| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

„Marcin” Mieczysław Tarchalski w swych wspomnieniach chyba tylko w jednym miejscu podaje nazwisko „Poldka”(Hipolit Krogulec), w pozostałych przypadkach określa go pseudonimem „Poldek”.
Tarchalski podaje, że uczestniczył w kursie organizowanym przez Komendę Okręgu Radomsko – Kieleckiego w dniach 12-13. 06.1943 w lasach pod Bodzentynem. Kurs prowadził Jan Piwnik „Ponury” a jednym, z instruktorów był Hipolit Krogulec „Poldek”. Na tym kursie NN „Sęp” z Rewolucyjnej Partii Polskich Rewolucjonistów, współpracującej na terenie Częstochowy z AK, przedstawił Tarchalskiemu ppor. Leona Szymbierskiego „Orzeł”, jako nieustraszonego bojówkarza. (spotkałem się kiedyś z takim pseudonimem, a używał go Stanisław OCZKOWICZ z Maciejowi, gm. Książ Wielki, jeden z organizatorów Polskiej Organizacji Patriotycznej „Młody Orzeł”. Powstała ok. 26.12.1939 w pow. miechowskim. Po rozłamie część weszła w skład GL a część do AK- nie orientuję się w sprawach RPPS-u). Tarchalski wymienił z „Orłem” adresy skrzynek kontaktowych. W połowie lipca 1943 „Orzeł” na kontakcie w Komornikach nawiązał kontakt z Tarchalskim. Stwierdził, że nie może utworzyć w częstochowskim oddziału partyzanckiego, poprosił o umożliwieniu mu zostania w oddziale „Marcina”. Przez specjalnego łącznika wysłał „Orzeł” meldunek do Częstochowy, lecz odpowiedź nie nadeszła. Orzeł został w oddziale „:Marcina” a posunięcie to zaakceptował „Poldek”, o czym Tarchalski miał się dowiedzieć dopiero później. Na przełomie lipca i sierpnia 1943, na wizytację oddziału Tarchalskiego przyjechał „Poldek”, który odnosił się do „Orła” jak do dobrego znajomego i przyjaciela. Razem z „Poldkiem” przyjechał NN ppor.„Modlin”, który został już w oddziale. Pod koniec września 1943 z placówki Koniecpol przyszedł do oddziału „Marcina” ppor. lot. Piotr Walicki „Ignac”, któremu Tarchalski powierzył sprawy gospodarcze.
„Orzeł”, „Ignac”, „Modlin” byli wręcz nierozłączni. Później zjawiła się też w oddziale narzeczona „Ignaca”, Branderowa. Inspektorat częstochowski prowadził dochodzenie ustalając, że są oni agentami Gestapo. Wydany został rozkaz rozstrzelania ich bez przeprowadzenia przesłuchania, co też ludzie „Marcina” zrobili.
Rola Hipolita Krogulca ”Poldka” jest w tej sprawie niejasna. Za jago aprobatą i wiedzą w oddziale „Marcina” znalazł się najpierw „Orzeł” a później „Modlin”. Znali się i działali na szkodę AK. Później dołączył „Ignac” i jego narzeczona. Jeżeli się to zestawi ze stwierdzeniem inż. „Korebki”, który oskarżył Krogulca, i Jerzego Wojnowskiego „Motora”, że to oni wydali go Gestapo, to coraz prawdopodobniejsze staje się podejrzenie, że Krogulec też współpracował z Gestapo.

KAPCZYńSKI Włodzimierz, LIS Józef, NIEDBAŁ Jerzy, w „Kryptonimy „Hetman” i „Chrobry” Armii
Krajowej, cz. I II i III., Zakład Poligraficzny „Print”, Włoszczowa, (nakład po 100 egzemplarzy) też o „Poldku” piszą podobnie jak Tarchalski. O tych czterech osobach jest tylko trochę więcej bliższych informacji.
Sprawa aresztowania "Stefanowskiego" pogłębia jeszcze podejrzenie wysuwane przeciwko Krogulcowi.

