| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gruby45
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wieś Spalona koło Bystrzycy Kłodzkiej.

Mam pytanie czy ktoś przerabiał ten temat.Czytałem o drodze zakończonej skałą gdzie pod koniec II wojny wjechało parę ciężarówek.Miejsce bardzo urokliwe,ale tej drogi nie znalazłem.
Sama wieś ma duże zbiorniki wodne , u góry są bunkry.Znalazłem jedynie kamieniołom na Zamkowej Kopie i schody do lasu.

Wto 15 Sie, 2006 22:31

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z Międzylesia do Kudowy Zdrój, grzbietem Gór Bystrzyckich, biegnie bardzo widokowa droga nr 389 zwana nieco przesadnie Autostradą Sudecką. Prowadzi ona przez główne przełęcze Gór Bystrzyckich: przeł. Nad Porębą i Spaloną, a dalej wzdłuż biegu Dzikiej Orlicy, która wyznacza granicę państwa i stokami Gór Orlickich; wreszcie dobija do trasy nr 7 Wrocław - Praga na przełęczy Polskie Wrota. Miejscowi nazywają ją Autostradą Göringa, gdyż budowa w latach 1942 - 44 nadzorowana była przez marszałka Rzeszy Hermanna Göringa. Jest to wąziutka, ale za to niezwykle widokowa, górska droga. Zbudowano ją jako element Drogi Sudeckiej ze Świeradowa Zdroju przez Szklarską Porębę, (tu się urywa) Drogę 100 Zakrętów w Górach Stołowych, aż w Góry Bystrzyckie. Pełniła rolę szosy turystycznej, ale głównie strategicznej.
Schrony na Autostradzie Sudeckiej
Schron nr. 1
Nieco poniżej schroniska na Spalonej (około 70 metrów) przy drodze do Nowej Bystrzycy znajduje się schron, który był niegdyś wyposażony w pancerne drzwi i płyty. Przeznaczony był dla czterech żołnierzy uzbrojonych w dwa karabiny maszynowe. Z zewnątrz miał przypominać zwykły domek. Otynkowany w żółtym kolorze, miał ceglany komin, drewniane okiennice i zewnętrzne drewniane drzwi maskujące te pancerne. Fałszywy domek wieńczył dach, być może ze strzechą. Jednym słowem - pełna konspiracja.
Schron nr. 2
Kolejny schron stoi naprzeciwko schroniska za drogą (koło masztu antenowego). Przeznaczony był dla dziewięciu żołnierzy uzbrojonych w dwa karabiny maszynowe i działko przeciwpancerne. Maskowany był ścianami z cegły i miał przypominać budynek gospodarczy.
Schron nr. 3
Następne dwa schrony są zlokalizowane na Przełęczy nad Porębą. Jeden z nich znajduje się około 200 metrów od krzyżówki w kierunku Spalonej. Ten schron przeznaczony był dla dwóch żołnierzy uzbrojonych w jeden karabin maszynowy. Dla zamaskowania wkopany w ziemię i pomalowany zieloną farbą. UWAGA! W SCHRONIE S? SKŁADOWANE NIEBEZPIECZNE ŚRODKI CHEMICZNE - DDT (PESTYCYDY)
Schron nr. 4
To był największy schron ( niestety był, bo został wysadzony, ale co nieco zostało). Został zbudowany około 250 metrów na południe od skrzyżowania dróg na Przełęczy nad Porębą. Składał się z dwóch pomieszczeń: izby bojowej i pomieszczenia na działo. Mieściło się w nim dziewięciu żołnierzy uzbrojonych w trzy karabiny maszynowe i działko przeciwpancerne. Ściany i strop schronu miały grubość 40 cm, elementy zewnętrzne pomalowano w maskujące szaro-zielone kolory. Obok znajdowało się stanowisko polowe dla działa.
Na Autostradzie Sudeckiej, dwa kilometry od Przełęczy nad Porębą w kierunku Spalonej, przed dość ostrym zakrętem w prawo pod którym płynie potok, znajdują się chodniki minowe. Miały one umożliwić ewentualne przerwanie Autostrady Sudeckiej w tym miejscu, aby opóźnić marsz wojsk nieprzyjacielskich. Trzy krótkie chodniki mają na końcu nisze na ładunki wybuchowe, a jeden długi kończy się umiejscowioną pod jezdnią komorą minową. Umieszczono je w żelbetonie.

