| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Łosie w Luftwaffe

Witam,
czy polskie samoloty były używane przez Luftwaffe?? W głowie odpowiadam sobie, że nie ale na allegro ktoś chce sprzedać nasz bombowiec typu Łoś i podpisuje go jako zdobyty przez Niemców.
http://www.allegro.pl/item111473310_los_p_37a_luftwaffe.html

Sro 21 Cze, 2006 13:31

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem, spośród Łosi zdobytych przez Niemców na Okęciu, jedynie w dwóch udało się uruchomić silniki w październiku 1939r. Jeden z nich znalazł się w ośrodku badawczym Luftwaffe w Rechlinie, gdzie w maju 1940r. został rozbity. Drugiego pokazano jesienią 1940r. w Wiedniu na wystawie zdobytego sprzętu. Niekompletne i uszkodzone samoloty znajdujące się w zakładach PZL na Okęciu i w Mielcu oraz w hangarach 1 Pułku Lotniczego zostały przez polskich robotników pocięte na złom.
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Sro 21 Cze, 2006 13:51

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A inne samoloty Question Czyli nie walczyły. A co się z nimi stało pod koniec wojny czy są tam gdzieś w muzeach Question Question

Sro 21 Cze, 2006 13:52

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po 17 IX do Rumunii ewakuowano 27 Łosi, 4 lądowały przymusowo w ZSRR, 1 lub 2 zostały ukryte przez załogę w lasach lubelszczyzny.

Łosie ewakuowane do Rumunii zostały zarekwirowane przez lotnictwo rumuńskie. W czerwcu 1941r. dyktator tego kraju I. Antonescu chcąc sprowokować Węgry do przystąpienia do wojny przeciw ZSRR nakazał, by 3 samoloty zbombardowały 26 VI 1941r. Koszyce. Ten rzekomy nalot lotnictwa radzieckiego odniósł oczekiwany skutek. W 1941r. wojska rumuńskie wykorzystały Łosie w czasie nalotów na Odessę. Utracono 4 bombowce, a z braku części zamiennych pozostałe skierowano do Szkoły Pilotażu na Samolotach Dwusilnikowych w Buzau. Wiosną 1944r., ze względu na coraz trudniejszą sytuację na froncie wschodnim, Łosie powróciły na pierwszą linię, ale już w maju wycofano je powtórnie do Buzau. Po przejściu Rumunii na stronę radziecką 25 VIII 1944r. węgierska grupa dywersyjna w odwecie za bombardowanie Koszyc zniszczyła Łosie stacjonujące na lotnisku Cimpia Turzii.

A co z innymi samolotami ? Nie mam pojęcia czy są w jakichś muzeach, ale może wypowie się na ten temat ktoś, kto w tej tematyce jest bardziej oczytany Uśmiech

PS Exclamation Z tym malowaniem Łosia w barwy Luftwaffe, może być prawda, bo chyba właśnie tak został wystawiony na ten pokaz w Wiedniu. Nie wiem na ile prawdziwe są dane na stronie, której link podaję poniżej (a dot. modeli), ale jest tam krótka adnotacja o takim właśnie malowaniu.

http://www.modelarstwo.org.pl/_OLD/lotnicze/zestaw/mirage/pzl-37_48/index.html

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Sro 21 Cze, 2006 14:00

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Niestety do naszych czasów nie przetrwał żaden z tych wspaniałych samolotów.

Szkoda, że wszystkie zniszczyli Mad
A te 2 co do ruskich poleciały też zostały zniszczone??Albo leżą gdzieś na Syberii w starej bazie wojskowej Crying or Very sad

Sro 21 Cze, 2006 14:13

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O ewakuacji polskich samolotów po 01.09.1939r. zerknij na:

http://www.samoloty.ow.pl/str352.htm,

znajdziesz tu dużo informacji, ale nie wiem czy akurat te, które dot. tych które poleciały do ZSRR.

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Sro 21 Cze, 2006 14:27

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W ZSRR w 1939 roku polskie samoloty znalazły się bądź w wyniku zabłądzenia, bądź też zostały zdobyte na terenach Polski zajętych przez Armię Czerwoną.

