| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Który z nich był najwybitniejszym władcą Polski?
Kazimierz Wielki
 42%  [ 36 ]
Władysław Jagiełło
 9%  [ 8 ]
Jan II Sobieski
 17%  [ 15 ]
Stefan Batory
 10%  [ 9 ]
Bolesław Chrobry
 20%  [ 17 ]
Wszystkich Głosów : 85

Autor Wiadomość
Elrohir
Szeregowy

Szeregowy





Posty: 8
Skąd: Kanin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z wymienionych wyżej zaznaczyłbym Kazimierza Wielkiego, ale uważam że najwybitniejszymi byli Zygmunt I Stary i Zygmunt II August, Bo za ich panowania Polska była w złotym wieku

Wto 31 Paź, 2006 8:50

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zignorowanie w tyn tescie Kazimierza Jagiellończyka,wzmiankowanego wcześniej przez jednego z forumowiczów,jest krzywdzące dla tego władcy ,którego Jasienica nazywał Wielkim,całkowicie słusznie,bo jego konsekwentna polityka dała mocne podstawy pod wielkość Jagiellonów i Polski.

Sob 11 Lis, 2006 20:35

Powrót do góry
frantz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Breslau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W ankiecie zaznaczyłem Władysława Jagiełłę za to że rozbił potęge Zakonu Naświętrzek Marii Domu Niemieckiego (krzyżaków) i za chrystianizacje Litwy

Nie 03 Gru, 2006 23:06

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja stawiam na Stefana Batorego.Troszeczkę początek miał trudny (Gdańsk), ale doceniam jego wygraną z Moskwą i pomysł z piechotą wybraniecką Uśmiech
_________________
audiatur et altera pars

Pon 04 Gru, 2006 17:52

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wkurza mnie że w ankiecie nie jest ujęty Kazimierz Jagiellończyk,DLACZEGO?????????????Jest to jedyny władca który może partycypować do przydomka Wielki.Motywacja ,po wyjaśnieniu pomysłodawcy postu ,dlaczego tak ważny władca został pominięty?????????. Evil or Very Mad

Pon 04 Gru, 2006 20:09

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

też tak uważam-był jednym z wielkich. Dokończył dzieło swego ojca i rozgromił potęgę Zakonu Krzyżackiego,który po wojnie trzynastoletniej nigdy już nie wrócił do dawnej świetności.Polska powróciła nad ,,siwe fale Bałtyku"..szkoda tylko,że nie odzyskaliśmy lenna mołdawskiego,bylibyśmy znowu od morza do morza Uśmiech
_________________
audiatur et altera pars

Pon 04 Gru, 2006 20:19

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Laughing

Pon 04 Gru, 2006 20:28

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a tak wg kolejności to bardzo dobrze oceniam:
1.Bolek Chrobry Uśmiech (dał porządnego łupnia teutonom,zapukał mieczem o bramę Kijowa);
2.Władek Łokietek (potrafił zjednoczyć Polskę po nieszczęsnym podziale Krzywoustego, krzyżackie skrzydło dostało łupnia));
3.Kazio Wielki (rozwinął gospodarczo kraj,włączył Ruś Halicką);
4.Władzio Jagiełło (zwiększył znaczenie Polski i Litwy w Europie);
5.Kazik Jagiellończyk (potrafił wykorzystać zwycięstwo);
6.Stefek Batory (dał łupnia Moskalom,chociaż za długo nie porządził);
7.Janek Sobieski (nadrobił zaległości poprzedników, sprawił szacunek Turków dla Polaków na wiele lat);
8.Stasio Leszczyński (ale tylko w kwestii planowanych reform Rzeczypospolitej)

_________________
audiatur et altera pars

Pon 04 Gru, 2006 21:13

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uwazam ze Kaziu bo był naprawde wielki.

Wto 02 Sty, 2007 19:53

Powrót do góry
Luk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 423
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brodeur napisał:
A dla mnie Władysław Jagiełło. Utarł nos Krzyżaką szkoda tylko że nie zdobył Malborka. Gdy zapanował zawarto sojusz z Litwą co uczyniło RP wielkim i silnym państwem w Europie.


