| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bierutowiec
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 24
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moja ocena UPA

Ukraińska Powstańcza Armia według znanych mi faktów była armią, która walczyła o wolność Ukrainy. Walczyła z Niemcami, ZSRR i Polakami. Jednak podczas swojej walki dopuściła się niedozwolonych metod - dokonała ludobójstwa na ludności polskiej Wołynia i Małopolski Wschodniej. Dowództwo UPA złamało prawo międzynarodowe, nauki Jezusa i 10 Przykazań Bożych, które Bóg przekazał Mojżeszowi na górze Synaj. Ludobójstwo trwało w latach 1943-1945. W tym samym czasie dochodziło do potyczek UPA z Niemcami, obrony ukraińskich wsi oraz walki z partyzantką sowiecką. Od 1944 roku UPA walczyła z sowiecką okupacją Ukrainy i toczyła bitwy z Armią Czerwoną i NKWD. Walka ta trwała od 1944 do 1960 roku, więc bardzo długo. Czy za tą walkę należy potępiać UPA? Czy należy potępić wszystkich jej żołnierzy. Moim zdaniem twardo oraz stanowczo trzeba potępić dowództwo UPA, bo to ono wydawało rozkazy do mordowania niewinnej ludności cywilnej. Wszyscy żołnierze UPA nie byli bandytami, na pewno Ci, którzy walczyli od 1944 czy 1945 roku nimi nie byli. Znam kilku weteranów UPA i to na prawdę fajne chłopaki, walczyli z komunizmem.

Żołnierze UPA i NSZ to tacy sami ludzie jak i my. Każdego należy oceniać według jego czynów. Jeżeli żołnierz UPA lub NSZ zachował się dobrze i walczył ze sowieckim zniewoleniem jest bohaterem. Jeśli mordował niewinnych ludzi jest bandytą. Proste. Nic więcej tutaj nie potrzeba oprócz kodeksu karnego, nauk Jezusa oraz 10 Przykazań, które Bóg przekazał Mojżeszowi na górze Synaj.

Dla mnie bandytami i barbarzyńcami są dowódcy UPA, którzy realizowali swoje krwawe marzenia. Utopili Wołyń i Małopolskę Wschodnią w polskiej krwi. To było bezprawie, ponieważ złamano prawa międzynarodowe, nauki Jezusa oraz 10 Przykazań. Ciemny lud szedł na rozkaz i mordował polskich cywilów. niszczył polskie wsie, równał je z ziemią.

Natomiast żołnierze UPA, którzy nie mordowali niewinnych ludzi, a jedynie walczyli z sowieckim zniewoleniem są jak najbardziej bohaterami. Takich było dużo, sprawy nigdy nie są jednoznaczne.

W przypadku NSZ nie podoba mi się do końca ich program, choć wiele punktów mają bardzo celnych i interesujących. Nie podobają mi się także prowadzone przez nich czystki etniczne o znamionach ludobójstwa na Ukraińcach i Białorusinach. Natomiast większość żołnierzy NSZ to bohaterowie. Podziwiam ich za walkę ze sowieckim zniewoleniem. Zachowali się jak trzeba.

Tarocista Jerzy

Nie 28 Sty, 2018 18:38

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Moja ocena UPA

Witam.
Bierutowiec napisał:
Od 1944 roku UPA walczyła z sowiecką okupacją Ukrainy i toczyła bitwy z Armią Czerwoną i NKWD. Walka ta trwała od 1944 do 1960 roku, więc bardzo długo. Czy za tą walkę należy potępiać UPA? Czy należy potępić wszystkich jej żołnierzy. Wszyscy żołnierze UPA nie byli bandytami, na pewno Ci, którzy walczyli od 1944 czy 1945 roku nimi nie byli.

Tak w sumie patrząc to taki gościu wstępujący do SS w późnym 1944 czy 1945 roku to nikogo nie najeżdżał, a praktycznie to tylko bronił własnej ojczyzny...
Stalin wypuszczał ludzi z wiezienia do karnych jednostek, więc jest duże prawdopodobieństwo że jakiś SS-man ubił jakiegoś gwałciciela lub mordercę (no bo chyba nie tylko sami polityczni siedzieli), czym na pewno przysłużył się mateczce Rosji w dłuższej kalkulacji. Jakoś nikt im nie dziękuje Crying or Very sad Może to wrodzona słowiańska podłość i niewdzięczność Question
Problemem z SS i UPA to jest raczej ideologia a nie jak bohatersko i z kim i kiedy walczyli.

