| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Poszust
Unteroffizier

Unteroffizier




Posty: 69
Skąd: Jelcz-Laskowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pięć lat kacetu

Chciałbym się zapytać was jaką macie opinie na temat książki Stanisława Grzesiuka "Pięć lat kacetu" ??? Pytam z tej przyczyny żę mój katecheta powiedział że bzdury czytam:DBardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy pewno mu się nie spodobało jak księży tam pojechano, a polonista mówił że bardzo dobra książka.

Moim zdaniem jest to jedna z najleprzych książek o tematyce obozowej, a waszym...???

Sob 24 Cze, 2006 22:48

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jest niesamowita, i nikt mu nic nie zrobi bo tam był.
Proponuję "Boso ale w ostrogach" i "Na marginesie życia".

Sob 24 Cze, 2006 22:56

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobra książka. Fajnie się czyta. Mimo iż o życiu w obozie, ale napisana pogodnym językiem... Pamiętam że nie raz się uśmiałem, ale też wiele miejsc daje do myślenia. Powinieneś też przeczytać tak jak mówi Szponiasty "Boso ale w ostrogach".... niech żyje Czerniaków Bardzo szczęśliwy
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sob 24 Cze, 2006 23:33

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam również "Do nieba nie można od razu" — autorstwa Jacka E Wilczura. Przerażająca opowieść napisana z "humorem" - podobny język, tylko tu był "cwaniak" (to takie metaforyczne określenie) Warszawski a tu Lwowski.
Na mnie ta książka zrobiła ogromne wrażenie, może jeszcze większe. Po jej przeczytaniu dziękowałem że urodziłem się w tak spokojnych czasach.

Sob 24 Cze, 2006 23:48

Powrót do góry
Poszust
Unteroffizier

Unteroffizier




Posty: 69
Skąd: Jelcz-Laskowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Boso ale w ostrogach" też już czytałem, pozostało mi tylko "Na marginesie życia"

W książce Grzesiuka dużym plusem moim zdaniem jest łatwy "język", lekkość czytania jego książki chociaż pisze o najwiękrzych krzywdach ludzkich.

Nie 25 Cze, 2006 0:26

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zaraz zaraz, Grzesiuk to ten co glowka nawalal? Uśmiech

Nie 25 Cze, 2006 12:05

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zaraz zaraz, Grzesiuk to ten co glowka nawalal ?


Ten sam.

Z Grzesiukiem to jest problem, bo facet miał czelność napisać, że w obozach można było nic nie robić i przeżyć, napisał też o zachowaniach homoseksualnych wśród więźniów, pewnie dlatego Padre go nie lubi.

Nie 25 Cze, 2006 12:26

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jestem na etapie ponownego czytania tej książki. Jest dobra, więc można do niej wracać.
Uważam, że w sposób prosty opisał swe życie obozowe. Miał chłop charakter. Sam pisze o sobie jako o muzułmaninie, który dzięki swemu cwaniactwu, a w zasadzie wyciąganiu dobrych wniosków z tego co wookoło sie działo, przeżył obóz, i nawet nieźle sobie tam życie ułożył. Do śmierci, z którą spotykał się codziennie podchodził w sposób szczególny. Traktował zmarłych jak przedmioty, nie rozczulał się. Bicie, zabijanie - to w warunkach obozowych było czymś normalnym i liczył się z tym, że jego też to spotka jak się da przyłapać na jakimś cwaniactwie.

Pon 26 Cze, 2006 13:22

Powrót do góry
Butryk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 226
Skąd: Brzeg Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No cóż, a jaką można mieć opinię o człowieku, który przeszedł takie piekło z podniesioną głową, a co najważniejsze z godnością? Ksiądz katecheta, o którym pisze Poszust jest według mnie nieodpowiedzialnym ignorantem. Mówiąc o takim dokonaniu człowieczeństwa, jako o głupstwach nie ma chyba pojęcia tak naprawdę czym jest człowieczeństwo. Ja bym nie chodził na jego katechezy Uśmiech. No ale cóż, większość z nich myśli tylko w kategoriach - fura, komóra i pełna kiesa... więc mnie to nie dziwi.

Pozdrawiam.

_________________
Mudvayne
www.dws-xip.pl

Wto 27 Cze, 2006 17:52

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobrze się składa-biorę ją na wakacje Uśmiech

Mam nadzieję, że to nie będzie coś a'la Szwejk....

Pią 30 Cze, 2006 21:29

Powrót do góry
Poszust
Unteroffizier

Unteroffizier




Posty: 69
Skąd: Jelcz-Laskowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Początek czyta się tak sobie, ale od momentu jak trafia do Mathausen książkę się pochłania:D

Sob 01 Lip, 2006 1:11

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No ale cóż, większość z nich myśli tylko w kategoriach - fura, komóra i pełna kiesa... więc mnie to nie dziwi.


Taaa.... Rolling Eyes
A tak na marginesie zachęciliscie mnie to przeczytaia tej pozycji Razz

Sob 01 Lip, 2006 16:06

Powrót do góry
lenika
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pięć lat kacetu

ksiązka naprawdę rewelacyjna,czytałam ją jakieś 10lat temu jeszcze w liceum.Polecam kazdemu, jest naprawdę przystępnie napisana obrazuje prawdziwe życie obozowe. 8)

Wto 04 Lip, 2006 19:46

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stanisław Grzesiuk w sposób naprawdę przystępny, bezpośredni pisze o swoich obozowych przejściach i życiu w nich. Przez książkę " Boso ale w ostrogach " zawaliłem parę lat temu ważny egzamin:) Tak mnie ta książka wciągnęła. Polecam wszystkim twórczość Grzesiuka.
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Wto 04 Lip, 2006 19:52

Powrót do góry
lenika
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Boso...

