| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nikt sie nie interesuje tajemnicami zakonow?

trudno uwierzyc ze niewiele osob interesuje sie tajemnicami sredniowiecza i sekretami zakonow.
okres wypraw krzyzowych, powstwanie nowych bractw, zakonow, to czas narodzin wielu nierozwiazanych tajemnic zwiazanych m.in. z legendarnymi skarbami.
nie ma na forum milosnikow tego tematu?
tylko II wojna? Uśmiech

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Wto 08 Lut, 2005 21:48

Powrót do góry
Monti
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Kudi

Ja jestem i sie interesuję.
Od niedawna zgłębiam pobyt Templariuszy w Łukowie.
Ale niewiele jest na ten temat, przynajmniej na razie nie znalazłem zadnych rewelacji Uśmiech
W wolnych chwilach czytam sobie "Kod Leonarda da Vinci",ciekawe,ale to nie dokument:)
A co do wojny to I mnie interesuje bardziej Wink
pozdrawiam
Monti

Sro 09 Lut, 2005 16:27

Powrót do góry
Sabat
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja szukam informacji na temat "Zakonu Smoka". Z tego co mi wiadomo zostal zalozony przez ojca Vlada Tepesa "Draculi" (serio, nie sciemniam) i dosc szybko oskarzony o herezje i wyrzniety. Ma ktos jakies informacje?
_________________
Każdy prowokator, czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie!

Czw 17 Lut, 2005 21:12

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sabat
oprocz legend to nie slyszalem zeby Vlad zakladal jakis zakon. Dawno temu w Discovery byl ciekawy program na temat Tepesa i jakiejs barownowej czy hrabiny, ktora rowniez lubila przemoc i krew Uśmiech (ale bez wampiryzmu). Chyba ona rowniez urzadzala jakies spotkania u siebie w zamku...
niewiele pamietam ale moze to sie jakos laczy...
skoro legendy opieraja sie na pewnych prawdziwych przeslankach to moze cos jest w tym ze Vlad zalozyl jakis zakon, a moze bardziej stworzyl wlasna armie pod sztandarem smoka co w zabobonnej, religijnej Europie moglo uchodzic za herezje i odstepstwo..?
Jak cos znajdziesz na ten temat to daj znac... sprawa ciekawa, tym bardziej dla tych ktorzy lubia powiesc Stokera Uśmiech

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 18 Lut, 2005 15:09

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ZAKON SMOKA

Na temat Zakonu Smoka napisal jakis Wladyslaw hrabia Kuzdrzal-Kuzdrzycki cos. Ksiazke wydal w Monachjum. Ten wlasnie hrabia byl potomkiem slynnych Tepesów, czy tez "Drakuli". Ja tez nie sciemniam, ale chodzi wlasnie o ta rodzine ksiazeca z której pochodzil legendarny VLAD TEPES

Moge napisac tylko tyle, ze byl bardzo katolicki. Na owym obszarze panowali grekokatolicy, ewangelicy itp. Bylo to bardziej takie "chwalebne" stowarzyszenie, ale nie porównywalne n.p. do Templariuszy lub innych podobnych zakonów. Jak sie nie myle, to liczba czlonków byla ograniczona (chyba maksymalnie do 50 jak nie o wiele mniej). On dzialal do jakiegos czasu. A potem znikl.........

Czw 10 Mar, 2005 18:43

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

TAJEMNICE ZAKONÒW RYCERSKICH

Co do tajemnic zakonów, to jest ich 10 razy tyle jak samych zaknów. O Templariuszach to nie wspominam, bo to juz prawie nudzi. Lepiej rozmawiac o Krzyzakach lub mniej znanych zakonach. Naprawde.

Czw 10 Mar, 2005 18:44

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JAKOS PRZYKRE JEST TO, ze historia to kojarzy sie zawsze z II WS

Pią 21 Kwi, 2006 1:05

Powrót do góry
Marler
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja Też się INTERESUJE ZABYTKAMI lubię stare zamki a najbardziej Księgi.

Czw 01 Cze, 2006 16:27

Powrót do góry
Colo_Ogame
Corporal

Corporal





Posty: 41
Skąd: Nowy Sącz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie interesują

Mnie interesują takie rzeczy zamki , rycerze , wojny itp. Tez fajne są filmy które w te czasy wciągają np. Szeregowiec Rayan , Troja etc.

Świat nie może życ tylko II Wojną Światową , ważne są też czasy zakonów , królów i innych ziomków Bardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy .

P.S.Jak ktoś jest z Nowego Sącza i ma jakieś takie filmy niech napisze .

