| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy Podziemie Polskie Powinno Walczyć Z Nową Okupacją
TAK
 68%  [ 13 ]
NIE
 31%  [ 6 ]
Wszystkich Głosów : 19

Autor Wiadomość
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NSZ-NZW

Zapraszam wszystkich do wypowiedzenia sie na ten temat
Pozdrawiam Sebastian P


Ostatnio zmieniony przez Sebastian dnia Pon 28 Sie, 2006 16:36, w całości zmieniany 1 raz

Sro 09 Sie, 2006 18:02

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam Stronę http://podziemiezbrojne.blox.pl/html
_________________
Przepraszam za Błędy Ortograficzne

Sro 09 Sie, 2006 18:04

Powrót do góry
Nerwa
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 122
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re

Polecam www.generacja.org.pl/?nizaleznosc=NarodoweSilyZbrojne
pozdrawiam

Sro 09 Sie, 2006 22:14

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kiedyś czytałem o takiej grupie, która w drugiej połowie lat 40-tych działała w obecnym województwie Zachodnio-Pomorskim. Napadali na wsie, sklepy i inne takie, a chcąc pokazać zachodowi że walczą z komunistyczną władzą dnia pewnego zatrzymali pociąg, obrabowali go, następnie wyciągnęli z niego wszystkich żołnierzy i na miejscu rozstrzelali. Żadnych bliższych informacji nie mam. Ale poszukam i na dniach powinienem wstawić tutaj. To wg mnie typowy przykład działalności podziemia antykomunistycznego.

Sro 09 Sie, 2006 23:30

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisał:
Polecam Stronę http://podziemiezbrojne.blox.pl/html


Cytat z owej strony
Cytat:

Eksterminowano przede wszystkim inteligencję, aby jak najbardziej osłabić żywioł polski. Mimo to konspiracja; choć znacznie osłabiona; trwała na straży niepodległości. Opór przeciwko sowieckiej dominacji od razu przybrał formę zorganizowanej walki zbrojnej; Powstania Antykomunistycznego, które trwało do końca lat 40-tych, a na niektórych terenach nawet znacznie dłużej.

Juz pomijam ową "eksterminację", ale tekst o antykomunistycznym powstaniu jest niezły. Autora chyba poniosła wyobraźnia.

Sro 09 Sie, 2006 23:43

Powrót do góry
Allman
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Skąd: Włodawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam !!
Jestem autorem strony http://podziemiezbrojne.blox.pl , więc myślę, że na miejscu będzie jak zabiorę głos w rzeczonym temacie i ustosunkuję się do niektórych wypowiedzi.
Kolego KK, nie chcę by ta odpowiedź zabrzmiała protekcjonalnie, ale to co piszesz na temat powojennego podziemia nie bardzo pozostawia pole manewru. Bez obrazy...
Ja, z zasady, gdy rozmawiam z kimś i pojawia się temat, o którym nie wiem zbyt wiele, to przeważnie mam ochotę dowiedzieć się więcej i pytam, ewentualnie nie odzywam się i słucham, w myśl zasady, że „lepiej wyjść na mruka, niż na idiotę”.

Od ponad siedmiu lat zajmuję się tematem powojennego podziemia i myślę że kilkanaście tysięcy stron przeczytanych książek (dla porównania, tych z okresu PRL, też), dokumentów (różnej proweniencji), publikacji, wspomnień, upoważnia mnie do zabierania głosu w tej sprawie, może nie jako autorytet, ale z pozycji kogoś, kto coś niecoś wie na temat o którym mówi.

Jedyna informacja na temat podziemia, którą przytoczyłeś pochodzi z jednej książki, której tytułu nawet nie potrafisz podać, ale z treści widać od razu, że to publikacja wydana przed 1989 rokiem. Przy okazji piszesz, że wg ciebie działania te, to typowy przykład działalności podziemia antykomunistycznego. Gdybyś zadał sobie odrobinę trudu i prześledził publikacje, tylko z mojej strony internetowej, być może przynajmniej dwa razy byś sie zastanowił, zanim napisałbyś podobne zdanie. Z treści twoich wypowiedzi widać, że nie masz elementarnej wiedzy w temacie, w którym się wypowiadasz.

