| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krecio
Moderator
Commandant

Commandant

Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bajki Wołoszańskiego

Wlasnie obejzalem sobie kolejny odcinek "dobranocki" p. Woloszanskiego i skarbach w zamku Fishhorn. Poza tym, ze palac ksiazat pszczynskich zupelnie odbiega od wygladu zamku w "realu" (co jest najmniej istotne), narrator skupil sie glownie na jakichs wyimaginowanych skarbach i hitlerowskich archiwaliach. Wspomnial zdawkowo o watku polskim zwiazanym z tym miejscem, rozbudzil fantazje..... i koniec. A wlasnie ukazala sie ksiazka Kudiego gdzie dokladnie opisal niezwykle dzieje zamku i ludzi w okresie tuz powojennym. Wydarzeniach w ktorych Polacy mieli swoj nieposledni udzial. Zreszta co ja sie bede wymadrzal Laughing
Kudi, rzeknij cos, zeby lud wiedzial jak nie nalezy wierzyc bajkom.

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 21 Lut, 2005 23:50

Powrót do góry
kudi
Moderator
Captain

Captain

cos mam rzec?
niech koledzy przeczytaja jesli chca Uśmiech
Woloszanski skupil sie na wycinku zwiazanym z prywatnymi rzeczami Hitlera i Ewy ktore rzeczywiscie znalazly sie w zamku. Po prostu przedstawil dane opublikowane przez Kenetha Alforda w ksiazce Milionerzy III Rzeszy. Temat jest duzy wiec cos trzeba bylo wybrac.
W calej sprawie jest oczywiscie watek polski, czyli tysiace dziel sztuki wywiezionych przede wszystkim z warszawy i proby ich odzyskania.
A byly to nie byle jakie dziela sztuki. np. fortepian Chopina, obrazy Matejki, cenna bron z Muzeum Wojska...
troche przedmiotow wyjechalo do USA.
nawet ostatnio rozmawialem z pania ktora posredniczyla w odzyskaniu 2 mieczy samurajskich z Muzeum Wojska. Zmarl byly oficer US Army i zostawil miecze nawet z zawieszkami i numerami muzealnymi. Nikt nie wiedzial skad mial te rzeczy. Poniewaz sluzyl w Rainbow Division to skojarzylem sprawe z Fischhorn...
moze kiedys jakis artykul o tym zrobie Uśmiech

Swoja droga wczoraj po programie spotkalismy sie z Woloszanskim na czacie... swoj czlowiek jest Uśmiech

używający sprzętu firmy PenElektonik

Wto 22 Lut, 2005 11:03

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan

Mam juz lekko dosc bajek tego goscia. Naprawde...
Historia to piekna dziedzina, hobby, zamilowanie i co jeszcze tylko. On chce najpierw jakiejs sensacji. Oczywiscie, gdy jest cos ciekawego to dlaczego nie. Ale z wszystkiego robic sensacje??? No nie wiem.

Ale mam propozycje: relizatorzy filmów CD w Obliczach Historii powinni otrzymac propozycje od Telewizji do realizowania krecenia filmów na rózne tematy o historii.

WIELKIE BRAWA DLA WAS CHLOPAKI (no i oczywiscie DZIEWCZETA, jesli sa)

Czw 10 Mar, 2005 19:53

Powrót do góry
kruku
Podporucznik

Podporucznik

Pan BW zrobil kawal dobrej roboty dla rozpropagowania historii i jej niewyjasnionych zagadek. Jednak faktycznie w jego programach pojawiaja sie bledy. Osobiscie zadko ogladam, jednka staram sie sledzic tematy ktorymi sie interesuje. Wylapuje w nich bledy, roznice w interpretacji, brak oparcia w najnowszych wynikach badan tematu. Nie jest to czeste, jednak jest, co znacznie wplywa na przeklamania w prezentowanym temacie.