Pon 29 Sty, 2007 18:33

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W swej książce pt.: Z "Albińskim", "Nurtem" i "Ponurym" - Anna Starosz ps."Antena", która należała do Zgrupowań "Ponurego" stara się przeprowadzić wręcz apoteozę postaci Krogulca. Nic w tym dziwnego skoro jej siostra wyszła za Krogulca za mąż. Natomiast w ogniu krytyki autorki znaleźli się m.in.: "Ponury", Leszek Popiel "Antoniewicz", Janusz Skalski "Lin", Zdzisław Rachtan "Halny", inż. Kazimierz Czerniewski "Korebko", Michał Basa "Mściciel", dr Cezary Chlebowski, a nawet czerwcowe spotkania na Wykusie. Jak czytałem tę pozycję, to miałem nieodparte uczucie, że wszyscy, którzy powiedzieli choć jedno krytyczne słowo o "Albińskim" byli źli i nikt z nich nie miał racji. Zaskakujące jest również, że bardzo często przewija się w tej publikacji postać Kesslera, natomiast nie ma nic powiedziane o tym, że był agentem gestapo??????
_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html


Ostatnio zmieniony przez bradl dnia Sro 31 Sty, 2007 17:24, w całości zmieniany 2 razy

Wto 30 Sty, 2007 19:47

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
postać Kesslera, natomiast nie ma nic powiedziane o tym, że był agentem gestapo??????


I to dobrym agentem. Ciekawe dlaczego UB go łagodnie potraktowało. Akowcy nie mogli dostać jako tako dobrej pracy, a Kessler tak.
Nie mam obecnie dostępu do "Jodły" Borzobohatego, a nie pamiętam czy on coś wspominał o Krogulcu.

Wto 30 Sty, 2007 19:53

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Możliwe, że współpracował z UB w rozpracowywaniu AK-owców.
Kiedy byłem ostatnio u dr Chlebowskiego pokazał mi broszurowej wielkości książeczkę napisaną przez pewną panią (dziennikarkę), która miała "przyjemność" spędzić jakiś czas z Kesslerem w sanatorium (oczywiście po wojnie). Kessler starał się ją namówić żeby wydała jego wspomnienia. Jednak pani dziennikarka się na to nie zgodziła i jedyne co zrobiła, to wydała książeczkę, w której opisała to spotkanie. Jest to kolejny dowód jak bardzo był to wyrachowany człowiek, całkowicie pozbawiony skrupułów.

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Wto 30 Sty, 2007 22:36

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę, że informacje które Kessler chciałby przekazać byłyby tak samo kłamliwe jak te podawane podczas przesłuchań. Poznałem tylko fragmenty podawane przez C. Chlebowskiego.

Sro 31 Sty, 2007 15:59

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie mam obecnie dostępu do "Jodły" Borzobohatego, a nie pamiętam czy on coś wspominał o Krogulcu


Borzobohaty piszę w jednym z przypisów o tym, że Krogulec po powrocie do Polski z Zachodu w 1947 roku, został oskarżony o współpracę z Niemcami. Jednak Sąd Okręgowy w Warszawie postanowieniem z 12 czerwca 1948 roku uchylił dozór Milicji wobec niestwierdzenia faktu przestępstwa. Nic więcej na temat zdrady Krogulca tam nie ma.

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sro 31 Sty, 2007 16:54

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe w jaki sposób znalazł sie w Nimeczech po wojnie. Inni wracający z zachodu, chociażby od Andersa, otrzymywali wyroki skazujące. Wobec Krogulca. UB było bardzo łaskawa.
Jak wcześniej pisałem uwagę na Krogulca zwróciłem czytając Chlebowskiego, który ukrył go pod inicjałem "B". Dzisiaj jestem raczej pewny, że był agentem Gestapo, a po wojnie zmienił front i współpracował z UB.

Sro 31 Sty, 2007 17:05

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zastanawiający jest natomiast fakt, że w 1993 roku Zarząd Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK w Kielcach, wydał orzeczenie, w którym stwierdzono, że brak jest dowodów, pozwalających na postawienie Krogulcowi zarzutu jakiejkolwiek wsółpracy z okupantem. Dziwne stwierdzenie, a co z zeznaniami inż. Kazimierza Czerniewskiego "Korebki"?
_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sro 31 Sty, 2007 17:22

Powrót do góry
madam
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 31
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W jednym z innych wątków na forum Bielszym podał hipotezę że Cezary Chlebowski specjalnie posługuje się pseudonimem "por B." dla Krogulca sugerując w ten sposób, że jest to "Borys" z notaki znalezionej podczas przesłuchania "Motora".
_________________
Kossów 28.10.1944

Pon 12 Lut, 2007 17:56

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Motor" był łącznikiem pomiędzy Zgrupowaniem "Ponurego" a KG AK. Czy jest coś wiadomo o jego kontaktach z Komedną Okręgu Radomsko - Kieleckiego? "Poldek" i "Stefanowski" przeszli z tego okręgu do Warszawy. "Poldek" miał kontakt z Kesslerem.

