| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ORP Wdzydze

Panowie, dzisiaj podczas lektury nowego numeru MSiO natrafiłem na trałowiec bazowy ORP Wdzydze. Zawsze zdawało mi się, że nadawanie nazw jednostek ma jakiś głębszy sens, natomiast tutaj mamy nazwę nie dość, że w żaden sposób nie związaną z historią MW, czy Polski, na dodatek taką, iż nie jestem w stanie jej wymówić, chyba że wypije piwo.

Czy w MW osoby odpowiadające za nazewnictwo jednostek pływających już całkiem odmóżdżyło, czy nazwa ta ma jakieś głębokie uzasadnienie historyczne ?.

Ps. Już sobie wyobrażam niemieckiego marynarza, próbującego na manewrach powiedzieć Wdzydze Laughing

Sob 12 Sie, 2006 14:39

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeziorko takie mamy...
http://www.koscierzyna.gda.pl/441,artykul.html

A w niemieckich ustach to może faktycznie ciekawie brzmieć Bardzo szczęśliwy . Taki drugi "Grzegorz Brzęczyszczykiewicz"

Sob 12 Sie, 2006 20:13

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jeziorko takie mamy...


Owszem mamy, mamy też inne jeziora i nazwane ich nazwami trałowce, ale dalibóg czy w Polsce jezior jest mało, żeby nazywać jednostkę nazwą, której nawet niektórzy Polacy nie potrafią wymówić ??.

Sob 12 Sie, 2006 20:16

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, może zrobili to dla kamuflażu aby ewentualny przeciwnik nie mógł wymówić nazwy Uśmiech A tak serio to mi sie ta nazwa podoba, jest orginalna i intrygująca. Jak dobrze pamiętam to ten trałowiec jest niestety ostatnim okrętem zbudowanym przez nasze stocznie dla PMW. Pozdrawiam.

Sob 12 Sie, 2006 20:52

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Witam, może zrobili to dla kamuflażu aby ewentualny przeciwnik nie mógł wymówić nazwy Uśmiech A tak serio to mi sie ta nazwa podoba, jest orginalna i intrygująca. Jak dobrze pamiętam to ten trałowiec jest niestety ostatnim okrętem zbudowanym przez nasze stocznie dla PMW. Pozdrawiam.


A w którym roku Wdzydze został wybudowany?? Myślałem że to ORP Czarnecki jest ostatnim okrętem zbudowanym przez nasze stocznie dla PMW

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sob 12 Sie, 2006 22:02

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam trałowiec Wdzydze wszedł do służby w 1994, a ORP Czarnicki w 2001, jednak to przebudowana stacja demagnetyzacyjna a nie zbudowany od podstaw nowy okręt. Chronologicznie masz rację to Czarnicki jest ostatnim okrętem przekazanym przez nasze stocznie PMW. Pozdrawiam.

Nie 13 Sie, 2006 0:07

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Witam trałowiec Wdzydze wszedł do służby w 1994, a ORP Czarnicki w 2001, jednak to przebudowana stacja demagnetyzacyjna a nie zbudowany od podstaw nowy okręt. Chronologicznie masz rację to Czarnicki jest ostatnim okrętem przekazanym przez nasze stocznie PMW. Pozdrawiam.


Zgadza sie. Tylko że ten kadłub także zbudowany był w polskiej stoczni. Kontrahent jednak jej nie odebrał i wtedy podjęto decyzje o przebudowie.
Na dowód:
Cytat:
Jednostka została wybudowana w Stoczni Północnej w Gdańsku. Umowę na przebudowę kadłuba nieodebranej przez kontrahenta radzieckiego stacji demagnetyzacyjnej projektu "130" Marynarka Wojenna podpisała w marcu 2000 roku. Proces przejmowania okrętu przez Marynarkę Wojenną zakończony został na początku sierpnia 2001 roku. Jest to największy okręt wojenny, jaki powstał w polskich stoczniach dla Marynarki Wojennej

www.mw.mil.pl

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Nie 13 Sie, 2006 3:17

Powrót do góry
Boruta
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 226
Skąd: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: ORP Wdzydze

Human napisał:
Panowie, dzisiaj podczas lektury nowego numeru MSiO natrafiłem na trałowiec bazowy ORP Wdzydze. Zawsze zdawało mi się, że nadawanie nazw jednostek ma jakiś głębszy sens, natomiast tutaj mamy nazwę nie dość, że w żaden sposób nie związaną z historią MW, czy Polski, na dodatek taką, iż nie jestem w stanie jej wymówić, chyba że wypije piwo.

