| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kto po wojnie użytkował B-17 i B-29 ?

Interesuje mnie, jakie państwa, w jakich ilościach i do kiedy użytkowały ww. typy samolotów po drugiej wojnie światowej. Na razie wiem tylko, że 88 szt. B-29 dostali na początku lat 50-tych Brytyjczycy, i utrzymały się one w służbie do roku 1958. Pewną liczbę radzieckiej kopii B-29, tj. Tu-4, otrzymali w latach 50-tych Chińczycy.
Za pomoc z góry dzięki!

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 25 Sie, 2006 19:54

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bodaj że 3 Latające Fortece kupił nie legalnie rząd Izraela w 1948 r. Wremontowano je w Czechosłowacji a później przeleciały do Izraela, bombardując Kair (jedna) i płw Synaj (pozostałe 2).Wszystkie wyladowaly w bazie Ekron. Jaki był ich dalszy los?? Tego nie wiem. Troche B 17 uzywałao lotnictwo ZSRR (uzyskaly tam nazwę "4 silnikowego U2"- łatwy w pilotażu i niepsujący się). 16 maszyn było używanych w 890 Briańskim pułku Lotnictwa Dalekiego Zasięgu i były tam użytkowane do 1947 r. Zdaje się też że pewną liczbę b 17 miały rządy Szwajcarii i Szwecji. Czy były używane wojskowo tego nie wiem ale w Szwecji kilka maszyn zostało przbudowanych na samoloty cywilne.
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Nie 27 Sie, 2006 15:12

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie się doczytałem, że Rosjanie zbudowali 1200 szt. Tu-4 z czego aż 400 (!?) mieli przekazać Chińczykom (D. Holloway, "Stalin i bomba, str. 422). szczerze mówiąc ta druga liczba wydaje mi się dość nieprawdopodobna...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 28 Sie, 2006 18:26

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bzdura.Chińczycy dostali ich ok.13 od Sowietów.Służyły od roku 1953 do 1970-go w 4-tym Independent Air Regiment (w Pekinie, Shihchiachuang Takuotsun, znów w Pekinie).
Jeden egzemplarz przebudowano do prób z radarem wczesnego ostrzegania - stoi w muzeum lotniczym k. Pekinu.Ciekawostką jest zabudowa nowego napędu turbośmigłowego - pytanie za 100 punktów - samolot ten latał, czy służył tylko do prób statycznych?
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
Tu-4 w wersji wczesnego ostrzegania

Pon 28 Sie, 2006 18:49

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Też mi się tak wydaje, ale w tej książce dokładnie taka ilość jest wspomniana. Autor powołuje się na Jean Alexander "Russian Aircraft since 1940", Londyn, Putnam 1975, str. 359. Zapewne jest to jakaś pomyłka.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 28 Sie, 2006 19:04

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niektóre moje stare źródła piszą o ok. 50, 100, a nawet 175 maszynach dostarczonych Chinom ok.1953 roku.
Sowieci zbudowali ich ok. 1000 sztuk.Chińczykom podarowali ich akurat tyle, by zaspokoić ego sekretarza Mao, który chciał mieć bombowce strategiczne.
Parę lat temu był artykuł o tym w Jane's i nawet gdzieś go mam, ale nie ma szansy bym go znalazł bez szczęśliwego przypadku :(
Pozdrowienia
Grendel

Pon 28 Sie, 2006 21:06

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalazłem ciekawy artykuł o służbie B-17 w Luftwaffe (ze zdjęciami!):
http://www.warbirdsresourcegroup.org/LRG/b17fortress.html

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 02 Wrz, 2006 12:41

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A kiedy ruskie wycofały Tu 4?? o chińczykach nie wspominam bo pewnie do dzisiaj lataja na nich Mr. Green W 1982 Wycofali ostatniego P 40 Amerykańskiego to taka ciekawostka Mr. Green

Pon 04 Wrz, 2006 14:01

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W 1982 r. Question Zszokowany A na cóż ta maszyna do tego czasu się im przydawała? Jakbyś jeszcze napisał skąd ta informacja, bo to naprawdę intrygujące...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 04 Wrz, 2006 17:41

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z Gazety ,,Głos Wielkopolski" . Używali jej w jakiejś jednostce w tybecie .

