieniono tożsamość i żyje sobie gdzieś w Hamaryce gdzie diabeł powiedział dobranoc...

Sro 14 Mar, 2018 15:08

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 - ja rozumiem, że Ciebie rajcują rozmaite teorie spiskowe, ale już bez przesady, dobra? Rodzinę pana pułkownika zamordowano. On przezył, gdyż był w tym czasie w innym miejscu, gdzie mordercy nie mogli go dosięgnąć. Później miał juz ochronę.
Jeśli chodzi o ostatnie mordy w UK - cóż - rosyjski wywiad przesyła sygnał: ci co nas zdradzą NIGDY i NIGDZIE nie będą mogli żyć spokojnie. A zrobiono to, gdyż czują się w tej chwili na tyle pewnie po zdestabilizowaniu światowych demokracji, że ujdzie im to w zasadzie na sucho.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Czw 15 Mar, 2018 1:10

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel - ja powtarzam tylko to, co podają media. To one są rozsadnikami STD.
Co do Skripala, to może to być vendetta mafijna. W latach 90. tego tałatajstwa napchało się m.in. do Polski, choć WOP a potem SG ostrzegały o napływie elementów mafijnych, to rządy UW/AWS miały to gdzieś. No a potem po kraju poszedł "seryjny samobójca"...

Czw 15 Mar, 2018 7:24

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skripal wybudził się ze śpiączki - ciekawe, co powie? - https://wiadomosci.onet.pl/swiat/siergiej-skripal-wybudzil-sie-ze-spiaczki/l1qdpnr

Sob 07 Kwi, 2018 14:00

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, według doniesień prasowych władze WB maja zażądać od Rosji wydania jej dwóch obywateli podejrzanych o udział w zamachu na Skripala i jego córkę. Czyli śledztwo przynosi efekty w postaci podejrzanych ale na tym się skończy bo władze FR nikogo nie wydadzą. Pozdrawiam. https://www.infosecurity24.pl/ciag-dalszy-sprawy-skripala-londyn-zazada-od-rosji-wydania-sprawcow-ataku

Czw 09 Sie, 2018 12:33

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że nie wydadzą, bo i z jakiej racji? Są podejrzani, ergo nie ma przygważdżających dowodów winy i władze brytyjskie chcą te dowody zdobyć - np. w areszcie wydobywczym. Poza tym cała ta sprawa cuchnie wyjątkowo nieudolną prowokacją, która jest bardzo potrzebna Zachodowi do utrzymania restrykcji wobec Rosji.

Czw 09 Sie, 2018 14:23

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
(...)według doniesień prasowych władze WB maja zażądać od Rosji wydania jej dwóch obywateli podejrzanych o udział w zamachu na Skripala i jego córkę.(...)

Rosja jako wolny kraj nie wydaje swoich obywateli w celu osądzenia w innym państwie..
Ale dowody zbrodni chętnie sam bym zobaczył..Może niech osądzą ich zaocznie skoro są dowody..
Pamiętam, że Polska jako Ludowa skazywała na karę śmierci zaocznie..Wyroki zostały potem anulowane więc chyba były niesłuszne...
Swoją drogą to Skripal został w Roski osądzony i skazany, mogliby więc Anglicy wydać skazańca do Rosji w celu odbycia kary..

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Czw 09 Sie, 2018 15:16

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdyby Rosjanie chcieli go zamordować, to by go załatwili, po cichu i bez zbędnych ofiar. Tu chodziło o coś innego. Być może ktoś chce coś ukryć i do tego potrzebny był ten cały cyrk, albo po to, by nałożyć na Rosję kolejne sankcje.
Tak już nawiasem, to bardzo mnie dziwi, że jak dotąd nie zamordowano renegata GRU - Wiktora Suworowa - a przecież zdradzał on największe tajemnice ZSRR i Rosji...

Czw 09 Sie, 2018 17:09

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 napisał:
Wiktora Suworowa - a przecież zdradzał on największe tajemnice ZSRR i Rosji...


Bo może miał zdradzać... Jak wcześniej (choćby z naszego podwórka) Światło czy później (być może) Kukliński...

Czw 09 Sie, 2018 18:01

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

VEB - no właśnie. Myślę, że to jest rosyjski agent wpływu...

Pią 10 Sie, 2018 6:04

Powrót do góry
Rose
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 2
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 napisał:
Gdyby Rosjanie chcieli go zamordować, to by go załatwili, po cichu i bez zbędnych ofiar. Tu chodziło o coś innego. Być może ktoś chce coś ukryć i do tego potrzebny był ten cały cyrk, albo po to, by nałożyć na Rosję kolejne sankcje.
Tak już nawiasem, to bardzo mnie dziwi, że jak dotąd nie zamordowano renegata GRU - Wiktora Suworowa - a przecież zdradzał on największe tajemnice ZSRR i Rosji...


Przecież wiarygodność Suworowa to poziom takiego naszego Sumlińskiego.

Pią 21 Wrz, 2018 14:42

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rose napisał:
erkael56 napisał:
Gdyby Rosjanie chcieli go zamordować, to by go załatwili, po cichu i bez zbędnych ofiar. Tu chodziło o coś innego. Być może ktoś chce coś ukryć i do tego potrzebny był ten cały cyrk, albo po to, by nałożyć na Rosję kolejne sankcje.
Tak już nawiasem, to bardzo mnie dziwi, że jak dotąd nie zamordowano renegata GRU - Wiktora Suworowa - a przecież zdradzał on największe tajemnice ZSRR i Rosji...


Przecież wiarygodność Suworowa to poziom takiego naszego Sumlińskiego.


Dokładnie, ale dla niektórych jest on co najmniej autorytetem!

Pią 21 Wrz, 2018 19:16

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.