Pozdrawiam.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Pon 29 Sty, 2018 3:14

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może niedługo usłyszę, że SS i UPA to byli fajni chłopcy, którzy walczyli o wolną Polskę i wolną Ukrainę, a komuniści im w tym przeszkadzali jak tylko mogli. Laughing

Pon 29 Sty, 2018 8:08

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Moja ocena UPA

Bierutowiec napisał:
Wszyscy żołnierze UPA nie byli bandytami, na pewno Ci, którzy walczyli od 1944 czy 1945 roku nimi nie byli.


Tylko, że ci bandyci również mordowali wcześniej.


Bierutowiec napisał:
Natomiast żołnierze UPA, którzy nie mordowali niewinnych ludzi, a jedynie walczyli z sowieckim zniewoleniem są jak najbardziej bohaterami. Takich było dużo, sprawy nigdy nie są jednoznaczne.


Jak kwestia polska generalnie została rozwiązana to podjęli walkę z sowieckim zniewoleniem, bo co im zostało ale czy nienawiść do Polaków minęła?

Bierutowiec napisał:
Natomiast większość żołnierzy NSZ to bohaterowie


Na Ukrainie też?

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pon 29 Sty, 2018 9:16

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Bierutowiec"]

Cytat:
Dla mnie bandytami i barbarzyńcami są dowódcy UPA, którzy realizowali swoje krwawe marzenia. Utopili Wołyń i Małopolskę Wschodnią w polskiej krwi. To było bezprawie, ponieważ złamano prawa międzynarodowe, nauki Jezusa oraz 10 Przykazań. Ciemny lud szedł na rozkaz i mordował polskich cywilów. niszczył polskie wsie, równał je z ziemią.

Natomiast żołnierze UPA, którzy nie mordowali niewinnych ludzi, a jedynie walczyli z sowieckim zniewoleniem są jak najbardziej bohaterami. Takich było dużo, sprawy nigdy nie są jednoznaczne.
Witam, jeżeli dowódcy tej organizacji byli przestępcami, to oznacza że organizacja ta była przestępcza i każdy porządny człowiek powinien się trzymać od niej z daleka. Dlatego że dowódcy-bandyci mogą wydać zbrodnicze rozkazy. A zwykli żołnierze muszą je wykonać, inaczej zostaną rozstrzelani za niewykonanie rozkazu. O charakterze każdej organizacji decyduje jej kierownictwo, a nie szeregowi członkowie, którzy w tego typu organizacjach nie mają nic do powiedzenia.
Jednocześnie należy pamiętać o pewnej specyfice UPA, na terenach na których działała prowadziła przymusowy pobór do swoich szeregów, a jeśli ktoś nie miał ochoty na służbę w tej organizacji to "szedł pod ścianę".
Pozdrawiam.

Wto 30 Sty, 2018 0:16

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proponuję zamknąć temat

Wto 30 Sty, 2018 10:27

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie, bo ta dyskusja jest przelewaniem z pustego w próżne. OUN i UPA były organizacjami zbrodniczymi, które dążyły do oderwania części terytorium Polski od reszty kraju na drodze zbrojnego powstania i eksterminacji ludności polskiej. Nie ma o czym gadać.

Wto 30 Sty, 2018 11:37

Powrót do góry
Zeus
Caporal chef

Caporal chef




Posty: 50
Skąd: Świętokrzyskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie.
Zbrodniarze mający na rękach krew tysięcy ludzi.Każde ich gloryfikowanie powinno być karalne więzieniem.

Wto 27 Lut, 2018 12:17

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 napisał:
OUN i UPA były organizacjami zbrodniczymi, które dążyły do oderwania części terytorium Polski od reszty kraju na drodze zbrojnego powstania i eksterminacji ludności polskiej.

Takie działanie jest zarezerwowane tylko Polakom..."którzy dążyli do oderwania części terytorium Rosji od reszty kraju na drodze zbrojnego powstania"....
Zadam pytanie proste:
Czy Polacy nie mordowali Ukraińców???
Zgadzam się z Kolegą Zubkiem:
Cytat:
Proponuję zamknąć temat

Wto 27 Lut, 2018 18:16

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A znajomi Ukraińcy - bez zacietrzewienia i naleciałości ideolo - mówią z uśmieszkiem - u was bohaterowie teraz to " wyklęci", a u nas banderowcy...