No to niedobrze ze masz klopoty z wymowa nazw polskich jezior. A co do zwiazku nazw z historia MW to jakie je maja? Nie przypominam sobie okretow ORP Wincenty Stolle, ORP Arend Dikman, ORP Jakub Haine, ORP Szymon Lubbelow, ORP Świety Jerzy, ORP Oliwa, ORP Zatoka Swieza.

_________________
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej

Nie 13 Sie, 2006 14:29

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No to niedobrze ze masz klopoty z wymowa nazw polskich jezior.


Równie niedobrze, jak to, że masz problem z używaniem polskich czcionek.

Cytat:
A co do zwiazku nazw z historia MW to jakie je maja?


Niech ja zgadnę, chociażby nasza Warszawianka- Orzeł, no chyba, że nazwa nie jest związana z historią MW.

Nie 13 Sie, 2006 14:38

Powrót do góry
Boruta
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 226
Skąd: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Cytat:
No to niedobrze ze masz klopoty z wymowa nazw polskich jezior.


Równie niedobrze, jak to, że masz problem z używaniem polskich czcionek.


Ja nie, ale Ty widze masz.
Cytat:

Cytat:
A co do zwiazku nazw z historia MW to jakie je maja?


Niech ja zgadnę, chociażby nasza Warszawianka- Orzeł, no chyba, że nazwa nie jest związana z historią MW.


A jakaz to historia stoi za Warszawa? Jaka za Pulaskim czy Kosciuszka? Metalowcem czy Rolnikiem? I yak by mozna dlugo wymienic. Orzel owszem, jest to nawiazanie do okretu ktory nosil juz to miano i ktore sobie na kontynuacje zasluzyl. Ale Bielik czy Kondor? A chociazby i Sep ktorego jedyna zasluga bylo internowanie. To ma byc historia?

_________________
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej

Nie 13 Sie, 2006 14:55

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja nie, ale Ty widze masz.


Masz i to wielki, na tym forum są pewne przyjęte zwyczaje- zwyczajem jest używanie polskich znaków, bez idiotycznych uwag, że około 10 lat temu było to fault pas, kiedyś paliło się na stosie za mówienie, iż ziemia obraca się wokół słońca, co nie znaczy, że się przy tym trwa. Przychodzisz na forum, gdzie panują pewne ustalone zasady- więc postaraj się ich przestrzegać.

Cytat:
A jakaz to historia stoi za Warszawa? Jaka za Pulaskim czy Kosciuszka? Metalowcem czy Rolnikiem?


To jest wielki problem, o ile nie dziwi mnie, że za "poprzedniej" epoki usiłowano w pewien sposób odciąć się od historii związanej z Aliantami zachodnimi, to obecne tworzenie koszmarków pokroju Pułaskiego, Kościuszki, czy nieszczęsnego Czernickiego jest zupełnym idiotyzmem.

Cytat:
Ale Bielik czy Kondor?


To jest kolejny problem, nie wiem zupełnie dlaczego odwołano się do nazw Kondor i Bielik, zamiast na przykład Dzik i Wilk, pewnie któryś genialny admirał miał pomysł.

Cytat:
A chociazby i Sep ktorego jedyna zasluga bylo internowanie. To ma byc historia?


To jest historia, niezależnie jakbyśmy ocenili załogę, istnienie okrętu podwodnego Sęp jest faktem historycznym.

Nie 13 Sie, 2006 16:01

Powrót do góry
Boruta
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 226
Skąd: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:

Masz i to wielki, na tym forum są pewne przyjęte zwyczaje- zwyczajem jest używanie polskich znaków, bez idiotycznych uwag, że około 10 lat temu było to fault pas, kiedyś paliło się na stosie za mówienie, iż ziemia obraca się wokół słońca, co nie znaczy, że się przy tym trwa. Przychodzisz na forum, gdzie panują pewne ustalone zasady- więc postaraj się ich przestrzegać.

Jakos nie zauwazylem takowego glupiego zwyczaju.

Cytat:
To jest historia, niezależnie jakbyśmy ocenili załogę, istnienie okrętu podwodnego Sęp jest faktem historycznym.

Nie oceniam zalogi. Stwierdzam po prostu ze nazwa ta nie ma jakichs specjalnych tradycji.

_________________
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej

Nie 13 Sie, 2006 16:39

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jakos nie zauwazylem takowego glupiego zwyczaju.

to nie jest głupi zwyczaj tylko fakt , nie czytałeś regulaminu no to do widzenia z forum..

Cytat:
Kondor i Bielik, zamiast na przykład Dzik i Wilk, pewnie któryś genialny admirał miał pomysł.

nie dlaczego to przecierz drapieżniki...

