| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sylwestrus Flavius
Leutnant

Leutnant





Posty: 367
Skąd: Puławy - Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy Warus Postąpił Właściwie?, czy wymarsz był dobrym pomysł

Czy wymarsz przeciw powstańcom był błędem? Czy mógł wykonać inny ruch? Czy klęska 9 r ne była nieunikniona? Jak sądzicie?
Według mnie miał za małe siły lecz nie miał innego wyjścia.
Czekam na wasze opinie!
Pozdrawiam Piwo

_________________

Zachęcam do Rejestracji

Pon 03 Lip, 2006 23:42

Powrót do góry
all_007
1'ere classe

1'ere classe





Posty: 4
Skąd: Dęblin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, 3 legiony to nie były małe siły. Czy miał szansę jeszcze zwiększyć armię? Przyznam, że nie wiem, ale utrzymanie takiej masy wojska w jednym miejscu z pewnoscią stwarzało problemy zaopatrzeniowe. Moim zdaniem, Warus kompletnie nie znał Germanów. Był typowym, jakby dziś powiedziano, przyniesionym w teczce "spadochroniarzem" z Syrii. Próbował narzucić tamtejsze standardy, wysokie podatki, czym wzbudził głeboką niechęć romanizowanych (a jeszcze nie zromanizowanych) barbarzyńców. No i się przeliczył.

Nie 09 Lip, 2006 11:33

Powrót do góry
Sylwestrus Flavius
Leutnant

Leutnant





Posty: 367
Skąd: Puławy - Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć Alek!
Nie posiadał przy sobie wszystkich sił pomocniczych rozłożonych garnizonami. W prowincji stacjonowały jeszcze dwa legiony z wojskami pomocniczymi. Fryzowie ciągle mogli udzielić wsparcia. Wzmocnić armię więc mógł. Jednak nauczony doświadczeniami z Syrii postanowił wygrać prawie bez walki, szybkością swego działania.
Co do tego, że nie rozumiał Germanów to się zgadzał. Jego postępowanie w porównaniu z Tyberiuszem głęboko się różniło. Jednak ten drugi też miał więcej czasu by podczas kampanii poznać te ludy i przedeszystkim wyrobić sobie autorytet.

_________________

Zachęcam do Rejestracji

Nie 09 Lip, 2006 11:56

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy mógł uniknąć klęski??? Gdyby udało mu sie zgomadzić resztę wojsk stacjonujących w Germanii i wydać Geranom itwe na slabo zalesionym terenie??? Co o tym szanowni koledzy historycy myślą??? P.S. Już niedługo odwiedzę Las Teutoburski!!!! Zdziwiony

Pon 24 Lip, 2006 14:53

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jego głównym błędem było to, iż pozwoilił swym trzem legionom na rozbicie. Rozciągneły się one i stały łątwiejszym celem. Błędem było także nie pilnowanie idących z nim barbarzyńskich dowódców, którzy znikali, jeden po drugim, żeby w końcu przejąć kontrole nad swmi ludźmi i zaatakować. A według mnie Warus nie miał wyjścia, musiał przeprawić 10 tys. cywili i próbował to zrobić mimo wszystko.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sro 11 Paź, 2006 15:01

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re:

Przychylę się do zdania Collina Wellsa, zamieszczonego w książce pt. "Cesarstwo Rzymskie", że winny jest nie Warus, ale podówczas stetryczały już nieco Oktawian, który wysłał do tak niebezpiecznej prowincji "nieprzystosowanego" namiestnika; Warus swoje poprzednie namiestnictwo sprawował w Syrii, gdzie charakter walk i nastawienie ludności miejscowej było zupełnie inne niż w Germanii.
Byłem w Lesie Teutaburskim!!!!!!! Bardzo szczęśliwy

_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Sro 11 Paź, 2006 21:25

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gratuluję od dawna już marzę żeby zobaczyć ów lasek Bardzo szczęśliwy A co do przystosowania Warusa, to myślę, że nawet dowódca służący w Germanii miałby spore trudności. W lesie było mokro, legionistom przemokły tarcze, które stały się nie użyteczne, nie mogli używać pik. Chociaż muszę się zgodzić, że taki "zgermanizowany" Wink przywódca może powstrzymałby, lub osłabił atak, przewidując zamiary barbarzyńskich dowódców.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sro 11 Paź, 2006 21:59

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re:

Podaj e-mail to Ci zapodeślę jakieś foty fajne z Lasu
"Zgermanizowany" dowódca, przede wszystkim nie pchał by się nieświadomie w taki teren i ograniczył ilość cywilów w kolumnie marszowej

_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Czw 12 Paź, 2006 15:47

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę, że musiałby się pchać, bo trzeba było tych cywili przeprowadzić, a tam był prawie same lasy. Zresztą którędykolwiek nie poszli by Rzymianie to barbarzyńcy przygotowali by zapewne zasadzkę. W pewnym momencie Warus wyszedł nawet na otwartą przestrzeń, ale potem droga znów weszła w las. Nie było dla nich innej drogi. Maila podam na priv Bardzo szczęśliwy
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pią 13 Paź, 2006 19:06

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re:

Powołam się na wyniki w miarę nowych badań archeologicznych; obozy warowne w Haltern i Oberaden były pod koniec swojego istnienia (czyli tuż przed bitwą w Lesie Teutoburskim) przekształcone w umocnione miasta, mieszczące też ludność cywilną. Tak więc fakt, że Warus ciągnął ze sobą to mięso armatnie nie znajduje moim zdaniem uzasadnienia w tym, że nie miał gdzie ich zostawić. Nie zapominaj też o tym, że (przynajmniej według źródeł) cała wyprawa Warusa była sprowokowana przez Hermana, tak więc nie można raczej powiedzieć, że zasadzka miałaby miejsce w dowolnym miejscu Zniesmaczony
_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Pią 13 Paź, 2006 19:44

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Michał, dzięki za zdjęcia Uśmiech
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sro 25 Paź, 2006 12:48

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re:

Ach so, bitte.
Bardzo szczęśliwy

_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Sro 25 Paź, 2006 14:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.