Pon 12 Mar, 2018 22:37

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marlog napisał:
erkael56 napisał:

Zadam pytanie proste:
Czy Polacy nie mordowali Ukraińców???


Proponuję teraz się pokajać za "polskie zbrodnie" na Ukraińcach i wznosić pomniki UPA gdzie tylko da się. No i oczywiście oddać im ich "rdzenne etnicznie" ziemie - województwa lubelskie i podkarpackie oraz część Małopolski. Aha, i wypłacić odszkodowania potomkom upowców, wszak walczyli ramię w ramię z "wyklętymi" przeciwko komunizmowi i radzieckiej dominacji. No i nadać im, polskie stopnie wojskowe i wypłacić uposażenia od 1945 roku + odszkodowania + wyrównania.
Tak samo powinno się potraktować członków Wehrwolfu zabitych na ziemiach polskich - pardon - "ziemiach niemieckich pod tymczasową administracją polską". Oni też się zasłużyli w walce z komunizmem.

Wto 13 Mar, 2018 12:57

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 napisał:

Proponuję teraz się pokajać za "polskie zbrodnie" na Ukraińcach

Dlaczego od razu na kolana??...
Cytat:
Prawda nas wyzwoli..

Ja nie mam problemów by nazwać zabijanie zabijaniem..
Jeżeli w państwie polskim kilku premierów było mordercami to problem się zaczyna dla niektórych..
Jeżeli na Wołyniu i nie tylko, były mordy na cywilach, to czemu te mordy nie nazywać zbrodniami??..Bez względu kto kogo mordował..
Tylko dlaczego jak "wyklęty" morduje to już to nie jest zbrodnia?...
Dlaczego jedne zbrodnie nie są nazywane zbrodniami?...
Dlaczego nie głosi się oficjalnie , że Piłsudski to morderca a nazywa się jego imieniem ulice w każdym mieście??.
Cytat:
26 września 1908 Organizacja Bojowa PPS dokonała brawurowego napadu na rosyjski pociąg pocztowy na stacji Bezdany niedaleko Wilna. Na czele grupy, która zrabowała 200 tysięcy rubli stał Józef Piłsudski.

Cytat:
Po stronie rosyjskiej było kilku zabitych i rannych. W napadzie wzięło udział 17 bojowców PPS. Czterech z nich zostało później schwytanych, otrzymali kary śmierci, zamienione na dożywocie, bądź katorgę. Była wśród nich kobieta Cezaryna Kozakiewiczówna.
źródło
_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Wto 13 Mar, 2018 14:49

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Proponuję teraz się pokajać za "polskie zbrodnie" na Ukraińcach

Dlaczego od razu na kolana??...

Marlog - a czemuż by nie? Ostatnio to jest bardzo modne. Jedna imprezka więcej, msza ekumeniczna - znowu kaska dla koloratkowych... Oni to uwielbiają Exclamation Exclamation Exclamation Wink

Wto 13 Mar, 2018 15:24

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 napisał:
(...) Ostatnio to jest bardzo modne. Jedna imprezka więcej, (...)


Mnie to też denerwuje...Polska nie ma za co przepraszać, bo na terenie Polski nie Polacy stanowili wówczas administrację..

Winę ponoszą Niemcy...

To przy zbrodniach wielokrotnie w ich mundurach stali żołnierze jako sprawcy lub współsprawcy i to po obu stronach konfliktu...
Nie wiem dlaczego i kiedy dokonano podziału ludności w Polsce i to trwa do dziś...
W Polsce zamieszkiwali Polacy i nie powinno się wyszukiwać na przykład Żydów, Niemców Ukraińców, czy Górali....
Jeżeli jacyś Polacy nie chcą tego zrozumieć niech stworzą jaką wyspę tylko dla białych panów Polaków..Do dziś słyszę w dyskusji, że ten to ma takie korzenie lub inne, czy też jest koszerny.....
Nie wiem jaka jest definicja Polaka - może bym się sam "załapał"?

pozdrawiam

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Wto 13 Mar, 2018 16:49

Powrót do góry
bieszczadnik
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Skąd: Podkarpacie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Moja ocena UPA

Bierutowiec napisał, że: Od 1944 roku UPA walczyła z sowiecką okupacją Ukrainy i toczyła bitwy z Armią Czerwoną i NKWD

Czy mógłbyś podać jakiś przykład bitwy, nie potyczki (strzela zza węgła).