Nie 13 Sie, 2006 17:30

Powrót do góry
Boruta
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 226
Skąd: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to moze zacytujesz regulamin? Bo odnosze wrazenie ze to Ty go nie czytales. BTW sugerowalbym drogi purysto czcionkowy zebys sie zajal kwestia wlasnego pisania malymi literami.
Z mojej strony EOT.

_________________
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej

Nie 13 Sie, 2006 17:45

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może drogi Boruto zrobisz nam laskę (miałem napisać łaskę, ale sam rozumiesz chciałem dorównać do poziomu), tudzież dostosujesz się do pewnych gentlemens agreement, panujących na tym forum i jednak zaczniesz stosować polskie znaki ?.

Ostatnio zmieniony przez Human dnia Nie 13 Sie, 2006 17:58, w całości zmieniany 1 raz

Nie 13 Sie, 2006 17:54

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No to moze zacytujesz regulamin? Bo odnosze wrazenie ze to Ty go nie czytales. BTW sugerowalbym drogi purysto czcionkowy zebys sie zajal kwestia wlasnego pisania malymi literami.
Z mojej strony EOT.

koleś nie badz za mądry bo bardzo szybko cię z tego forum wyrzucą masz 20 postów jesteś tu dwa dni i myśisz że jesteś kims na tym forum ....

Nie 13 Sie, 2006 17:55

Powrót do góry
Boruta
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 226
Skąd: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

igla Dołączył: 28 Mar 2006
Boruta Dołączył: 05 Sie 2005

I tym razem definitywny EOT.

_________________
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej

Nie 13 Sie, 2006 18:04

Powrót do góry
kola303
Kapral

Kapral





Posty: 43
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do jeszcze ORP "Wdzydze" to uważam, że jeżeli już są nazwy jezior przydzielone dla naszych trałowców, to powinny być to najciekawsze jeziora a nie nazwy. Takim właśnie jeziorem są Wdzydze i pod tym względem nazwa jak najbardziej uzasadniona Piwo

Nie 13 Sie, 2006 22:09

Powrót do góry
Boruta
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 226
Skąd: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dodajmy ze nazwy jezior sa powszechnie wykorzystywane przez wspolczesne tralowce: http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=okrety
_________________
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej

Nie 13 Sie, 2006 23:28

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dodajmy ze nazwy jezior sa powszechnie wykorzystywane przez wspolczesne tralowce:


Oprócz ortografii masz też zasadniczy problem z interpunkcją ??.

Znaczy, iż jeśli niedługo, któremuś admirałowi przyjdzie do głowy nazwać okręt wojenny nazwą rośliny rabatowej, to będziemy mieli OORP Bratek i Goździk ??

Nie 13 Sie, 2006 23:47

Powrót do góry
Boruta
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 226
Skąd: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pytaj sie o to admiralow. Zreszta to raczej nie od nich zalezy nazewnictwo. Jak na razie komus przyszlo nazwac Gozdzikiem samobiezna haubice.
_________________
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej

Nie 13 Sie, 2006 23:55

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To akurat kalka nazwy sowieckiej/rosyjskiej.
_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Pon 14 Sie, 2006 12:24

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dodajmy ze nazwy jezior sa powszechnie wykorzystywane przez wspolczesne tralowce:

Co nie znaczy, że warto tę "tradycję" podtrzymywać. Bo jak tak dalej pójdzie to się doczekamy OORP Krzywa Kuta, Rydwągi, Kukowino albo Duże Głuche Mr. Green Ja tam wolałbym powrót do przedwojennych "ptaszków" Wink

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 14 Sie, 2006 15:45

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja tam wolałbym powrót do przedwojennych "ptaszków


I to jest właśnie istota problemu, skoro wiele marynarek tłucze te same nazwy po kilka razy, dlaczego w polskiej trzeba wymyślać ciągle coś nowego. Przecież można by nazwać trałowce nazwami ptaków wodnych, okręty podwodne ptaków drapieżnych, a większe łajby nawodne nazwami, hmm, zjawisk naturalnych.

Pon 14 Sie, 2006 16:39

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:

Co nie znaczy, że warto tę "tradycję" podtrzymywać. Bo jak tak dalej pójdzie to się doczekamy OORP Krzywa Kuta, Rydwągi, Kukowino albo Duże Głuche Mr. Green Ja tam wolałbym powrót do przedwojennych "ptaszków" Wink
Obyśmy sie tylko doczekali nowych okrętów dla naszej marynarki a jeśli już będą to mogą sie i tak nazywać Uśmiech . Osobiście te nazwy mi sie też podobają Uśmiech . Pozdrawiam.

Pon 14 Sie, 2006 16:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.