Artykuł pochodzi ze strony:
http://www.bystrzyca.info.pl/c_autostrada



Opis załącznika:
Mapa terenu

Opis załącznika:
Wycinek sztabówki

Sro 16 Sie, 2006 21:03

Powrót do góry
gruby45
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki,tak np. wygląda bunkier nr 1

ale chodzi mi o drogę ,która jest zakończona skałą ,,pustą'' w środku.Na tej sztabówce jej nie ma ,ale znalazłem ją ostatnio na mapie wojskowej.,Idzie bokiem obok Spalonej i przecina autostradę sudecką do góry.Szedłem nią ,ma bardzo zniszczony asfalt ,(jest tam teraz ścieżka rowerowa),ale nie pomyślałem ,że przecina w góre autostradę.No i tyle mojego szukania.
Jadąc tam znalzałem taki artykuł.
Spalona

Miejscowość położona na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej.

Nie toczyły się tu intensywne walki, jednak w okresie wojny wybudowano tu bunkry, które miały strzec ważniejsze drogi w rejonie. Przynajmniej jeden z takich obiektów straszy potencjalnych poszukiwaczy do dnia dzisiejszego. Ten strach jest jak najbardziej racjonalny i wcale nie dotyczy "strażników", duchów itp. otóż po wojnie w okresie "rozkwitu" gospodarki planowej, powstał w nim mogilnik przeterminowanych środków chemicznych i jakakolwiek próba jego penetracji może być groźna dla życia i zdrowia przypadkowego poszukiwacza.

Wróćmy jednak do tematu, czego tu szukać? , otóż jest czego, według relacji świadków pod koniec wojny w te okolice nadjechał transport składający się z kilku lub kilkunastu ciężarówek wiozących skrzynie. Transport ten wrócił ale już pusty, prawdopodobnie jego zawartość ukryto w okolicznych bunkrach i lasach. Pozostaje pytanie co zawierały, obiegowa opinia twierdzi, że na pewno skarby, "złoto wrocławia" itp. Bardziej prawdopodobne, że jeżeli ten transport jest faktem, to mógł przewozić albo zaopatrzenie dla tworzących się grup dywersyjnych, albo ukryto prawie gotową produkcję którejś z fabryk.

Po wojne próbowano oczywiście odnaleźć tajemniczy transport, jednak bez efektu, jedyną ciekawą sprawą jaką odnaleziono był most. Most jak to most, droga wiodąca do niego mogła pomieścić ciężarówki, jednak most i droga kończyły się ....... litą skałą. Nie rumowiskiem wskazującym na detonację lub naturalne ruchy gór, a właśnie litą skałą. Do dnia dzisiejszego nie natrafiłem na logiczne wytłumaczenie tego faktu, tym bardziej, że nic nie wskazuje, by droga po prostu nie została ukończona, ponoć skała nie nosiła nawet odrobiny śladów wstępnej obróbki przed drążeniem tunelu.

Czw 17 Sie, 2006 15:27

Powrót do góry
gruby45
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytałem dziś książkę ,,Złoto generałów'' i na stronie 126 jest spis miejscowości ,które miały być spenetrowane przez specjalne grupy wojskowe w latach 80 tych.Z braku środków tego nie zrobiono.
Jest na tej liście też Spalona do której te grupy nie dotarły.

Czw 24 Sie, 2006 23:31

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, trzeba trochę sprostować niektóre informacje zawarte w tym wątku...

