| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bierutowiec
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 24
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bieszczady 1943-1948 / UPA / Akcja Wisła

W Bieszczadach w latach 1943-1948 trwała polsko-ukraińska wojna. Obie strony stosowały brutalne metody oraz nie przestrzegały międzynarodowego prawa, nauk Jezusa oraz 10 Przykazań, które Bóg przekazał Mojżeszowi na górze Synaj. Spacerując po Bieszczadach można spotkać miejsca zbrodni dokonanych zarówno przez Polaków jak i Ukraińców. To były okropne czasy w których ciężko było zachować człowieczeństwo. Ubolewam, że przelało się tyle polskiej i ukraińskiej krwi.

Władze KC PPR, Ludowe Wojsko Polskie, Milicja Obywatelska i Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego byli przestępcami, ponieważ dokonali czystki etnicznej na ukraińskiej i łemkowskiej ludności cywilnej. Czystka etniczna jest potworną zbrodnią przeciwko ludzkości. Tysiące niewinnych cywilnych osób zmuszono do opuszczenia swoich domów, gospodarstw, ojcowizny tylko ze względu swojej narodowości - ukraińskiej, a nawet łemkowskiej, która nie utożsamiała się z Ukraińcami. Takie działania to było barbarzyństwo.
Tak samo barbarzyństwem było mordowanie niewinnej ukraińskiej ludności cywilnej przez oddziały Wojska Polskiego, milicji, KBW i WOP w Zawadce Morochowskiej, Terce, Gorajcu, Lachawie, Lublińcu Starym i Nowym oraz wielu innych miejscowościach. Nikt nie odpowiedział za niewinnie przelaną krew ze względów narodowościowych.

Tarocista Jerzy

Nie 28 Sty, 2018 18:42

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Władze KC PPR, Ludowe Wojsko Polskie, Milicja Obywatelska i Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego byli przestępcami, ponieważ dokonali czystki etnicznej na ukraińskiej i łemkowskiej ludności cywilnej.

Aha, tak sobie - ni stąd, ni zowąd - wysłano WP i inne jednostki w Bieszczady z rozkazem zrobienia czystki etnicznej... A taki spokojny region był zaraz po wojnie ...

Pon 29 Sty, 2018 23:43

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czystka etniczna? Jakoś sobie nie przypominam, by wyrzynano w pień łemkowskie wioski czy urządzano masowe egzekucje ludności ukraińskiej - za to pamiętam, co Ukraińcy robili z Polakami w Bieszczadach czy na Wołyniu. Pamiętam, co opowiadali mi Kresowiacy którym udało się wyrwać z tego piekła. I nikt mi nie wmówi, że to biedni Ukraińcy byli mordowani przez Polaków! Ale są tacy, którym zależy na oczernianiu Polski. Miałem w rękach ulotki drukowane w Kanadzie i przemycane do Polski (m.in. na Ziemie Zachodnie) w których nawoływano do zbrojnego powstania przeciwko Polsce Ludowej i czystek etnicznych "Lachów", a wszystko w imię odbudowania samostijnej Ukrainy i zemsty na Polakach.

Wto 30 Sty, 2018 8:41

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proponuję zamknąć temat

Wto 30 Sty, 2018 10:24

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jestem za zamknięciem tematu i zbanowaniem prowokatorów gloryfikujących ukraińskich zbrodniarzy.

Wto 30 Sty, 2018 11:47

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I tak jeszcze a' propos tego tematu to o tym, co mówią nasi ukraińscy "przyjaciele" - https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/antysemityzm-i-wezwanie-do-odebrania-ziemi-polsce-konsul-ukrainy-w-hamburgu-szokuje/ar-AAxiryf?ocid=spartandhp - warto przeczytać.

Wto 15 Maj, 2018 11:03

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z Ukraińcami jest tak, że jak piszą oni to jest inaczej niż jak piszemy my..
Ja osobiście uważam, że Polacy starali się wypracować przyjaźń u Ukraińców i to trwa już nie lata, a dziesiątki..
Przed wojną niszczono cerkwie czy zamykano bez wyroków sądowych czyli niewinnych w Berezie Kartuskiej, gdzie wracali stamtąd już jako przeszkoleni i pełni nienawiści do wszystkiego co polskie, bo nie ma co ukrywać, że Ukraińcy byli głównie mieszkańcami obozu koncentracyjnego ...