Muszę przyznać, że prześledziłem z zainteresowaniem twoje wypowiedzi na temat sytuacji w Czeczenii i z większością sie zgadzam. Tym bardziej dziwi mnie fakt, że w przypadku polskiego antykomunistycznego podziemia wykazujesz jakiś dziwny rodzaj schizofrenii i nie dostrzegasz analogii w pewnych (podkreślam: pewnych) sytuacjach, które doprowadziły do wojny w Czeczenii a sytuacją w powojennej Polsce. Oczywiście nie popieram wszystkich metod działań oddziałów bojowników czeczeńskich, jak np. typowe działania terrorystyczne względem Bogu ducha winnej cywilnej ludności (np. zamach w teatrze na Dubrowce), ale jestem daleki od nazywania ich bandytami, a nawet terrorystami, choć to bardzo łatwe, jeśli ktoś odniesie się, li tylko do poszczególnych akcji, bez zrozumienia ogólnej sytuacji tam panującej, przynajmniej od kilkunastu lat. Ale nie jest to temat, w którym chciałbym podejmować dyskusję, bo nie czuję się w nim wystarczająco kompetentny, a bełkotanie na podstawie prasowych „newsów” byłoby poniżej poziomu, tak przeze mnie cenionej, merytorycznej dyskusji.

Wracając do tematu głównego, autor piszący o Antysowieckim Powstaniu, wcale się nie zagalopował i trzeba przyznać, że od czasu gdy IPN uzyskał na początku lat 2000 dostęp do akt operacyjnych UB, coraz więcej dyplomowanych historyków zaczyna nieśmiało używać tego terminu. Nie ma się co dziwić, że określenie to nie jest powszechne i wzbudza uśmiech politowania, ale biorąc pod uwagę fakt, że przez 45 lat PRL-u, podziemie antykomunistyczne, nie było oskarżane chyba tylko o kanibalizm, to i tak najmniejszy problem, a wynikający tylko z ignorancji lub złej woli.
Wystarczy, że sięgniesz po kilka ogólnych opracowań, które całościowo charakteryzują sytuację w Polsce po 1944 r., to dowiesz sie, że przynajmniej do końca 1945 r. oddziały podziemia panowały w terenie, a „nowa władza” utrzymywała się tylko w większych miastach powiatowych, w których i tak nie mogła do końca czuć się bezpiecznie, bo np. we wschodniej Polsce, prawie wszystkie PUBP zostały rozbite przez antykomunistyczne podziemie i gdyby nie sowieci, komuniści polscy nie utrzymaliby się u władzy nawet tydzień. Stalin nie ukrywał przed nimi tego faktu i dość brutalnie mówił o tym do członków delegacji KRN i PKWN przebywających w Moskwie w dn. od 28 września do 3 października 1944 r.: "A co, jeśli Armia Czerwona pójdzie dalej na zachód i polskie wojska również. Z kim zostaniecie? [...] Wy macie teraz taką siłę, że jeśli powiecie 2 razy 2 jest 16, to wasi przeciwnicy potwierdzą to [...]. Ale tak nie zawsze będzie. Wtedy was odsuną, wystrzelają jak kuropatwy".

Na porządku dziennym były zwycięskie starcia żołnierzy podziemia z grupami operacyjnymi UB, MO, LWP, KBW i NKWD, a takie wielkie (w kategoriach działań partyzanckich) zwycięskie bitwy antykomunistycznych oddziałów, jak np. mjr. M. Bernaciaka „Orlika” w Lesie Stockim, mjr. F. Przysiężniaka „Ojca Jana” pod Kuryłówką, czy 1 szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK mjr. Z. Szendzielarza „Łupaszki” w Miodusach Pokrzywnych, przeszły do historii.
W pierwszej połowie 1945 r. na ziemiach polskich działalność prowadziło ok. 270 oddziałów zbrojnych. Cały ciężar walk z nimi spoczywał de facto do jesieni 1945 r. na aparacie NKGB-NKWD oraz kontrwywiadzie "Smiersz". Pod pozorem ochrony zaplecza frontu przed działaniami dywersyjnymi sowieckie grupy operacyjne przy współpracy całkowicie im podległych organów UB, MO i KBW niszczyły struktury PPP. Zwalczając "bandy AK i NSZ", wojska NKWD dokonywały pacyfikacji całych powiatów, m.in. garwolińskiego, łukowskiego, lubartowskiego, zamojskiego, włodawskiego. Ze wsi położonych w pobliżu lasów wywożono wszystkich dorosłych mężczyzn. Do walki z polskimi oddziałami partyzanckimi wykorzystywano lotnictwo oraz broń pancerną.

