| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polskie akcenty niemieckiej obrony wybrzeża Norwegii

Panowie,
Przeglądając papierzyska znalazłem przypadkowo moje zestawienia ex-polskich armat, haubic i moździerzy w Norwegii.Dane te o ile pamiętam pokrywają się mniej więcej z listą u Rudiego Rolfa, można więc przyjąć, że tyle ich w jednostkach obrony wybrzeża było.
Nie dodaję 75mm Schneiderów będących na stanie jednostek lądowych (zwłaszcza pod Kirkenes trochę ich było - ale nie udało mi się dogrzebać dokładnej ich tam liczby).
A oto zestawienie:

7.5 cm FK 97 (p) - sztuk 14 - 75mm armata wz.97
10.5cm K 13(p) - sztuk 27 - 105mm armata wz.13
15.5cm sFH 17(p) - sztuk 22 - 155mm haubica wz.17
22cm Mrs(p) - sztuk 4 - moździerz 220mm wz.32

Co ciekawe - nigdzie nie trafiłem na informacje, by do Norwegii trafiły 105mm armaty wz.29, a mowa jest jedynie o starszych wz.13.
Zdjęć nie widziałem.
Do niedawna powątpiewałem w obecność polskich moździerzy 22mm wz.32 w Norwegii, ale zdaje się trzy lata temu w jeziorze k. Narwiku znaleziono przyczepy transportowe od tych Skód.Prawdopodobnie od jugosłowiańskich, sądząc po masywach na kołach, ale ponoć do Narwiku trafiły i polskie i jugosłowiańskie.
Tabele wykazują te polskie w roku 1941, zaś później już ich nie znalazłem.
Ktoś może tą listę uzupełnić?
Pozdrowienia
Grendel

Sro 02 Sie, 2006 6:59

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.