| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak o ten szyb na wzgórzu przy takim placu. Jak widziałem go ostatni raz, to można było się tam opuścić na lince i było widać dalej tunel. Było w prawdzie trochę śmieci, ale to przecież nie stanowi żadnej przeszkody. Nigdy tamtędy nie wchodziłem, ale przypuszczam, że ten szyb jest połączony z tym, który widziałem z dołu, na samym końcu tunelu, którym wszedłem do środka. Powodzenia.

Czw 02 Lis, 2006 12:19

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NA 100% jest połaczony z tymi 3 wejsciami od strony ul. Chełmonskiego p.s bylem niedawno w parku i szyb wentylacyjny ma dziure przez ktorą raczej da sie wejsc tylko mozna na doł zejsc przy pomocy linki , jak wspominales wczesniej Uśmiech PoZdRaWiAm :p Rolling Eyes 8)

Sob 25 Lis, 2006 17:21

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W jakim stanie są pozostałe wejścia?

Sro 29 Lis, 2006 14:48

Powrót do góry
vegeta
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam ja jestem z Jeleniej jak ktoś chce iść pochodzić po tych podziemiach to pisać mi na maila pozdrawiam o zamurowane wejścia się nie martw ja je otworze [email protected]

Sro 29 Lis, 2006 17:07

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć Vegeta, jak mogłeś przeczytać powyżej, nie mieszkam już w Jelonce i jestem tam bardzo rzadko. Mam nadzieje,że kiedyś możemy się razem wybrać pod miasto. Na chwilę obecną chyba tylko Patryk mógłby z Tobą pochodzić. Byłem pod Wzgórzem i to nie raz, ale chętnie bym się tam wybrał. Teraz bardziej interesują nie tunele pod miastem. Ciekawi mnie jeszcze Góra Szybowcowa, i to, co jest pod byłą szkołą wojskową Pod Jeleniami. Prawdopodobnie bardzo duży podziemny kompleks. Byłem słuchaczem tej szkoły i w ramach sprzątania rejonów zewnętrznych kazano nam zasypywać wejścia, wykopywać i odcinać korzenie drzew przy placu apelowym, bo się tak rozrosły, że zagrażały temu, co jest pod ziemia. Za mojej kadencji wycięto niemalże wszystkie drzewa przy placu apelowym. Jak będę w Jelonce to się skontaktuje, spotkamy się i porozmawiamy. Pozdrawiam.

Czw 30 Lis, 2006 10:54

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

!!!

WITAM . MOGLIBYSMY SIE W TRÓJKE WYBRAC WLASNIE POD WZGORZE KOSCIUSZKI , BYLEM TAM DWA DNI TEMU TO WEJSCIE PRZEZ KTORE PRZECHODZIŁ Hirschberg od strony ul. Chełmonskiego jest zamurowane i nie ma sladu zeby byla jakas dziurka lub szpara ! fotek narazie nie moge zrobic gdyz mam aparat w naprawie :-/ ale postaram sie umiescic je jak najszybciej Uśmiech a szyb wentylacyjny w parku ma nawet sporą dziure przez ktora mozna by sie przedostac do podziemii Bardzo szczęśliwy pozostale wejscia to od undergrandu zamnkniete na klucz ! p.s mogłbyc napisac razniej Hirschberg co jest pod góra szybowcowa bo mieszkam bardzo blisko niej Uśmiech PoZdRaWiAm Wyluzowany

Sob 16 Gru, 2006 11:27

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Patryk, ja nie napisałem,że coś jest pod Górą Szybowcową, tylko, że mnie interesuje. Była tam kiedyś kopalnia złota, ostatnie próby wydobycia były podjęte w połowie XIX wieku. Od tamtej pory oficjalnie słuch o niej zaginął. Wiemy tylko, że była. Dowiedziałem się, że pod koniec wojny były tam jakieś prace prowadzone przez Niemców, a po wojnie, nazwijmy to, przez ówczesne władze. Nic więcej na ten temat nie wiem, aczkolwiek słyszałem różne historie. Ile jest w nich prawdy? Jak się wchodzi na górę od strony Zabobrza, po lewej stronie, mniej więcej w połowie drogi są jakby wyjścia ewakuacyjne. Oczywiście zamurowane, zasypane, widać tylko,że coś takiego było. Zastanawia mnie tylko, po co komu cos takiego w takim miejscu? Co do wejścia pod Wzgórze, którym wchodziłem, to nie sądzę żeby było zamurowane. Komu by się chciało? Najprościej jest zasypać śmieciami, jak miało to miejsce wówczas, kiedy tam wchodziłem. Wystarczyło trochę odkopać i wcisnąć się przez mały otwór.