Pierwszy omyłkowy lot zdarzył się 13 września. Klucz trzech samolotów bombowych PZL-37 "Łoś" (z bazy w Małaszewiczach) pod dowództwem por. pil. Bogdanowicza, wykonujący lot z Pińska pod Brody, zabłądził z powodu złej pogody i wylądował na Białorusi. Gdy załogi spostrzegły swą pomyłkę, wystartowały, lecz dysponowały już niewielką ilością paliwa. Jeden samolot odłączył się i zaginął, a dwa wylądowały pod Mozyrem. Samoloty te były egzemplarzami doświadczalnymi z silnikami Bristol "Perseus" X (zobacz przypis 4). Załogi zostały internowane, a piloci NII WWS (szef pilotów doświadczalnych płk pil. P. Stefanowski i pil. Njuchtikow) odprowadzili "Łosie" do Moskwy. Polscy piloci nie chcieli im udzielić wskazówek na temat uruchomienia i pilotażu samolotów. W Moskwie "Łosie" zostały przebadane w locie i pod względem konstrukcji. Z tych prób instytut wydał sprawozdanie ilustrowane zdjęciami samolotów. Jeden "Łoś" został później rozbity (zderzył się z myśliwcem I-15 podczas kołowania). Według moskiewskiego komunikatu prasowego z 14 września, poprzedniego dnia 4 polskie dwusilnikowe bombowce wylądowały w ZSRR - zostały sprowadzone na ziemię przez radzieckie samoloty myśliwskie.

Podczas ewakuacji samolotów PZL-37 "Łoś" 17 września z Wielicka do Rumunii, "Łoś" z nr 72.125 (załoga: ppor. Długosz, ppor. Sabanicki, kpr. Matusiak i st. szer. Kołodzik) zabłądził i wylądował koło miejscowości Bajmacz pod Jampolem.

Ale co potem nie pisze Crying or Very sad

Tu o stratach i wyposażeniu po zajęciu przez Rumunów Łosi.
www.grupatw.bighost.pl/17.jpg

Sro 21 Cze, 2006 14:39

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poradziłem się znajomego i jeśli chcesz wiedzieć więcej o tych samolotach, powinieneś przeczytać SAMOLOT BOMBOWY PZL P-37 ŁOŚ, której autorem jest Jerzy B. Cynk. (Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 1990).

Problem polega na tym, że wspomniano o próbach ZSRR na zdobytych samolotach, ale szersze informacje na ten temat pojawiły się w literaturze dopiero wiele lat później. Gdzie ? Tego już nie wiem Zniesmaczony

PS Exclamation Exclamation Exclamation Dokładnie ta książka Bardzo szczęśliwy I masz rację, poczekaj na lotników, bo ja mało na ten temat wiem Bardzo szczęśliwy Pozdrawiam Uśmiech

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"


Ostatnio zmieniony przez harpoon dnia Sro 21 Cze, 2006 15:16, w całości zmieniany 1 raz

Sro 21 Cze, 2006 15:04

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki harpoon za wszystkie posty, ale prawdziwy wątek będzie dopiero jak wypowiedzą się inni samolociarze :samolot: Na co czekam Uśmiech
Ta książka Harpoon?
http://www.allegro.pl/item110333117_samolot_bombowy_pzl_p_37_los_j_b_cynk.html

Sro 21 Cze, 2006 15:10

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wprawdzie pytanie kierowane było do Harpoona, ale odpowiem. Tak to ta książka. Ponadto w którejś "Skrzydlatej Polsce" z tego okresu były sprostowania i uzupełnienia do tej publikacji. Miałem ten numer, ale 4 przeprowadzki i po gazetakach Crying or Very sad.
_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Sro 21 Cze, 2006 22:09

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie, wchodzicie na temat legend i mitów, bo tak naprawdę to o zastosowaniu Łosi w Luftwaffe, o ile jakieś w ogóle było, nie wiadomo prawie nic.

Co do Łosi, to Rosjanie mają kompletną dokumentację techniczną w CAGI, część nawet przedrukowali w jakimś swoim periodyku lotniczym.

Sro 21 Cze, 2006 22:10

Powrót do góry
Sylwestrus Flavius
Leutnant

Leutnant





Posty: 367
Skąd: Puławy - Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niemieckie lotnictwo wojskowe - Luftwaffe - zdobyło przede wszystkim uszkodzone i zniszczone polskie samoloty. Nieliczne samoloty kompletne, lecz niezdatne do lotu, były przez polskie lotnictwo pozostawione na lotniskach. Np. na lotnisku Okęcie w Wytwórni Płatowców Nr 1 PZL Niemcy zdobyli 14 "Łosi" niemal kompletnych i trzy w montażu (bez skrzydeł), 16 "Karasi" w remoncie, dwa P.11c, jeden R-XIIIF Aerolog. (zobacz przypis 1), prototypy "Wilka" i "Wyżła" oraz - ze znakami bułgarskimi - jeden P.24 i dwa PZL-43. W Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie w hangarach i na lotnisku Niemcy przejęli około 50 treningowych PWS-26, kilkadziesiąt zniszczonych i kilka całych RWD-8, kilka samolotów Fokker F-VIIb/3m i jeden F-VIIa, kilkanaście PZL P.7a, kilka LWS-4A "Żubr", kilkanaście Bartel BM-4h i BM-5d oraz kilkanaście Potez 25 i kilka "Karasi". W Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Sadkowie zdobyli kilka "Karasi". W Wytwórni Płatowców Nr 2 PZL w Mielcu trzy "Łosie" były zniszczone przez załogę, a kilka w montażu. W bazie lotniczej Małaszewicze k/Brześcia Niemcy zastali zniszczone "Łosie" i "Żubry". Później wykorzystali je - niszcząc jeszcze bardziej - do filmu "Kampfgeschwader Lützow". Na lotniskach w Krakowie i Świdniku k/Lublina pozostały tylko samoloty zniszczone podczas bombardowań, a w Lubelskiej Wytwórni Samolotów (oraz w lesie, dokąd ewakuowano część sprzętu) - niedokończone samoloty LWS-3 "Mewa" i uszkodzone "Żubry".