Do jesieni 1945 r. zwalczaniem polskiego podziemia zajmowały się przede wszystkim formacje sowieckie i LWP, np. na Podlasiu do walki z podziemiem skierowano m.in. 1 Bryg. Panc. im. Boh. Westerplatte [tak, tak... ci od czterech pancernych i psa Uśmiech]. Funkcjonariusze UB wypełniali jedynie role pomocnicze i uzupełniające. Wojska pograniczne NKWD chroniły granice "nowej" Polski, 15 pułków WW NKWD prowadziło działania pacyfikacyjne w terenie, batalion NKWD ochraniał siedzibę i członków PKWN, a później Rządu Tymczasowego. Z funkcjonariuszy NKWD składała się nawet ochrona Bieruta.

Kiedy w październiku 1946 r. rozpoczęto wycofywanie głównych sił WW NKWD z Polski, Bierut poprosił msz ZSRR Siergieja Krugłowa o pozostawienie 64 Dywizji Zbiorczej NKWD w Polsce do marca 1947 r. (a więc do czasu wyborów). Należy ponadto uwzględniać obecność na ziemiach północnych i zachodnich jednostek NKWD ochrony Północnej Grupy Wojsk A. Cz. oraz kontrwywiadu tejże grupy. Nie doliczam tutaj kilkusettysięcznej rzeszy żołnierzy Armii Czerwonej...

Proponuję najpierw zapoznać się z bogatą literaturą poświęconą podziemiu zbrojnemu i dopiero wtedy stawiać jakiekolwiek diagnozy minionych czasów. Myślę, że po zapoznaniu się (choćby pobieżnie) z tematem sam wyciągniesz odpowiednie wnioski, a lektura, zapewniam, sprawi ci wiele przyjemności i przy okazji zrozumiesz, że „bez ofiary życia kilku tysięcy takich jak Oni, powojenna historia Polski byłaby jakże bardziej zawstydzająca...”.
Z poważaniem:
Allman

_________________
"Nie dajmy zginąć poległym"
Zbigniew Herbert
http://podziemiezbrojne.blox.pl

Czw 10 Sie, 2006 10:48

Powrót do góry
Nerwa
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 122
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re

Allman ma rację.......

Czw 10 Sie, 2006 10:57

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NSZ w walce 1945.r

Dziękuje wszystkim za wypowiedzenie sie na forum
pozdrawiam Sebastian Uśmiech

_________________
Przepraszam za Błędy Ortograficzne

Czw 10 Sie, 2006 11:56

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
24 maja ok. 200 partyzantów ze zgrupowania mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” stoczyło całodzienny bój z liczącą kilkaset osób grupą operacyjną NKWD i UB. Do walki z partyzantami użyto samochodów pancernych. Walka zakończyła się klęską strony komunistycznej. Zginęło co najmniej 64 NKWD-zistów i 10 ubeków. Zwycięstwo okupiono stratą 8 partyzantów.

Widzę, że ktoś tu Ślaskiego się naczytał bez konfrontacji z czymkolwiek. Otóż badania IPN wykazują, że NKWDzistów było 17, świadkowie mówią o 28, w żadnym wypadku nie 64. Ubeków też na pewno nie 10, chyba, że wliczono również milicjantów, ale jak na próbę zrobienia fachowej strony to już jest spory byk.
Co do strat własnych, to 8 to liczba zabitych zidentyfikowanych. O tym ilu zginęło faktycznie wiedzą chyba tylko ci, którzy ich chowali (nikt z nimi wywiadów nie robił), a w tej chwili już nie żyją. Istnieje też prawdopodobieństwo, że zabici partyzanci w mundurach sowieckich mogli zostać uznani za NKWD.