Tylko szkoda że Polska nic nie zyskała w czasie I pokoju toruńskiego

_________________
"Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca, oszust intelektualny." Zbigniew Herbert

"Michnik winien udać się do dobrego psychiatry"
- Gustaw Herling-Grudziński

Wto 02 Sty, 2007 21:08

Powrót do góry
Benjamin Disraeli
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam Bardzo szczęśliwy

Według mnie nie możemy mówić o najwybitniejszym królu polskim, gdyż przydanie takiego "tytułu" byłoby, jakby na to nie patrzeć, działaniem zbyt pochopnym. Zastanówmy się, przecież każdy z tych władców rządził w innych czasach, miał przed sobą inne realia i inne problemy do rozwiązania. Przez wskazywanie na najwybitniejszego króla chociażby Kazimierza Wielkiego dajemy do zrozumienia, że inny król polski np. Stefan Batory nie poradziłby sobie i nie dokonał tego, czego dokonał Kaziu w swoich czasach. A jakie mamy ku temu podstawy? Tak samo nie znamy przyczyn ani powodów, które determinowały niektórych królów do takiego a nie innego działania, Owa niewiadoma jest tym większa im więcej lat nas dzieli od danego władcy. Chociażby przebieg wojen, jakie prowadził Bolesław Chrobry nie są na tyle znane jak przebieg działań Jana III Sobieskiego, bądź po prostu Jana Sobieskiego (gdy nie był jeszcze królem), ale czy to znaczy, że jest gorszy? Wychodząc z takich założeń możemy powiedzieć o najlepszych władcach polskich, do których byśmy mogli zaliczyć szersze grono (oczywiście nie pomijając tych z ankiety w końcu każdy z nich zrobił coś dobrego) i przez to nie krzywdząc dokonań ani pamięci o żadnym z nich.

Ot moje zdanie Uśmiech

Czw 04 Sty, 2007 18:34

Powrót do góry
Patrycjuszka
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Taka silna,dawna Polska.Każdy się z nami liczyłUśmiech

Pią 20 Kwi, 2007 19:27

Powrót do góry
zeus99
Kapitan

Kapitan





Posty: 1378
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jan II sobieski Laughing Wink .
_________________
Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. .My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.

Pią 20 Kwi, 2007 20:35

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zeus 99
Cytat:
Jan II


też mnie to śmieszy Laughing bo Jan Sobieski był III . Wink

Pią 20 Kwi, 2007 22:02

Powrót do góry
successor
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 25
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re:

Michał z Sarmacji napisał:
Ja swój głos oddałem na Bolesława Chrobrego - wygrywał wojny, ściągał daniny, no i spuścił mantu Niemcom - który z innych królów może się pochwalić tym wszystkim naraz?

no i tu jesteśmy zgodni, chociaż miałem poważny zgryz, K.W. też ma poważne atuty, ale za B.Ch. przeważyło właśnie to militarne pasmo sukcesów

Nie 22 Kwi, 2007 20:47

Powrót do góry
DOMARASC
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 592
Skąd: Sztutowo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A kto dla Was był najmniej wybitnym królem Polski? Według mnie to chyba Michał Korybut Wiśniowiecki.

Pon 23 Kwi, 2007 19:34

Powrót do góry
Imperator
Chorąży

Chorąży





Posty: 166
Skąd: Biała Podlaska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dyskusja dyskusją,ale przypominam,że to Zygmunt Stary widnieje na dwustuzłotowym banknocie Mr. Green Mr. Green

Cytat:
A kto dla Was był najmniej wybitnym królem Polski? Według mnie to chyba Michał Korybut Wiśniowiecki.

