| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomislaw
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam

Kilka dni temu w rozmowie ze znajomym dowiedziałem się, że w 1943 grupa żołnierzy "Ponurego" (wbrew jego wiedzy), zlikwidowała niewielki oddział AL w celu zdobycia ich broni. Ponoc oddział ten (AL) składał się z żołnierzy pochodzenia żydowskiego i był lepiej uzbrojony od AK-owców. Proszę o weryfikację tego zdarzenia. Dodam tylko, że jeden z partyzantów od "Ponurego", który brał w tym udział żyje. Ponieważ jest to temat niepewny i kontrowersyjny nie wymienię nazwiska.

Pozdrawiam

Sro 12 Wrz, 2007 15:23

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli już - to chyba GL, bo AL w 1943 roku nie istniała.
Pozdrowienia
Grendel

Sro 12 Wrz, 2007 15:29

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A czemu kontrowersyjny? Tylko dlatego, że rozbity oddział komuchów składał się z Żydów?

Sro 12 Wrz, 2007 17:51

Powrót do góry
Raven
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 31
Skąd: Góry Świętokrzyskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oddział GL prawdopodobnie przechwycił eskortowaną podwodę z bronią. Jeden z żołnierzy osłony dotarł do "Ponurego" meldując co zaszło. Ten wysłał pościg. Furmankę z bronią odbito. GL-owców doprowadzono do obozu. O ile dobrze pamiętam, 2 gwardzistów skazanych zostało na śmierć, kilku wybatożono, a resztę puszczono wolno. Żadnej bibliografii w tej chwili dostarczyć nie mogę. Piszę to z głowy.
_________________
Marek Jedynak
--
Polecam moją najnowszą książkę Niezależni kombatanci w PRL
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/niezalezni-kombatanci-w-prl.html

Zapraszam również na bloga Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com

Sro 12 Wrz, 2007 19:47

Powrót do góry
Tomislaw
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Chodzi o to, że w/w sytuacja miała miejsce bez wiedzy, a tym bardziej zgody "Ponurego".
Pozdrawiam

Sro 12 Wrz, 2007 21:45

Powrót do góry
Raven
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 31
Skąd: Góry Świętokrzyskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jesteś w stanie podać więcej danych? Może czas w jakim to się działo, może nazwisko, może okolice... Jeżeli nazwiska nie chcesz podać (wiadomo: ustawa o ochronie danych osobowych), możesz zawsze napisać prywatną wiadomość.
_________________
Marek Jedynak
--
Polecam moją najnowszą książkę Niezależni kombatanci w PRL
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/niezalezni-kombatanci-w-prl.html

Zapraszam również na bloga Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com

Sro 12 Wrz, 2007 21:52

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Witam

Kilka dni temu w rozmowie ze znajomym dowiedziałem się, że w 1943 grupa żołnierzy "Ponurego" (wbrew jego wiedzy), zlikwidowała niewielki oddział AL w celu zdobycia ich broni. Ponoc oddział ten (AL) składał się z żołnierzy pochodzenia żydowskiego i był lepiej uzbrojony od AK-owców. Proszę o weryfikację tego zdarzenia. Dodam tylko, że jeden z partyzantów od "Ponurego", który brał w tym udział żyje. Ponieważ jest to temat niepewny i kontrowersyjny nie wymienię nazwiska.


8 grudnia 1943 roku kilku żołnierzy ze Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" przewoziło ze Szczytniaka (góra w paśmie jeleniowskim Gór Świętokrzyskich) broń oraz rannych w celu ich zamelinowania. Zostali zatrzymani w miejscowości Stary Skoszyn przez oddział GL Zenona Kołodziejskiego "Tanka". Gwardziści ostrzelali konwój akowski gdyż chcieli przejąć ich broń. Strzały zaalarmowały przebywających na Szczytniaku partyzantów "Ponurego". "Ponury" posłał na rozpoznanie sytuacji ppor. Stanisława Pałaca "Mariańskiego" z kilkoma żołnierzami. Gwardziści zostali aresztowani, ale ich dowódcy "Tankowi" udało się zbiec. "Ponury" postawił ich następnie przed sądem oficerskim, który 5 skazał na karę śmierci, a resztę póścił wolno.

