| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tara
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Czeladź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

skarb

Pozwolę sobie wkleić linka, jak dla mnie ciekawa sprawa i napewno warto będzie zobaczyć to w muzeum.


http://www.turystyka.wp.pl/kat,9411,katn,,wid,8385046,widn,W%20D±browie%20Gorniczej%20odkryli%20skarb,wiadomosc.html?rfbawp=1152636260.873&ticaid=11f1a

Zrobię fotki gdy już wystawią.
Pozdrawiam

_________________
Kto szuka ten zgubił...

Wto 11 Lip, 2006 19:00

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odkryli skarb PAP 2006-07-10 (15:14)
Archeolodzy z Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej są całkowicie pewni, że w Łośniu już we wczesnym średniowieczu wytapiano nie tylko ołów, ale również srebro. Niepodważalne dowody na to znaleźli podczas prac archeologicznych prowadzonych w tej właśnie dzielnicy Dąbrowy Górniczej - powiadamia "Dziennik Zachodni".

Odkrycie może rzucić nowe światło na funkcjonowanie dwunastowiecznej osady.- To prawdziwy skarb! Trafiliśmy na dwa srebrne placki i sześć doskonale zachowanych srebrnych monet, które pochodzą z XII wieku. Nie można oczywiście powiedzieć, że działała tu mennica, ale teoretycznie placki mogły spełniać jakąś rolę przy tego typu działalności. Jedno jest pewne: znalezione monety są naprawdę niezwykle cenne i to nie tylko z punktu widzenia historii - cieszy się Dariusz Rozmus, archeolog z dąbrowskiego muzeum.

O tym, że w Łośniu w XII wieku prowadzona była działalność hutnicza wiadomo już od dawna, bo wykopaliska w tym rejonie trwają od kilku lat. Archeolodzy dotąd odnajdowali ołów i hutnicze półprodukty. Teraz mają jednak dowody, że wytapiano tu też srebro. Tutejszy ośrodek hutniczy działał zresztą bardzo prężnie.

- W Łośniu odkopaliśmy na przykład już drugi żelazny odważnik w koszulce z brązu. W całej Polsce południowej jest ich tylko dziesięć. Ciężarków, które wykorzystywane były jako odważniki przy ważeniu różnych dóbr, być może również srebra, tutaj jest bardzo dużo. Więcej tego typu przedmiotów odnaleziono tylko w Opolu, ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że tamte również wykonano właśnie w Łośniu - podkreśla Dariusz Rozmus.

Ośrodek w Łośniu prosperował bardzo dobrze. Korzyść z tego chcieli mieć też inni. Wiadomo, że ośrodek wielokrotnie był niszczony przez najeźdźców, którzy chcieli go przejąć albo obrabować. Śladów ataków, najazdów i podpaleń jeszcze dziś archeolodzy odnajdują wiele. - Wykopaliśmy tutaj różnego typu militaria. Są także ślady pożogi - potwierdza dąbrowski archeolog.

Monety, które udało się odnaleźć podczas wykopalisk w Łośniu można będzie oglądać w Muzeum Miejskim "Sztygarka", gdy tylko ukończony zostanie remont budynku. Prace zgodnie z planem mają trwać przynajmniej do września. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość.

- Przygotujemy specjalną wystawę poświęconą starym monetom. Będzie tam można obejrzeć doskonale zachowane i datowane na XII wiek monety, na przykład Władysława Wygnańca czy Bolesława Krzywoustego - zachęcają dąbrowscy archeolodzy.

Wto 11 Lip, 2006 22:02

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hmmm...Kwestia bardzo dyskusyjna.
Losien lezy lezy na terenie gdzie kopie sie srebro od wiekow-rejon od Tarnowskich Gor-Bytomia,przez Siewierz do Olkusza.A wlasnie Bytom i Olkusz /w poblizu ktorych lezy Losien/mialy swe osrodki mennicze /w pewnym okresie i Siewierz wyemitowal monete/
Sadze ze byl to polprodukt a monetki -zaplata za niego.


" W Łośniu odkopaliśmy na przykład już drugi żelazny odważnik w koszulce z brązu. W całej Polsce południowej jest ich tylko dziesięć. Ciężarków, które wykorzystywane były jako odważniki przy ważeniu różnych dóbr, być może również srebra, tutaj jest bardzo dużo. Więcej tego typu przedmiotów odnaleziono tylko w Opolu, ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że tamte również wykonano właśnie w Łośniu - podkreśla Dariusz Rozmus."
Znow klania sie popier...prawo-kopacze znajduja ich/odwaznikow/ sporo-ale ze to niezgodne z ustawa wiec...nauka sie myli-nie majac prawdziwych danych-parodia.


Swoja droga czesto przejezdzam przez Losien-i nigdy sie tam nie zatrzymalem-poza zajefajnym pomnikiem Armii Radzieckiej-a szkoda



Opis załącznika:

Czw 13 Lip, 2006 1:01

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawy link-apropo`s tematu:
http://www.moneta.vir.pl/num_art_pol_technika_bicia_monet.htm

Czw 13 Lip, 2006 1:22

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
coś chyba nie tak z tym linkiem...

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Sob 19 Sie, 2006 16:16

Powrót do góry
Lucky
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Monsun napisał:
Witam,
coś chyba nie tak z tym linkiem...


Mi z tym linkiem wszystko gra.

Czw 31 Sie, 2006 9:41

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.