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Czw 10 Sie, 2006 19:16

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tym bardziej dziwi mnie fakt, że w przypadku polskiego antykomunistycznego podziemia wykazujesz jakiś dziwny rodzaj schizofrenii i nie dostrzegasz analogii w pewnych (podkreślam: pewnych) sytuacjach, które doprowadziły do wojny w Czeczenii a sytuacją w powojennej Polsce.


Sprawa jest prosta. Kolega KK jest czerwony jak mak polny Wink "Niech żyje rewolucja", "Marks wiecznie żywy", "Budujemy Hutę Katowice" i te sprawy Razz Stąd właśnie ta schizofrenia.
A z twoim postem zgadzam się w 100% Piwo
Pozdrawiam!

Czw 10 Sie, 2006 20:41

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Allman, źle mnie zrozumiałeś. Ja nie krytykuję tego, o co ci ludzie walczyli, bądź też sensowności walki. Ja jedynie pragnę zwrócić uwagę na to że sprawa nie jest prosta. Tak jak w Czeczenii której przykład przywolałeś. To nie jest tak że białe jest białe a czarne jest czarne. To jest problem z którym nie potrafi zmierzyć się Kol. Piotrek. Bezwzględna gloryfikacja owego "podziemia" może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji i przekłamań. Co do kwestii pociągu którą przywołałem to czytałem o niej dlatego, iż w tamtych okolicach mieszkała moja rodzina i wielokrotnie o calej sprawie słyszałem, więc mnie zainteresowała. A co do powstania to wg mnie jest to sprawa przesadzona. Ilu było powstańców? Czy ich działania były jakoś skoordynowane?
1234, widzę że chociaż jedna osoba podchodzi do sprawy rzetelnie.


Piotrek napisał:

Sprawa jest prosta. Kolega KK jest czerwony jak mak polny Wink "Niech żyje rewolucja", "Marks wiecznie żywy", "Budujemy Hutę Katowice" i te sprawy Razz Stąd właśnie ta schizofrenia.

Tak, tutaj Kol. Piotrek wzniósł się na wyżyny inteligencji. "Kto jest przeciw nam, ten jest lewakiem albo Żydem, a najpewniej jednym i drugim". Widać że Piotrek jest uczniem pewnego Romana. Otóż wyobraź sobie że niektórzy potrafią myśleć korzystając z mózgu, a nie z odbiornika radiowego.

Na końcu zaznaczam jeszcze raz, że nie krytykuję grup wolnościowych walczących w drugiej połowie lat 40-tych z władzą sowiecką i stalinowską dyktaturą w Polsce.
Pozdrawiam

Pią 11 Sie, 2006 1:49

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Bezwzględna gloryfikacja owego "podziemia" może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji i przekłamań.


Przecież tu nikt nikogo nie gloryfikuje. Natomiast Ty całą działalność podziemia antykomunistycznego skwitowałeś stwierdzeniem:
Cytat:
Kiedyś czytałem o takiej grupie, która w drugiej połowie lat 40-tych działała w obecnym województwie Zachodnio-Pomorskim. Napadali na wsie, sklepy i inne takie, a chcąc pokazać zachodowi że walczą z komunistyczną władzą dnia pewnego zatrzymali pociąg, obrabowali go, następnie wyciągnęli z niego wszystkich żołnierzy i na miejscu rozstrzelali. Żadnych bliższych informacji nie mam. Ale poszukam i na dniach powinienem wstawić tutaj. To wg mnie typowy przykład działalności podziemia antykomunistycznego.

Więc zastanów się, czyje sądy prowadzą do niebezpiecznych przekłamań Exclamation
Cytat:
Tak, tutaj Kol. Piotrek wzniósł się na wyżyny inteligencji. "Kto jest przeciw nam, ten jest lewakiem albo Żydem, a najpewniej jednym i drugim". Widać że Piotrek jest uczniem pewnego Romana. Otóż wyobraź sobie że niektórzy potrafią myśleć korzystając z mózgu, a nie z odbiornika radiowego.