Nie wiem kto dalej podtrzymuje wersje o morderczej działalności partyzantów "Ponurego". Już w PRL-u piszący o GL-AL autorzy, choć zarzucali "Ponuremu" zbytnią surowość w potraktowaniu gwardzistów, podawali jak naprawdę wyglądało to wydarzenie. Zob. m.in. publikacje: Hillebrandta, Nazarewicza. Można również przeczytać o tym w książce Jerzego Ślaskiego "Polska Walcząca", T. 3, s. 1027, Warszawa 1999.

Chciałbym również zaznaczyć, że w Zgrupowaniach "Ponurego" przynajmniej kilku partyzantów było pochodzenia żydowskiego i nie miało żadnych problemów z tego powodu.

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html


Ostatnio zmieniony przez bradl dnia Pon 01 Paź, 2007 13:48, w całości zmieniany 1 raz

Sob 15 Wrz, 2007 10:35

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nareszcie miałem okazję być na Wykusie, w Michniowie i Wąchocku i zapalić znicz na grobie „Ponurego”.
Rozczarował mnie nieco pobyt w Michniowie i Wąchocku, gdyż myślałem, że będzie można tam zakupić jakieś publikacje dotyczące „Ponurego”. Nie było jednak nic, nawet marnego folderu.

Wto 18 Wrz, 2007 12:07

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jest niestety ten ból, że publikacje dotyczące Zgrupowań można nabyć jedynie podczas czerwcowych uroczystości na Wykusie i w Wąchocku, lub podczas Koneckiego Września w Końskich. Wystawia się tam m.in. Księgarnia Wojskowa z Łodzi im. Gen. Stefana Grota-Roweckiego, która ma bardzo szeroki asortyment. W Końskich ponadto swoje publikacje dotyczące konspiracji na Ziemi Koneckiej prezentuje wydawnictwo Arslibris. W tym roku miała tam swoją premierę wspominana już monografia II Zgrupowania. Na Wykusie można natomiast nabyć również starsze publikacje po dość niskich cenach. Muszę przyznać, że jak pierwszy raz byłem w Wąchocku (ale nie w czerwcu) to również się zdziwiłem, że nie udało mi się nabyć żadnej książki na temat "Ponurego".
_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Wto 18 Wrz, 2007 16:03

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do publikacji to można je nabywać przez cały rok, ale kłopot w tym, że można to robić jedynie w rejonach gdzie Ponury działał. Miesiąc temu będąc w "Muzeum im. Orła Białego" w Skarżysku-Kamiennej zrobiłem sobie wycieczkę po miejscach związanych z Ponurym, choć trochę mniej znanych, za każdym razem trafiałem na jakieś publikacje, czasem tylko pośrednio związane z tematem (jak np w Michniowie). Interesuje się historią Piwnika od lat, bo jest w pewnym sensie stało się to moją historią (czterech braci mojego pradziadka było w oddziale Ponurego i 3 zginęło tylko jeden nie wskutek bezpośredniej "akcji"), więc z uwagą czytam też treści z tego forum (a pod moją nieobecność sporo ich przybyło) jak już kiedyś pisałem miałem też okazję do spotkań z bratem Piwnika co przyciągnęło mnie do tematu na dobre. Co do publikacji to będąc w "Muzeum Powstania Warszawskiego 44'" chciałem sprawdzić co dotyczące tematu partyzantki na Kielecczyźnie przechowywane jest w tamtejszej bibliotece, ale niestety była zamknięta.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Czw 14 Sie, 2008 15:36

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!