Wto 13 Mar, 2018 17:57

Powrót do góry
bieszczadnik
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Skąd: Podkarpacie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Moja ocena UPA

Bierutowiec napisał:
Ukraińska Powstańcza Armia według znanych mi faktów była armią, która walczyła o wolność Ukrainy. Walczyła z Niemcami, ZSRR i Polakami. Jednak podczas swojej walki dopuściła się niedozwolonych metod - dokonała ludobójstwa na ludności polskiej Wołynia i Małopolski Wschodniej. Dowództwo UPA złamało prawo międzynarodowe, nauki Jezusa i 10 Przykazań Bożych, które Bóg przekazał Mojżeszowi na górze Synaj. Ludobójstwo trwało w latach 1943-1945. W tym samym czasie dochodziło do potyczek UPA z Niemcami, obrony ukraińskich wsi oraz walki z partyzantką sowiecką. Od 1944 roku UPA walczyła z sowiecką okupacją Ukrainy i toczyła bitwy z Armią Czerwoną i NKWD. Walka ta trwała od 1944 do 1960 roku, więc bardzo długo. Czy za tą walkę należy potępiać UPA? Czy należy potępić wszystkich jej żołnierzy. Moim zdaniem twardo oraz stanowczo trzeba potępić dowództwo UPA, bo to ono wydawało rozkazy do mordowania niewinnej ludności cywilnej. Wszyscy żołnierze UPA nie byli bandytami, na pewno Ci, którzy walczyli od 1944 czy 1945 roku nimi nie byli. Znam kilku weteranów UPA i to na prawdę fajne chłopaki, walczyli z komunizmem.

Żołnierze UPA i NSZ to tacy sami ludzie jak i my. Każdego należy oceniać według jego czynów. Jeżeli żołnierz UPA lub NSZ zachował się dobrze i walczył ze sowieckim zniewoleniem jest bohaterem. Jeśli mordował niewinnych ludzi jest bandytą. Proste. Nic więcej tutaj nie potrzeba oprócz kodeksu karnego, nauk Jezusa oraz 10 Przykazań, które Bóg przekazał Mojżeszowi na górze Synaj.

Dla mnie bandytami i barbarzyńcami są dowódcy UPA, którzy realizowali swoje krwawe marzenia. Utopili Wołyń i Małopolskę Wschodnią w polskiej krwi. To było bezprawie, ponieważ złamano prawa międzynarodowe, nauki Jezusa oraz 10 Przykazań. Ciemny lud szedł na rozkaz i mordował polskich cywilów. niszczył polskie wsie, równał je z ziemią.

Natomiast żołnierze UPA, którzy nie mordowali niewinnych ludzi, a jedynie walczyli z sowieckim zniewoleniem są jak najbardziej bohaterami. Takich było dużo, sprawy nigdy nie są jednoznaczne.

W przypadku NSZ nie podoba mi się do końca ich program, choć wiele punktów mają bardzo celnych i interesujących. Nie podobają mi się także prowadzone przez nich czystki etniczne o znamionach ludobójstwa na Ukraińcach i Białorusinach. Natomiast większość żołnierzy NSZ to bohaterowie. Podziwiam ich za walkę ze sowieckim zniewoleniem. Zachowali się jak trzeba.

Tarocista Jerzy

1. UPA nie walczyła o niepodległość Ukrainy. To mit rozsiewany przez takich naukowców jak W. Wjatrowycz, czy Iwan Patrylak. Zaświadcza o tym na przykład rozkaz Dmytro Klaczkiwskiego nr 29 z 26 stycznia 1944 roku (Litopys UPA. t. 2 nowej serii, s. 48-50), w którym m.in. napisał: Nie dawać się prowokować do walki z Armią Czerwoną.
2. Nie należy mieszać czynów pojedynczych osobników z czynami całej formacji zbrojnej.
3. Mam spore wątpliwości, czy aby UPA była samodzielną organizacją (nie myślę tutaj o OUN), a czy czasami nie wykonywała rozkazów niemieckich.

