| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grobowiec króla Majów odkryty

Wiadomość z ostatniej chwili, jak donosi tygodnik "Wprost":

W jednej z gwatemalskich piramid w ośrodku kultury Majów Nakum polscy archeolodzy natrafili na nieobrabowany grobowiec królewski - poinformował dr Jarosław ?rałka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oprócz fragmentarycznie zachowanego szkieletu grobowiec zawierał kilka naczyń, w tym pięknie malowaną misę, przedstawiającą tancerza w bogatym stroju.
W okolicy klatki piersiowej zmarłego spoczywał jadeitowy pektorał (emblemat władzy), pokryty wyobrażeniem twarzy władcy oraz tekstem hieroglificznym, stanowiącym niezwykle ważne źródło informacji dla poznania dziejów Majów. Ze wstępnej analizy tekstu pokrywającego pektorał wiadomo, że wśród hieroglifów znajduje się tytuł królewski.

Jest to pierwszy grobowiec królewski odkryty w Nakum. Jest on datowany na przełom VII i VIII wieku n.e., a więc na czasy bujnego rozkwitu cywilizacji Majów. Wiadomo jednak, że pektorał spoczywający na piersi zmarłego jest o kilka stuleci starszy.

"Odkrycie niezrabowanych grobów królewskich Majów jest prawdziwą rzadkością, ponieważ przez dziesiątki lat wiele stanowisk tej kultury było systematycznie plądrowanych przez rabusiów w poszukiwaniu grobów i depozytów ofiarnych" - podkreśla archeolog.

Projekt Archeologiczny Nakum jest realizowany przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierowany przez mgr Wiesława Koszkula i dr Jarosława ?rałkę.

_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Wto 04 Lip, 2006 13:07

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawe, ale nie widzę powodu do dyskusji. W końcu to forum dyskusyjne.

Wto 04 Lip, 2006 18:26

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

świetne, świetne
mam nadzieję że poszerzy to naszą wiedzę o majach.
mam nadzieję że nie odnaleziono Wirakoczy lub Quatzelcoatla bo pewnie utajnią wyniki Wink
Jak znaleziono drzwi w szybie w Gizie w Wielkiej Piramidzie to do dziś cisza o tym...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 04 Lip, 2006 21:27

Powrót do góry
Sylwestrus Flavius
Leutnant

Leutnant





Posty: 367
Skąd: Puławy - Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ijon Tichy napisał:
Jak znaleziono drzwi w szybie w Gizie w Wielkiej Piramidzie to do dziś cisza o tym...

Ijon a masz może jakiś artykuł o tym? Chętnie bym poczytał o tym... Uśmiech
Pozdrawiam Piwo

_________________

Zachęcam do Rejestracji

Wto 04 Lip, 2006 22:38

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

artykułu nie.
oglądałem live na Discovery jak było wjeżdżanie robotem do szybu...
potem czytałem opisy tego co widziałem Wink
ale potem sprawa ucichła. gdzieś tylko przeczytałem że trzeba fundusze zebrać, zastanowić się jaki i którędy itp... i cisza

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 05 Lip, 2006 0:00

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widziałem tą jak robocik z kamerką posuwał się w tym tunelu, ale archeolodzy się boją, że jak otworzą te drzwi (coś w rodzaju klamki leżało przed tymi drzwiami) to to co jest w środku może, pozbawione przez tyle wieków powietrza ulec zniszczeniu.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Czw 06 Lip, 2006 18:10

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

na kamiennym bloku widać było jeden uchwyt, a drugi leżał na podłodze korytarza...
skoro coś tam schowano to:
- musiano to zrobić inną drogą niż przez szyb o wymiarach 20x20
- w takim razie po co łączono tamto pomieszczenie z tzw. komorą grobową?
- co na fakt tego pomieszczenia mówią archeolodzy dla których szyb był "szybem wnetylacyjnym" (tak jak "komory odciążające" czy "komora królowej")
- i co z faktem że przekazy starożytne, uważane obecnie za bajki, mówią o wielu komorach w Wielkiej Piramidzie, i negują jej funkcję jako grobowca?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 07 Lip, 2006 19:41

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tu mam artykuł o tym tunelu i o całkiem nowym Bardzo szczęśliwy http://www.wprost.pl/ar/?O=86466
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Nie 09 Lip, 2006 22:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.