Opis załącznika:
Widok z Góry Szybowcowej

Pon 18 Gru, 2006 12:28

Powrót do góry
vegeta
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Są inne wejścia wmiare dostępne po co więc pchać się przez szyb a co do góry szybowcowej to słyszałem że w tych podziemiach mieszkali cyganie a sztolni było na tej gorze od średniowiecza do czasów późniejszych tyle że lepiej nie mówić a jeśli niemcy mieli by tam coś robić to prawdopodobnie jest to schron bo przecierz tam było lotnisko przed i po wojnie

Wto 19 Gru, 2006 20:21

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WITM. OSTATNIO WLADZE MIASTA LUB KTOS Z PRYWATNYCH POSESJI WYSZCZYSCIŁ ZE SMIECI DOJSCIE DO 1 WEJSCIA POD WZGORZE KOSCIUSZKI LECZ BYLEM TAM I NIE WIDAC ZADEN DZIURY <???>, A Z KTOREJ DOKLADNIE STRONY ZNAJDUJE SIE TA DZIURA ??? PoZdRaWiAm-) Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Zszokowany

Sob 23 Gru, 2006 10:08

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia wejść pod Wzgórze Kościuszki zrobione przez Patryka.


Opis załącznika:
wejście od strony Chełmońskiego ( pierwsze od Sudeckiej)

Opis załącznika:
wejście od strony Chełmońskiego ( pierwsze od Sudeckiej)

Opis załącznika:
wejście od strony Chełmońskiego ( pierwsze od Sudeckiej)

Opis załącznika:
wejście od strony Chełmońskiego ( pierwsze od Sudeckiej) Tym wejściem wchodziłem.

Opis załącznika:
wejście od strony Chełmońskiego (środkowe)

Opis załącznika:
wejście od strony klubu Underground

Opis załącznika:
wejście na wzgózu

Opis załącznika:
otwór przy wejściu na wzgórzu

Opis załącznika:
wejście na wzgózu

Wto 02 Sty, 2007 10:28

Powrót do góry
Hirschberg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Patryk sprawdź jeszcze to wejście.


Opis załącznika:

Wto 02 Sty, 2007 11:05

Powrót do góry
wooden toy
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 11
Skąd: zabober
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zdjecia ladne sa:)

Sob 10 Mar, 2007 17:32

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich

Bylem niedawno na miescie i kolo nowo wybudowanego parkingu na miescie sa dwa wejsca ( po niemieckie ) lecz sa zamurowane :-/
Warto by bylo sprawdzić te wejscia p.s i moze wreszcie zbierzmy kilka osób i podejdziemy wspólnie na Wzgórze Kościuszki Uśmiech
Pozdrawiam Zszokowany Zszokowany Zszokowany Zszokowany Wyluzowany

Pią 23 Mar, 2007 11:48

Powrót do góry
wooden toy
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 11
Skąd: zabober
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w jeleniogorskim archiwum jest troszke informacji na temat tych podziemii (akta miasta jeleniej gory, 140A) obejmuja one jednak tylko planowany stan, znalezc tam mozna plany takie, jak pokazano powyzej, oraz takie, na ktorych zaznaczono mozliwe zmiany. pamietajmy, ze docelowo mialbyc to schron przeciwlotniczy, a dopiero w praniu wyszlo, ze zbudowano podziemne hale i zwiekszono liczbe korytarzy.
co do wejsc... nawet dzis istnieja takie, ktorymi mozna tam zejsc bezpiecznie. w poblizu ulokowany jest zbiornik wody pitnej, ktory dziala na zasadzie wierzy cisnien. co ciekawe, prawie identyczny znajduje sie na wzgorzu obok gwardii na nowowiejskiej.
mozna tez poszukac w archiwalnych numerach nowin jeleniogorskich artykulow pana marka chromicza (artykuly "podziemne miasto", oraz "spacer pod parkiem" wydane w okolicach 1998-2000 roku).
znajduje sie tam wystarczajaco informacji aby znalezc wejscia, lub dotrzec do odpowiednich osob.

a co do podziemii obok stacji pkp, to one tam ewidentnie sa, wystarczy pospacerowac w okolicach tego dworca, zeby zobaczyc dziwne budowle, ktore teoretycznie do niczego nie sluza.
warto tez wybrac sie na spacer w okolice palacu paulinum, tam miedzy skalami kryje sie nie jedna wneka...

