| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jan Piwnik "Ponury"

Co wiecie na temat majora Jana Piwnika "Ponurego", jednej z najbarwniejszych postaci konspiracji polskiej w okresie II wojny światowej? Bardzo szczęśliwy

Wto 29 Sie, 2006 13:04

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ukazala sie pod koniec lat 80tych ciekawa ksiazka na ten temat. Zielona oprawa byla wtedy. Bylo tam to wszystko dobrze opisane. Takze ze zdrada "Motora".

Wto 29 Sie, 2006 17:08

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak to było to V wydanie książki Cezarego Chlebowskiego pt. "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", w której w bardzo przystępnej formie opisane są losy Ponurego i nie tylko.

Polecam zainteresowanym. Bo to już klasyka tematu.

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Wto 29 Sie, 2006 17:39

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokladnie!! Fajna ksiazka, ktora juz w podstawowce nasz traktowano. Jedna z bardzo ciekawych lektur na lekcjach historii! Klasyka masz racje bradl

Wto 29 Sie, 2006 18:32

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jan Piwnik - "Ponury", "Donat" dla mnie jest postacią wyjątkową, cichociemny, dobry organizator i dowódca. Był twórcą zgrupowania oddziałów AK. Kontrowersyjny gdyż nie zawsze zgadzał się z decyzjami przełożonych. Karnie przeniesiony na ziemie wschodnie gdzie zginął.
Jego następcą został Eugeniusz KASZYńSKI "Nurt" też cichociemny. Dobrze wyszkolony, godnie zastąpił "Ponurego"

Sro 30 Sie, 2006 11:31

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O Piwniku Chlebowski pisał nie tylko w "Pozdrówcie góry świętokrzyskie" ale i w "Wachlarzu"

Cytat:
Ukazala sie pod koniec lat 80tych ciekawa ksiazka na ten temat. Zielona oprawa byla wtedy.

W zielonej oprawie była wydana w 1988 broszura poświęcona Świętokrzyskiemu Zgrupowaniu Partyzanckiemu AK 1943 -1945 pt. Ponury, Nurt, ich żołnierze". Jest tam m.in. krótki życiorys Jana Piwnika i wyjątki z różnych wydań dot. działalności tego Zgrupowania. W końcowej części zamieszczono artykuł Cezarego Chlebowskiego opisujący perypetie związane ze sprowadzeniem prochów Piwnika do Polski.

Czw 31 Sie, 2006 9:36

Powrót do góry
sosab
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 131
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeden z najsławniejszych Cichociemnych.
Kilka fotek
Pozdro
Sosab

_________________
Sosab

Pią 01 Wrz, 2006 11:17

Powrót do góry
sosab
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 131
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Góry Świętokrzyskie- Wykus


Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Sosab

Pią 01 Wrz, 2006 11:20

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chlebowski sporo takich fotek zamieścił.

Pią 01 Wrz, 2006 11:39

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam kilka pytań:
1. Z jakiego lotniska w Anglii wyleciał do Polski 7 listopada 1941 roku?
2. Data jego awansu na porucznika?
3. Czy Bolesław Kontrym ps."Żmudzin" pomagał Piwnikowi w ułożeniu planu rozbicia więzienia w Pińsku?
4. Kiedy Piwnik poślubił Emilię Malessę?
5. Czy oprócz Wojnowskiego-Motora, byli w zgrupowaniu Ponurego inni zdrajcy?
6. Czy Ponury miał złamaną nogę podczas skoków w Anglii?

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Pią 01 Wrz, 2006 12:07

Powrót do góry
Fretka
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1 Z lotniska Newmarket koło Londynu.