Chciałbym odnieść się do artykułu pt. "Pan na Wykusie" opublikowanego w "Rzeczpospolitej" 18.09.2009 r.

http://www.rp.pl/artykul/275929,365405_Pan_na_Wykusie.html


Tekst mimo, że dość krótki zawiera kilkanaście istotnych błędów:

1. We wrześniu 1939 r. zmotoryzowana kompania PP, którą dowodził Piwnik nie cofała się ze Śląska, ale z okolic Nowe Miasta nad Pilicą.

2. We Francji Piwnik nie dowodził baterią artylerii - co jest wielokrotnie powtarzanym błędem.

3. W Wielkiej Brytanii nie dołączył do pierwszej grupy cichociemnych, ale do drugiej. Pierwsza została zrzucona w nocy z 15/16 lutego 1941 r.

4. Po zrzucie do kraju nie został od razu przydzielony do "Wachlarza". Kilka miesięcy pracował w komórce odbioru zrzutów "Syrena" jako Szef Odbioru Zrzutów.

5. Rozbicie więzienia w Pińsku miało miejsce w 1943, a nie 1942 roku.

6. W obławie na Wykusie 28 października 1943 r. nie poległo 30 partyzantów ze Zgrupowań "Ponurego", a 11. Natomiast oprócz tego życie straciło 27 żołnierzy z oddziału ochrony radiostacji okręgu, którym dowodził ppor. Jan Kosiński "Jacek". Oddział nie wchodził w skład Zgrupowań, a jedynie mógł ochotniczo brać udział w akcjach jakie przeprowadzały.

7. W nocy z 2/3 lipca 1943 r. Zgrupowania "Ponurego" nie uderzyły na dwa pociągi pod stacją kolejową Łączna. Jeden rzeczywiście został zaatakowany koło Łącznej, ale drugi koło bloku kolejowego Jędrów.

8. Podana liczba około 200 zabitych Niemców i żołnierzy ze wschodnich oddziałów kolaboracyjnych podczas bitwy na Barwinku - 16 września 1943 r. jest zawyżona. Poległo około 50 osób, a kilkakrotnie więcej było rannych.

9. Nie było podczas wojny nazwy Świętokrzyskie Zgrupowania Partyzanckie "Ponury", a Zgrupowania Partyzanckie Armii Krajowej "Ponury". Dopiero środowisko kombatanckie po wojnie określiło się mianem Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt".

10. Nowogródzki VII bat. 77 pp AK, którego dowództwo objął "Ponury" nie wchodził w skład Zgrupowania Nadniemeńskiego, a tworzył osobne Zgrupowanie Zachód.

11. W podpisie pod zdjęciem kapliczki czytamy: Tu odbyły się w 1988 roku uroczystości sprowadzenia prochów komendanta z Nowogródczyzny na rodzinną ziemię kielecką . Prochy mjr Jana Piwnika zostały sprowadzone do Polski w 1987, a nie 1988 roku. Natomiast w 1988 r. odbyły się symboliczne trzydniowe uroczystości pogrzebowe m.in. w Janowicach, Michniowie, na Wykusie oraz Wąchocku, gdzie złożono jego prochy w opactwie cysterskim.


Jest jeszcze kilka drobniejszych błędów, ale chciałem jedynie zwrócić uwagę na te najbardziej rażące.

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Nie 20 Wrz, 2009 10:02

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Osobom, które interesują się historią Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" polecam blog "Wokół Wykusu", gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji na temat świętokrzyskiej partyzantki i nie tylko.

Adres: http://ponury-nurt.blogspot.com/

Ps. Blog jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych tematem.

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Pią 26 Lut, 2010 21:18

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

21 marca 2010 roku w Suchedniowie w wieku 89 lat zmarł st. sierż. Henryk Dąbczyński "Kruk".

Henryk Dąbczyński w 1943 roku był żołnierzem II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury", a w okresie „Burzy” wchodził w skład 3 kompanii I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK.

