| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powstanie warszawskie

Jutro będzie 62 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Chciałbym oddać hołd tysiącom poległych, powstańcom i mieszkańcom.

Temat powstania warszawskiego był juz poruszany w przeszłości, przewijał się ostatnio przy okazji dyskusji o powstaniu w getcie. Nie chodzi mi o rozważanie przyczyn wybuchu powstania, ale o uczczenie poległych, rannych, deportowanych.
Cześć ich pamięci.

Pon 31 Lip, 2006 16:52

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Powstanie warszawskie

Piotrk1 napisał:
Cześć ich pamięci.

O Powstaniu pamięć wszystkich nas obowiązuje Exclamation
Masz rację Piotrk1 ja również m oddaję cześć tym wszystkim, którzy w tych ciężkich dniach ginęli za Warszawę i to obojętnie czy z bronią czy też jako ofiary cywilne Exclamation

Wto 01 Sie, 2006 9:44

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć i chwała powstańcom! Pamięć o młodzieży i dziewczynach (celowo nie piszę: kobietach, żeby uwypuklić wiek)!
Sąd i hańba dla decydentów i polityków!

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 01 Sie, 2006 22:43

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najchwalebniejsze wydarzenie ostatniego wieku. Niestety miało też fatalne skutki. Nie mam na myśli zniszczenia stolicy tylko śmierć niezliczonej rzeszy najprawdziwszych patriotów, ludzi o wspaniałych, gorących sercach. To właśnie ich zabrakło w PRL, to właśnie bez nich tak łatwo Stalin nas stłamsił. Choć gdyby przeżyli niestety mogliby poznać chłód stalinowskich więzień lub uroki Syberii.

Nigdzie w Europie, żeden naród nie pokazał co to znaczy walczyć tak jak Powstańcy w 1944 roku.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Wto 01 Sie, 2006 22:57

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj był na TVP film dokumentalny o powstaniu. Zastanowiło mnie stwierdzenie jednego z powstańców, który powiedział, że trudno mu się pogodzić iż to najwspanialsze wydarzenie jego życia było czymś niepotrzebnym, a może nawet szkodliwym...
Tak czy owak, powstańcom należy się chwała za okazane w walce bohaterstwo.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 01 Sie, 2006 23:03

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziś był dobry program pod opieką prof. Kunerta. Zabolało mnie tylko ostatnia plansza "zginęło ok. 17 tys. żołnierzy AK i 120 tys. cywili", znowu tylko jedna strona walczy? Smutny
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 01 Sie, 2006 23:29

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć i chwała bojownikom o wolność.
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Wto 01 Sie, 2006 23:37

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasku, ja zawsze byłem uczony o 200 tysiącach cywili. Znowu rozbieżności? A starty niemieckie (w zabitych) ponoć takie jak we wrześniu 39

Czw 03 Sie, 2006 13:29

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pamiętajmy również o tych co cierpieli po upadku powstania, 50 000 wysłano do obozów koncentracyjnych a 340 000 pozostawiono w GG bez środków do życia.

Czw 03 Sie, 2006 20:01

Powrót do góry
mw05
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 141
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot-Dziobecki napisał:
maxikasku, ja zawsze byłem uczony o 200 tysiącach cywili. Znowu rozbieżności?


Cytat z Encyklopedii Powszechnej:
Cytat:
w walkach zginęło 18 tys. powstańców; straty ludności cywilnej wyniosły ponad 150 tys. zabitych, 200 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych lub na roboty w głąb Niemiec.

A to z Wikipedii:
Cytat:
Straty po stronie polskiej wyniosły około 18 tysięcy zabitych i 25 tysięcy rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej


Cytat:
Liczba ofiar po stronie polskiej nie jest nigdzie udokumentowana i jest trudna do ustalenia. Najczęściej podawana liczba 200 tys. zabitych pojawiła się po raz pierwszy już 28 sierpnia w Lublinie, podczas konferencji zorganizowanej przez PKWN dla prasy zagranicznej (w tym zachodniej) i padła, jako ocena strat. Wobec braku innych źródeł wartość ta, jako prawdopodobna utrwaliła się z czasem. Obecnie historycy coraz częściej są skłonni szacować liczbę ofiar cywilnych na 120-150 tys.


A straty po stronie niemieckiej wyniosły 17 tys. zabitych i 9 tys. rannych.