Ludwik Węgierski - za przywilej koszycki Evil or Very Mad

Pon 23 Kwi, 2007 22:06

Powrót do góry
albin
Kapral

Kapral





Posty: 55
Skąd: Koszalin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja swój głos oddałem na Kazimierza Wielkiego.
_________________
Demokracja jest do D..... ,ale lepszego ustroju jeszcze nikt nie wymyślił - Willston Churchill

Czw 26 Kwi, 2007 9:34

Powrót do góry
Patrycjuszka
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja głos oddałam oczywiście na Jana III Sobieskiego.Choć przyznaję,że trudno mi było z pośród nich wybrać,ponieważ każdy dobrze się sprawowałUśmiech

Czw 26 Kwi, 2007 16:07

Powrót do góry
Patrycjuszka
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja głos oddałam oczywiście na Jana III Sobieskiego.Choć przyznaję,że trudno mi było z pośród nich wybrać,ponieważ każdy dobrze się sprawowałUśmiech

Czw 26 Kwi, 2007 16:07

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja bez opowiadania się po którejś stronie zauważę że brak np. Łokietka...

a skoro jednak uzasadniamy to bym powiedizał że Mieszko I za wprowadzenie kraju do chrześcijańskiego kręgu. Alternatywą było albo prawosławie (akurat nie bedę roztrząsał co by było gdybyśmy byli prawsoławnym krajem - cjhoć mozna taki topic wydzielić) albo pozostanie przy pogańśtwie. Co akurat poskutkowałoby wchłonięciem przez sąsiadów i nici z koronacji Chrobrego i Gniezna AD1000.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 27 Kwi, 2007 9:57

Powrót do góry
Vraneqq
Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)

Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)





Posty: 109
Skąd: mam to wiedzieć?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

martrak napisał:
...zapukał mieczem o bramę Kijowa

No i nawet go wpuścili: Uśmiech

Pią 27 Kwi, 2007 19:03

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mój głos otrzymał:
Bolesław Chrobry

Cytat:
"...władcą nawet był i Miśni
co dziś nawet się nie przyśni...
(...)
Bolek Chrobry - byłeś dobry
Bolek Chrobry - byłeś dobry"
T-Raperzy znad Wisły


pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Pią 27 Kwi, 2007 19:12

Powrót do góry
kosynier
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 258
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spojrzałem na temat ankieta mi się spodobała jakoś wcześniej go nie zauważyłem, wiec go teraz odgrzeje. Zagłosowałem na Batorego dlatego że:

Jan III owszem jako hetman i dowódca był wielki, natomiast jego polityka nie doprowadziła do niczego specjalnego.

Jagiełło co z tego że wygrał bitwę i to niejedną, ale na Malbork się wybrał jak na "spacerek", chodzi mi o to że bez sprzętu oblężniczego, za wolno mu to szło dotarcie na miejsce i w ogóle.

Bolesław Chrobry, no jeszcze bym na niego zagłosował niezły był, to samo Kazimierz Wielki.

Ale jednak swój głos oddałem na "kolesia z głową" czyli Batorego szkoda że na kiłę cierpiał. Był na swoje czasy wykształcony jak się przygotowywał do wojny to z głową (reorganizacja wojska działa itp), żadnych wojen dynastycznych nie toczył. Doradców miał dobrych. Z zima w Rosji tylko przegrał (chodzi mi o straty w śród wojska). Było by ciekawie gdyby jeszcze z 20 lat porządził.

Sob 12 Maj, 2007 19:17

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja postawię na Bolesława Śmiałego. Umocnił państwo zniszczone przez bunt Masława. W konflikcie papieża z cesarzem postawił na papieża, wszak wejście w alianse z potężnym cesarzem mogło się skończyć wchłonięciem Polski przez cesarstwo rzymskie narodu niemieckiego, czy jak je tam zwał. I bezwzględnie zwalczał agentów cesarza, w tym biskupa Stanisława. Niestety, cesarz miał zbyt silnych zwolenników i był zbyt blisko. No i cesarz pogodził się z papieżem, co kościół i cesarscy natychmiast wykorzystali do kontrataku...
Kto wie, gdyby Krzywousty nie był podobny charakterem do Śmiałego i nie postawił się cesarzowi, lecz do uległego Hermana, czy nie skończylibyśmy jak jeśli nie Łużyczanie, to przynajmniej Czesi...

Sro 23 Maj, 2007 11:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.