_________________
Zapraszam do komentowania mojego bloga Bardzo szczęśliwy
http://przygody-czworki-wspanialych.blog.onet.pl/

Czw 01 Cze, 2006 19:26

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Mnie interesują

Colo_Ogame napisał:
Mnie interesują takie rzeczy zamki , rycerze , wojny itp. Tez fajne są filmy które w te czasy wciągają np. Szeregowiec Rayan


A ten Ryan to czyim był poddanym? No i w jakiej bitwie się wyróżnił???? Że o jego rodowym zamku nie wspomne... Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Czw 08 Cze, 2006 10:43

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja także się interesuje, ale głównie Templariuszami. Długo byłem nie obecny na forum, ale mam nadzieję, że przez ten czas uzbierały się jakieś posty o zakonach i ich tajemnicach.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pon 03 Lip, 2006 14:39

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Mnie interesują

krecio napisał:

A ten Ryan to czyim był poddanym? No i w jakiej bitwie się wyróżnił???? Że o jego rodowym zamku nie wspomne... Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Oj krecio, naprawdę nie wiesz ten Ryan z kałachem wyzwolił Minerwę z rąk okropnej wiedźmy, a potem na pojedynek wezwał Lancelota, to nawet wapniaki wiedzą. Wink

Pon 03 Lip, 2006 17:18

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No.
I jeszcze mi powiedz, ze z pobliskiej gorki za pomoca GPS i noktowizora trzeciej generacji calosc kontrolowal stary Merlin..... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 03 Lip, 2006 17:40

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja wiem czy to noktowizor?
W taką kryształową kulę się gapił Bardzo szczęśliwy

Pon 03 Lip, 2006 18:12

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przeciez mowie, ze to technika z grupy nowych technologii. A jak sie gapil to znaczy, ze cos widzial. Nawet jesli nie byl calkiem trzezwy Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Swoja droga to skoptofil on chyba byl jakis... Tak podgladac? Moze z ukladu byl?

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 03 Lip, 2006 18:34

Powrót do góry
proton
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No dobra chłopaki ! Ble Ble na bok , dajcie coś ciekawego o Miechowitach ,tylko błagam nie z internety. Zakon pierwotnie z Dobrzynia nad Wisłą. Ciekawe są jednak losy tego zakony do czasu wchłonięci go przez Krzyżaków.

Pon 24 Lip, 2006 23:20

Powrót do góry
speculator
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

odnosnie zamków i zakonów i tajemnych znaków... widzieliście krzyż templariuszy w podziemiach zamku w Radzyniu Chełmińskim? Wyluzowany

Wto 06 Lut, 2007 21:24

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja się trochę interesuję Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, ale głównie w kontekście walki polskiego rycerstwa oraz duchowieństwa (np. polska akcja dyplomatyczna) z "ubogimi i pobożnymi" braćmi...
_________________
Imię jego 40 i 4...

Sro 14 Lut, 2007 13:44

Powrót do góry
Richelieu
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 7
Skąd: Pomorze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I jak przebiega walka polskiego rycerstwa oraz duchowieństwa z "ubogimi i pobożnymi" braćmi... ? Pozdrawiam! Laughing

Pon 26 Lut, 2007 17:43

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojaroth napisał:
Ja się trochę interesuję Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, ale głównie w kontekście walki polskiego rycerstwa oraz duchowieństwa (np. polska akcja dyplomatyczna) z "ubogimi i pobożnymi" braćmi...


Powiedz odrazu, ze interesujesz sie potocznie nazywajac Zakonem KRZYZAKOW. Ale dokladnie, czy takze nowym zakonem, ktory dziala dzis jeszcze w szpitalach itd.?

Pią 09 Mar, 2007 19:27

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojaroth napisał:
Ja się trochę interesuję Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, ale głównie w kontekście walki polskiego rycerstwa oraz duchowieństwa (np. polska akcja dyplomatyczna) z "ubogimi i pobożnymi" braćmi...


Powiedz odrazu, ze interesujesz sie potocznie nazywajac Zakonem KRZYZAKOW. Ale dokladnie, czy takze nowym zakonem, ktory dziala dzis jeszcze w szpitalach itd.?

Pią 09 Mar, 2007 19:28

Powrót do góry
Richelieu
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 7
Skąd: Pomorze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powiedz odrazu, ze interesujesz sie potocznie nazywajac Zakonem KRZYZAKOW. Ale dokladnie, czy takze nowym zakonem, ktory dziala dzis jeszcze w szpitalach itd.?



A o jaki "nowy zakon, ktory dziala dzis jeszcze w szpitalach itd." chodzi? O ile wiem, to formalnie są dwa zakony - katolicki, w którym nieprzerwanie od poczatku Zakonu Krzyżackiego są księża zakonni i zakon protestancki (a właściwie świecka konfraternia) od czasów reformacji oddzielona od zakonu profesyjnego.

