| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yoony
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 402
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

T 34 D5T

Małe pytanie czy ktoś zna jakikolwiek zachowany T 34 D5T.

Z góry dzięki

_________________
Czym jest człowiek?
Człowiek jest odpadem termojądrowym.

Czw 21 Lip, 2016 20:55

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, fajny temat Super W Polsce nie zachował się niestety żaden egzemplarz tego czołgu. Mimo że jest on wymieniany wśród sprzętu LWP, to znalazłem tylko jedno zdjęci takiego czołgu. Zdjęcie pochodzi z 9.V.1947r. i zostało wykonane Modlinie, czołg należał najprawdopodobniej do 3 szkolnego pułku czołgów. Jeżeli koś posiada inne zdjęcia lub jakieś informacje o czołgach T-34/85 model 1943 w LWP to zapraszam do ich prezentacji na forum.
Mam jeszcze pytanie dotyczące wielkości produkcji tego modelu? Znalazłem informację że wyprodukowano ich 800 sztuk, co mi się wydaje zbyt "okrągłą" cyfrą.
Pozdrawiam.



Opis załącznika:

Pon 25 Lip, 2016 18:23

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Od stycznia do kwietnia 1944 : 250 + 5 wozow dowodzenia .
pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Sro 27 Lip, 2016 10:08

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, dzięki za informacje, ogólnie to jest niezłe zamieszanie z ilością wyprodukowanych czołgów T-34 D5T, jednak sądzę że masz rację Wink W tym czasie wyprodukowano 148 czołgów KW-85 i 107 czołgów IS-1 z tą samą armatą, jednak nie wiem czy wszystkie one dysponowały taką samą wieżą? Pozdrawiam.

Pon 08 Sie, 2016 23:36

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiesz Robert w dużym skrócie : z tymi informacjami stamtąd ta to niemal takie same podobieństwo jak w tym starym , znanym Ci zapewne dowcipie : są filmy dobre, złe i radzieckie . Podobnie z tymi numerami - taką liczbę podają Soliankin , Powłowowie i Żeltow w swojej pozycji "Srjednij tank T-34 1939-1945 ", Eksprint , Moskwa 2005, wszystkiego raptem 56 stron w małym formacie- takie TBU na sterydach lol .Taką też przytaczam z kronikarskiego obowiązku* aczkolwiek mam b.duże wątpliwości po pierwsze też okrągła i mam wrażemie , że zawyżona :

http://www.battlefield.ru/d5/stranitsa-2.html

Wynika z powyższego , że Завод № 9 (Fabryka nr 9 w Swierdłowsku) wyprodukowała do marca 1944 z przeznaczeniem dla T-34 -tylko 150 armat i przypuszczam, że ta liczba jest bardziej. prawdopodobna.

Wieże, generalnie :
dla KW i JS (obiekty 238,239,237) z tytułową armatą to Завод № 100 (Czelabińsk) a liczba wyprodukowanych maszyn podana przez Ciebie znajduje potwierdzenie u Kołomyjca i Barjatyńskiego (zamieszczają oni w tabelach miesięczną produkcję) .
T-34 konstrukcja biura Заводa № 183 (Уралвагонзавод ,Niżnij Tagił/-produkcja seryjna : Завод № 112 Krasnoje Sormowo) , czyli mamy do czynienia z własnym, odmiennymi i konstrukcjami tych fabryk.

Powracając do pytania autora tematu - wg. mojego stanu wiedzy na dziś sądzę, że nie...
Zatem drogą dedukcji : produkcja jak na warunki radzieckie była może nie mikroskopijna ale powiedzmy oględnie dość nieznaczna. W przytoczonym powyżej linlku dość barwnie opisano proces ładowania amaty poczas ruch pojazdu - Hudini nie dał by rady ,tak więc sprzęt zaprojektowany jako zapchajdziura (w naszej bogatym słownictwie oddający chyba bardziej uwczesną sytuację niż jakiś tam stopgap etc.) pomijając straty bojowe i ubytki naturalne jako marginalny został skierowany do szkół, jednostek drugiej kategorii ,następnie magazynów mobilizacyjnych aż wreszcie jako nietypowy na złom. Nie spotkałem się z żadnym zdjęciem zachowanego egzemplarza (mówimy o erze internetu) czyli można przyjąć roboczo , że takowy się nie zachował . Trevor Larkum i Jim Kinnear ongiś przemierzając„ " a riddle wrapped in a mystery inside an enigma" nie napotkali również żadnej sztuki. Chciałbym się mylić ...
Pozostaje tylko żywić nadzieję, że być może kiedyś jakiś wynurzy się z rzeki czy jakiegoś kopca na poligonie ...