Pozdrawiam

Czw 03 Sie, 2006 21:51

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co mnie najbardziej denerwuje to wypowiedzi iż Powstanie Warszawskie było głupotą i nie przemyślaną akcją zbrojną. Na dzień dzisiejszy można już dać sobie spokój z takimi sądami. Zajmijmy sie uczczeniem ofiar i uczestników Powstanie to im sie należy.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pią 04 Sie, 2006 1:49

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co mnie najbardziej denerwuje to wypowiedzi iż Powstanie Warszawskie było głupotą i nie przemyślaną akcją zbrojną.


Przecież zasadniczo to prawda.

Cytat:
Na dzień dzisiejszy można już dać sobie spokój z takimi sądami.


Nie można, ponieważ jak gdzieś już na tym forum napisałem, nie można fałszować historii niezależnie jaką by nie była. Powstanie Warszawskie wynikowo doprowadziło do ogromnych strat wśród ludności cywilnej i zniszczenia miasta, takie są fakty i nie należy o nich zapominać.


Cytat:
Zajmijmy sie uczczeniem ofiar i uczestników Powstanie to im sie należy.


Ja bym się raczej zajął prof. Wieczorkiewiczem i jego twierdzeniami, że Bór- Komorowski był pijakiem bez pojęcia o strategii i taktyce, ciekawym dla mnie jest swoją drogą, czy przypadkiem Wieczorkiewicz nie ma racji.

Pią 04 Sie, 2006 14:22

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brodeur napisał:
Co mnie najbardziej denerwuje to wypowiedzi iż Powstanie Warszawskie było głupotą i nie przemyślaną akcją zbrojną.

Nie ma się co denerwować, tylko polemizować Zniesmaczony uważasz że było inaczej? Zrób bilans kosztów i korzyści - potencjalnych i faktycznych. Mnie, jakbym nie liczył, zawsze wychodzi na minus. To już nawet dostrzegają byli powstańcy, którzy siłą rzeczy mają do powstania stosunek bardzo emocjonalny. A my, po latach, tym bardziej możemy się zdobyć na chłodny i obiektywny sąd, prawda?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 04 Sie, 2006 14:44

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:

Ja bym się raczej zajął prof. Wieczorkiewiczem i jego twierdzeniami, że Bór- Komorowski był pijakiem bez pojęcia o strategii i taktyce

Ja tam bym go za negatywnie nie oceniał. Komendantem został, nie dlatego, że był zdolny, ale dlatego, że podobno łatwiej było mu doprowadzić do scalenia wszystkiego. Co więcej, zdawał sobie sprawę, że się nie nadaje i dopiero na rozkaz zgodził sie objąć dowództwo. Chyba ze dwa razy do Londynu pisał, żeby wyznaczyli kogoś innego.
A potem, kiedy juz jedynego myślącego wysłali do Anglii (Tatar), to pozostali tacy faceci jak Okulicki wyzywający Bora od kunktatorów i mitoman Chruściel (który w wywiadzie udzielonym po wojnie twierdził, że AK opanowało mosty na Wiśle i tylko czekało na Rosjan).

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Pią 04 Sie, 2006 15:06

Powrót do góry
przemuś
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pamiętajmy

Pamiętajmy o jednym, i sądzę najważniejszym fakcie: gdyby nie było Powstania Warszawskiego - nie byłoby 1956, 1970, 1980 i najważniejsze 1989 roku. Polskich patriotów służby stalinowskie wycinały bezgłośnie, ale wycięcie tych 200 tysięcy nie dało się ukryć. W całym powojennym czasie wisiało nad nami to Wielkie Wydarzenie. Do tego stopnia, że uczyliśmy się o AK w powstaniu: "Kamienie na szaniec", "Kolumbowie rocznik 20" i wiele innych. Czy byłoby to możliwe w Polsce wyizolowanej od świata demokratycznego bez tej bolącej blizny. Chwała bohaterom, którzy poświęcili swe istnienie, abyśmy teraz mogli mówić po polsku.
_________________
Przemuś

Nie 06 Sie, 2006 20:36

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Pamiętajmy

Cytat:
Pamiętajmy o jednym, i sądzę najważniejszym fakcie: gdyby nie było Powstania Warszawskiego - nie byłoby 1956, 1970, 1980 i najważniejsze 1989 roku.

A mógłbyś to jakoś uzasadnić?
Cytat:
Polskich patriotów służby stalinowskie wycinały bezgłośnie, ale wycięcie tych 200 tysięcy nie dało się ukryć.

