| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MariuszV1985
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Typ szabli na podstawie wspomnień- bez zdjęć

Witam,

Około 1960 podczas przebudowy domu moich przodków odnaleziono szablę, którą jeden z domowników wraz z siodłem dostał po służbie wojskowej. Schowana była przed ogólnie mówiąc ludźmi PRL-u.

Dziś po szabli zostały tylko wspomnienia, a ja nie umiem dociec, jaki był to rodzaj szabli.
To co wiem:
1) Jedno Zbrocze;
2) Rękojeść cała metalowa- mosiądz?
3) Wygląd podobny do wz34, ale trzon bez okładzin drewnianych- mosiężny;
4) Mniej słoi okładzin niż wz34.

Sprawdziłem przyklejony post z regulaminowymi szablami obcymi, ale nic nie dopasowałem.

Czy istnieje taka szabla, czy pamięć już zawodzi?

Pozdrawiam
Mariusz

Wto 02 Sty, 2018 18:58

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem -MariuszV1985

Na podstawie tak nikłych wspomnień, trudno będzie ustalić co to mogła być za szabla.
Istniały szable z rękojeściami całymi z metalu [mosiądz, brąz]. Jednakowoż były to modele dosyć wczesne - koniec XVIII początek XIX wieku.
Na dodatek takie szable są charakterystyczne dla korpusu piechoty - siodło z Twoich wspomnień nie koresponduje z taką szablą.
Porównanie do modelu szabli wz.34 niewiele tutaj pomoże - wiele modeli szabel ma podobną stylistykę oprawy.
Cytat:
4) Mniej słoi okładzin niż wz34.

Mniemam, że chodzi ci o ryflowanie trzonu - czyli karby (słoje, to raczej na drewnianych okładzinach.)
Cytat:
Sprawdziłem przyklejony post z regulaminowymi szablami obcymi, ale nic nie dopasowałem.

Szabla o której wspominasz, nie koniecznie musiała być regulaminowym modelem - jeżeli nie "dopasowałeś" - to znaczy że nie była.
Należało by poszukać w szablach francuskich, jak i któregoś z krajów niemieckich - z początków XIX wieku.

pzdr.
stani

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Wto 02 Sty, 2018 21:19

Powrót do góry
MariuszV1985
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź.
Poszukam też wśród szabel rosyjskich, ponieważ moje tereny znajdowały się właśnie pod tym zaborem. Choć zaraz po 3 zaborze był to zabór austriacki. Ta szabla przypominała właśnie szable francuskie, choć trudniej chyba o szablę francuską niż o rosyjską w tych stronach.

Wto 02 Sty, 2018 21:34

Powrót do góry
MariuszV1985
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tutaj:
https://dobroni.pl/n/szabla-wz192122/13295
znalazłem opis pasujący:
Cytat:

Szabla wz.21 podoficerska

Szabla w wersji dla podoficerów nie została określona żadnymi przepisami. Charakteryzowała się mosiężną, niklowana lub polerowaną, rękojeścią zamkniętą ( do rzadkości należą szable tylko z rękojeścią mosiężną), z drewnianym trzonem o długości 12 cm, lakierowanym na czarno i wymodelowanym w poprzeczne karbowania (bez oplotu). Jelec miał długość 12,5 cm, a wąsy 7 cm. Głownia z polerowanej stali długości 80 cm, szerokości 3,6 cm, krzywiźnie 3,2 cm była obustronnie szlifowana wklęsło w bruzdę i miała obosieczne pióro z długości 26 cm, na wewnętrznym płazie u nasady znajdował się znak firmowy. Pochwa wykonane były ze stalowej niklowanej blachy, miała jeden pierścień z ruchomym koluszkiem i zwieńczona była ostrogą. Ciężar szabli z pochwą wynosił ok. 1,5 kg, bez pochwy ok. 0,9 kg.
Głównymi producentami tych szabel były zakłady G. Borowskiego i A. Manna w Warszawie.