Pon 12 Lut, 2007 18:26

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W jednym z innych wątków na forum Bielszym podał hipotezę że Cezary Chlebowski specjalnie posługuje się pseudonimem "por B." dla Krogulca sugerując w ten sposób, że jest to "Borys" z notaki znalezionej podczas przesłuchania "Motora".


Możliwe, że tak było jednak bardziej bym się skłaniał do twierdzenia, że był to wybieg czysto techniczny (gwoli ścisłości Chlebowski użył pseudonimu ppor. B, a nie por. B). Cezary Chlebowski w innej swojej książce opisuje pewna znaną w Warszawie sprawę i wobec jednego z jej uczestników również używa pseudonimu por. B, przy czym nie chodzi tam o Krogulca.


Cytat:
"Motor" był łącznikiem pomiędzy Zgrupowaniem "Ponurego" a KG AK. Czy jest coś wiadomo o jego kontaktach z Komedną Okręgu Radomsko - Kieleckiego? "Poldek" i "Stefanowski" przeszli z tego okręgu do Warszawy. "Poldek" miał kontakt z Kesslerem.


"Motor" był nie tylko łącznikiem "Ponurego" z KG AK ale ogólnie łącznikiem. Zatem kontakty z Komendą Okręgu "Jodła" są jak najbardziej prawdopodobne.

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Wto 13 Lut, 2007 16:39

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pisząc, że "Motor" był łącznikiem pomiędzy KG AK a "Ponurym" miałem na myśli Okręg radomsko - kielecki, w którym "Ponury" był szefem Kedywu.
Ale czy są jakieś konkretne informacje o kontaktach "Motora" z osobami z kierownictwa Okręgu.
Władysławe Marcinkowski "Jaxa" z NSZ w swych wspomnieniach podaje, że komendant obwodu Miechów kpt. Henryk WIELGOT "Kmita" oraz pułk Bolesław OSTROWSKI - NIECZUJA "Tysiąc" byli agentami Gestapo i współpracowali z Paulem Fuksem. Nie podaje jednak bliżej na czym te podejrzenia opiera.

Wto 13 Lut, 2007 16:53

Powrót do góry
mariusz35
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 328
Skąd: radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robotowcy

Cezary Chlebowski- Cztery z tysiaca super ksiazka ze zdjeciami przypisami Wyluzowany

Pią 23 Lut, 2007 12:46

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam jeszcze książkę Cezarego Chlebowskiego pt.: "Reportaż z tamtych dni", Warszawa 1988, albo tegoż autora dwutomową pt.: "W armii Państwa Podziemnego", Warszawa 2005. Natomiast o "Robocie" jest książka Henryka Zawadzkiego pt.: "U boku "Ponurego": Toruńczyk Waldemar Szwiec ps. "Robot" - bohater Kielecczyzny". Toruń, 1992.
_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Pią 23 Lut, 2007 17:23

Powrót do góry
madam
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 31
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla mnie najlepszą pozycją o Ponurym, Robocie i Nurcie jest książka "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" Cezarego Chlebowskiego. W 2006 roku wyszło nowe wydanie tej pozycji, jeśli dobrze pamiętam to VII, bez ingerencji cenzury, wdawnictwo Adam Marszałek.
Pojawiła się tez książka "Ponury - Jan Piwnik 1912-1944" Cezarego Chlebowskiego, Oficyna Wydawnicza RYTM, która zapoczątkowała serię "Dowódcy Oddziałów Armii Krajowej".

