| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Ku czci poległych lotników"

Otrzymałem wczoraj książkę p.t. "Ku czci poległych lotników", wydaną w roku 1933 przez Komitet Na Rzecz Budowy Pomnika Ku Czci Poległych Lotników" nakładem bodajże Lucjana Złotnickiego. Książka jest niezwykle ciekawa, bardzo szeroko traktuje o początkach lotnictwa w niepodległej Polsce. Ciekawi mnie czy ktoś o tej publikacji słyszał, może wiadomo jaki miała nakład? I jaką może mieć teraz wartość?

Nie 25 Cze, 2006 12:11

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a nie ma podanego nakładu w stopce ?
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 25 Cze, 2006 16:28

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawa pozycja, ale przy okazji poruszyłeś inny ciekawy temat:
Pomnik Ku Czci Poległych Lotników.
Cytat:
W 1923 r. grono oficerów lotnictwa wojskowego podjęło inicjatywę, by wznieść w stolicy pomnik dla uczczenia pamięci lotników, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Projekt ten poparł Departament Lotnictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych i zwrócił się o protektorat nad przedsięwzięciem do prezydenta R.P. Ignacego Mościckiego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Zawiązano Komitet Budowy Pomnika. W jego skład weszli reprezentanci całego społeczeństwa.

Ty piszesz o publikacji która miała być kontynuatorką tej inicjatywy gdyż pomnik został odsłonięty 11 listopada 1932 r. przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Drugą formą inicjatywy była ""Księga ku czci poległych lotników", której wydanie uchwalił Komitet Budowy Pomnika. Księga miała zawierać: zarys dziejów polskiego lotnictwa, życiorysy i fotografie poległych lotników. Dochód z księgi zasilił częściowo fundusz budowy pomnika, częściowo zaś przeznaczony był na rzecz wdów i sierot po poległych lotnikach.
ciekawy artykuł na ten temat był w nr 4(10) Lipiec - sierpień 1998 Cenne, bezcenne, utracone
Równie ciekawy był los okupacyjny pomnika:
Cytat:
Pomnik przetrwał oblężenie Warszawy w 1939 r. Próbowali go usunąć wraz z innymi brązowymi pomnikami hitlerowcy w 1942 r. Zaprotestowała przeciwko temu grupa niemieckich oficerów lotnictwa, stacjonująca w pobliskich koszarach, u zbiegu ulic Rakowieckiej i Puławskiej. Pomnik został zniszczony po upadku powstania warszawskiego. Po wyzwoleniu szczątki brązowej stali odnaleziono w fabryce Lilpoppa na Woli.

Jeżeli to jest publikacja związana z komitetem budowy, bez wątpienia mamy do czynienia z bibliograficznym rarytasem, ale wartości materialnej podać nie jestem w stanie Wink
Autorem pomnika był E. Wittig.



Opis załącznika:
Pomnik Poległych Lotników zwany potocznie Pomnikiem Lotnika na Pl. Unii Lubelskiej, 1933 r.

Nie 25 Cze, 2006 17:07

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W przedwojennych wydawnictwach nie podawano nakładu.Tak jak nie podaje się go w zasadzie nigdzie na świecie, gdzie po wyczerpaniu pierwotnego nakładu drukuje się (często kilkakrotnie - jeśli popyt tego wymaga) dodatkowe egzemplarze.Zdaje się, że w Polsce teraz też sie tak robi.
KK,
Nie chcesz zeskanować i wymienić skany np. na "Polskę Lotniczą" z CKW wydaną w 1938r.?
Pozdrowienia
Grendel

Nie 25 Cze, 2006 17:12

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel, chętnie zeskanuję, ale ze względu na objętość książki (420 stron formatu A3) zajmie to baaardzo dużo czasu, więc dopiero po sesji Razz
Siwy, co do wartości materialnej to pytałem z ciekawości, bo nigdy bym czegoś takiego z rąk nie wypuścił Uśmiech Ponadto niebawem księga powędruje do zakładu renowacji starych książek Uśmiech

Pon 26 Cze, 2006 0:12

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

KK napisał:
bo nigdy bym czegoś takiego z rąk nie wypuścił Uśmiech Ponadto niebawem księga powędruje do zakładu renowacji starych książek Uśmiech

I słusznie, a jeżeli chodzi o ciekawość to w zakładzie renowacji będą znali wartość publikacji. Wink

Pon 26 Cze, 2006 12:35

Powrót do góry
kapitan 1933
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam mam na sprzedaż egzemplarz "Ku czci poległych lotników" jak na swoje 80 lat w bardzo dobrym stanie. jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem proszę o kontakt [email protected] mogę wysłać zdjęcia.

Wto 12 Mar, 2013 20:41

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kapitan 1933;

Cytat:
Witam mam na sprzedaż egzemplarz "Ku czci poległych lotników" jak na swoje 80 lat w bardzo dobrym stanie. jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem proszę o kontakt [email protected] mogę wysłać zdjęcia.


Laughing Oj wygrzebałeś kolego post sprzed wieków. Nie stosujesz się do zasad panujących na forum.

Poczytaj;

https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=23746

Ewentualnemu kupującemu oferuję bezpłatną konsultację na temat książki i ceny. Na PW oczywiście.

Sro 13 Mar, 2013 19:32

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

Cytat:
Nie chcesz zeskanować i wymienić skany np. na "Polskę Lotniczą" z CKW wydaną w 1938r.?


Grendel moge ci pozyczyc moj egzemplarz do zeskanowania. Za skany "Polski Lotniczej " dziekuje, tez ja mam.
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Wto 26 Mar, 2013 14:29

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.