Pon 08 Sty, 2018 9:49

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem.

Jeżeli ten opis pasuje do Twoich wspomnień - to świetnie.
Jednocześnie mała nieścisłość - chyba we wspomnieniach
Cytat:
3) Wygląd podobny do wz34, ale trzon bez okładzin drewnianych- mosiężny;

Szabla wz.21 miała trzon rękojeści drewniany.

pzdr.
stani

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Pon 08 Sty, 2018 18:00

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

toyotomi napisał:
Szabla wz.21 miała trzon rękojeści drewniany.


Cześć Stasiu, miała drewniany obleczony skórą, lub w niektórych wersjach tak jak w szablach niemieckich trzon drewniany oblany masą ebonitową, a w wersji żołnierskiej było to gołe drewno. W tym wypadku skoro rękojeść była "pełna" czyli w całości wykonana z mosiądzu to nie zbliżał bym się do polskich szabel a raczej do pół szabel francuskich czy tasaków.

_________________
Pozdrawiam
Alek

http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Pon 08 Sty, 2018 18:56

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Alku.

Jak najbardziej, tak jak wcześniej pisałem - rękojeść mosiężna w całości - to raczej Francja.
Wspomnienia - MariuszV1985 - są dosyć ulotne i trudno dociec o co może chodzić.

pzdr.
stani

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Pon 08 Sty, 2018 19:00

Powrót do góry
MariuszV1985
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A czy to normalne, że żołnierz dostawał siodło i szable do domu?

Wto 09 Sty, 2018 13:16

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem
Cytat:
A czy to normalne, że żołnierz dostawał siodło i szable do domu?

Tak praktycznie to - nienormalne.
Oporządzenie jak i broń była własnością armii. Żołnierz otrzymywał ten sprzęt do użytku w ramach służby.
Inna sprawa z oficerami, którzy zaopatrywali się na własny koszt i ten sprzęt był ich własnością.
Jest jeszcze jedna możliwość - wojna obronna 1939 roku. Gdy szwadron po walkach poszedł w rozsypkę,
żołnierze ukrywali osprzęt i broń - tak mogło to trafić do domu.

pzdr.
stani

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Wto 09 Sty, 2018 17:07

Powrót do góry
MariuszV1985
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawdziłem wątek '39. Niestety na tej wojnie przodek nie był. Ale brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Sro 10 Sty, 2018 21:58

Powrót do góry
Pietka
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może to tak zwana ‚orla’ 21?

Nie 21 Sty, 2018 5:53

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem Tomku.
Pietka napisał:
A może to tak zwana ‚orla’ 21?

Tego też nie można wykluczyć - mosiężna rękojeśc.
Ale...to szabla oficerska, więc posiadacz takiej broni musiał by być oficerem.
A nic o stopniu wojskowym -MariuszV1985 - nie pisze.

pzdr.
stani

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Nie 21 Sty, 2018 11:48

Powrót do góry
MariuszV1985
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najbardziej mnie zastanawia, czemu był posiadaczem szabli i siodła...

Przodek urodził się około 1900 roku (1874-1905), zmarł 1950. Szabla była ukryta (z powodu PRL??) i została odnaleziona około 1965 roku, podczas przebudowy domu.

Teren, na którym mieszkał znajdował się po 3 rozbiorze pod zaborem austriackim, zaś po wojażach Napoleona, od 1815 roku, Królestwo Polskie, czyli zabór rosyjski.
Nic o stopniu wojskowym nie wiem, staram się zdobyć informacje...

Nie wiadomo co się podziało z tą szablą, więc opieram się jedynie na wspomnieniach mojego ojca i jego brata. Oboje twierdzą, że była bardzo podobna do wz21/22, ale na 90% nie był to wzór oficerski 21/22. Na pewno nie był to wz17.