Cytat:
"(..)bo chociaż wieś była bardzo duża, to jednak znajdował się w niej tylko jeden przyzwoitszy budynek, a mianowicie szkoła, wzniesiona przez administrację Galicji w tych okolicach, zamieszkałych przez ludność ukraińską, w celu spolszczenia tej gminy.
Szkoła ta w czasie wojny przebyła kilka przemian. Przebywało w niej kilka rosyjskich i austriackich sztabów, a przez pewien czas w sali gimnastycznej mieściła się sala operacyjna, gdy w okolicy toczyły się wielkie bitwy, które decydowały o losach Lwowa. Tutaj urzynano ręce i nogi i trepanowano czaszki.
Za szkołą w ogrodzie był wielki lejowaty dół, skutek wybuchu wielkiego granatu. W kącie ogrodu stała stara grusza ze zwisającym postronkiem, na którym przed kilku dniami wisiał pop unicki oskarżony przez miejscowego polskiego nauczyciela o to, że podczas okupacji rosyjskiej był członkiem grupy Starorusinów i że w kościele odprawiał nabożeństwo na intencję zwycięstwa rosyjskiego wojska i prawosławnego cara. Oskarżenie było oczywiście kłamliwe, ponieważ oskarżonego w owym krytycznym czasie wcale tu nie było, gdyż jako chory na kamienie żółciowe leczył się wtedy w małej miejscowej lecznicy, z dala od działań wojennych, w Bochni Zamurowanej.
Na powieszenie unickiego popa złożyło się kilka okoliczności: narodowość, fanatyzm religijny i kury. Nieszczęśliwy pop zabił mianowicie tuż przed wybuchem wojny jedną z kur nauczyciela w swoim ogrodzie, nie mogąc się zgodzić na to, aby obce kury rozgrzebywały jego zagonki i wygrzebywały nasiona melonów.
Po nieboszczyku popie plebania została pusta, bo każdy zabrał sobie z niej na pamiątkę, co mu się akurat podobało.
Jakiś poczciwy polski chłopek wziął sobie nawet stary fortepian, którego wierzch przydał mu się doskonale do naprawienia świńskiego chlewika. "
297-298 część druga w:
Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej/IV/03 -
Jaroslav Hašek,

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Wto 15 Maj, 2018 20:37

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marlog - pod tym względem masz rację - to, że Ukraińcy nas nienawidzą, to głównie zasługa II RP - tak bardzo dziś gloryfikowanej przez rządzące sitwy.

Sro 16 Maj, 2018 6:12

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że ta mowa nienawiści trwa dłużej..
Już Taras Szewczenko pisał :
Cytat:
Kiedyśmy byli Kozakami,
Zanim nasz cichy, zgodny świat
Wzburzyła unja, każdy rad
Bratersko jednał się z Lachami,
Wolnymi pyszniąc się stepami;
W kwitnących sadach całe dni
Wesołych dziewcząt rój ochoczy,
Matki pieściły swoje oczy
Wolnością synów... Lata szły,
Rośli synowie, weselili
Żałosną starość ich i zgon...
Aż w imię Boże z obcych stron
Przybyli księża, podpalili
Nasz cichy kraj, zaleli wkrąg
Jeziorem łez i krwią, i potem,
Niosąc męczęńską śmierć sierotom
W imieniu Chrystusowych rąk!


W Rzeczypospolitej większość ziemi należała do mniejszości polskiej..
W w roku 1920 razem z wojskiem szli właściciele ziemscy by egzekwować własne prawa, gdy sowiecka władza dzieliła ziemię między bezrolnych...
Ale nienawiść jest budowana do dziś...

Więc może warto ostatnią zwrotkę wiersza zapodać:

Cytat:
O takto, Lachu, druhu-bracie,
Zachłanni księża i magnaci
Rzucili waśń pomiędzy nas,
I przeto minął zgody czas.
Więc podaj rękę kozakowi
I czyste serce swoje daj!
A wspólnie w imię Chrystusowe
Wskrzesimy znowu cichy raj.

1847 — 1850,
Twierdza Orska — Orenburg


_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Sro 16 Maj, 2018 8:48

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marlog - ano właśnie - przyczyna całego zła pokazana jak na dłoni - KK i polscy magnaci działający z jego poduszczenia i w jego interesie. Nic dodać, nic ująć.

Sro 16 Maj, 2018 10:26

Powrót do góry
Parowóz
Sierżant

Sierżant




Posty: 83
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bzdura

Sro 16 Maj, 2018 16:39

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Parowóz - Bzdura? Niestety, tak właśnie było. Więc nie dziw się temu, że nas nie kochają, a nienawiść ta była podsycana przez Niemców i Sowietów, którzy zawsze wygrywali wszelkie narodowe i religijne zaszłości przeciwko nam.