Jezeli uda mi sie obejrzec kolejne programy, wowczas na goraco przedstawie zczym sie niezgadzam i jakie jest moje zdanie na ten temat. Niestety nie jestem historyki, ani postacia medialna wiec chociaz z Wami podziele sie swoimi zastrzezeniami ;p.

pozdrawiam

www.poszukiwania.pl

Pią 11 Mar, 2005 14:10

Powrót do góry
kojakk
Chorąży

Chorąży

kruku napisał:
Pan BW zrobil kawal dobrej roboty dla rozpropagowania historii i jej niewyjasnionych zagadek. Jednak faktycznie w jego programach pojawiaja sie bledy. Osobiscie zadko ogladam, jednka staram sie sledzic tematy ktorymi sie interesuje. Wylapuje w nich bledy, roznice w interpretacji, brak oparcia w najnowszych wynikach badan tematu. Nie jest to czeste, jednak jest, co znacznie wplywa na przeklamania w prezentowanym temacie.

Jezeli uda mi sie obejrzec kolejne programy, wowczas na goraco przedstawie zczym sie niezgadzam i jakie jest moje zdanie na ten temat. Niestety nie jestem historyki, ani postacia medialna wiec chociaz z Wami podziele sie swoimi zastrzezeniami ;p.

pozdrawiam

Witajcie!
kruku Pan Bogdan W. daje ci możliwość obejżenia swojego programu w czwartek o godzinie20,50 na Poloni - tematem ma być oficer SS który ponoć zagarnął pamientniki Hitlera i nie tylko to, poszukiwany był przez Amerykanów. Niewiem czy to powtórka ja osobiście obejrzę.

Wto 15 Mar, 2005 21:22

Powrót do góry
kudi
Moderator
Captain

Captain

to powtorka ale program o tematyce ktora osobiscie lubie.
o Woloszanskim ludzie "na miescie" mowia roznie. czasami sam sie czepialem bo tematyka czesto byla malo "sensacyjna" i osobiscie wolalem dawne programy a nie teatry telewizji. Dla mnie wazna jest tresc a nie forma, no ale dzis rynek jest inny i ludzie potrzebuja wlasnie nowoczesnej formy zeby cos obejrzec.
co by nie gadac gdyby nie B. Woloszanski nie przeczytalbym kilku naprawde swietnych ksiazek ktore wydalo wydawnictwo Colori pod szyldem "Sensacje XX wieku".
I dobre wrazenie robi fakt ze facet spotyka sie po kazdym programie z ludzmi na czacie zeby pogadac, posluchac uwag, odpowiedziec na pytania. Tego nie zrobilby ktos kto trakuje swoje zajecie jak zawod. Znam pewna redakcje, pewnego pisma, ktora nie raczyla wielokrotnie odpowiedziec na uwagi czytelnikow.
Wiec ludzi pokroju Woloszanskiego wczesniej czy pozniej zaczyna sie doceniac Uśmiech