pozdr

*Grzesio ma więcej "cyrilicznej" literatury na temt (i co za tym idzie ... ) Szept



Opis załącznika:

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Wto 09 Sie, 2016 10:13

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
*Grzesio ma więcej "cyrilicznej" literatury na temt (i co za tym idzie ... )

Ech, spojrzę do książek, ale niestety nie mam ich na podorędziu, więc jakiś czas to zajmie. Do tego późnowojenne T-34 to już trochę nie moja bajka vel okres, ale obaczym.

Ta brązowa seria Eksprintu to są, w każdym razie, jeśli chodzi o radziecką pancerkę, kompilacje odpowiednich haseł z tomów "Atieczeswtiennych bronirowanych maszyn"

Wto 09 Sie, 2016 12:57

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Mimo że jest on wymieniany wśród sprzętu LWP, to znalazłem tylko jedno zdjęcie takiego czołgu.


Kolejne- Robert Michulec, Mirosław Zientarzewski ,wiadomy tytuł, tom II , str 316 zdjęcie dwóch pojazdów tego typu

Produkcja : Robert Michulec ,wiadomy tytuł, tom I , str 206 podaje 250 sztuk, co tradycyjnie odnotowuje z kronikarskiego obowiązku.

Barjatyński, załącznik -tradycyjnie 255 sztuk (w tym5 wozów dowodzenia wyposażonych w radiostacje RSB-F)
pozdr



Opis załącznika:
Moskwa 2009

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Sob 13 Sie, 2016 8:38

Powrót do góry
Yoony
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 402
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panc dzięki za potwierdzenie
Niestety doszedłem do tych samych wniosków ze żaden się
nie zachował wedle wiedzy na dziś

_________________
Czym jest człowiek?
Człowiek jest odpadem termojądrowym.

Wto 16 Sie, 2016 1:36

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="panc"]

Cytat:
Kolejne- Robert Michulec, Mirosław Zientarzewski ,wiadomy tytuł, tom II , str 316 zdjęcie dwóch pojazdów tego typu
Witam, dzięki za namiary. Piwo Wracając do czołgu T-34 D5T w LWP, to znalazłem ciekawą informację, otóż pierwszym czołgiem T-34/85 przekazanym LWP był czołg z armatą D-5T o numerze fabrycznym 52209 i numerze taktycznym na wieży 723. Przekazany on został 3 szkolnemu pułkowi czołgów 11 maja 1944r. przez radziecka bazę naprawczą nr.264. Przez pół roku służył on do szkolenia podoficerów, później przekazano go do Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej. Nie wiem czy egzemplarz przedstawiony na zdjęciu to jest ten czołg, ale do sierpnia 1947r. szkoła ta miała swoją siedzibę również w Modlinie.
Pozdrawiam.

Sro 17 Sie, 2016 16:46

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Yoony- drobiazg,

Robert05 napisał:


Wracając do czołgu T-34 D5T w LWP, to znalazłem ciekawą informację, otóż pierwszym czołgiem T-34/85 przekazanym LWP był czołg z armatą D-5T o numerze fabrycznym 52209 i numerze taktycznym na wieży 723. Przekazany on został 3 szkolnemu pułkowi czołgów 11 maja 1944r. przez radziecka bazę naprawczą nr.264. Przez pół roku służył on do szkolenia podoficerów, później przekazano go do Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej.


- no tak, to Magnuski , te 800 sztuk to również jego autorstwa , tymczasem Barjatynskij -w powyższej "Całej prawdzie.." - "W zachodnich publikacjach liczby wahają się w przedziale 500 - 700 czołgów"

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Czw 18 Sie, 2016 9:12

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.