Prosiłbym o podanie powodu, dla którego Sowieci mieliby wymordować ludność Warszawy. Wystarczy podanie nazwy miasta w którym tak zrobili.
Cytat:
W całym powojennym czasie wisiało nad nami to Wielkie Wydarzenie. Do tego stopnia, że uczyliśmy się o AK w powstaniu: "Kamienie na szaniec", "Kolumbowie rocznik 20" i wiele innych. Czy byłoby to możliwe w Polsce wyizolowanej od świata demokratycznego bez tej bolącej blizny.

Znaczy twierdzisz, że w Polsce demokratycznej by sie o tym nie mówiło?
Cytat:
Chwała bohaterom, którzy poświęcili swe istnienie, abyśmy teraz mogli mówić po polsku.

a tu też prosiłbym o jakieś argumenty przemawiające za tą tezą

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Nie 06 Sie, 2006 20:48

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pamiętajmy o jednym, i sądzę najważniejszym fakcie: gdyby nie było Powstania Warszawskiego - nie byłoby 1956, 1970, 1980 i najważniejsze 1989 roku.


Bzdura !!, gdyby nie sekcja polska Radia Wolna Europa, gdyby nie środowiska polonijne na całym świecie, gdyby nie osoby pokroju Jana Nowaka Jeziorańskiego, Jerzego Giedroycia, Stevena Brzezinskiego, nie byłoby tych wydarzeń. Powstanie Warszawskie nie ma tu nic do rzeczy.

Cytat:
W całym powojennym czasie wisiało nad nami to Wielkie Wydarzenie.


Nad Wrocławiem dalej wisi, żeby odbudować Warszawę wywieziono całkiem ładny kawałek Wrocławia w postaci materiałów budowlanych.

Cytat:
Do tego stopnia, że uczyliśmy się o AK w powstaniu: "Kamienie na szaniec", "Kolumbowie rocznik 20" i wiele innych.


Co Bratny sądzi o całym szumie, który kreuje wokół powstania obecna władza można sobie przeczytać w wywiadzie z nim.
Cytat:

Czy byłoby to możliwe w Polsce wyizolowanej od świata demokratycznego bez tej bolącej blizny.


To jest faktycznie boląca blizna, Czesi całą wojnę siedzieli cicho, nie rozwalili pół stolicy nie spowodowali śmierci około 200 tys. ludzi i jakoś mają demokrację.


Ostatnio zmieniony przez Human dnia Nie 06 Sie, 2006 21:52, w całości zmieniany 1 raz

Nie 06 Sie, 2006 21:04

Powrót do góry
mw05
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 141
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Pamiętajmy

przemuś napisał:
Polskich patriotów służby stalinowskie wycinały bezgłośnie, ale wycięcie tych 200 tysięcy nie dało się ukryć.


A co jedno ma do drugiego?

200 tys. zabili hitlerowcy, w dodatku w czasie wojny oraz okupacji, a stalinowcy zabijali już w czasie (na pozór) niepodległego państwa.

Napisałem to, bo tą wypowiedź zrozumiałem jako przypisanie zagłady ludności cywilnej do stalinowców.

Pozdrawiam

Nie 06 Sie, 2006 21:09

Powrót do góry
RSOOST
Chorąży

Chorąży




Posty: 181
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. No pewnie te wszystkie wydarzenia w PRLu to dzięki klęsce powstania warszawskiego 44r. Bzdury kolego piszecie wydarzenia 1956, 1970 i 1980 w tych protestach ludzie po prostu mieli dość takiego życia. Tak myśle że gdyby nie wybuchlo powstanie to ten kraj byl calkiem inny nawet pod rządami czerwonych wlaśnie taki ludzi na zabraklo w kraju po 45 roku którzy stracili życie w tej bezsesownej masakrze. Pozdrawiam.

Nie 06 Sie, 2006 21:19

Powrót do góry
przemuś
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re

Szkoda, że nikt nawet nie spróbował przeanalizować mojej wypowiedzi. Zasadą każdego forum są krótkie myśli, które mogą rzucić swiatło w jakiejś sprawie. W tak krótkiej wypowiedzi ciężko opowiedzieć o dwustu tysiącach historii. Pragnąłem tylko stwierdzić, że w popowstaniowej historii działalności NKWD należało się liczyć, że gro tych ludzi i tak straciłoby życie (patrz GRODNO). I nie chodzi tu o wycinanie całego miasta, tylko o wybiórcze eliminowanie najbardziej patriotycznego elementu polskiego społeczeństwa (patrz Aleje Szucha i KL WARSCHAU). Przytaczanie Czech jest nie na miejscu (Czechy nie były strategicznym państwem w przeciwieństwie do Polski). A co do pamięci to sama nazwa wszystko mówi: PAMIęć! - coś czego nie można wyrugować (nie licząc medykamentów i uzdrowiska typu Syberia). Reasumując. Nie było moją intencją wyrażanie się w intencji czy powstanie było słuszne czy nie, tylko wskrzeszenie pamięci ludzi, którzy mogą być potraktowani jako istoty niepoczytalne, gdybyśmy negowali sens ich działania. Tu nie trzeba faktów. To tylko kącik pamięci.
_________________
Przemuś

