| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erkael56
Major

Major
Posty: 1568
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nowa rosyjska broń podwodna

(Nawiązanie do tematu o rosyjskich torpedach strategicznych)

Parę dni temu w Internecie i niektórych mediach ukazała się notatka na temat nowej rosyjskiej broni podwodnej. Jest to rozwinięcie strategicznej torpedy Status-6.

Czy pamiętacie starannie wyreżyserowany przeciek w listopadzie ub. roku, kiedy to Rosjanie „przypadkowo” pokazali supertajną strategiczna torpedę? A oto ów (nie)sławny slajd, prezentowany poniżej.

To, co tu jest pokazane nazywa się „autonomicznym podwodnym pojazdem” , który ma zaawansowane możliwości nawigacyjne i może być albo zdalnie sterowany, albo kierowany ze specjalnego modułu załogowego. Pojazd ten może zanurzyć się na głębokość co najmniej 1000 m, z prędkością poruszania się wynoszącą ok. 100 kts/185 km/h i o zasięgu do 10.000 km. Jest on dostarczany na miejsce startu przez specjalnie przystosowane do tego okręty podwodne.

System Status-6 może być użytym do ataku na grupy bojowe lotniskowców, bazy morskie USA, a w szczególności bazy SSBN, zaś w najbardziej przerażającej konfiguracji może być użyty do dostarczenia w/nad cel wysoce radioaktywnych bomb kobaltowych (zawierających otuliny z radioizotopu 60Co* o T1/2 = 5,3 roku, emitującego kwanty promieniowania gamma o energii 1,17 i 1,33 MeV oraz szybkie elektrony – beta minus – przyp. tłum.) mogących spowodować zniszczenie wielkich połaci ziemi. System dostarczania Status-6 może być nową wersją torpedy T-15 o długości 24 m, szerokości 1,5 m, masie 40 ton i możliwości przenoszenia głowicy o mocy 100 Mt, która jest prawie dwukrotnie silniejsza od największej radzieckiej bomby wodorowej Car Bomby o mocy 57 Mt. Bomba atomowa typu Little Boy miała zaledwie moc 15 kt…

Nie zapominajmy, że większość amerykańskich miast i centrów przemysłowych znajdują się na linii brzegowej, co stwarza je szczególnie wrażliwe na atak torpedowy (przez zaproponowane przez Sacharowa „bomby-tsunami” czy system w rodzaju Status-6) I podobnie jak w przypadku ICBM takich jak Iskander-M czy Sarmat, głębokość i prędkość poruszania się torpedy Status-6 powoduje, ze jest ona właściwie nie do przechwycenia.

System Status-6

Na załączonym obrazku widzimy schemat ideowy strategicznej, oceanicznej, wielozadaniowej torpedy Status-6.

Możliwe wykorzystania takich kompleksów są rozliczne: działanie przeciwko okrętom nawodnym, kombinowany ładunek rakietowo-torpedowy, stawianie zapór i pól minowych – w tym także w sposób skryty i zwalczanie atomowych okrętów podwodnych nieprzyjaciela. (…)

Z „wielu celów” ujawniono dla publiczności wykorzystanie głowicy bojowej o mocy 100 Mt i możliwej „bomby kobaltowej”.

[Nawiasem mówiąc tego rodzaju bomby wykorzystano w wojnie, która stała się początkiem końca świata w powieści Nevila Shute’a – „Ostatni brzeg” (1957) oraz dwóch filmach, które powstały na jej podstawie w 1959 i 2000 roku – przyp. tłum.]

PODWODNI NOSICIELE PODWODNYCH APARATÓW SAMOBIEŻNYCH (SPA) – SSGN K-530 Biełogorod i SSGN K-473 Chabarowsk, które są uzbrojone w 6 jednostek SPA. Na rysunku ich wielkość jest porównana z wielkością SPA. Podana jest także wyporność obu okrętów podwodnych.

SCHEMAT SPA – porównanie wielkości z pociskiem rakietowym OKR Kalibr o długości 6,2 m.

OPIS SPA – od dziobu:
Moduł systemu akustycznego
Moduł bojowy z głowicą H o mocy do 1000 Mt
Moduł narzędziowy z bateriami akumulatorów
Przedział reaktora
Przedział turbin za nim generator, wał śruby napędowej i mechanika sterów

Dane taktyczno-techniczne: długość – 24 m, marszowa głębokość zanurzenia – 1000 m, prędkość marszowa – 185 km/h, zasięg – 10.000 km.

ŚRODKI STEROWANIA I ŁĄCZNOŚCI Z SPA – na rysunku stacja łączności VLF – długość anteny – 14 mi/23 km.

ŚRODKI ZABEZPIECZENIA I OPERACYJNE – doświadczalny okręt podwodny SSA Sarow oraz jednostka operacyjno-ratunkowo-holownicza MV Zwiezdoczka.

[Wyróżnik SSA oznacza „pomocniczy okręt podwodny z napędem Diesla” przyp. tłum.]

OPIS SLAJDU MON FR – w celu pokazania reaktora i turbin SPA wykorzystano obrazy współczesnych komponentów reaktorów na ołowiano-bizmutowej mieszaninie.

[To oznacza, że ta jednostka napędowa SPA wygląda i działa na zupełnie innej zasadzie – uwaga tłum.]

Dane na temat prędkości i innych parametrów ruchu SPA na podstawie „Rossijskoj Gaziety”, BBC, „AiF” oraz „Global Security”.

Oddanie systemu pilotażowego SPA do 2019 roku – Wprowadzenie do prób w latach 2019-2020.

Moje 3 grosze

Przyznam, że kiedy robiłem przekład tego materiału, to miałem wrażenie, jakby czas cofnął się o ponad 30 lat, kiedy to tkwiłem w okopach Zimnej Wojny i ze zgrozą dowiadywałem się o coraz to nowych urządzeniach służących zagładzie – już nawet nie mnie osobiście czy Narodu Polskiego – ale nawet naszej planety jako ciała astronomicznego.

Ciekawym jest fakt, że ujawniono tą i inne bronie. Zrobiono to lekką ręką, czyli co z tego może wynikać? Ano to, że Rosjanie mają już nowe zabawki i mogą straszyć nimi świat (Amerykanie postępują identycznie), który znów zaczyna się bać… Swoja drogą to oczywiste – USA za wszelką cenę chce zaszkodzić Rosji i będą robiły wszystko, by doprowadzić do konfliktu z Zachodem czy Chinami, byle po III Wojnie Światowej wyszły z tego, jako jedyne supermocarstwo – światowy hegemon. Na pocieszenie dodam, że tak myślał Napoleon, tak myślał Hitler – a jak się to skończyło – dobrze wiemy…

A tak jeszcze à propos ufologicznej niwy to uważam, że istnienie takich środków jak SPA/Status-6 doskonale tłumaczy wszelkie „dziwne” obserwacje kwalifikowane jako USO/UAO we Wszechoceanie. Wszak wojna w jego wodach nie kończy się na strategicznych supertorpedach Sacharowa czy SPA…

Źródło - https://www.sott.net/article/319188-How-Russia-is-preparing-for-a-potential-WW3-with-mad-dog-USA
Przekład z j. angielskiego i rosyjskiego - ©Robert K. LeśniakiewiczOpis załącznika:

Pon 30 Maj, 2016 13:40

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.