| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
albundy
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 39
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

10 kopiejek zabarwione na różowo...

Witam. Wpadło mi ostatnio srebrne 10 kopiejek. Moneta pokryta była lekkim czarnym nalotem i postanowiłem ją troszkę wyczyścić znaną metodą z folią aluminiową, solą i sodą. I po kilku minutach czarny nalot ładnie zszedł ale moneta zrobiła się różowa. Zdjęcia może nie oddają tego tak dobrze ale jest jasno różowa. Czyściłem już kilka srebrnych monet tym sposobem ale pierwszy raz stało się coś takiego, żeby zmieniła kolor. Czy to może być wina np. innego stopu srebra tych monet?


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 24 Sie, 2016 22:56

Powrót do góry
Adi_1991
Stabsfeldwebel

Stabsfeldwebel





Posty: 198
Skąd: Gdynia, Gotenhafen
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moneta jest zrobiona ze stopu srebra i miedzi w proporcji pół na pół i może to dlatego. Metoda czyszczenia monet za pomocą folii aluminiowej i soli lub też moczenia w roztworze kwasku cytrynowego sprawdza się lepiej gdy masz monetę o wyższej próbie srebra.
_________________
e-mail: [email protected]
Pozdrawiam Adrian!

Wto 06 Wrz, 2016 17:57

Powrót do góry
albundy
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 39
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No taką monetę czyściłem pierwszy raz w ten sposób. Z innymi sreberkami, np. z groszami, nie było takiego efektu.

Wto 06 Wrz, 2016 22:04

Powrót do góry
Adi_1991
Stabsfeldwebel

Stabsfeldwebel





Posty: 198
Skąd: Gdynia, Gotenhafen
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Metodę czyszczenia (jeżeli już koniecznie trzeba czyścić) trzeba dobrać do materiału z jakiego jest wykonana moneta, każdy metal ma swoje właściwości w różnych roztworach. Czyste srebro jest chyba najmniej problematyczne w tej kwestii ale za to ładna patyna też ma swój urok.
_________________
e-mail: [email protected]
Pozdrawiam Adrian!

Wto 06 Wrz, 2016 23:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.