Nie 25 Lut, 2018 10:24

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem, a co to jest szabla wz.21/22 ? - taki twór istnieje jedynie w polskiej literaturze tematu, który powstał na podstawie własnych domysłów i domniemań autora - ów. W/g rozkazów normujących wzór POLSKIEJ SZABLI dla OFICERÓW i SZEREGOWYCH:
"Dziennik Rozkazów Nr 14 Warszawa dnia 12 kwietnia 1921 r.
Poz. 280
Ustalenie typu szabli dla oficerów i szeregowych wszystkich broni W.P.
Zatwierdzam następujący wzór szabli dla oficerów wszystkich broni i służb oraz szeregowych tych rodzajów wojsk, które są w szable uzbrojone.
Głownia lekka, długości 80 cm, szerokości u nasady (przy jelcu) 3,4 cm, z lekka stopniowo zwęża się do 2,5 cm, w odległości 5 cm do zaostrzonego końca, cokolwiek krzywa, o największym odchyleniu grzbietu od linii pionowej 3,1 cm, z obu stron głowni, bliżej ku grzbietowi w jednej bruździe szerokości 1,2 cm i długości 50 cm, poczynającej się w odległości 3,5 cm od nasady. Grubość grzbietu przy nasadzie 0,5 cm, ostrze przy końcu zachodzi na grzbiet pióra na 20 cm. Głownia nie powinna być niklowana.
Rękojeść krzyżowo-kabłąkowa z kabłąkiem gładkim, cokolwiek rozszerzanym ku górze i łukowato zgiętym przy połączeniu z kapturkiem, tworzą natomiast kąt prosty z jelcem.
Kapturek okrywa szczyt rękojeści i z przodu dochodzi do jelca.
Oprawa rękojeści drewniana, w płytkie i drobne karbiki poprzecznie wyrobione.
Uwaga:
wysokość rękojeści wewnątrz szabli oficerskiej - 11 cm, szabli szeregowych - 12 cm.
Jelec, kabłąk i kapturek w szablach oficerskich mosiężne,
w szablach szeregowych - stalowe, oksydowane.
Pochwa blaszana, przy oficerskich niklowana, przy szablach szeregowych polerowana z jednym pierścieniem i ogniwkiem. Dolny koniec pochwy opatrzony występującą piętką".


Teraz rozkaz ze stycznia 1922 roku który UZUPEŁNIA JEDYNIE, rozkaz z kwietnia 1921 roku:
"Dziennik Rozkazów nr 4 Warszawa dnia 31 stycznia 1922 r.
Ustalenie typu szabli dla oficerów i szeregowych wszystkich broni W.P. – uzupełnienie rozkazu.
Rozkaz M.S. Wojsk. Dep. V L 3288 umieszczony w Dzienniku Rozkazów Nr. 14.21. poz. 280 należy uzupełnić następująco:
Pozostawiając bez zmian cały ustęp, zaczynający się od słów: Uwaga: Wysokość…” dodać do niego zdanie” „W szablach oficerskich dopuszczalną jest głownia z potrójną bruzdą, jakoż oprawa rękojeści obciągnięta czarną skórą lub jaszczurem i okręcona mosiężnym drucikiem”.
W następnym ustępie po słowach „…przy oficerskich szablach niklowana”, wstawić: „zaopatrzona w dwa pierścienie z ogniwkiem (rozmieszczenie podaje załącznik), poza tem bez zmian".


Ponieważ, Polskie Szable Oficerskie wz.21 miały od początku chwyt drewniany obciągnięty czarną skórą lub jaszczurem i okręconą oplotem filigranu (na styl niemiecki),więc w UZUPENIENIU tylko dopuszczono to rozkazem i tak istniejących egzemplarzy. Dalej, dopuszczono głownie trzybruzdowe i pochwę z drugim koluszkiem, co w żadnym stoniu nie zmienia konstrukcji i wymiarowania szabli a tym samym nie może prowadzić do tzw. przełamania wzoru.

_________________
Pozdrawiam
Alek

http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Pon 26 Lut, 2018 12:37

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.