Sob 23 Wrz, 2006 20:23

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A kiedy ruskie wycofały Tu 4?? o chińczykach nie wspominam bo pewnie do dzisiaj lataja na nich

W ZSRR wycofano Tu-4 w latach 60-tych. Co do Chin, to rzeczywiście spotkałem się z informacjami jakoby kilkanaście egzemplarzy nadal miało tam latać, ale nie bardzo sobie wyobrażam w jakim charakterze? Na pewno nie jako samoloty bombowe Mr. Green Może chodzi o tą wersję AWACS?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 24 Wrz, 2006 15:33

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze co do B-17, to w Wikipedii znalazłem, że oprócz USA, były one używane przez: Boliwię, Brazylię, Kanadę, Chiny, Danię, Dominikanę (!), Izrael, Portugalię i Wielką Brytanię.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 24 Wrz, 2006 15:41

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oficjalnie wycofano je ok.1970 roku.Możliwe, że trzymano je w rezerwie do połowy lat 80-tych, gdy w Chinach odbyło się wielkie złomowanie.
JEDEN egzemplarz przebudowano do testów radaru wczesnego ostrzegania, o czym już pisałem.Większość analityków jest zdania, że samolot ten nigdy nie latał.
Kraje latynoamerykańskie używały B-17 w zdemilitaryzowanej wersji transportowej.Portugalia miała zdaje się morską wersję ratowniczą.O Danii nie wiem nic.
Pozdrowienia
Grendel

Nie 24 Wrz, 2006 15:44

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tamte dane dot. B-17 pochodzą z http://en.wikipedia.org/wiki/B-17_Flying_Fortress#Operational_history ale niestety nie ma tam żadnych szczegółów, za wyjątkiem tego iż w Izraelu służyły one w 69 dywizjonie IAF w liczbie 5 sztuk. Wycofano je w 1958 r. Natomiast nic nie piszą tam, aby B-17 używano w ZSRR, o czym wspominał franekh.
Co do B-29, to oprócz USA, Wlk. Brytanii, 2 egzemplarze używała Australia w jednostce doświadczalnej w latach 1952-56 i były to zresztą ex-brytyjskie Washingtony.
ps. o chińskiej wersji AWACS nic konkretnego niestety jeszcze nie znalazłem...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 24 Wrz, 2006 15:58

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ps. o chińskiej wersji AWACS nic konkretnego niestety jeszcze nie znalazłem...

I pewnie nie znajdziesz to u nich jest to tajemnica Mr. Green Mr. Green Znalazłem też ciekawostke w książce z serii Boeing B 29 że latał w Izraelu. Ale nie podano w jakiej jednostce może nie doczytałem ale sprawcze.

Pon 25 Wrz, 2006 14:54

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

franekh napisał:
Bodaj że 3 Latające Fortece kupił nie legalnie rząd Izraela w 1948 r. Wremontowano je w Czechosłowacji a później przeleciały do Izraela, bombardując Kair (jedna) i płw Synaj (pozostałe 2).Wszystkie wyladowaly w bazie Ekron. Jaki był ich dalszy los?? Tego nie wiem.(...) Czy były używane wojskowo tego nie wiem ale w Szwecji kilka maszyn zostało przbudowanych na samoloty cywilne.

Było ich cztery, (jedna nie dotarla),ponizej troche więcej:
http://www.geocities.com/capecanaveral/hangar/2848/bomber1.htm
http://www.israelvets.com/pictorialhist_air_force.html
W Szwecji wylądowało aż 68 B-17, siedemnaście z nich zostało przebudowanych na mogące przewozić 14-cie osób samoloty pasażerskie dla AB Aerotransport.
pozdr

Pon 26 Sty, 2009 1:18

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to ja może trochę z innej beczki. Wiadomo że w B-29 wieżyczki strzeleckie były sterowane elektrycznie przez obserwatorów. Oni mieli swoje stanowiska obserwacyjne w tylnej części samolotu a np. jedna grzbietowa wieżyczka strzelecka znajdowała sie zaraz za kabiną pilotów. Jak wyglądało w takim razie celowanie do samolotów wroga??
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Wto 27 Sty, 2009 21:34

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak mniej-wiecej: http://www.rootsweb.ancestry.com/~ny330bg/cfc.htm
Warto zauwazyc ,ze strzelec mial siedem czynnosci "z glowy" (A-G).
pozdr

Wto 27 Sty, 2009 22:07

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panc dzięki za pomoc, choć było by łatwiej gdybym znał angielski Wink Wink No to może kolejne pytanie. Jak wyglądały konta zestrzeleń strzelów pokładowych latających nad Europą. Wiadomo że piloci myśliwców liczyli zestrzelenia i malowali je na samolotach. A strzelcy pokładowi bombowców?? Czy też np. zestrzelenia malowali gdzieś na samolocie?? Lub czy ktoś prowadził statystyki lub znany jest strzelec, strzelcy z największą ilością zestrzeleń??
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Czw 29 Sty, 2009 18:19