Pogrzeb odbędzie się 24 marca o godz. 14.00 w kościele pw. św. Andrzeja w Suchedniowie.

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Wto 23 Mar, 2010 20:54

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W dniach 12-13 czerwca odbędzie się kolejna koncentracja Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt" na Wykusie oraz w Wąchocku.

Program:

12 Czerwca – Wąchock, Wykus
10:00 - Spotkanie Środowiska PONURY-NURT w Gimnazjum Publicznym w Wąchocku,
13:00 - obiad (odpłatny) w szkole w Wąchocku,
13:45 - wyjazd autokaru ze Starachowic (ul. Harcerska 4, Siedziba ŚZŻAK w Starachowicach) do Wąchocka (MDK),
14:15 - wyjazd autokaru z Wąchocka spod MDK – przyjazd na Wykus o godz. 14:35,
15:00 - Przedstawienie na polanie Wykusowej „DOM W JANOWICACH”. Inscenizacja wg „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego. Zrealizowana dzięki Wojciechowi Bernatowiczowi – Prezydentowi Starachowic,
15:30 - zgromadzenie pocztów sztandarowych i grup zorganizowanych na polanie przed rzeczką i wprowadzenie na polanę przy Kapliczce,
15:45 - koncert orkiestry młodzieżowej z Bodzentyna,
16:00 - polowa Msza święta w intencji mjr NURTA i Jego Żołnierzy,
- ślubowanie studentów I roku Wydziału Administrowania Systemami Bezpieczeństwa WSH w Kielcach,
- dekoracja Policyjną Odznaką Zasługi „Ponurego”,
- apel poległych i złożenie wiązanek pod Kapliczką,
18:00 - ognisko harcerskie,
18:30 - wyjazd autokaru z Wykusu do Starachowic via Wąchock.

13 Czerwca – Wąchock
9:30 - prelekcja historyczna Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura Kielce „Nieznana historia Środowiska PONURY-NURT 1945–1989”. Gimnazjum Publiczne w Wąchocku,
10:20 - koncert orkiestry młodzieżowej z Suchedniowa,
11:00 - polowa Msza święta w intencji mjr PONUREGO i Jego Żołnierzy,
12:00 - przemarsz orkiestry i uczestników pod pomnik mjr. Ponurego. Złożenie kwiatów oraz defilada pocztów sztandarowych, oddziałów zorganizowanych.


Więcej na ten temat: http://ponury-nurt.blogspot.com/2010/05/wykus-2010.html

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Czw 20 Maj, 2010 22:03

Powrót do góry
venoms88
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam wiecie moze czy ktos z odzialu ponurego mieszka na terenie ostrwca swietokrzyskiego lub okolic??

Czw 01 Lip, 2010 17:46

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W swej codziennej pracy historyk dosyć często pozyskuje cenne informacje dzięki zwykłemu przypadkowi. Tak było i tym razem.

Kilka dni temu odwiedziłem oficjalną stronę Prezydenta RP, a ściślej mówiąc zakładkę dotyczącą odznaczeń, jakie nadaje. Wielkie było moje zaskoczenie, gdy wśród osób uhonorowanych w 2010 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski zobaczyłem nazwisko majora Jana Piwnika. Muszę przyznać, że zdziwiłem się, bowiem żadnej informacji na ten temat nigdzie wcześniej nie znalazłem, mimo, że staram się systematycznie monitorować Internet pod względem pojawiających się nowych wiadomości dotyczących postaci „Ponurego”.

Aby uzyskać więcej informacji skontaktowałem się z Mieczysławem Sokołowskim – siostrzeńcem Piwnika, bo byłem przekonany, że rodzina „Ponurego” powinna zostać poinformowana o tym fakcie przez odpowiednie służby. Pan Sokołowski był tak samo zaskoczony jak ja. Jednak po telefonie jaki wykonał, okazało się, że rzeczywiście Jan Piwnik, na wniosek Przewodniczącego Rady Miasta Kielce, został w dniu 14 października 2010 roku odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Udało się również ustalić, że uroczyste nadanie odznaczenia odbędzie się w przyszłym roku.