Sro 16 Maj, 2018 17:58

Powrót do góry
Parowóz
Sierżant

Sierżant




Posty: 83
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nikt nie musial podsycać nienawisci ukrainców -oni nas nienawidzili ,nieenawidzą i nienawidzieć będa -bo tak jest mentalnośc tego narodu i jego polityka oparta na nienawisci
Obejrzyj "Wołyń" a wiele zrozumiesz

Sro 16 Maj, 2018 18:13

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Parowóz napisał:
Nikt nie musial podsycać nienawisci ukrainców -oni nas nienawidzili ,nieenawidzą i nienawidzieć będa -bo tak jest mentalnośc tego narodu i jego polityka oparta na nienawisci
Obejrzyj "Wołyń" a wiele zrozumiesz


"Wołyń", przy wielu swoich walorach, to film fabularny a nie dokument. A to jest forum historyczne a nie filmowy klub dyskusyjny.
Wspólna historia Polski i Ukrainy, jest bardzo barwna i złożona. Oba narody mają czym się szczycić, jak i za co przepraszać
Krwawe wydarzenia z okresu DWŚ nie wzięły się z powietrza. Polityka II RP była, krótko mówiąc, bardzo represyjna w stosunku do Ukraińców. Koncepcja Piłsudskiego przegrała i zamiast współpracy były represje oraz wynaradawianie. To się wzajemnie nakręcało i skończyło jak wiemy tragicznie. Takie są fakty i wystarczy je poznać aby zrozumieć.
Dziś relację między naszymi państwami a przede wszystkim narodami są zgoła odmienne. Bywam tam regularnie, mam wielu znajomych i przyjaciół. Wystarczy ta pojechac i pogadać z ludźmi a nie bazować na wypocinach marginesu.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Sro 16 Maj, 2018 19:55

Powrót do góry
Parowóz
Sierżant

Sierżant




Posty: 83
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wołyń nawet w polowie nie oddaje okrucieństwa ukrainców mimo że to fabuła
Nie wiedziałem że Siemaszko to margines , ba nie wiedziałem że mój ojciec to margines mimo ze całe zycie pracował jako architekt i pracuje nadal i pamięta to co jako 14 letnie dziecko przeżył
byc moze mój dziadek zatłuczony siekierą bo ukrainiec chciał mieć metalowe grabie nie należał do marginesu bo juz nic nie opowie

Polskich magnatów nienawidzili tak samo jak polscy chłopi i tak samo jak teraz nienawidzą każdej władzy

Nikt ich nie wynaradawiał - ani nie zabierał im ziemi
Osadnicy Marszałka po IWS przejmowali nieuzytki i je zagospodarowywali -tworzyli kolonie polskie i całe wsie które nigdy nie były ukraińskie od zarania ich dziejów. Kolonie polskie na Wołyniu rozwijały się bardzo szybko -każda miała swój wiatrak i kowala oraz innych rzemieślników

Przepasc cywilzacyjna jak dzieliła te narody była przyczyna i jest ichniej nienawisci =prześledz sobie Panie historyku uwaznie problemy polityczne terażniejszej Afryki i ich korzeni w kolonializmie a zrozumiesz ukraine

Czw 17 Maj, 2018 9:12

Powrót do góry
Parowóz
Sierżant

Sierżant




Posty: 83
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chciałbym także ostrzec Pana że nikt w sieci nie jest anonimowy - i pociągnięcie kogos do odpowiedzialnosci cywilnej za nazywanie innych marginesem nie sprawi mi najmniejszego kłopotu ani finansowego ani logistycznego

Czw 17 Maj, 2018 9:15

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Parowóz napisał:
Chciałbym także ostrzec Pana że nikt w sieci nie jest anonimowy - i pociągnięcie kogos do odpowiedzialnosci cywilnej za nazywanie innych marginesem nie sprawi mi najmniejszego kłopotu ani finansowego ani logistycznego



Nie strasz bo się...... Nie jestem anonimowy. Starsi forumowicze wiedzą kim jestem. Nie raz podałem swoje dane na forum. Nie mam z tym problemu.
Nacjonaliści, tak u nas jak na Ukrainie, byli, są i będą marginesem.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Czw 17 Maj, 2018 14:42

