| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polacy - Bohaterowie Związku Radzieckiego.

Witam, interesują mnie Polacy lub osoby polskiego pochodzenia odznaczeniu Złotą Gwiazdą Bohaterów ZSRR. Może znacie kogoś więcej niż osoby wymienione poniżej?
kpt. Władysław Wysocki
kpt.Juliusz Hibner
szer. Aniela Krzywoń
gen. Stanisław Popławski
Konstanty Rokossowski
gen. Aleksander Waszkiewicz

Pozdrawiam.

Pią 16 Lut, 2018 23:16

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3162
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Raczej nie , przynajmniej w tym okresie- jak napisał nieoceniony Edward Kospath-Pawłowski nadania tego tytułu za Lenino nie spotkały się z życzliwym przyjęciem w szeregach żołnierskich, tak więc na życzenie strony polskiej strona radziecka powstrzymała się z tym procederem na pewien czas.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Lewoniewski


Interesująca tematycznie strona : http://www.warheroes.ru/stats.asp


poxdr



Opis załącznika:

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Sob 17 Lut, 2018 11:18

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="panc"]
Cytat:
Raczej nie
Witam, możesz mieć rację chociaż w praktyce jest to całkowicie wykluczone. Wśród ponad 10 000 "Bohaterów ZSRR" odznaczonych za DWS jest tylko dwóch przedstawicieli mniejszości polskiej w ZSRR czyli Rokossowski i Popławski, co jest niemożliwe. Poza tym jako Polacy na stronie o bohaterach ZSRR są jeszcze wymienieni Wysocki i Krzywoń ( jedyna kobieta cudzoziemka odznaczona tym medalem). Waszkiewicz klasyfikowany jest jako Białorusin, Hibnera nie zlokalizowałem. Szukając informacji o tych osobach wyrywkowo przejrzałem część tej listy i innych Polaków nie znalazłem. Nawet osoby posiadające polskie imiona i nazwiska oraz polskie imiona ojca są klasyfikowani na tej stronie jako Białorusinu, Ukraińcy i Rosjanie w zależności gdzie się urodzili. Większość tych osób mogła mieć takie narodowości ale na pewno nie wszyscy. W latach 30 mniejszość polska w ZSRR była prześladowana, przyznawanie się do niej było powodem represji. Dlatego rozsądne było ją ukrywać, wychodzi na to że nawet w czasie DWS. Jednak znalazłem kilka "kwiatków" które mogą budzić wątpliwości np: Korybut Piotr syn Juliana ur. Pińsku - Rosjanin?, Wolski Wiktor syn Wacława ur obwodzie Briańskim - litewski szlachcic ??
Cytat:
jak napisał nieoceniony Edward Kospath-Pawłowski nadania tego tytułu za Lenino nie spotkały się z życzliwym przyjęciem w szeregach żołnierskich, tak więc na życzenie strony polskiej strona radziecka powstrzymała się z tym procederem na pewien czas.
Nie wiem czy ktoś byłby taki odważny oby złożyć Sowietą takie "życzenie". Bardziej to mogło mieć związek ze skandalem związanym ze "zmartwychwstaniem" Hibnera. Zresztą później już obywatelom polskim nie przyznawano tego tytułu, Hermaszewski dostał z "automatu" jako kosmonauta.

Pozdrawiam.

Pon 19 Lut, 2018 15:56

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, w lotnictwie LWP służyło trzech Bohaterów ZSRR gen. Fiodor Połynin, gen. Filip Agalcow i płk. Michaił Martynow, wszyscy oni otrzymali ten tytuł przed skierowaniem do LWP, a nawet przed 1941 rokiem.
Warto jeszcze wspomnieć o Annie Masłowskiej, która co prawda ma podanego ojca Iwana, ale mieszkała na kresach II RP. rosyjskie źródła nie podają jej narodowości.
Pozdrawiam.

Pon 12 Mar, 2018 13:53

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3162
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

OK Robert mam kilka zaległych postów, więc niech ten będzie pierwszy.
Zacznijmy od tej szóstki czyli osób narodowości polskiej lub polskiego pochodzenia zatrzymując się na moment przy Aleksandrze Waszkiewiczu sklasyfikowanego jako Białorusin na przytoczonej przeze mnie stronie, co nie uszło Twojej uwadze.

Marian Naszkowski „Lata próby" Warszawa 1967 :

”Waszkiewicz "był nieprzeciętnym, a zarazem ujmującym człowiekiem (...) z oczu ustawionych nieco skośnie, na pół po tatarsku, biła odwaga, a równocześnie wielka radość życia. Wspaniały kompan, pełen energii i wesela, z niespożytym ładunkiem optymizmu. Wierzył wyraźnie w swą gwiazdę, jak to się mówi. Nie miał uprzedzeń w stosunku do Polski, pojmował nasze racje, rozumiał swoją rolę. Wkrótce zresztą zapalił się do naszej dywizji, do naszej armii i stał się jej entuzjastą. W żyłach jego płynęła polska krew jakichś nieznanych już dziadów czy pradziadów. Sam wychował się w domu rosyjskim i nie uważał się za Polaka. Nikt z nas tego zresztą od niego nie żądał. Pozostał radzieckim oficerem i radzieckim patriotą, lecz ze szczerą sympatią odniósł się do sprawy polskiej„

Rokossowski wiadomo, -Popławski należy z kronikarskiego obowązku wspomnieć, że obdarzono go dość rzadką w WP (celowo używam tego skrótu ponieważ w oficjalnych dokumentach nie było czegoś takiego jak LWP) rangą.
Tak więc podsumowując -wszyscy trzej jak mówiono w latach czterdziestych i pięćdziesiątych byli ”popami„ czyli Pełniącymi Obowiązki Polaka.
Muszę w tym momencie skończyć niemniej obiecuję w miarę możliwości rychły powrót do tematu
pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Pią 16 Mar, 2018 9:50

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, znalazłem jeszcze dwie osoby odznaczone tym orderem podające się za Polaków służące w Armii Czerwonej : Aleksandr (Aleksander) Siemiradzki i Kazimir (Kazimierz) Tomaszewski. Ciekawostką jest że obaj używają zruszczonych form polskich imion. Pozdrawiam.

Pią 01 Lut, 2019 11:21

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, znalazłem jeszcze kilka osób deklarujących się jako Polacy, jednak wszyscy oni byli obywatelami ZSRR, mieszkającymi na terenach nie przyłączonych w 1939r do ZSRR: Julina Bronicki, Władysław Chruścicki, Aleksandr Piatakowicz, Mikołaj Sielicki , Józef Świdziński i Zygmunt Lewoniewski.

Ciekawostką jest też informacja o Nikołaju Kitajewie pilocie 3 Pułku Lotnictwa Szturmowego, który dostał Złotą Gwiazdę za służbę w LWP.
Pozdrawiam.

Sob 18 Sty, 2020 17:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.