Widzę,że Boso,ale w ostrogach jest godne przeczytania.Nie pozostaje mi nic innego ja zadobyć ją i czym szybciej przeczytać.

Polecam zainteresownym tym tematem Gułag A.Applebaum, co prawda książka ta nie dotyczy obozów koncentracyjnych III Rzeszy lecz łagrów sowieckich, ale warto ja przeczytać Bardzo szczęśliwy

Wto 04 Lip, 2006 21:11

Powrót do góry
dago
Kapral

Kapral





Posty: 53
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Świetne książki....chociaż u niewyrobionego czytelnika mogą wywołać wrażenie, że obóz to nic strasznego. Jednak katecheta nie ma racji, to nie są bzdury.

Pozdrawiam

_________________
Śmieciarz historyczny to brzmi...dumnie

Czw 06 Lip, 2006 2:20

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
....chociaż u niewyrobionego czytelnika mogą wywołać wrażenie, że obóz to nic strasznego.


Tego bym nie powiedział. Ze wspomnień Grzesiuk wyraźnie widać, że pobyt w obozie to wielka tragedia, do której jednak autor przywyknął. Śmierć współwięźniów na nim nie robiła po jakimś czasie wrażenia. Umiał właściwie zachować się w obozowych warunkach i tak kombinować, aby wyjść cało. Zdawał sobie przy tym sprawę, że przy wpadce, może stracić życie.

Czw 06 Lip, 2006 15:13

Powrót do góry
whiteman
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam kazdemu , najlepsza ksiazka o tej tematyce pisana moim zdaniem szczerze i otwarcie. A twoj katecheta czy tam ksiadz po prostu nie lubi jak sie ksiezy i Boga nie lubi...

Wto 18 Lip, 2006 22:37

Powrót do góry
Hadess
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 63
Skąd: Opoczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytałem nie dawno świetną książkę "Król szczurów" o obozie jenieckim w Changi(Japonia),akcja odbywa się podczas IIWŚ, a opowiada o pewnym facecie który potrafił "ustawić sie" , i przeżyć te parę lat obozie nie czując głodu ani choroby, miał parę paczek papierosów, podczas gdy niektórzy ostatniego palili nawet 2 lata temu,posiadał dużo ubrań, gdy większość chodziła tylko w jednych.....więcej nie powiem, musicie przeczytać tę książke."Król szczurów"-Clavell

pozdro4all

_________________
Oooo , ale fajnie,znalazłem bombę z II wojny!!!!


buuuum

Wto 18 Lip, 2006 23:29

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hadess, z uwagi na Twój wiek nie będę komentował Twojej wypowiedzi Laughing Laughing Jednakże powiem Ci tylko tyle, sprawdz gdzie leży Changi, dobrze?? I przeczytaj jeszcze raz tą książkę jak będziesz troszeczkę starszy, bo chyba za bardzo jej nie zrozumiałeś. Pozdrawiam
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Sro 19 Lip, 2006 10:24

Powrót do góry
Hadess
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 63
Skąd: Opoczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

MarcinGdańsk napisał:
Hadess, z uwagi na Twój wiek nie będę komentował Twojej wypowiedzi Laughing Laughing Jednakże powiem Ci tylko tyle, sprawdz gdzie leży Changi, dobrze?? I przeczytaj jeszcze raz tą książkę jak będziesz troszeczkę starszy, bo chyba za bardzo jej nie zrozumiałeś. Pozdrawiam


być może masz rację...ale, to nie zmienia faktu że książka jest bardzo ciekawa i warta jej przeczytania.

PS:Singapur?

_________________
Oooo , ale fajnie,znalazłem bombę z II wojny!!!!


buuuum

Sro 19 Lip, 2006 12:41

Powrót do góry
Butryk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 226
Skąd: Brzeg Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hadess napisał:
MarcinGdańsk napisał:
Hadess, z uwagi na Twój wiek nie będę komentował Twojej wypowiedzi Laughing Laughing Jednakże powiem Ci tylko tyle, sprawdz gdzie leży Changi, dobrze?? I przeczytaj jeszcze raz tą książkę jak będziesz troszeczkę starszy, bo chyba za bardzo jej nie zrozumiałeś. Pozdrawiam


być może masz rację...ale, to nie zmienia faktu że książka jest bardzo ciekawa i warta jej przeczytania.

PS:Singapur?


Mała uwaga i jednocześnie pytanie:
Jak dyskusja o "Królu Szczurów" ma się do dzieł Grzesiuka?

_________________
Mudvayne
www.dws-xip.pl

Sob 22 Lip, 2006 17:00

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jedno i drugie jest o obozach z czasów II Wojny Światowej??
_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Sob 22 Lip, 2006 19:46

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Butryk przeczytaj cały wątek od początku do będziesz wiedzieć, że dyskusja od książki Grzesiuka ewoluowała na inne tematy Bardzo szczęśliwy
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Nie 23 Lip, 2006 10:33

Powrót do góry
mariusz35
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 328
Skąd: radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

musicie przeczytac

ja czytalem kilka razy wszystkie trzy szkoda ze napisal tylko tyle ale umarl na gruzlice ktorej nabawil sie w obozach , a ze pisze tak a nie inaczej to jego plus bo potrafil w ciezkiej sytuacji pisac prosto i nawet niektore sytulacje smiesznie choc byl w sytulacji gdzie grozila mu smierc TO CZLOWIEK KTOREGO MORZNA STAWIAC ZA WZOR POLAKA W TYCH TRODNYCH DLA WSZYSTKICH CZASACH POLECAM GORACO Exclamation

Sob 29 Lip, 2006 21:19

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.