Wto 15 Mar, 2005 21:38

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant

Niezaprzeczalna prawda jest, ze czlowiek ten od prawie 30 lat popularyzuje wiedze na temat historii najnowszej. Jest to jego ogromna zasluga, ze o wielu sprawach dzis jest wiadomo lub przynajmniej dostarczyl material do dalszych dociekan. Za to ma facet u mnie medal.
Jesli chodzi o ksiazki pt. Sensacje XX Wieku to juz bym takiego zachwytu nie demonstrowal. Czytajac je mialem nieodparte wrazenie, ze czytam wkolko jedna i te sama ksiazke.
Jesli chodzi o ostatnia mutacje jego cyklu... No, coz... Do mnie to raczej nietrafia. Ale ja juz mlodzieniaszkiem takim nie jestem i wole konkrety. Jesli odbiorca nadal ma byc mlodziez czy osoby potencjalnie mogace zainteresowac sie tymi sprawami to pewnie forma jest OK. Tyle, ze jakos zbyt upodabnia sie to w formie i coraz czesciej w tresci do produktow rodem z TVN.
Kolejny problem - tresc. Mysle, ze akurat Pan Woloszanski absolutnie nie musi sie uwiarygadniac wobec nowych wladz TVP. Jesli musi to swiadczy tylko zle o tych ostatnich a nie o nim. Chodzi mi o przedostatni odcinek. Ten o Sawinkowie. Pomijajac cala otoczke ideologiczna to akcja sprowadzenia do Rosji radzieckiej jednego z czolowych opozycjonistow z lewej strony owczesnej Rosji do dzis jest stawiana za wzor sprawnosci i majstersztyk gry operacyjnej we wszystkich szkolach sluzb specjalnych nie wylaczajac CIA. I nie rozumiem dlaczego akurat przy tej okazji Autor doslownie "naszpikowal" swoje dzielo jakimis bzdurnymi ideowymi komentarzami typu zbrodnia sowiecka itp. Dla mnie to tez jest bajka. Kolejna. Bo odbiorca zapamieta tylko, ze ktos cos zrobil zlego. Natomiast o co chodzilo, dlaczego, kim byli wszyscy zainteresowani, jak przeprowadzono operacje itd. to juz o tym nikt slowa nie powie.

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Wto 15 Mar, 2005 22:43

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant

kudi napisał:
Znam pewna redakcje, pewnego pisma, ktora nie raczyla wielokrotnie odpowiedziec na uwagi czytelnikow.

A tu sie Kudi mylisz. Wlasnie w tym brukowcu odpowiedzino ostatnio jednemu nowicjuszowi na jego zazalenie, ze jest duzo o WWII a brak starszych spraw. Odeslalem goscia tutaj, zeby sobie popatrzyl na bezczelne i nerwowe zagrywki kierownictwa tatmtejszego. Czlowiek chyba to poczytal bo wyrazil zdziwienie. I stal sie cud. Nie wycieto watku ani zadnego postu, nie przeniesiono do "kata". Odpowiedziano czlowiekowi, ze bardzo sobie biora do serca takie konstruktywne uwagi Mr. Green Mr. Green Mr. Green No, jak to czytalem to sprawdzalem czy aby napewno dobrze wpisalem adres. Wychodzi na to, ze chyba to my robimy za wichrzycieli i durnych buntownikow Rolling Eyes Twisted Evil Rolling Eyes

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Wto 15 Mar, 2005 22:50

Powrót do góry
kudi
Moderator
Captain

Captain

krecio ale ja nie mowie tylko o ksiazkach z serii "Ten okrutny wiek". Dla kogos kto w tamtych czasach czytal literature zachodnia to nie byly nowosci, ale na polskim tynku nic wtedy nie bylo i te ksiazki byly zjawiskiem. Myslac jednak o wydawnictwie "Sensacje XXw", osobiscie bardziej "wdzieczny" jestem za publikacje dotyczace zlota III Rzeszy, grabiezy dziel sztuki, bogactwa himmlera, losow fortuny romanowow, wspolpracy niemiecko-japonskiej w programie atomowym. W dzisiejszych czasach trzeba wiedziec czego sie chce zeby wydawac takie ksiazki ktorych sprzedaz nie przekracza 5-6 tys.
Przydaloby sie jeszcze niejedno takie wydawnictwo Uśmiech

Sro 16 Mar, 2005 9:17

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant

Nooo dooobraa...
I tak wiesz o co mi chodzi Wink

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 16 Mar, 2005 9:48

Powrót do góry
kudi
Moderator
Captain

Captain

wiem krecio wiem
tez wole by byl przerost tresci nad forma a nie jak obecnie, ale biorac pod uwage ze dzis mlodziez nie czyta nawet ksiazek, to lepiej niech ogladaja widowsko Woloszanskiego niz nie wiedza czym sie rozni warszawskie powstanie 1943 roku od tego z 1944 roku Uśmiech