A co moze nie mam racji? Może nie masz poglądów lewicowych? Przecież to bije z twoich postów. A żaden roman mnie nigdy nie uczył. Radia nie słucham, bo nie lubię.
Cytat:
Otóż wyobraź sobie że niektórzy potrafią myśleć korzystając z mózgu

Gratuluję dobrego samopoczucia Mr. Green Piwo
Cytat:

Na końcu zaznaczam jeszcze raz, że nie krytykuję grup wolnościowych walczących w drugiej połowie lat 40-tych z władzą sowiecką i stalinowską dyktaturą w Polsce.

A to ciekawe. Przeczysz sam sobie. W przytoczonej przeze mnie wypowiedzi widać cos zupełnie innego. na podstawie jednego, niesprawdzonego incydentu oceniłeś całą partyzantkę antykomunistyczną.
Cytat:
1234, widzę że chociaż jedna osoba podchodzi do sprawy rzetelnie.

Więc ucz się od Kolegi, a nie wypisuj bzdur na podstawie zasłyszanych opowieści cy książek rodem z głebokiego PRLu.

Pią 11 Sie, 2006 2:21

Powrót do góry
Allman
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Skąd: Włodawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Widzę, że ktoś tu Ślaskiego się naczytał bez konfrontacji z czymkolwiek. Otóż badania IPN wykazują, że NKWDzistów było 17, świadkowie mówią o 28, w żadnym wypadku nie 64. Ubeków też na pewno nie 10, chyba, że wliczono również milicjantów, ale jak na próbę zrobienia fachowej strony to już jest spory byk.
Co do strat własnych, to 8 to liczba zabitych zidentyfikowanych. O tym ilu zginęło faktycznie wiedzą chyba tylko ci, którzy ich chowali (nikt z nimi wywiadów nie robił), a w tej chwili już nie żyją. Istnieje też prawdopodobieństwo, że zabici partyzanci w mundurach sowieckich mogli zostać uznani za NKWD.


Witam 1234!!
Konfrontował, konfrontował... i z Lewtakiem, i z Wnukiem, i z Sulejem. Masz rację, że straty były podane zbyt duże. Miałem to już dawno skorygować, ale zawsze jakoś umykało w natłoku zajęć. Już poprawione... widać, trzeba mi było w końcu takiego impulsu... Uśmiech
Pozdrawiam !!
Allman

_________________
"Nie dajmy zginąć poległym"
Zbigniew Herbert
http://podziemiezbrojne.blox.pl

Pią 11 Sie, 2006 9:02

Powrót do góry
Allman
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Skąd: Włodawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

KK napisał:
Bezwzględna gloryfikacja owego "podziemia" może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji i przekłamań.


KK:
Do wielu niebezpiecznych sytuacji i przekłamań może doprowadzić tylko niewiedza, ignorancja i zła wola ludzi, którzy z racji swej "czerwonej" przeszłości (to absolutnie nie jest przytyk do ciebie) chcą nadal relatywizować historię tego kraju. Historycy IPN nie gloryfikują Podziemia (a nie, jak piszesz: owego "podziemia"), tylko w oparciu o przeogromną bazę źródłową profesjonalnie przedstawiają jego działania, nie wyłączając tzw. "czarnych kart" w jego działalności, które jak zgodnie stwierdzają zdarzały się, ale były marginesem, i to już raczej w schyłkowym okresie działalności, na przełomie lat 40 i 50-tych, gdy zaczynało brakować twardych i charyzmatycznych dowódców.
Cóż poradzić, że tamto pokolenie, w tamtych latach wydało tylu bohaterów. Wcale się nie dziwię posądzeniom o gloryfikację, bo wystarczy czasami sucho opisywać fakty z tamtych lat, by wciąż natykać się na postacie wręcz sienkiewiczowskie. I jak tu się ustrzec patosu i gloryfikacji... Wink
Nie ma po co szafować frazesami, bo wystarczy sięgnąć do bogatej literatury tematu i większość stanie się jasna i prosta.
Pozdrawiam !!
Allman
P.S. A co do terminu "Powstanie Antysowieckie", to jak to zwał, tak to zwał... nie chodzi tu o semantykę, tylko o rzeczowe, prawdziwe i merytoryczne (w końcu) opisanie tamtych lat przez niezależnych fachowców (czasem jednocześnie pasjonatów), a nie przez partyjnych dziejopisów i byłych ubeków.
Ale dla porządku, jak już zechcesz się zająć zgłębianiem tematu powojennego podziemia, to proponuję przy okazji porównać działania oddziałów "Powstania Antysowieckiego" z działaniami partii Powstania Styczniowego 1863 r. Zdziwisz się, jak dużo analogii znajdziesz.