Powrót do góry
Parowóz
Sierżant

Sierżant




Posty: 83
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie jestem nacjonalista ani zadnym marginesem -nie jest także nim Zwiazek Wolyniaków do ktorego należe
wiec lepiej jednak sie zesraj

Czw 17 Maj, 2018 14:54

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nikt ich nie wynaradawiał - ani nie zabierał im ziemi
Osadnicy Marszałka po IWS przejmowali nieuzytki i je zagospodarowywali -tworzyli kolonie polskie i całe wsie które nigdy nie były ukraińskie od zarania ich dziejów. Kolonie polskie na Wołyniu rozwijały się bardzo szybko -każda miała swój wiatrak i kowala oraz innych rzemieślników

I tu się mylisz. Osadnicy wojskowi otrzymywali nie tylko nieużytki (wbrew pozorom był tam głód ziemi), ale i ziemię po znacjonalizowanych całkowicie lub częsciowo majątkach. Mieli pierwszeństwo w otrzymywaniu jak i preferencyjne kredyty, których nie otrzymywali "miejscowi". Różnie im się wiodło- dokumenty ze zjazdów osadników pokazują, że często majątki popadały w ruinę (nie każdy był rolnikiem) i wtedy stawały się nieużytkami. Dlatego też co jakiś czas oddłużano gospodarstwa wojskowe, aby mogły się utrzymać. Tego nie czyniono wobec miejscowych.

EDIT
Panowie spokojnie, to jest forum dyskusyjne a nie stadion.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 17 Maj, 2018 21:09

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dodajmy do tego LEX Grabski, represje wobec cerkwi, rozbicie spółdzielczości ukraińskiej wzorowanej na tej z Wielkopolski itd. Czemu Wolny Uniwersytet Ukraiński i Ukraińska Akademia Gospodarcza były w Czechosłowacji? Czemu cale pokolenie Ukraińców studiowało w Austrii, Niemczech czy Francji?
Dwa razy II RP próbowała ułożyć stosunki z mniejszością ukraińską i dwa razy się nie udało.
Historia nie jest czarno-biała i obie strony maja za co bić się w piersi.

ps
Melduje posłusznie, że jest spokojny. Bardzo spokojny.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Czw 17 Maj, 2018 21:37

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Parowóz - obejrzałem "Wołyń" zachwycony nie jestem. Owszem - trzeba pokazywać historię, ale trzeba także zachować umiar - we wszystkim. Ja z kolei pamiętam opowieści Wołyniaków, którzy uciekli z tego piekła na Ziemi. Tak czy inaczej - uważam, że za wiele rzeczy jesteśmy sami sobie winni, czy się to komu podoba czy nie. Traktowanie Ukraińców jak Murzynów w koloniach niestety daje się nam odczuć - choćby na rynku pracy.

Pią 18 Maj, 2018 7:57

Powrót do góry
oficer sowiecki
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chłop pisze o Bieszczadach, a niektórzy wyciągają wcześniejsze sprawy, m.in. represyjną politykę II RP wobec Ukraińców. Owszem, była, ale tutaj mówimy o konflikcie polsko-ukraińskim w Bieszczadach w latach 1943-1948. Pan Bierutowiec w tym co pisze ma sporo racji w tym co tutaj nam serwuje. Ze swojej strony mogę podać przykład spacyfikowanej wsi Zwadka Morochowska, w której żołnierze ludowego Wojska Polskiego zamordowali ponad 70 osób narodowości ukraińskiej, w tym kobiety i dzieci. Wieś nie miała nic wspólnego z UPA, latem 1944 r. kwaterował w niej oddział AK, za co Niemcy spalili wieś.

Sob 19 Maj, 2018 18:19

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A w styczniu 1946 oddział UPA pobił tam oddział WOP. Jakkolwiek później w trakcie pacyfikacji tego oddziału już tam nie było i była to zbrodnia. A oprócz żołnierzy w zbrodni wzięłi udział mieszkańcy sąsiednich Niebieszczan. Taki "urok" wojny domowej.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 19 Maj, 2018 20:16

Powrót do góry
Parowóz
Sierżant

Sierżant




Posty: 83
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ta pomoc kredytowa polegała na zcedowaniu rent inwalidzkich (tak jak mojego dziadka ) więc pomocą żadną raczej to nie było ale wywinięciem się panstwa z płacenia rent
Wsie ukrainskie i łemkowskie wysiedlano w calości -w wypadku gdy żołnierze podchodzili pod wies a strzelano do nich to podpalano wieś serią z kaemu -proste i logiczne

Nie 10 Lut, 2019 13:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.