Sro 16 Mar, 2005 11:11

Powrót do góry
kuba
Gość

czytam wiele wypowiedzi człowieka o nicku "krecio" , nie tylko na tym forum i zastanawiam się o co tobie chodzi . Każda twoja wypowiedź jest okropnie krytyczna , wiesz wszystko , znasz sie na wszystkim , opanuj się kolego . Twoje spostrzeżenia na temat programóe , pana W. są tylko twoją oceną , nie zmuszaj i nie atakuj każdego kto się z tobą nie zgadza .Coś mi się wydaje , że w twoim przypadku mamy swoisty przerost formy nad treścią.Nie chce mi się wchodzić w szczegóły.
Pan W. wyprodukował wiele filmów i opracowań , może czasami trochę fantastyczno naukowych , ale przecież wiele osób właśnie od tego zaczęło swoją przygodę z historią (mam przykład w domu). Mniej krytycyzmu panie kreciu ba pana żółć zaleje . Pozdrawiam . kuba

Wto 19 Kwi, 2005 13:04

Powrót do góry
szponiasty
Redakcja
Podpułkownik

Podpułkownik

Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN

hm ma swoje zdanie i tyle i co ciekawe wie co mówi , ok kazdy ma swoje zdanie albo cipowate albo konkretne, ale czy to cos zmienia, to przestępstwo , też sie pstrykałem z Kreciem i co ciekawe nie jest cietrzewiem więc relax, mozesz też ostro gadać, ech takie problemy to naprawdę szczęście mieć,
pozdrawiam

ps: a jakby murzyna wybrali na papierza teżbym na muzułmanizm przeszedł i do Iraku,

Wto 19 Kwi, 2005 19:29

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik

Pochwał: 6

hm.... Powiem to co mówie współczesnym gówniarzom plującym na Pertka:
nauczcie pisać się tak jak on, zdobądźcie tylu czytelników, przekażcie tyle informacji to zyskacie prawo do krytyki.

Wto 19 Kwi, 2005 21:53

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant

kuba napisał:
czytam wiele wypowiedzi człowieka o nicku "krecio" , nie tylko na tym forum i zastanawiam się o co tobie chodzi . Każda twoja wypowiedź jest okropnie krytyczna , wiesz wszystko , znasz sie na wszystkim , opanuj się kolego . Twoje spostrzeżenia na temat programóe , pana W. są tylko twoją oceną , nie zmuszaj i nie atakuj każdego kto się z tobą nie zgadza .Coś mi się wydaje , że w twoim przypadku mamy swoisty przerost formy nad treścią.Nie chce mi się wchodzić w szczegóły.
Pan W. wyprodukował wiele filmów i opracowań , może czasami trochę fantastyczno naukowych , ale przecież wiele osób właśnie od tego zaczęło swoją przygodę z historią (mam przykład w domu). Mniej krytycyzmu panie kreciu ba pana żółć zaleje . Pozdrawiam . kuba

Szanowny Panie Kubo!
Proponuje wiec przeczytac moja "tfurczosc" jeszcze raz. Jesli chodzi o Pana W. to akurat obecna jego produkcja do mnie nie trafia. Wolno mi miec taki odbior. Natomiast, jesli chodzi o caloksztalt dokonan - powtorze - ma facet u mnie medal.
Natomiast w sprawie mej zolci... No, coz... To juz tylko jak mniemam moj problem Wink Zainteresowani i tak wiedza o co chodzi. A ogolnie - nie mam tolerancji dla glupoty. Swojej tez. Razz

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 20 Kwi, 2005 11:47

Powrót do góry
prezesszczepan
Лейтенант

Лейтенант

pan Wołoszański chyba już nie będzie snuł baśni więcej.............
http://www.tvp.com.pl/sensacjexxw/klub/tematy/list_otwarty/home.asp

Cytat:
List otwarty

Jan Dworak, prezes TVP S.A.