Wykaz osób odznaczonych Orderem Odrodzenia Polski można znaleźć pod adresem:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/ordery/order-odrodzenia-polski/

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sro 22 Gru, 2010 21:36

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

14 stycznia 2011 roku zmarł Stanisław Szyszko ps. "Jeleń", podkomendny por. Jana Piwnika "Ponurego" w VII batalionie 77 pp. AK, jeden z ostatnich żyjących uczestników zdobycia 16 czerwca 1944 r. strażnicy w Bohdanach pod Jewłaszami, gorący patriota i niestrudzony działacz Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻ AK.

Miałem zaszczyt znać Pana Stanisława Szyszko osobiście. Był to niezwykle skromny, bardzo inteligentny oraz pełen ciepła człowiek. Udzielił mi ogromnej pomocy podczas zbierania materiałów do rysu biograficznego Jana Piwnika. Rzadko na swej drodze spotyka się ludzi tak wspaniałych jak Pan Stanisław. Dlatego jest mi osobiście wstyd, że o Jego śmierci dowiedziałem się tak późno.

W połowie zeszłego roku rozmawialiśmy jeszcze o postępach w moich badaniach. Otrzymałem od Niego kilka zdjęć z Nowogródczyzny oraz własnoręcznie wykonany szkic Stützpunktu w Bohdanach pod Jewłaszami, który niezwykle plastycznie przedstawia ostatnią drogę Jana Piwnika. Miałem nadzieję, że będę mógł się odwdzięczyć za pomoc, jaką otrzymałem. Niestety spóźniłem się.

Więcej o Stanisławie Szyszko można przeczytać na stronie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie:

http://www.muzeum-ak.krakow.pl/newsysn/formatka.php?idwyb=470

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sro 09 Lut, 2011 22:47

Powrót do góry
barabasz
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 62
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Taka ciekawostka...
S.Szyszko był żołnierzem por.Jana Borysewicza Bzury stryjecznego brata słynnego por.Jana Borysewicza Krysi
Było dwóch braci o tym samym imieniu i nazwisku,do legendy przeszedł Krysia

_________________
"Wilkom może przewodzic tylko wilkołak...stadu świń starczy świniopas"
płk.Jerzy Łupaszka Dambrowski

Czw 17 Lut, 2011 19:23

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

bradl napisał:
(...) Jednak po telefonie jaki wykonał, okazało się, że rzeczywiście Jan Piwnik, na wniosek Przewodniczącego Rady Miasta Kielce, został w dniu 14 października 2010 roku odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. (...)

M.P. 2011 nr 4 poz. 52

pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Czw 17 Lut, 2011 20:22

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niebawem, nakładem Oficyny Wydawniczej "Rytm" z Warszawy, ukaże się książka mojego autorstwa pt. Droga "Ponurego". Rys biograficzny majora Jana Piwnika. Stanowić ona będzie pierwszą w pełni naukową publikację biograficzną poświęconą majorowi Janowi Piwnikowi. Oparta została na bogatym materiale źródłowym z archiwów w Polsce i Wielkiej Brytanii. W dużej części są to źródła niepublikowane, pozwalające zrekonstruować nieznane okresy życia bohatera niniejszej książki oraz wskazać błędy faktograficzne dotychczas powielane w literaturze przedmiotu. Oprócz archiwaliów, w pracy wykorzystałem szereg relacji oraz wspomnień, przez co wiele jej fragmentów ma charakter czysto dokumentalny.

Więcej o książce:

http://ponury-nurt.blogspot.com/2011/06/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

http://www.rytm-wydawnictwo.pl/index.php?s=karta&id=498

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Pon 06 Cze, 2011 23:44

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!