tunele moze nie polaczone, ale znajdujace sie w bliskim sasiedztwie. zreszta, z dabrowicy najkrucej do wzgorza kosciuszki wlasnie przez dworzec i wzgorze z palacem paulinum. a jak wiadomo, to wlasnie robotnicy z dabrowicy pracowali przy budowaniu tuneli pod wzgorzem kosciuszki. warto tez nadmienic, ze te sztolnie nie sa jedyne, wystarczy porownac skale podziemnych kompleksow w kamiennej gorze, czy oklicznych miastach, zeby bez problemu dojsc do tego, ze musi tego byc wiecej.

przepraszam za bledy, ale sie zapomnialem i juz mi sie poprawiac nie chcialo:(

_________________
a co oni naprawdę robią, kiedy niby grają ten jazz...

Sro 18 Kwi, 2007 22:11

Powrót do góry
Patryk
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 13
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Witam wszystkich

Witam.
W piatek bylem z kolega przed jednym z wejsci do tuneli, zaczelismy kopac i nagle wyleciala sasiadka ze my nie mamy prawa tam kopac i jezeli nie przestaniemy to zadzwoni po straz miejska( co za ludzie ). Bardzo malo nam brakowalo a bysmy weszli do srodka. Chodzilismy tez po parku na Paulinum lecz tam jest tylko jedno wejscie w skale ktore jest zamkniete na klucz i niestety nie da rady tam wejscie.Ciekawe gdzie one prowadzi ?
Mysle ze wreszcie w kilka osob wejdziemy pod wzgorze kosciuszki i nikt nam nie przeszkodzi ! Pozdrawiam Mad Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Sob 04 Sie, 2007 9:20

Powrót do góry
broker
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 109
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam ciekawe zdjecia mozesz przeslac mi na poczte? pozdrawiam
_________________
Veni, vidi, vici

Czw 16 Sie, 2007 11:06

Powrót do góry
rainbow
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam was. Sam mieszkam w rejonie stacji PKP od wielu lat i wiem, że pełno tu bunkrów itp. Np. w moim bloku jak w wielu w tym rejonie również jest bunkier. Od czasu do czasu sprząta tam taka miła pani więc sobie zaglądam. Niestety dalsze obszary są pozamykane ogromnymi drzwiami pancernymi. Na podwórku również mamy bunkier, lecz kilka lat temu został on zamurowany. Gdy byłem mały wraz z kolegami weszliśmy do niego do środka i po ok 10/15m natknęliśmy się na ogromne drzwi pancerne. Prawdopodobnie system podziemnych tunelów jest połączonych z blokami. Generalnie w kilku rejonach Jeleniej Góry można natknąć się na systemy bunkrów (podobno mają 10-15km długości!) połączonych ze sobą pod całym miastem. Możliwe, że coś Niemcy po sobie w tych podziemiach pozostawili, ponieważ musimy pamiętać, iż w tamtejszym czasie wierzono, że siły niemieckie po okresowym opuszczeniu "tych" terenów powrócą tu z nową ofensywą, która jednak nigdy już nie nadeszła.

Wto 15 Sty, 2008 0:29

Powrót do góry
Killerczak
Schütze

Schütze




Posty: 5
Skąd: Kotlina Jeleniogórska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witka,też jestem z okolic jeleniej góry, mieszkam w Piechowicach mieści sie tam zakład karelma który kiedyś produkował torpedy do łodzi podwodnych,za tym zakładem w pobliskich lasach jest pełno bunkrów,hali,schronów i tuneli jutro zrobie fotki

Pozdrawiam

Pią 18 Sty, 2008 13:19

Powrót do góry
scout1942
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Swego czasu miałem okazję pobiegać po tych jeleniogórskich podziemiach i szczerze powiem że nic nadzwyczajnego. Fakt faktem jest tego sporo i niejednokrotnie trzeba się było namęczyć aby się dostać do środka. Pod górą Kościuszki mój ojciec na rowerze jeździł Uśmiech więc za bardzo nic się tam nie znajdzie. Za sklepem Plus zasypano oba wejścia i nie ma możliwości eksploracji tego obiektu ( jedna stroną się wchodziło a za sklepem było wyjście). i tak można wymieniać. Przy wylocie na zgorzelec też macie jakieś wejścia i jak się chce komuś kuć betony to śmiało Uśmiech tam mnie jeszcze nie było. Na naszym terenie jest tego naprawdę sporo. Pozdrawiam

Nie 20 Sty, 2008 17:51

Powrót do góry
damiano_jg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich...