_________________
"Nie dajmy zginąć poległym"
Zbigniew Herbert
http://podziemiezbrojne.blox.pl

Pią 11 Sie, 2006 9:31

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Allman napisał:

. Historycy IPN nie gloryfikują Podziemia (a nie, jak piszesz: owego "podziemia"), tylko w oparciu o przeogromną bazę źródłową profesjonalnie przedstawiają jego działania, nie wyłączając tzw. "czarnych kart" w jego działalności, które jak zgodnie stwierdzają zdarzały się, ale były marginesem, i to już raczej w schyłkowym okresie działalności, na przełomie lat 40 i 50-tych, gdy zaczynało brakować twardych i charyzmatycznych dowódców.

No nie wiem. Z rozmów z paroma ludźmi i przeczytania tego i owego wychodzi mi, że (mówię o swoim terenie) AK nie miało oporów przed przyjmowaniem do swoich szeregów bandytów pospolitych, którzy po wstąpieniu kontynuowali swój proceder. Akowcy też robili rekwizycje. Jakoś tak "dziwnie" się składało, że zazwyczaj ofiarami tych (powiedzmy otwarcie) rabunków była "konkurencja". I jakoś nie chce mi się zbyt wierzyć, że nagle po wejściu AC wszyscy zerwali z tą praktyką.
W którymś wydawnictwie IPN (Kryptonim Orzeł?) trafiłem, na dokument, w którym grupa NZW raportuje przeprowadzenie rekwizycji. Powód? Bo u tego obywatela jeszcze nic nie rekwirowaliśmy.

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Pią 11 Sie, 2006 15:07

Powrót do góry
Allman
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 28
Skąd: Włodawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam !!
Wyraźnie napisałem, że historycy IPN opisują czy też dokumentują również "czarne karty" podziemia, czego przykład sam podajesz, przytaczając pracę pod redakcją K. Krajewskiego i T. Łabuszewskiego "Kryptonim Orzeł". Nie widzę potrzeby spierania się na ten temat, ponieważ pisząc o gloryfikacji, miałem na myśli kłamliwe i koniunkturalne wybielanie postaci, które na to nie zasługują, podobnie jak robili to komunistyczni historycy, tyle, że w drugą stronę, zohydzając bez miary powojenne podziemie. Końcowy, ogólny bilans działalności "Żołnierzy Wyklętych" jest i tak "in plus", choć jak ze wszystkim, zagłębiając się w szczegóły i konkretne fakty, znajdą się wyjątki od reguły, które jednak ją potwierdzają.
Miło mi było podyskutować, jednak jest to na razie mój ostatni post, ponieważ od dzisiaj zaczynam urlop, wyjeżdżam i nie będę miał dostępu do komputera.
Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli nadal podyskutować w tym temacie.
Pozdrawiam !!
Allman

_________________
"Nie dajmy zginąć poległym"
Zbigniew Herbert
http://podziemiezbrojne.blox.pl

Pią 11 Sie, 2006 15:27

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Temat Polski Podziemnej i rozmaitych ugrupowań partyzanckich jest bardzo skomplikowany. Ugrupowań, oddziałów i partyzantów było tak wielu, że musiały trafić się czarne owce. Poza tym część band podszywała się pod AK/NSZ i inne ugrupowania, by uwiarygodnić swoje działania. Zresztą chyba samym dowódcom trudno było zweryfikować działalność wszystkich grup i ludzi.
Czarnych kart jest z pewnoscią sporo. Jednak nie przysłaniają one ogólnego obrazu, jaki jest zdecydowanie pozytywny.
Nie można też azpominać, ze poszczególne ugrupowania wywodziły się najczęściej z określonych środowisk politycznych. Stąd nie zawsze pałały miłością do siebie. W grę wchodzi tutaj także sytuacja plityczna w Polsce po wyzwoleniu i walka o władzę.
Pozdrawiam!