My, członkowie Klubu Miłośników Sensacji XX Wieku, z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu z Telewizji Polskiej Pana Bogusława Wołoszańskiego. Nie chcemy wnikać w przyczyny tego odejścia tylko wyrażamy rozgoryczenie z faktu, że polska telewizja publiczna tak łatwo, pozbyła się, tak cennego, naszym zdaniem, autora audycji telewizyjnych.

Przez ponad dwadzieścia lat, kilku już pokoleniom młodych, i nie tylko młodych, Polaków opowiadał o historii Polski i świata w XX wieku. Opowiadać każdy może, ale Pan Bogusław Wołoszański robił to w sposób zajmujący i przystępny. Robił to przede wszystkim z pasją, którą zaraził nas, skupionych w Klubie Miłośników jego programów, ale także wielu innych.

Zachęcał nas do szukania informacji, do poznawania historii, tam gdzie tylko to było możliwe na świecie i w Polsce gdzie prawie każdy kamień ma swoją historię. Wielu z nas pomagało w realizacji jego programów występując jako statyście w jego widowiskach.

Jego odejście z telewizji publicznej oznacza dla nas jedno: brak historii, która jako ważny element naszej świadomości narodowej powinna być chyba elementem misji telewizji publicznej. Wielokrotnie jako widzowie odnosiliśmy wrażenie, że komercja, reklamy, słupki oglądalności są dla kierownictwa Telewizji Polskiej ważniejsze od owej mitycznej misji. Wyraża się ona rugowaniem dobrych filmów na późne pory emisji, marginalizowaniem m.in. tematyki historycznej, a wstawianiem w to miejsce teleturnieji, telenoweli, telewizyjnych konferencji polityków itd.

Programy i widowiska pana Bogusława Wołoszańskiego były realizowane na bardzo dobrym poziomie, jak na polskie realia techniczne i finansowe i szkoda zaprzepaścić ten skarb, który mógłby w latach pózniejszych procentować dobrymi filmami historycznymi czy edukacyjnymi. Telewizja Polska była najodpowiedniejszym i najlepszym miejscem do produkcji tego typu programów. Odejście Pana Bogusława Wołoszańskiego oznacza dla nas jedno: Telewizja Polska rezygnuje ze swojej misji publicznego medium, misji o której wszyscy mówią, ale której nie widać.

!!! zobacz tu koniecznie zanim pomyślisz o administratorze!!!!

Czw 05 Maj, 2005 10:55

Powrót do góry
Scypion
Feldwebel

Feldwebel

Witam.

Nie jestem zwolennikiem twórczości pana Wołoszańskiego.
Ale...
Mimo że sam wielokrotnie zwracałem uwagę na drobne błędy, w poszczególnych odcinakach na forum SXXW, nie zapominajmy o jednej podstawowej sprawie, jaka jest fakt że program w/w pana jest praktycznie jedynym programem popularno historycznym w TVP.
Możemy i mamy wiele zastrzeżeń, lecz to nie umniejsza jego zasług w popularyzowaniu historii. To jest fakt, i musimy zdać sobie sprawę ze dopiero po obejrzeniu kolejnego odcinka zaczynają padać pytania.

Nie można zapominać że pan Wołoszański nigdy nie przedstawiał się jako historyk, lecz jedynie jako popularyzator historii. Jeżeli spojrzymy na jego programy z tego punktu widzenie jestem zdania że zrobił wiele dla naszej historii, a konkretnie dla jej propagowania wśród młodzieży.

Poprałem apel członków forum Sensacji XX Wieku, mimo moich zastrzeżeń, lecz prawdę mówiąc nie widzę programu który miałby wypełnić lukę po SXXW.

Pozdrawiam.

