| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
castaway08
Porucznik

Porucznik




Posty: 578
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojska francuskie na ziemiach lubuskiech pod koniec XIX w.

Dzień dobry,

Prosiłbym osoby zainteresowane tematem o pomoc w ustaleniu kilku faktów.
W niewielkiej wsi w woj. lubuskim skąd pochodzi moja dziewczyna podczas tegorocznych prac na polu koło domostwa znaleziono dwa guziczki. Po mojej weryfikacji okazało się, że sa to guziki wojskowe. Sygnatura jednego wskazywała na okres produkcji w latach 1904-1917, drugi natomiast zdziwił mnie bardziej. Był to guzik francuskiej marynarki wojennej jak wskazują źródła "W okresie od 1871 do 1900 roku guzik należał do francuskiego żołnierza/oficera piechoty morskiej (infanterie de marine). Od 7 lipca 1900 do roku 1914 guzik należał do żołnierza/oficera piechoty kolonialnej (infanterie coloniale)."

Dodatkowo z lokalnych informacji wynika, że w obecnej stodole na początku XX wieku znajdowało się jakieś więzienie.

Moje pytanie jest następujące:
- łącząc oba fakty ze sobą, czy jest możliwe, że na terenie obecnego woj. lubuskiego, w niewielkiej wsi istniało więzienie wojskowe, jeśli tak to z jakiej wojny zsyłani byli francuscy wojskowi tak daleko?

- jeżeli obecność francuskich żołnierzy nie jest powiązana z niewolą, to jakie działania wojskowe mogły doprowadzić ich na te ziemie?

Wojska napoleońskie maszerowały na Moskwę no ale..to przecież nie ten czas i nie takie guziki Wink

_________________
Pozdrawiam
Łukasz

Czw 18 Sie, 2016 12:11

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest taka książka z okresu PRL o obozach na terenie Polski (tytułu teraz nie pamiętam). BYł tam spis wszystkich znanych lokalizacji obozów.
DO 1942 kiedy zaczęto wysyłać robotników przymusowych chyba w każdej wsi niemieckiej był mały obóz dla jeńców pracujących dla rolników. Często kilkunastu do kilkudziesięciu. Być może stąd.
Mógł też trafić wraz ze starymi zdobycznymi mundurami albo ktoś na pamiątkę sobie zabrał z Francji.
Ale obstawiałbym taki mikro-stalag.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 20 Sie, 2016 0:14

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wytłumaczenie jest proste - obóz jeniecki z czasów I WŚ.
_________________
www.altkreytzen.org.pl

Wto 30 Sie, 2016 13:16

Powrót do góry
castaway08
Porucznik

Porucznik




Posty: 578
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jako uzupełnienie do tematu chciałbym jeszcze podpytać i ustalić pewne fakty. Zlazłem mapkę dotyczącą kampanii Napoleona w 1812 roku. Jeżeli jest w miarę dokładna to wynika z niej, ze woj. lubuskie jest w zasadzie omijane podczas tej kampanii. W okolicy Sulęcina istnieje jednak takt napoleoński i z opisów wynika, że trasa przemarszu była następująca: Frankfurt - Ośno - Sulęcin i dalej na wschód... Napoleon był w rejonie Międzyrzecza, ale to było np w roku 1806 - domniemany zamach.

Dodatkowo czy posiadacie może podobna mapkę, ale z czasów wojny z Prusami? Wiem, że Francuzi okupowali krótko Szczecin, toczyły się pewne działania wojskowe również w woj. lubuskim. Jednak sama mapa ogólna przemarszu może wiele by mi wyjaśniła.



Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Łukasz

Wto 16 Maj, 2017 14:49

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.