Pią 11 Sie, 2006 15:51

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NSZ w walce 1945.r

Polecam stronę www.nsz.pl
http://onr.czyz.superhost.pl/
Pozdrawiam Sebastian P

_________________
Przepraszam za Błędy Ortograficzne

Pią 11 Sie, 2006 21:31

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NSZ

morze ktoś ma zdjęcia jakieś NSZ był bym wdzięczny, Zdjęcia Brygady Świętokrzyskiej NSZ.
Pozdrawiam Sebastian P



Opis załącznika:
?ołnierze Brygady Świętokrzyskiej

Opis załącznika:
Gen Bogucki (tyłem) podczas wizytacji Brygady Świętokrzyskiej

Opis załącznika:
Defilada przed ppłk A. MazurkiewiczemNa koniu por. Jerzy Maderski "Jaxa"

Opis załącznika:
Defilada przed gen. "Boguckim" (grudzień 1944)


Ostatnio zmieniony przez Sebastian dnia Nie 10 Wrz, 2006 15:01, w całości zmieniany 1 raz

Sob 12 Sie, 2006 17:13

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NSZ

Zdjęcia


Opis załącznika:
?ołnierze ze zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamme "Bartka"

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Przepraszam za Błędy Ortograficzne

Sob 12 Sie, 2006 18:06

Powrót do góry
Artur P.
Chorąży

Chorąży




Posty: 150
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O tym jaki jest wciąż obraz antykomunistycznego podziemia w Polsce w świadomosci przeciętnych zjadaczy chleba, świadczy chociażby tytuł postu: NSZ po 1945 r. (a nie np. AK, DSZ, WiN, NZW).
Jest to zapewne wynikiem faktu kreowania NSZ-NZW przez komunistyczną propagandę na organizacje stricte faszystowskie (czyli w ówczesnym rozumieniu - antysowieckie i antyludowe). W świadomości społecznej do dziś oddziały narodowe funkcjonują jako "te gorsze". Niestety naleciałości z PRL są bardzo silne, ale również brak ogólnego pędu do wyjaśnienia przez media szerszemu ogółowi historii NSZ-NZW po 1944 r. nie służy sprawie rehabilitacji tych organizacji.

Pon 14 Sie, 2006 23:53

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wybaczcie że nie na temat poszukujemy fotografi żołnierzy z placówki AK w Hyżnem.

Sro 16 Sie, 2006 11:17

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NSZ

Przysięga Narodowych Sił Zbrojnych

"Ja walkę o Wielką Polskę uważam ża najważniejszy cel mojego życia. Mając szczerą i nieprzymuszoną wolę służyć Ojczyźnie, aż do ostatniej kropli krwi - wstępuję do Narodowych Sił Zbrojnych. Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu, że wiernie będę walczył o niepodległość Polski.

Rozkazów wszystkich mych przełożonych będę słuchał i posłusznie będę je wykonywał. Tajemnic organizacyjnych będę wiernie strzegł.

W pełni świadomości celu pierwej śmierć poniosę aniżeli zdradzę. Tak mi dopomóż Bóg i święta Syna Jego Męko i Ty Królowo Korony Polskiej".

_________________
Przepraszam za Błędy Ortograficzne

Sro 16 Sie, 2006 18:50

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NSZ

Witam !!!! Przesyłam parę zdjęć NSZ.
Pozdrawiam Sebastian. Uśmiech



Opis załącznika:
ksiąrzka o NSZ w Powstaniu Warszwaskim

Opis załącznika:
Medal NSZ

_________________
Przepraszam za Błędy Ortograficzne

Pią 18 Sie, 2006 11:56

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NSZ-NZW

czy macie morze jakieś ciekawe książki do zaproponowania na temat NSZ-NZW.
Pozdrawiam.


Ostatnio zmieniony przez Sebastian dnia Wto 29 Sie, 2006 15:32, w całości zmieniany 1 raz

Pon 28 Sie, 2006 20:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.