Pon 07 Sie, 2006 0:32

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Szkoda, że nikt nawet nie spróbował przeanalizować mojej wypowiedzi.


Mi się wydawało, iż koledzy 1234, mw05, RSOOST jak i moja skromna osoba próbowaliśmy.

Cytat:
Zasadą każdego forum są krótkie myśli, które mogą rzucić swiatło w jakiejś sprawie.

Ja znam przynajmniej kilka for, gdzie mile widziane są dłuższe myśli, a już na pewno dłuższe zastanowienie się przed napisaniem.

Cytat:
Pragnąłem tylko stwierdzić, że w popowstaniowej historii działalności NKWD należało się liczyć, że gro tych ludzi i tak straciłoby życie (patrz GRODNO)


Poczekaj, nie rozumiem, może ograniczony jestem. Po pierwsze, co ma historia Grodna wspólnego z sytuacją Warszawy. No chyba, że w 1944 roku Warszawa miałaby stawić opór Rosjanom, jak Grodno w 1939.

Cytat:
I nie chodzi tu o wycinanie całego miasta, tylko o wybiórcze eliminowanie najbardziej patriotycznego elementu polskiego społeczeństwa (patrz Aleje Szucha i KL WARSCHAU).


Znowu nie rozumiem, rzucasz hasłami bez ładu i składu, chodzi Ci o powojenną działalność KL Warschau ?. Tylko, z tego co wiem, to potwierdzenia nie ma żadnego.

Cytat:
Przytaczanie Czech jest nie na miejscu (Czechy nie były strategicznym państwem w przeciwieństwie do Polski).


To ładne jest, napisz proszę, co znaczy strategiczne państwo, bo Czechy były znacznie bardziej strategicznym celem niż Polska, wystarczy popatrzeć chociażby na przemysł zbrojeniowy. Chyba, że masz na myśli marsz na zachód, proszę bardzo- przeskakujemy Czechy, jesteśmy w Austrii i dalej już prosta droga.

Cytat:
którzy mogą być potraktowani jako istoty niepoczytalne, gdybyśmy negowali sens ich działania.


Ja tam w pewnym stopniu neguje sens ich działania, co nie implikuje, iż uważam ich za wariatów (nazwijmy rzeczy po imieniu).

Cytat:
Tu nie trzeba faktów. To tylko kącik pamięci.


Oczywiście, lepiej dalej żyć w hura- optymistycznym przekonaniu o bohaterskiej walce powstańców, którą to walkę ludność Warszawy popierała w całej rozciągłości. Niech i tak będzie, Cześć pamięci bohaterskim obrońcom Warszawy, przez których zginęło tyle niewinnych ludzi i tak duża część stolicy uległa zniszczeniu.


Ostatnio zmieniony przez Human dnia Pon 07 Sie, 2006 21:48, w całości zmieniany 1 raz

Pon 07 Sie, 2006 1:05

Powrót do góry
Grzegorz
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 419
Skąd: Sztokholm
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nikt z dyskutantow nie wspomial ze powstania przeciw Niemcom w 1944r domagala sie cala wrecz ludnosc Warszawy, ponizana i pragnaca wziac odwet za krzywdy.
Gdyby AK nie posluchala tego glosu to komunisci mogliby wykorzystac niezadowolenie lundosci do wlasnych celow.

Pod koniec lipca 1944r Sowieci nawolywali ludnosc Warszawy do wystepowania zbrojnego przeciwko Niemcom, glosili ze Armia Czerwona jest juz blisko ze maja bic niemcow nawet siekierami i kijami...

Audycje tego typu nadawala codziennie stacja 1 Armii WP Wandy Wasilewskiej i Z. Berlinga, gdzie zarzucano bez przerwy AK ciagle stanie z bronia u nogi.

Ponadto Niemcy mieli plany przymusowego wywiezienia do Rzeszy mlodzierzy polskiej z Warszawy do pracy w przemysle i rolnictwie.
Taki krok spotkalby sie z pewnoscia z oporem i doprowadzilby i tak do rozlewu krwi i niezorganizowanej walki takze walki i tak by wybuchly.

Dowodztwo AK dzialalo wiec w skrajnych warunkach i pod presja wydarzen ktorych nie zawsze mozna bylo przewidziec.
G

Pon 07 Sie, 2006 10:15

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Przytaczanie Czech jest nie na miejscu (Czechy nie były strategicznym państwem w przeciwieństwie do Polski).

To ładne jest, napisz proszE, co znaczy strategiczne państwo, bo Czechy były znacznie bardziej strategicznym celem niż Polska, wystarczy popatrzeć chociażby na przemysł zbrojeniowy. Chyba, że masz na myśli marsz na zachód, proszę bardzo- przeskakujemy Czechy, jesteśmy w Austrii i dalej już prosta droga.


Chyba chodziło o to że Polska była w linii prostej na drodze do Berlina, a Czechy były kierunkiem drugorzędnym natarcia radzieckiego.

Cytat:
Ja tam w pewnym stopniu neguje sens ich działania, co nie implikuje, iż uważam ich za wariatów (nazwijmy rzeczy po imieniu).

Trzeba by poszukać definicji wariata. Ktoś kto wysyła nieuzbrojonych cywilów, w dużym przyfrontowym węźle kolejowym, o znaczeniu symbolicznym - przeciwko uzbrojonemu przeciwnikowi? Ktoś kto wznieca walkę skierowaną politycznie przeciwko ZSRR i oczekuje od ZSRR pomocy? Wariat! Twisted Evil

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 07 Sie, 2006 21:38

Powrót do góry
Butryk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 226
Skąd: Brzeg Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grzegorz napisał:
Nikt z dyskutantow nie wspomial ze powstania przeciw Niemcom w 1944r domagala sie cala wrecz ludnosc Warszawy, ponizana i pragnaca wziac odwet za krzywdy.
Gdyby AK nie posluchala tego glosu to komunisci mogliby wykorzystac niezadowolenie lundosci do wlasnych celow.

Pod koniec lipca 1944r Sowieci nawolywali ludnosc Warszawy do wystepowania zbrojnego przeciwko Niemcom, glosili ze Armia Czerwona jest juz blisko ze maja bic niemcow nawet siekierami i kijami...

Audycje tego typu nadawala codziennie stacja 1 Armii WP Wandy Wasilewskiej i Z. Berlinga, gdzie zarzucano bez przerwy AK ciagle stanie z bronia u nogi.

Ponadto Niemcy mieli plany przymusowego wywiezienia do Rzeszy mlodzierzy polskiej z Warszawy do pracy w przemysle i rolnictwie.
Taki krok spotkalby sie z pewnoscia z oporem i doprowadzilby i tak do rozlewu krwi i niezorganizowanej walki takze walki i tak by wybuchly.

Dowodztwo AK dzialalo wiec w skrajnych warunkach i pod presja wydarzen ktorych nie zawsze mozna bylo przewidziec.
G


Wszystko się zgadza. Do tego wszystkiego dodałbym bym jeszcze raporty wywiadu AK, który na kilka dni przed wybuchem powstania doniósł Komendzie Głównej, że mają nastąpić szeroko zakrojone aresztowania w jej łonie. Chodziło tu głównie o osoby Chruściela, Okulickiego, Komorowskiego i Pełczyńskiego. Tak więc Ci co najbardziej nalegali na rozpoczęcie akcji, czuli się zagrożeni aresztowaniem przez Gestapo. Pytanie teraz - Czy gdyby Gestapo rozbiło kierownictwo AK, byłaby ona zdolna do jakiegokolwiek działania w Warszawie?

Pozdrawiam.

_________________
Mudvayne
www.dws-xip.pl

Wto 08 Sie, 2006 16:45

Powrót do góry
kola303
Kapral

Kapral





Posty: 43
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mieliśmy tutaj tylko oddać hołd bohaterom Rolling Eyes Tymczasem zaczęliśmy znów oceniać i to bardzo chłodno Zniesmaczony Jak tak dokładniej spojrzeć to cała nasza tysiącletnia historia to pasmo ciągłych ogromnych strat, nieporównywalnie wysokich do osiągniętych celów. Oby to już było ostatnie takie wydarzenie Piwo

Sro 09 Sie, 2006 12:02

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.