Odnośnie tego wejścia w parku Paulinum...mieszkam tam od dziecka i kiedyś było ono otwarte...to jest tylko jaskinia i nie ma z niej żadnego przejścia...ale jest inne wejście w gore...po drugiej stronie parku jest malutkie wejście pod skalą... Bardzo szczęśliwy

Pon 21 Lip, 2008 14:34

Powrót do góry
hartusz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich

Mieszkam w jeleniej i troche sie tym interesuje. Z tego co wiem jest to wielki kompleks który ciągnie się od dworca pkp do góry Kościuszki. Ponoć w budynku dworca jest zamurowane wejście do tych podziemi. Ale czy to jest prawda to nie wiem. Gdzieś nawet słyszałem że były tam produkowane rakiety v2 Zszokowany

Pią 17 Paź, 2008 20:40

Powrót do góry
kojakk
Chorąży

Chorąży





Posty: 189
Skąd: WALDENBURG
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hartusz napisał:
Witam wszystkich

Mieszkam w jeleniej i troche sie tym interesuje. Z tego co wiem jest to wielki kompleks który ciągnie się od dworca pkp do góry Kościuszki. Ponoć w budynku dworca jest zamurowane wejście do tych podziemi. Ale czy to jest prawda to nie wiem. Gdzieś nawet słyszałem że były tam produkowane rakiety v2 Zszokowany

Nic nie jest zamurowane, a kilka fotek z tych podziemi można pooglądać na tej stronie:
http://www.podziemia.eu/

Nie 19 Paź, 2008 19:14

Powrót do góry
Łysy_jg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich za lotniskiem w tamtych lasach tez jest jakieś wejście do podziemi jest ono zasypane ale dało by sie tam kopać ale najciekawsze w tym wszystkim że ono jest w środku lasu wie ktoś coś na ten temat pozdrawiam Bardzo szczęśliwy

Nie 13 Wrz, 2009 1:36

Powrót do góry
MichalKSK
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich udziela się ktoś jeszcze w tym dziale?jak tak proszę o odpowiedz z góry dzięki !

Sro 18 Lis, 2009 16:10

Powrót do góry
Spięty
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Chyba muszę wyjaśnić parę rzeczy w tym temacie Wink Jeżeli chodzi o podziemia przy PKP, a konkretniej o zdjęcia ze strony podanej przez kolegę kojakka to pokazują one tylko ledwo zaczęty drugi tunel o dł. 20-30m z odchodzącymi w prawo dwoma tunelami bocznymi. Drugi kończy się po paru metrach przodkiem, zaś pierwszy (bliżej ulicy) obwałem. Możliwe, że z niego było przejście do tunelu mieszczącego się na przeciwko wejścia na dworzec, tego samego, który jak niektórzy uważają, prowadził pod Wzgórze Kościuszki. Ja jednak nie mam co do tego pewności. Pewność mam za to do tego że w miejscu wskazanym przez Hirschberga jest zrobiony podkop pod betonem. Potwierdzone to zostało przez mieszkankę pobliskiej kamienicy, która osobiście z kilkoma innymi mieszkańcami podkop ten liśćmi i gałęziami zasypywała. W najbliższym czasie jako formę treningu i z czystej ciekawości planuję zjazd do szybu na Wzgórzu i mam nadzieję że doprowadzi mnie on do korytarzy schronu. No i pozostaje jeszcze kwestia małych schronów OPL przy drodze w stronę Zgorzelca. Jednak w tym temacie nie ma raczej nic ciekawego. Są to 3 niewielkie schrony, które nie zachowały się w najlepszym stanie do obecnych czasów. Złomiarze zdemontowali z nich wszystko co się dało. Dwa znajdują się przy samej drodze, trzeci nieco dalej w polach. Długość każdego to ok. 20-30m z kilkoma zakrętami. W każdym po 2 wejścia (w drugim przy drodze jedno zamurowane, gdyż znajduje się na prywatnej posesji), oraz jednym włazie ewakuacyjnym pośrodku tuneli. Trzeci schron z zewnątrz różni się od pozostałych jednak jego kształt wewnętrzny jest taki sam. Jest on niestety w najgorszym stanie wizualnym. Jedna ze ścian przy wejściu pod naporem ziemi niebezpiecznie przechylona, zaś w samych tunelach złomiarze opalali przewody, o czym świadczą wykopane doły, osmolone ściany i resztki utlenionej miedzi. Zastanawiające jest jednak zamurowanie szybu przy jednym z wejść do schronu. Jeżeli miałby on być taki jak te przy drodze to w tym miejscu nie byłoby nic oprócz komory o pow. ok 2x2m... Pozdrawiam Uśmiech

Wto 09 Lut, 2010 20:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.