Czw 05 Maj, 2005 14:57

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik

Pochwał: 6

Szkoda...
Choć momentami, jak to dziennikarz, robił programy pod tezę- zwłaszcza te wokół ZSRR.
Ale szkoda bo rzeczywiśćie- następcy nie widać.
Chyba że w ramach TKM będzie program Giertycha: "Dzieje Chrześcijańskiej Europy" Evil or Very Mad

Czw 05 Maj, 2005 16:51

Powrót do góry
dago
Kapral

Kapral

Drodzy Panowie, Wołoszański w niejednym rozbudził zamiłowanie do historii, zrobił więcej niż kilogramy podręczników szkolnych. Wielu dzięki otoczce sensacyjności przedstawianych przez niego czasem banalnych historii, zaczęło czytać książki (znam takiego Mr. Green ).
Co do większych lub mniejszych błędów, cóż przytoczę banalne...nie popełnia błędów ten kto nic nie robi. Wskazywanie czy wyjaśnianie cudzych błędów nie powinno mieć charakteru pretensji, po prostu w każdej pracy błędy bywają. Przypomina mi się pewne szacowne stowarzyszenie którego byłem członkiem, cholernie nudne włśnie dla tego, że ludzie posiadający sporą wiedzę na jakiś temat bali się nią dzielić by nie narazić się na zarzuty i uwagi wygłaszane w bardzo brzydkim stylu przez innych, równie dobrych fachowców w przypadku popełnienia niewielkiego błędu. W rezultacie dyskusje były nijakie w obawie przed "polskim kociołkiem".Tylko z tego powodu szacowne stowarzyszenie z żalem opuściłem. Z przedstawiania historii, nawet z błędami zawsze coś wynika pod warunkiem, że nie będziemy ślepo wierzyli w to co słyszymy czy czytamy a zaczniemy dociekać sami. Z milczenia, bez względu na motywy.... przeważnie nic nie wynika.
Ufff..odbiegłem trochę od tematu...sorry..

Pozdrawiam

Pią 24 Cze, 2005 21:33

Powrót do góry
Steuben
Schütze

Schütze

Co do twórczości B. Wołoszańskiego zawsze nurtowały mnie pytania:
- czy jego programy nie powstały kosztem audycji R. Wójcika? (ten to prezentował historie!)
- jakim cudem utrzymał się w TVP od czasów komuny?
- dlaczego rozstał się z M. Zakrockim?

Nie 21 Sie, 2005 21:41

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant

Chyba wolę Wołoszańskiego - jest ciekawszy i mimo wszystko bardziej wiarygodny. Moim zdaniem Wójcik zdradza objawy daleko posuniętej paranoi i soli bzdury. A po za tym wszyscy go szpiegują i chcą okraść.... Twisted Evil

Pon 22 Sie, 2005 22:47

Powrót do góry
Steuben
Schütze

Schütze

Myślałem o tym "starym" Wójciku, sprzed lat, gdy szukał świadków, pokazywał nieznane zdjęcia i filmy. O tym, co teraz robi R.W. lepiej nie mówmy....

Nie 28 Sie, 2005 20:39

Powrót do góry
siwy
Major

Major

Pochwał: 3

Steuben napisał:
Myślałem o tym "starym" Wójciku, sprzed lat, gdy szukał świadków, pokazywał nieznane zdjęcia i filmy. O tym, co teraz robi R.W. lepiej nie mówmy....

No cóż żywot telewizyjny nie jest wieczny, ale zarówno Wójcik jak i Wołoszański wiele zrobili dla tak zwanej masowej historii. I tego im nikt nie odbierze. Wołoszański ma świętną dykcję także narracja w jego wykonaniu naprawdę była świetna Wójcik był człowiekiem telewizji i kamera w jego programach pokazywała więcej niżby mogła. Najgorsze jest to, że w tej chwili nie ma nikogo. Szkoda Crying or Very sad

Nie 28 Sie, 2005 21:16

Powrót do góry
kojakk
Chorąży

Chorąży

I tu się "Siwy" z tobą zgodzę.
Wszyscy by tylko krytykowali Exclamation ale kto odważy się ich zastąpić w działaniu. Wink

Nie 28 Sie, 2005 21:43

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: