| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Funkmeßstellung Tonfels

Interesuje mnie jak najwięcej informacji.

Wiem już, że była tam 1 kompania 1 batalionu 261 Pułku Łączności Powietrznej(?) (1. schwere Flugmelde-Leit Kompanie, I. Abteilung, Luftnachrichten-Regiment 261).

Podobno pod Toruniem stały:
- radar na betonowej podstawie (Wurzburg FuMG 6) - podobno jeden, ale wiele miejsc w necie twierdzi, że powinny być dwa
- jeden radar typu Freya
- drewniana wieża (dla FuSAn 733 Heinrich Peiler) - jak wygląda sprawa z namiernikiem Hans E-Mess? był?
- jeden prostokątny barak (drewniany? murowany? podobno odbudowany po wojnie)
- koszary, (podobno standardem było wyposażenie koszar w wybetonowany, kwadratowy lub prostokątny basen przeciwpożarowy; ale czy taki tu był? czy koszary i barak to to samo?)

Podobno powinien też być (jako że to stacja 1 stopnia /1. Ordnung/):
- jeden FuG 404 Jagdschloss
- jeden FuMG.41 lub FuMG.42 Wassermann

Podobno podstawę pod Wurzburga rozwalono kilka po wojnie, dziś jest tam dziura w ziemi z wodą, czyli oczko wodne (to: 53°08'00.2"N 18°28'47.5"E ?).

Tu widziałem zdjęcie baraku: https://www.geschichtsspuren.de/index.p ... =14&id=387 ale gdzie go szukać w terenie?

Widziałem też zdjęcia jakichś ruin w Łubiance - podobno to ruiny budynku centrali - pomiędzy drzewami, nie wiem gdzie dokładnie (może tu: 53°08'04.0"N 18°29'16.4"E ? odległość od tamtego oczka to ok. 550 m.; ruiny są ceglano-betonowe. może to resztki Jagdschlossa?)

Gdzie w takim razie szukać pozostałości reszty? Chciałbym nawet teoretycznie zrekonstruować wygląd całego posterunku - rozmieszczenie radarów, budynków, itd. Jak rozumiem średnica całości (tj. maksymalne odległości między obiektami) może wynosić ok 1-1,5 km?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 11 Lis, 2016 20:47

Powrót do góry
Parowóz
Sierżant

Sierżant




Posty: 83
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na północ od Lubiąza na wzgórzu stoja dwa fundamenty -zobaczysz je nawet na gogle earth

Nie 13 Lis, 2016 21:03

Powrót do góry
alkali
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

IjonTihy - zobacz swój wpis na PFE, coś niecoś tam o "Tonfelsie" naskrobałem Wink

pzdr.
Alkali

Wto 15 Lis, 2016 16:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.