Wto 13 Mar, 2007 18:40

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Richelieu napisał:
Powiedz odrazu, ze interesujesz sie potocznie nazywajac Zakonem KRZYZAKOW. Ale dokladnie, czy takze nowym zakonem, ktory dziala dzis jeszcze w szpitalach itd.?


A o jaki "nowy zakon, ktory dziala dzis jeszcze w szpitalach itd." chodzi? O ile wiem, to formalnie są dwa zakony - katolicki, w którym nieprzerwanie od poczatku Zakonu Krzyżackiego są księża zakonni i zakon protestancki (a właściwie świecka konfraternia) od czasów reformacji oddzielona od zakonu profesyjnego.



Tak naprawde to jest jeden zakon a dwie konfesje. Ten katolicki jest przeformowany po I WS na zakon klerykalny. Rycerski stan utrzymuja tzw. Familiarzy, czyli laicy. Ksieza zakonni maja dodatkowo bialy plaszcz z czarnym krzyzem. Sa tez siostry zakonne tzw. Deutschordensschwestern. Zakon dziala w Czechach i Slowacji, Poludniowym Tyrolu, Austrii i Niemczech. Chyba ze wzgledow historycznych nie rozpoczeto dzialalnosci w Polsce. Jakos zle sie wszystkim ten zakon kojarzy. Chociaz porzadna robote daja w swoich szpitalach.

Co do protestanckiej czesci, to jest to tzw. Balley Utrecht.

Sro 14 Mar, 2007 13:08

Powrót do góry
Richelieu
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 7
Skąd: Pomorze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgodzę się, że jest jeden zakon ale tylko rzymskokatolicki zwany w skrócie Zakonem Krzyżackim lub Zakonem Niemieckim. Jest to zakon jednokonfesyjny – a więc tylko dla rzymskich katolików. W tej sytuacji sugerowana w poprzednim poście dwukonfesyjnośc zakonu jest błędem. Ten drugi „zakon” to protestancka konfraternia o nazwie Ridderlijke Duitsche Orde, Balije van Utrecht (Rycerski Zakon Niemiecki, Baliwat Utrecht) – trudno nazwać go w dosłownym znaczeniu zakonem – bo nikt tam ślubów zakonnych/wieczystych nie składa, zaś jego członkowie to stowarzyszeni ludzie świeccy. Są to dwie różne i niezależne od siebie instytucje religijne i dwa różne podmioty prawne. Właściwy zakon katolicki ma także wiele „podróbek” (dla przykładu: http://www.teutonici.com), które próbują przybrać pseudozakonną formę, ale jest to już bardziej folklor.
Katolicki zakon został rzeczywiście zreformowany w 1929 r. (nowa reguła potwierdzona w 1929 przez Piusa XI) – czy słowo „sklerykalizowany” oddaje pełny zamiar reformy to nie wiem – księża w zakonie istnieli „od zawsze”, zaś po reformie wstrzymano przyjęcia do grupy braci-rycerzy, zaś utworzony klasę braci zakonnych bez święceń kapłańskich. Wstrzymano – to nie znaczy, że od razu zniesiono tę klasę braci – ostatni brat-rycerz zmarł w 1970 roku.
Nie bardzo wiem co oznacza, że falimiliarzy utrzymują stan rycerski – nie wiem w jaki sposób należący do klasy średniej ludzie świeccy i duchowni diecezjalni mają to robić. Familiarzy (vel: familiares) to nie tylko laicy – są to również duchowni diecezjalni przynależący do zakonu.
Nie wiem dlaczego księża zakonni „mają dodatkowo płaszcz z czarnym krzyżem” – mieli go zawsze odkąd zakon dostał od papieża Innocentego III (1211r.) przywilej czarnego krzyża na białym płaszczu. Dziś są też szare płaszcze – dla kapłanów-oblatów, czarne dla nowicjuszy, mucety dla familiarów będących duchownymi, czarne płaszcze dla świeckich familiatres etc.
Co do sióstr to są – trochę na wymarciu – ale są. Zakon działa także w Słowenii.

Sob 17 Mar, 2007 21:24

Powrót do góry
oskarxyz
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 16
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest parę ciekawych forów internetowych na temat zakonów.Między innymi zakonu templariuszy. W ostatnim czasie ukazała sie książka o zakonach w Polsce .Jeżeli ktoś będzie ciekawy to podeślę tytuł na priva. Bardzo szczęśliwy

Wto 10 Lip, 2007 16:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.