Tzw. "Autostrada Sudecka" powstała nie w czasie wojny, a przed jej wubuchem. Oficjalnie zwała się Drogą Sudecką i miała biec przez całe Sudety równolegle do granicy z Czechosłowacją. Projekt powstał w poł. lat 30-tych i był przedstawiany jako trasa turystyczna łącząca poszczególne fragmenty Sudetów. Do użytku oddano 3 odcinki: pod koniec 1937 r. Świeradów - Szklarska Poręba w Górach Izerskich, rok później interesujący nas odcinek Spalona-Gniewoszów w Górach Bystrzyckich, w 1939 r. Chełmsko Śląskie-Łączna w Zaworach. Nowobudowane odcinki miały 7 metrów szerokości i były szersze nawet od głównych dróg. Prawdziwe przeznaczenie tej szosy nie jest znane. Przypuszcza się, że droga ta miała znaczenie strategiczne - w razie konfliktu z Czechosłowacją umożliwiałaby Niemcom szybkie przerzucanie wojsk wzdłuż granicy (fachowcy nazywają taką drogę "rokadą"). Tezę tę wydaje się potwierdzać fakt wyposażenia drogi w lekkie schrony bojowe i korytarzyki minerskie oraz przerwanie budowy po aneksji czeskich Sudetów w październiku 1938 r.

Polecam lekturę:
1) Jacek Potocki, Rozwój zagospodarowania turystycznego w Sudetach od połowy XIX wieku do II wojny światowej, Jelenia Góra 2004
2) Battek M., Jurga R., Kędryna A., Hitlerowskie fortyfikacje Drogi Sudeckiej w Górach Bystrzyckich, Karkonosz 1991, nr 5, s. 93-103


Znana z nierzetelności i wywoływania sensacji Joanna Lamparska napisała swego czasu w "Słowie Polskim" artykuł o w/w trasie w Górach Bystrzyckich (mam jego ksero w swych zbiorach). Twierdziła, że w obecnym schronisku "Jagodna" na Przełęczy Spalonej bywał Hermann Göring i były tu jego trofea myśliwskie (chłopak lubił polować Wink ). Oczywiście jest też "superhipersprawdzona" informacja o tym, żew Górach Bystrzyckich było otoczone złą sławą miejsce zwane "Czarnym Lasem", które "nawet ptaki omijały" (oczywiście brak danych o lokalizacji!), gdzie esesmani odprawiali praktyki okultystyczne (moim zdaniem tam była baza V-7, czyli niemieckich latających pojazdów podobnych do UFO, ale csiii... Hitlerowscy strażnicy tajemnic nie śpią Laughing ). Oczywiście artykuł ten trafił jako osobny rozdział do jednej z książek, które pani redaktor L. masowo tłucze, a których wartość merytoryczna jest niska jak poziom wody w Odrze zimą Bardzo szczęśliwy

Sob 03 Lut, 2007 13:09

Powrót do góry
dzwonek
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 68
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

spalona

Witam też słyszałem o tej histori o spalonej.Zlokalizowałem tą droge ale pare km dalej.Jak coś to pisz [email protected]

Pon 16 Kwi, 2007 7:32

Powrót do góry
dzwonek
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 68
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W odległości ok 400 metrów od tej drodi znajduje sie bardzo dziwna budowla zajrzyj na mojego posta tam to opisałem oto link: http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=6626 Bardzo szczęśliwy

Sro 18 Kwi, 2007 18:51

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmm Spalona to chyba jedno z najbardziej "przeoranych" przez poszukiwaczy miejsc w Polsce Uśmiech Trudno przypuszczać, że jest tam coś jeszcze do odkopania, ale kto wie...
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Sro 18 Kwi, 2007 22:57

Powrót do góry
Battek
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cięzarówki ze skrzyniami, tunele do Berlina

Jako mocno już podstarzały poszukiwacz (ok. 25 lat praktyki), chciałbym rozwiać złudzenia wielu osób, które słyszały takie opowieści. Oczywiście, całkowicie nie można takiego zdarzenia wykluczyć, ale bliższe przepytanie opowiadającego o zdarzeniu z wiosny 1945 zazwyczaj daje taki efekt Wink
- a kiedy pan tu przyjechał?
- a w lecie 1946 zza Buga,
- to jak pan widział te ciężarówki?
- a to we wsi opowiadali.
Kiedyś facet zapierał się, że ciężarówki wjechały do sztolni, u wlotu której staliśmy. Szerokość sztolni była taka, że osoba o średniej tuszy z trudem mieściła się bokiem Exclamation

Podobna sytuacja jest z tajnymi tunelami, niemal zawsze ciągnącymi się do Berlina. W co drugiej (skromnie licząc) wsi krążą takie opowieści.