_________________
Kossów 28.10.1944

Nie 25 Lut, 2007 13:58

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj, czyli 7 kwietnia (sobota) 2007 na TVP3 o godzinie 15 będzie emitowany dokument w reżyserii Grzegorza Królikiewicza pt.: "Rapsod". Jest to opowieść o symbolicznym pogrzebie mjr Jana Piwnika "Ponurego", który odbył się w 1988 roku w Wąchocku.
_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sob 07 Kwi, 2007 14:37

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1 września bieżącego roku będzie miała swoją premierę bardzo interesująca, a zarazem nowatorska pozycja dotycząca Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". Będzie to książka autorstwa naszego kolegi z forum, który kryje się pod pseudonimem Raven, a naprawdę nazywa się Marek Jedynak i jest doktorantem Akademii Świętokrzyskiej. Publikacja będzie pierwszą w historii monografią części Zgrupowań "Ponurego", a mianowicie Zgrupowania dowodzonego przez cichociemnego Waldemara Szwieca "Robota". Premiera książki odbędzie się na uroczystościach Koneckiego Września, które są od wielu lat organizowane w rocznicę zajęcia przez "Robota" miasta Końskie. Książka Marka Jedynaka będzie nosiła tytuł Robotowcy 1943. Monografia II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"
Według mojego skromnego zdania mimo, że jeszcze nie miałem przyjemności zapoznać się z jej treścią będzie to przyczynek, który rzuci nowe światło na historię Zgrupowań "Ponurego", a przynajmniej odda zasłużony hołd Zgrupowaniu II i jego dowódcy "Robotowi". Zapraszam do lektury i na blog autora: http://robotowcy1943.blox.pl/html

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Pon 30 Lip, 2007 8:51

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Interesuje mnie "Nurt". Ile o nim będzie tam pisane? Gdzie ewentualnie tą pracę pójdzie kupić?

Pon 30 Lip, 2007 14:45

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.biblioteka.konskie.pl/arslibris/historyczne.html to jest link do strony wydawnictwa, w którym powyższa książka zostanie wydana. Co do informacji o "Nurcie" w publikacji o II Zgrupowaniu trzeba poczekać na wypowiedź samego autora.
_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Pon 30 Lip, 2007 15:10

Powrót do góry
Raven
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 31
Skąd: Góry Świętokrzyskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest i sam autor. Uśmiech
"Nurta" potraktowałem nieco po macoszemu. Jest o nim w momencie I-V 1943 r. gdy przesiadywali z "Robotem" w Michniowie. No i część przy rozpracowaniu "Motora" i kilka akapitów o 1944 r. i dalszych losach Robotowców.
Nie oznacza to jednak, że nie mam materiałów o Nurcie w moim archiwum. Po prostu temat go nie dotyczył. Jeżeli trzeba, kontaktuj się ze mną na priv. Myślę, że możemy się dogadać i popracować naukowo razem

_________________
Marek Jedynak
--
Polecam moją najnowszą książkę Niezależni kombatanci w PRL
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/niezalezni-kombatanci-w-prl.html

Zapraszam również na bloga Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com

Sro 01 Sie, 2007 18:33

Powrót do góry
mariusz35
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 328
Skąd: radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

robotowcy

Jest to piekny przykład partyzanta wzór dla innych po jego smierci ci którzy byli z nim w odziale do dzis mówia z duma ze sa od ponurego ,pieknie to opisał Chlebowski w ksiażce ''Cztery z tysiaca '' w jednej opowiesci pt. Robotowcy ,mam ja i czesto do niej powracam tam jest zarys prawdziwej walki ,przyjazni i walki do konca o wolnosc od faszyzmu , to dzieki takim ludzią jak on, i jego ludzie sa chluba naszego kraju ,losy jego mogły byc inne gdyby nie zdrada'' Motora ''. Zniesmaczony

Sro 01 Sie, 2007 20:45

Powrót do góry
Raven
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 31
Skąd: Góry Świętokrzyskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ci, którzy byli u "Robota" to moi przyjaciele. Mogę tak z całą pewnością o Nich powiedzieć. A merytorycznie też możesz Mariuszu coś dodać? Interesują mnie wszelkie materiały, jeżeli to coś więcej niż beletrystyka do jakiej (z całym szacunkiem dla pana doktora Chlebowskiego) zaliczają się "Cztery z tysiąca". Książka jakże ciekawa, ale i nie pozbawiona nieścisłości, interpretacji, dialogów [sic!] włożonych w usta postaci historycznych etc.
_________________
Marek Jedynak
--
Polecam moją najnowszą książkę Niezależni kombatanci w PRL
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/niezalezni-kombatanci-w-prl.html