Nie 18 Mar, 2018 10:46

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marlog napisał:


Winę ponoszą Niemcy...



Ano właśnie. To oni byli wyzwalaczem najgorszych demonów tej wojny.

A teraz zacytuję Ci fragment podręcznika historii do klas VI SP:
"W dniu 1 września 1939 roku Polskę napadli naziści. 17 września tego samego roku do Polski wkroczyły jednostki armii ZSRR."

Czyli co? Nie Niemcy, tylko mityczni "naziści" i jak widać - nie były to jednostki regularnej armii - ot, wskoczyli sobie do Polski na weekend, tylko wyjechać z niej zapomnieli... Tak się teraz manipuluje historią - q.e.d.

Pon 19 Mar, 2018 12:32

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 napisał:
marlog napisał:


Winę ponoszą Niemcy...



Ano właśnie. To oni byli wyzwalaczem najgorszych demonów tej wojny.

A teraz zacytuję Ci fragment podręcznika historii do klas VI SP:
"W dniu 1 września 1939 roku Polskę napadli naziści. 17 września tego samego roku do Polski wkroczyły jednostki armii ZSRR."

Czyli co? Nie Niemcy, tylko mityczni "naziści" i jak widać - nie były to jednostki regularnej armii - ot, wskoczyli sobie do Polski na weekend, tylko wyjechać z niej zapomnieli... Tak się teraz manipuluje historią - q.e.d.


@erkael56 Jednostki armii ZSRR też nadapli Polskę, a nie wkroczyły, chyba się zgodzisz?

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pon 19 Mar, 2018 13:01

Powrót do góry
bieszczadnik
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Skąd: Podkarpacie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Kris501"][quote="erkael56"]
marlog napisał:


Winę ponoszą Niemcy...


Czy jeszcze trzeba przypominać, że 17 września 1939 roku ZSRR wypełniając Umowę z 23 sierpnia tegoż roku z Niemcami napadli na Polskę.

Pon 19 Mar, 2018 13:08

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jednostki armii ZSRR też napadli Polskę, a nie wkroczyły, chyba się zgodzisz?
Można by dyskutować...
Ja wiem z historii, że za napaść na Finlandię wyrzucono ZSRR z Ligi Narodów , dlaczego nie usunięto ich za Polskę??
Czy Polska w prawidłowy sposób ogłosiła agresję, jeżeli tak to dlaczego jeńcy wychodzili na drodze amnestii po umowie Majski - Sikorski, czemu też sojusznicy nie ogłosili stanu wojny z ZSRR ...Więcej pytań niż odpowiedzi..
Dochodzi jeszcze uznanie granicy z ZSRR jak ona była uznana???
Kiedyś przeczytałem z "kim graniczy Rosja" - z kim chce - padła odpowiedź...
Oczywiście określenie naziści jak Niemcy wydaje się nietrafne, ale bardziej chyba chodzi,i by wiadomo było o jakim okresie historii jest dyskusja...
Tak jak nie było Republiki Weimarskiej - a takie określenie jest w użyciu, czy Rzeczypospolita Obojga Narodów....

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Pon 19 Mar, 2018 13:16

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="bieszczadnik"][quote="Kris501"]
erkael56 napisał:
marlog napisał:


Winę ponoszą Niemcy...


Czy jeszcze trzeba przypominać, że 17 września 1939 roku ZSRR wypełniając Umowę z 23 sierpnia tegoż roku z Niemcami napadli na Polskę.


Jak przeczytasz powyższy post @marlog to stwierdzisz, że tak. Ręce opadają.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pon 19 Mar, 2018 13:20

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 - No pewnie, że opadają. Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem. Ze zrozumieniem, bo na razie, to widać, że reagujesz na niektóre rzeczy jak pies Pawłowa. Gdzie ja zaprzeczam, że nie było 17-tego września? Zacznij wreszcie myśleć!

Pon 19 Mar, 2018 13:22

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 napisał:
Kris501 - No pewnie, że opadają. Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem. Ze zrozumieniem, bo na razie, to widać, że reagujesz na niektóre rzeczy jak pies Pawłowa. Gdzie ja zaprzeczam, że nie było 17-tego września? Zacznij wreszcie myśleć!