Do podobnej kategorii należą opowieści tych, co produkowali bombę atomową. Okazuje się, że pracowali jako robotnicy przymusowi przy jakiejś produkcji, której przeznaczenia często nie znali, a o bombie atomowej to usłyszeli w 1945, jak amerykanie zrzucili je na Japonię, a i tak nie mają pojęcia, z czego taka bomba się składa.

Natomiast pytanie do piszących o składach (?), halach (?) czy podobnych obiektach w rejonie Poręby. Czy ktoś tam naprawdę był? Szukałem ich kiedyś, ale chyba to tylko fantazje

Pią 21 Gru, 2007 18:59

Powrót do góry
1lachowski22
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

SPALONA I TAJEMNICZE TRANSPORTY

WITAM WSZYSTKICH COZ NIE TYLKO JA WIDZE ZE DALEM SIE WPUSCIC W MALINY ALE ... TEZ SZUKALEM OWEJ PUSTEJ SKALY I CO I G... NIE MA I ZASTANAWIAM SIE CZY FAKTYCZNIE BYLA TRANSPORT CIEZAROWEK SKARBY NOC I TAJEMNICA A ODPOWIEDZ JEST DZIWNIE PROSTA JEDEN SAMOCHOD Z MOZOLEM W NOCY WSPINAJACY SIE POD GORKE ZALADOWANY JAKIMS ZAOPATRZENIEM POJECHAL SOBIE W SINA DAL ( DO BYSTRZYCY LUB ZIELENCA) A JAKIS NIEDOPITY AUTOCHTON DODAL DO TEGO DRUGI SAMOCHOD NO I OCZYWISCIE ESKORTE PEWNIE Z WAFFEN SS I MIT GOTOWY NIC NIE WSKAZUJE NA TO ZE KIEDYKOLWIEK MIALO TO ZDAZENIE MIEJSCE A J.LAMPARSKA TYLKO ROZPALILA WYOBRAZNIE MLODYCH POSZUKIWACZY I CHWALA JEJ ZA TO ( TYLKO NIE DAJCIE JUZ JEJ WIECEJ NA TEN TEMAT PISAC) BO MLODZI NIE SIEDZA Z FLASZKA NA SKWERKU TYLKO MILO SPEDZAJA CZAS A CO DO CELOWOSCI POSZUKIWAN W OKOLICACH SPALONEJ MA TO SENS TYLE ZE PO STRONIE CZESKIEJ WIECEJ SIE TAM DZIALO JAK KTOS CHCE POGADAC NIECH PISZE [email protected] POZDRAWIAM I OBY WY KRYWKA WAM ZAGRALA NAD TUNELEM PELNYM CIEZAROWEK ZE ZLOTEM :czolg2: :D :D :D

Nie 21 Cze, 2009 18:27

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolego "lachowski". Czy moglbys wylaczyc Caps lock'a i przestac wykrzykiwac swoje slowa. Toz to po oczach daje niesamowicie, a rewelacji w Twoich wypowiedziach raczej nie ma wiec nie ma takze powodu do wrzaskow. Rolling Eyes
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Nie 21 Cze, 2009 20:24

Powrót do góry
1lachowski22
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sorry ale klawiatura sie zawiesila wiec przepraszam wszystkich za moj krzyk Smutny Embarassed

Pon 22 Cze, 2009 18:25

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak czy owak witamy Piwo Piwo Piwo
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Wto 23 Cze, 2009 7:52

Powrót do góry
1lachowski22
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam kolege
moze kolega krecio ma jakies (chocby niepelne) informacje na temat Kudowy Zdroju i Lewina Klodzkiega jesli tak bylbym wdzieczny za podzielenie sie z nimi pozdrawaim javascript:emoticon Laughing

Wto 23 Cze, 2009 10:21

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jesli chodzi o mnie to ja mam dosc waska specjalizacje czyli stare kamulce ulozone w ladne domki Mr. Green Oczywiscie Kudowa, Lewin sa mi znane ale akurat bardziej interesuje mnie to co jest obok czyli chocby Szalejow, Piszkowice, Ratno itp.
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pią 26 Cze, 2009 15:02