Chciałbym poinformować, że "Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika" została dzisiaj opublikowana. W tym miejscu pragnę podziękować Grotowi-Dziobeckiemu czyli Piotrowi Dziubińskiemu za udostępnienie jednej z fotek do książki.


Książkę można nabyć tutaj:
http://rytm-wydawnictwo.pl/index.php?s=karta&id=498

Więcej informacji o publikacji tutaj:
http://ponury-nurt.blogspot.com/

Pozdrawiam
bradl

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sro 26 Paź, 2011 22:20

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!

Ewentualnym nabywcom mojej książki oraz osobom, które kiedyś się z nią zetkną, winny jestem informację o dwóch błędach ikonograficznych, które się w niej znajdują. Chodzi mianowicie o zdjęcia zamieszczone na wyklejkach okładki. Przez pomyłkę, zamiast Zgrupowań AK "Ponury" w marszu w 1943 roku, znalazło się tam zdjęcie oddziału Antoniego Hedy "Szarego" z 1945 roku. Natomiast zamiast zdjęcia z powtórnego pogrzebu Jana Piwnika w 1988 roku, wstawiona została fotka z pogrzebu Hedy w 2008 roku.

Mimo, że ww. błędy powstały nie z mojej winy i do dnia otrzymania egzemplarza publikacji o nich nie wiedziałem, przepraszam za nie czytelników.

Możecie sobie tylko wyobrazić jaka była moja reakcja, gdy po raz pierwszy otworzyłem książkę. Evil or Very Mad

Pozdrawiam
bradl

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sob 05 Lis, 2011 0:14

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!

W rozdziale mojej książki, w którym opisuję losy Jana Piwnika podczas wojny obronnej 1939 roku, posiłkuję się dziennikiem kancelisty 3 kompanii Grupy Rezerwy Policyjnej z Golędzinowa kpr. Mieczysława Zacharewicza, w którym opisana jest cała droga kompanii we wrześniu 1939 r. oraz podczas internowania na Węgrzech. W dokumencie tym podany jest cały skład oddziału. Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów posiada informację o losach osób z 3 kompanii GRP wymienionych poniżej:



Dowódca Kompanii – ppor. Piwnik Jan
Pluton I-szy
Dowódca plutonu – ppor. rez. Tomczyk Leon
Drużyna 1-sza
Dowódca drużyny – plut. Lubaszewski Stefan
1. kpr. Długosz Roman
2. kpr. Dłużniak Zdzisław
3. kpr. Puhacz Wacław
4. kpr. Bielecki Kazimierz
5. kpr. Biały Marian
6. kpr. Śliwa Stanisław
7. kpr. Pelc Antoni
8. kpr. Kulesza Augustyn
9. kpr. Czyżewski Mieczysław
10. kpr. Kołodziejski Leon
11. kpr. Matecki Stanisław
12. kpr. Niewiara Stanisław

Drużyna 2-ga
Dowódca drużyny – plut. Stańczyc Władysław
1. kpr. Olejniczak Jan
2. kpr. Grzywnowicz Stefan
3. kpr. Kwieciński Wiktor
4. kpr. Pstrowski Tadeusz
5. kpr. Smogór Tadeusz
6. kpr. Grabski Józef
7. kpr. Politowski Stanisław
8. kpr. Frühauf Franciszek
9. kpr. Bryczkowski Antoni
10. kpr. Chmielewski Alfons
11. kpr. Serowski Stanisław
12. plut. Białecki Ludomir

Drużyna 3-cia
Dowódca drużyny – plut. Kamiński Przemysław
1. kpr. Matoszko Wacław
2. kpr. Mollin Leon
3. kpr. Mendocha Edward
4. kpr. Krzemiński Edmund
5. kpr. Nagły Stefan
6. kpr. Kulecki Tadeusz
7. kpr. Gawrych Stanisław
8. kpr. Łopata Stanisław
9. kpr. Losoń [lub Lasoń] Jan
10. kpr. Dzięgielewski Jan
11. kpr. Wosiński Wawrzyniec
12. kpr. Pawlak Józef