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma za co, w weekend skondensuję to po polsku.Konta zestrzeleń -powiem prosto z mostu traktuję zestrzelenia (samolotów i czołgow) b.wstrzemięźliwie , nie wchodzac w takie szczegóły jak fotokamery itd. pragne tylko nadmienić , ze sam Otto Carius też prowadził rachunki szacunkowo, z czego nie robi tajemnicy.Tak na szybko (inni z pewnoscią mają temat opracowany lepiej) dwa nazwiska:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/11/27/AR2008112702380.html
-Lincoln "Babe" Broyhill- dwa Me 262 w jednym locie, trzeci miał paść łupem innego strzelca tego samego z samolotu ,w sumie trzy zestrzelenia na konto jednej załogi w jednej wyprawie (!)
-John P. Quinlan strzelec ogonowy, jedyny* z Memphis Belle, który został ranny, miał zestrzelić dwa niemieckie myśliwce , swoje konto wzbogacić o trzy Zera na CBI - http://thompsonian.info/ben-cbilinks.html , będac czlonkiem zalogi B-29.(Zestrzelony tamże).A i B -samolot nieoryginalny tzn. tylko w malowaniu slynnej Nine-O-Nine z 91st Bombardment Group,w sklad której wchodzila także Memphis Belle - ( oceniana na osiem zestrzelonych niemieckich samolotow).
*oficjalnie

Warte odnotowania : Hell's Angels, Knock-out Dropper, The 8 Ball, Flak-Wolf, Yankee Doodle Dandy, Vicious Virgin :

http://www.markstyling.com/303rd_b17s1.htm

pozdr



Opis załącznika:
A

Opis załącznika:
B

Opis załącznika:
C

Opis załącznika:
D


Ostatnio zmieniony przez panc dnia Czw 01 Paź, 2009 2:39, w całości zmieniany 2 razy

Pią 30 Sty, 2009 5:33

Powrót do góry
Chodar
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 15
Skąd: Wodzisław Śląski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Że tak wrócę do pierwszego pytania, to czytałem kiedyś w "Lotnictwie" o B-29 wykorzystywanych po wojnie w Kanadzie jako samoloty gaśnicze w lotniczej straży pożarnej.... Nie pamiętam teraz dokładnie ilości ani dat, ale mam wszystkie numery "Lotnictwa" gdzieś spakowane w pudle u rodziców, to w wolnej najbliższej chwili postaram się poszukać i podać dokładniejsze namiary...

_________________
"... smutek styropianowych kubków toczących się po asfalcie, zardzewiałą beznadziejność tablicy nad dystrybutorami paliwa, wyraz ludzkich oczu na godzinę przed świtem.
A przede wszystkim to, że czasem po prostu musisz sobie golnąć..."

Pią 20 Lut, 2009 19:54

Powrót do góry
ChudyPanzer
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Warmia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nieznaczna ilość przerobionych B-17 na samoloty gaśnicze(wymontowane karabiny i wieżyczki,wmontowane zbiorniki na wodę, nieprzeszklony nos itd.)były używane w USA, a ostatni wycofano z użytku dopiero w 1985 r... Rolling Eyes

Wto 28 Lip, 2009 13:12

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe fotki wersji pasażerskiej i ratowniczej B-17: http://www.a2asimulations.com/forum/viewtopic.php?f=29&t=21652&start=0
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 09 Lut, 2011 15:09

Powrót do góry
RPG
Chorąży

Chorąży





Posty: 152
Skąd: Gniezno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo fajne Piwo
_________________

Czw 10 Lut, 2011 1:23

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Natrafiłem dziś na fotki Tu-4 z pekińskiego muzeum lotnictwa:
http://www.fencecheck.com/files/3WTXNCXVkMG37vAZnxa3xgI63tD386O2.jpg
http://www.fencecheck.com/files/XgPJ43QP2wJ1i9e1FP8cd482TtJ1AdLr.jpg
Najbardziej w oczy rzuca się zmodyfikowany napęd - to są chyba egzemplarze z silnikami turbośmigłowymi AI-20 zaadaptowanymi z An-12? Wychodzi na to, że przynajmniej dwa egzemplarze dostały nowy napęd, więc szansa, że któryś z nich latał, wzrosła dwukrotnie Wink

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 22 Lut, 2011 22:25

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.