Powrót do góry
1lachowski22
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam kolege
a czy okolice Homoli sa koledze znane czy chociazby zimne wody wspaniale ruiny i historia pozdrawiam

Pią 26 Cze, 2009 16:10

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Homole jak najbardziej tak. Ciezko tam robic zdjecia bo duzo zielonego jest ale znam. Natomiast o Zimnych Wodach niewiele slyszalem i jeszcze tam nie dotarlem. Dosc daleko mam do Was...
I nie "koleguj" mnie tak oficjalnie. To nie forum ziemian i arystokracji Piwo

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Nie 28 Cze, 2009 18:49

Powrót do góry
1lachowski22
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wies a wlasciwie to co z niej zostalo to zaledwie 1 budynek( ze 100) reszta jak na homolu ruiny ale o tyle ciekawie ze w okresie walk 1866 roku stacjonowaly tam wojska francuskie po wojnie i tamtej i 2 nastepnych przelewal sie tam rozny regiment i niemcy i czesi potem wies upadla w ruinach i bez wykrywki mozna znalesc duzo ciekawych pamiatek co do homoli ostatnio znajomy znalazl tam kilka nie przelamanych niesmiertelnikow i z tego co mowia ludzie( mam do nich zaufanie ze nie ma konfabulacji) stacjonowal tam jakis oddzial wojska( nie bede mowil ze wermacht czy ss bo nie wiem dokladnie) potem kiedy ruski przyszly szybka niemiaszki zwiewaly wiec moze jeszcze cos tam byc pozdrawiam i obiecuje nie bede kolegowal czesc

Pon 29 Cze, 2009 12:59

Powrót do góry
1lachowski22
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wzorze homole i wiadukt lewina klodzkiego

jak wszyscy wiedza wzgorze Homole mialo swoja chwile w historii tego terenu sa do dzis zapomniane ruiny lecz kawalek dalej idac( przedzierajac sie pzrez las i chaszcze) mozemy natknac sie na ruiny wioski i piece do wypalania (????????? cegly lub porcelany) piece sa w swietnie zachowane a dla dociekliwych mozna w ruinach znalesc ciekawe fanty pozostawione pzrez mieszkancow ktorzy opuscili te tereny by pzreniesc sie w okolice miast i miasteczek. ja znalazlem tam sporo drobnej porcelany jakies figurki z brazu i pare kul armatnich malego kalibru w okolicach kuzni( mozna to tak zinterpretowac bo znalazlem tam troszke narzedzi kowalskich) oraz sporo flaszeczek po lekach.idac dalej dochodzimy do mostu w Lewinie Klodzkim wybudowany w 1905 r pzrez wloskich architektow ma dl. ok 120 m jest naprawde piekny no i dochodzimy do sedna sprawy w okolicy tego mostu zaraz jak wychodzimu z Homoli byl murowany posterumnek teraz sladu po nim mnie ma ale z tego co opowiadaja ludziska mozna jeszce co nieci znalesc kawalek kolczugi jakies okucia a ostatnio slyszalem od dobrego znajomego ze z kolei jego znajomy ktory zajmuje sie dziwna sprawa w okolicy( dot. taj. z okr.II w.s) znalazl okolo 20 niesmiertelnikow nie pzrelamanych pochodzacych z roznej formacji najwiecej nalezalo do oddzialow estonia ss czy to prawda nie wiem ale warto jesli ktos chce polazic po okolicy a nuz widelec jakis talez sie znajdzie pozdrawiam wszystkich i niech wykrywki zagraja

Nie 21 Lut, 2010 13:26

Powrót do góry
Matis121
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W tym roku muszę uderzyć w stronę Spalonej itp. bo z tego co się tu na forum czyta to dość ciekawe miejscówki można tam znaleźć. Uśmiech

Wto 02 Mar, 2010 23:50

Powrót do góry
1lachowski22
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

spalona

naprawde warto jest tam sporo miejscowek i wykrywka piszczy dosyc czesto

Sro 03 Mar, 2010 18:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.