Sob 02 Wrz, 2006 22:09

Powrót do góry
RAFUS
Kapral

Kapral





Posty: 46
Skąd: Świętokrzyskie/Lubuskie/Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jan Piwnik "Ponury"

Czołg2 Witam i odsyłam równierz do książek pt. "U PODNÓRZA GÓR ŚWIęTOKRZYSKICH", "BASZTA", "CHŁOPCY Z OSTROWIECKICH LASÓW", ORAZ " PACYFIKACJA MICHNIOWA"nie podam teraz autorów tych pozycji gdyż zwyczajnie ich nie pamiętam. Pozdrawiam i życzę miłej lektury. :czolg:

Nie 03 Wrz, 2006 1:28

Powrót do góry
RAFUS
Kapral

Kapral





Posty: 46
Skąd: Świętokrzyskie/Lubuskie/Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jan Piwnik "Ponury"

Czołg2 Witam i odsyłam równierz do książki pt. "U PODNÓRZA GÓR ŚWIęTOKRZYSKICH", "BASZTA", "CHŁOPCY Z OSTROWIECKICH LASÓW", ORAZ " PACYFIKACJA MICHNIOWA"nie podam teraz autorów tych pozycji gdyż zwyczajnie ich nie pamiętam. Pozdrawiam i życzę miłej lektury. :czolg:

Nie 03 Wrz, 2006 4:04

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy oprócz Wojnowskiego-Motora, byli w zgrupowaniu Ponurego inni zdrajcy?

Na ogół jako agenta Gestapo uważa się Motora. Poznając historię walk partyzanckich w kieleckim natknąłem się na dwie osoby z otoczenia "Ponurego", których można podejrzewać o współpracę z Gestapo.
Opieram się na dwóch pozycjach książkowych.
1.TARCHALSKI Mieczysław, „Włoszczowski Obwód Armii Krajowej – „Kaktus”, cz. I i „Na ścieżkach małej wojny” cz. II, - monografie – pamiętniki”, Zakład Poligraficzny St. Adamczak, Poznań, Poznań 1994,
2.KAPCZYńSKI Włodzimierz, LIS Józef, NIEDBAŁ Jerzy, „Kryptonimy „Hetman” i „Chrobry” Armii Krajowej, cz. I., Zakład Poligraficzny „Print”, Włoszczowa,

W dniach 12 - 13.06.1943 Komendant Okręgu Radomsko-Kieleckiego zorganizował pod Bodzentynem kurs dla kierowników dywersji i partyzantki. Kierownikiem szkolenia był "Ponury".
Na kursie tym obecny był m.in.[/b]"Sęp", NN [/b] -z RPPS, współpracujący na terenie Częstochowy z AK. On to przedstawił Mieczysławowi Tarchalskimu "Marcin" Leona SZMBIERKIego "Orzeł"[b]jako bojowego i nieustraszonego konspiratora, przewidzianego na dowódcę oddziału dywersyjnego w Częstochowie.
Drugą osobą był jeden z instruktorów kursu - [b]Hipolit KROGULEC "Poldek", "Albiński"
- do czerwca 1943 był szefem Związku Odwetu Okręgu Radomsko - Kieleckiego ZWZ - AK. Za jego to sprawą do oddziału Mieczysława Tarchalskiego "Marcina" trafił "Modlin", znajomy "Orła".
Za sprawą tych dwóch ostatnich trafił do oddziału "Marcina"[/b]"Ignac"wraz ze swą narzeczoną. Okazało się, że cała czwórka współpracowała z Gestapo. Na mocy wyroku sądu w dn. 28.05.44 w Przyłęku rozstrzelano "Ignaca" i jego przyjaciółkę, a 4.06.44 "Orła" i "Modlina".
O niedwuznacznej roli "Poldka" wspomina C. Chlebowski w "Pozdrówcie góry świętokrzyskie" nie podając jego nazwiska.