Zapraszam również na bloga Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com

Sro 01 Sie, 2007 21:33

Powrót do góry
mariusz35
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 328
Skąd: radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jan PIWNIK

NIESTY moja wiedza na ten temat jest dosc duza ale tylko ksiązkowa czytam wszystkie książki o tej tematyce ,ale wiekszosc to stare z prl i niestety nieraz pisane pod dyktando polskich władz ,ale zawsze to cos pozdrawiam mariusz Uśmiech

Sob 11 Sie, 2007 19:09

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

KONECKI WRZESIEń 2007

W dniach 31 sierpnia-2 września bieżącego roku odbędą się kolejne uroczystości Koneckiego Września.

Po raz pierwszy rocznicowe obchody z okazji zajęcia Końskich przez II Zgrupowanie ze Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury", pod dowództwem ppor. "Robota" odbyły się w 1984 roku. Od tamtego czasu uroczystości ewoluowały. W tym roku zapraszamy na:

31 sierpnia (piątek)

9:00 - Wyjazd na wycieczkę szlakami II Zgrupowania razem z Robotowcami. Odjazd spod MGDK przy ul. Mieszka I.

1 września (sobota)

16:30 - Zbiórka pocztów sztandarowych na parkingu przed koneckim cmentarzem

17:00 - Konecki cmentarz - Apel Poległych

18:30 - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie (Wydawnictwo Arslibris) - podwójne spotkanie autorskie oraz premiera książek Marka Jedynaka: Robotowcy 1943. Monografia II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i żołnierza II Zgrupowania pana Jana Zbigniewa Wroniszewskiego: Konecka konspiracja 1939-1945. cz. V.

2 września (niedziela)

9:30 - Kolegiata św. Mikołaja - msza św. polowa

17:00 - Park Miejski rekonstrukcja historyczna "Odbicie więźniów"

19:00 - Letnia scena MGDK - koncert zespołu Habakuk.




Organizatorzy:
Urząd Miasta i Gminy Końskie
Koneckie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Związek Harcerstwa Polskiego - Hufiec Końskie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie
Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich

Informacje za Marek Jedynak: http://robotowcy1943.blox.pl/html

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sro 22 Sie, 2007 15:02

Powrót do góry
Raven
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 31
Skąd: Góry Świętokrzyskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I ja (autor) osobiście zapraszam na wszystkie wydarzenia "Koneckiego Września".
Do zobaczenia w Końskich!


---
Już pojawiły się pierwsze pytania o możliwość zakupu pozycji. Można zamówić je przez internet bezpośrednio w Wydawnictwie Arslibris Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie.

Koszt jeszcze mi nie jest znany. Pewnie podobny do poprzednich wydawnictw, bo to (dzięki pomysłowi dyrektora biblioteki) jest niskobudżetowa produkcja.

Książek w sprzedaży jest o wiele więcej...

Pan Jan Zbigniew Wroniszewski przez ostatnie kilka lat zebrał bogaty zasób wspomnień i relacji, które teraz może dzięki bibliotece wydać. ?ródła poddane są już krytyce i rzeczywiście przedstawiają niezłą wartość.
Warto dodać, że J.Z. Wroniszewski był żołnierzem "Hubala", potem Oddziału Dywersji Bojowej obwodu koneckiego, w komendzie którego pełnił kilka funkcji, a następnie był żołnierzem II Zgrupowania ppor. "Robota" i zdążył jeszcze przejść kilka obozów koncentracyjnych.

A ja - Marek Jedynak... skromny doktorant Wink Hehehe...
Zafascynowany takimi jak pan J.Z. Wroniszewski i inni, więc będę miał doborowe towarzystwo na naszej książkowej premierze.

---
O uroczystościach "Koneckiego Września", w ramach których będzie premiera dowiesz się z mojego bloga. Robotowcy1943.

_________________
Marek Jedynak
--
Polecam moją najnowszą książkę Niezależni kombatanci w PRL
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/niezalezni-kombatanci-w-prl.html

Zapraszam również na bloga Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com

Sro 22 Sie, 2007 21:11

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 3 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.