Pytam Ciebie wprost, czy 17.09.1939r. ZSRR napadało Polskę jak wcześniej Niemcy, czy tylko jednostki armii ZSRR wkroczyły do Polski?

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pon 19 Mar, 2018 14:44

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 napisał:
czy 17.09.1939r. ZSRR napadło Polskę czy tylko jednostki armii ZSRR wkroczyły do Polski?


Sytuacja jest skomplikowana, pytanie co prawda nie do mnie , ale postaram się wyjaśnić..
Jeżeli sąsiad bije sąsiadkę, to sąsiadka jest bita...Ale dopóki sąsiadka nie zawiadomi policji to oficjalnie nie jest bita, mimo że skarży się wszystkim sąsiadom..
Co innego jakby sąsiad bił psa to wtedy jest to sprawa o działaniu automatycznym...

Tak było z agresją 17.9.1939...
Oczywiście była to agresja, ale te potężne sanacyjne umysły nie ogłosiły tego faktu światu...
1. Po agresji Niemiec na Polskę, Polska powinna ogłosić fakt w Lidze narodów..
2.Powinna zostać ogłoszona oficjalnie agresja ZSRR..
Cytat:
Artykuł 16
Jeżeli jeden z członków Ligi ucieka się do wojny wbrew zobowiązaniom przyjętym w artykułach 12, 13 lub 15, uważany będzie ipso facto za dopuszczającego się aktu wojennego przeciw wszystkim członkom Ligi,

Wydaje mi się, że orędzie do narodu to za mało z punktu widzenia prawa..
Cytat:
Obywatele!

Gdy armia nasza z bezprzykładnym męstwem zmaga się z przemocą wroga od pierwszego dnia wojny aż po dzień dzisiejszy, wytrzymując napór ogromnej przewagi całości bezmała niemieckich sił zbrojnych, nasz sąsiad wschodni najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności.

Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu.

Polska, sprzymierzona z Francją i Anglią, walczy o prawo przeciwko bezprawiu, o wiarę i cywilizację przeciwko bezdusznemu barbarzyństwu, o dobro przeciwko panowaniu zła na świecie. Z walki tej, wierzę w to niezłomnie, wyjść musi i wyjdzie zwycięsko.
Obywatele! Z przejściowego potopu uchronić musimy uosobienie Rzeczypospolitej i źródło konstytucyjnej władzy. Dlatego, choć z ciężkim sercem, postanowiłem przenieść siedzibę Prezydenta Rzeczypospolitej i Naczelnych Organów Państwa na terytorium jednego z naszych sojuszników. Stamtąd, w warunkach zapewniających im pełną suwerenność, stać oni będą na straży interesów Rzeczypospolitej i nadal prowadzić wojnę wraz z naszymi sprzymierzeńcami.

Obywatele! Wiem, że mimo najcięższych przejść, zachowacie, tak jak dotychczas, hart ducha, godność i dumę, którymi zasłużyliście sobie na podziw świata.

Na każdego z was spada dzisiaj obowiązek czuwania nad honorem Naszego Narodu, w najcięższych warunkach.

Opatrzność wymierzy nam sprawiedliwość.

Kossów, dnia 17.9.1939

/-/ Ignacy Mościcki

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim


Ostatnio zmieniony przez marlog dnia Pon 19 Mar, 2018 15:21, w całości zmieniany 1 raz

Pon 19 Mar, 2018 14:50

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 napisał:
erkael56 napisał:
Kris501 - No pewnie, że opadają. Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem. Ze zrozumieniem, bo na razie, to widać, że reagujesz na niektóre rzeczy jak pies Pawłowa. Gdzie ja zaprzeczam, że nie było 17-tego września? Zacznij wreszcie myśleć!


Pytam Ciebie wprost, czy 17.09.1939r. ZSRR napadało Polskę jak wcześniej Niemcy, czy tylko jednostki armii ZSRR wkroczyły do Polski?


To jest dokładnie jedno i to samo. No i co z tego? Niemcy też na nas napadli, ale to byli jacyś mityczni naziści. Z tej bredni z podręcznika wynika, że II WŚ tak naprawdę rozpoczęła się 17 września. I to jest ta manipulacja, której Ty nie chcesz dostrzec.

Pon 19 Mar, 2018 15:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.