Pon 04 Wrz, 2006 16:22

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ostatnio przeprowadzałem wywiad z łączniczką od "Ponurego", która z domu nazywała się Krogulec. Okazało się, że "Albiński" był jej krewnym. Całkowicie zaprzeczała, że współpracował z gestapo. Opowiadała o tym jego powojennym procesie, w którym został uniewinniony. Jednak ja raczej w jego niewinność nie wierze, tylko nie potrafię ustalić jak daleko posunął się w zdradzie. Przecież za jego winą przemawiają zeznania "Korebki", którego wsypał i wiele mniejszych śladów.
_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Pon 04 Wrz, 2006 18:22

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na Krogulca zwróciłem uwagę czytając Chlebowskiego. Zastanowiło mnie dlaczego używa w stosunku do niego inicjału. Tarchalski też nie oskarża go o współpracę z Gestapo, ale podsunięcie mu "Modlina" daje dużo do myślenia.
O Krogulcu rozmawiałem z Kapczyńskim (współautorem książki). On też uważa, że KROGULEC ma coś na sumieniu, ale zarzutu współdziałania z Gestapo nie był w stanie postawić. Określił, że była to osoba nieporządana w AK.

Pon 04 Wrz, 2006 18:52

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zamierzam w najbliższym czasie poprosić Chlebowskiego o rozmowę i konsultację w sprawie "Ponurego". Jeżeli się zgodzi ,to się Go o to także zapytam.
_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Pon 04 Wrz, 2006 19:07

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak się składa, że miałem styczność z bratem Jana, Józefem Piwnikiem (pseudonim Topola), niestety byłem wtedy dużo mlodszy (teraz też nie jestem stary). Mój tata urodził się niedaleko Janowic, gdzie Topola mieszkał. Razem z moim dziadkiem, mój ojciec często zaglądał do domu Piwnika. Potem zostali dobrymi przyjaciółmi. Pewnego dnia Topola odwiedził nas w domu z jakimś kolegą (nie pamiętam kto to był), a następnego dnia zmarł (było to o ile pamiętam, po święcie policji).
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pią 15 Wrz, 2006 8:22

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szczerze zazdroszczę. Czy pamiętasz coś jeszcze z tego spotkania?
_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Pią 15 Wrz, 2006 14:32

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pamiętam, że był dosyć wysoki i bardzo pogodny. NIe pamiętam o czym rozmawiali z nim moi rodzice, ale popytam tate Laughing
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pią 15 Wrz, 2006 17:09

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki, będę wielce zobowiązany. Piwo
_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Pią 15 Wrz, 2006 17:14

Powrót do góry
mr zapalka
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

fantastyczna ksiazka o ponurym:pozdrowcie gory swietokrzyskie chlebowskiego polknalem w 2 dni.Polecil mi nauczyciel od historii

Sob 23 Wrz, 2006 11:15

Powrót do góry
Ponury8
Kapral

Kapral




Posty: 56
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Frapująca jest również ostatnia cześć życia „Ponurego’ na Kresach Wschodnich (Okręg Nowogródzki AK), na które przyjechał z inną legendą cichociemnych Maciejem Kalenkiewiczem „Kotwiczem” i jego walki z Niemacami i oddziałami sowieckimi w ramach 7 batalionu 77 pp. AK. Polecam książkę K Krajewskiego o Okręgu Nowogródzkim AK. W hołdzie im napisałem w 1990 monografie „77 pp AK”.
_________________
Optymista wierzy, że cały świat stoi przed nim otworem, pesymista również, ale ...dobrze wie co to za otwór

Sro 27 Wrz, 2006 10:52

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprowadzenie prochów Piwnika do Polski też napotykało wiele trudności. Chlebowski tez o tym pisał. Przez wiele lat władze PRL nie chciały wyrazić na to zgody.

Sro 27 Wrz, 2006 15:32

Powrót do góry
Ponury8
Kapral

Kapral




Posty: 56
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miałem okazje być na tej uroczystości.. tonąc w błocie i deszczu na Wykusie w chwili przybycia trumny Ponurego.. Niezatarte wspomnienia, mnóstwo ludzi nastrój niesamowicie wspaniały uroczyście spontaniczny ..
_________________
Optymista wierzy, że cały świat stoi przed nim otworem, pesymista również, ale ...dobrze wie co to za otwór

Sro 27 Wrz, 2006 16:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.