II-gi pluton
Dowódca plutonu – plut. Borowski Stanisław
Drużyna 4-ta
Dowódca drużyny – kpr. Brodowski Ludwik
1. kpr. Wasyluk Bolesław
2. kpr. Szklarz Jan
3. kpr. Sukiennik Mieczysław
4. kpr. Michalski Franciszek
5. kpr. Podsiadło Stanisław
6. kpr. Gryska [lub Grysko] Jerzy
7. kpr. Gajewnik Bolesław
8. kpr. Sieradzan Marceli
9. kpr. Rossa Bolesław
10. kpr. Nienartowicz Wacław
11. kpr. Całka Bolesław
12. kpr. Pacholik Antoni

Drużyna 5-ta
Dowódca drużyny – kpr. Białczyk Stanisław
1. strz. rez. Bedyński Franciszek
2. kpr. Han Władysław
3. kpr. Zelek Józef
4. kpr. Zając Stanisław
5. kpr. Gołąbek Paweł
6. kpr. Bardzki Michał
7. kpr. Ostołowski Bolesław
8. kpr. Rzepka Franciszek
9. kpr. Tochowicz Jan
10. kpr. Nowak Michał
11. kpr. Budzewski Gerard
12. kpr. Komornicki Józef

Drużyna 6-sta
Dowódca drużyny – kpr. Miemietz Alojzy
1. kpr. Gahl Nikodem
2. kpr. Knapik Antoni
3. kpr. Zaniewski Bronisław
4. kpr. Kuczak Kazimierz
5. kpr. Bisiecki Lucjan
6. kpr. Grabarczyk Józef
7. kpr. Andrzejewski Antoni
8. kpr. Bielawski Władysław
9. kpr. Bartkowski Franciszek
10. kpr. Kalesiński Stanisław
11. kpr. Piszewski Stanisław
12. kpr. Czapski Jan

III-ci pluton
Dowódca plutonu – plut. rez. Cłapa Eugeniusz
Drużyna 7-ma
Dowódca drużyny – kpr. Kłosowicz Józef
1. kpr. Gałkowski Eugeniusz
2. kpr. Tambor Stanisław
3. kpr. Rekliński Jan
4. kpr. Rakowski Henryk
5. kpr. Kosakowski Zygmunt
6. kpr. Piwoda Franciszek
7. kpr. Hlebowicz Kazimierz
8. kpr. Piotrowski Jan
9. kpr. Lipiński Lucjan
10. kpr. Chełchowski Henryk
11. kpr. Kliszczak Antoni
12. kpr. Krzyżaniak Edward

Drużyna d-cy
Dowódca drużyny – kpr. Łaski Tadeusz
1. plut. Samojeden Władysław – szofer
2. kpr. Zajkowski Bogdan – szofer
3. kpr. Zacharewicz Mieczysław – kanc.
4. kpr. Kierszk Edmund
5. kpr. Marczewski Kazimierz
Szef Kompanii – plut. Rutkowski Józef


Pozdrawiam
bradl

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sro 07 Gru, 2011 23:31

Powrót do góry
Lukas1991214
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Katowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Przeglądając ostatnio YouTube natrafiłem na taki filmik

,,Śmierć Ponurego'' http://www.youtube.com/watch?v=jTnB1TnMNlw

,,Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika''

http://w551.wrzuta.pl/audio/74xBBgeoprZ/droga_ponurego._rys_biograficzny_majora_jana_piwnika

Miłego Słuchania Wink

Sob 07 Sty, 2012 3:34

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to dla równowagi medialnej, wywiad z autorem Drogi "Ponurego" z innego radia:
http://ponury-nurt.blogspot.com/2012/01/droga-ponurego-w-radiu-index.html

Pozdrawiam
bradl

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Sob 07 Sty, 2012 21:58

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 4 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.