Tylko nieznaczna liczba zdobytych przez Niemców samolotów została w 1939 roku uruchomiona i wykorzystana przez Luftwaffe. Starszymi typami - jak Bartle, Potezy, a nawet "Karasie" - nie interesowano się. Na Okęciu udało się Niemcom uruchomić dwa "Łosie". Wykonały one kilka lotów nad Warszawą i zostały zabrane do ośrodka doświadczalnego Luftwaffe w Rechlinie. Jeden był później pokazany na wystawie w Wiedniu we wrześniu-październiku 1940 roku. Pozostałe "Łosie" zostały zniszczone przez polskich pracowników usuwających złom z lotniska. Niemcy zbyt późno zorientowali się, że mogą je sprzedać na części zamienne do Rumunii. Podobnie w Mielcu udało się pracownikom złomować niedokończone "Łosie". Z Okęcia PZL-38 "Wilk" został zabrany do Muzeum Lotnictwa w Berlinie wraz z jednym P.11c. Natomiast co najmniej dwa samoloty PZL-43 z bułgarskimi znakami zostały dostarczone do Mielca i tam wyremontowane. Jeden był oblatany ze znakami niemieckimi, a potem otrzymał znaki bułgarskie. Później Niemcy dostarczyli je do Bułgarii.

(...)

WIęCEJ TUTAJ

_________________

Zachęcam do Rejestracji

Czw 22 Cze, 2006 0:26

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Łosie w Luftwaffe

l&m napisał:
Witam,
czy polskie samoloty były używane przez Luftwaffe??


A gdyby tak zacząć od przeglądnięcia działu Samoloty na IOH? Jest tam, od czasu do czasu aktualizowana galeryjka zdobycznych samolotów. Wydaje mi się, że kilka polskich też tam wsadziłem swego czasu.
http://www.obliczahistorii.pl/samoloty/index.php?s=galerie

Wysiłek niewielki i dość blisko ... Rolling Eyes

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Czw 22 Cze, 2006 10:46

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jest tam jeden szybowiec i PZL 11c - dokładniej się nie przyglądałem. Thnx za posty Rolling Eyes

Czw 22 Cze, 2006 13:25

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie, uszanujmy nasze konstrukcje lotnicze, PZL nie oznaczało samolotów PLZ- tylko PZL. , stąd nie PZL-11, czy PZL 11, lecz PZL.11.

Czw 22 Cze, 2006 13:37

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Panowie, uszanujmy nasze konstrukcje lotnicze, PZL nie oznaczało samolotów PLZ- tylko PZL. , stąd nie PZL-11, czy PZL 11, lecz PZL.11.


Oczywiście, przepraszam jeśli źle coś pisałem, ale jak zaznaczyłem nie jestem oblatany w tematce lotniczej, a tylko Łosiem trochę się interesowałem i zapewne stąd błędy w zapisie.

Pozdrawiam.

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Czw 22 Cze, 2006 13:50

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak po krótce - rozpisywał się nie będę -
Łosia w barwach LW pokazywano na Targach Lipskich, a nie w Wiedniu.A i to - nie przez cały okres Targów, a jedynie w początkowym okresie - później zniknął z placu.O innych tak malowanych nic nie wiadomo (popraw mnie Werttrew jeśli coś mącę).
Z Polskich maszyn LW używała jedynie PWS-26 (i niektórych modeli RWD [8, 13 i 17]), a i to krótko - sprzedano je Rumunii.
O Łosiach w Rumunii i u sowietów ukazało sie ostatnimi laty sporo artykułów, choć nie wiem , czy po Polsku.W Rumunii pisał o nich Bernad Denes.W Rosji - Jefim Gordon.W Polsce zdaje się Cynk też napisał niemało.Coś mi się plącze, że artykuły Gordona gdzieś się w Polsce ukazały, ale nie mam ich.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 22 Cze, 2006 16:19

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Panowie, uszanujmy nasze konstrukcje lotnicze, PZL nie oznaczało samolotów PLZ- tylko PZL. , stąd nie PZL-11, czy PZL 11, lecz PZL.11.


Akurat ten model (jak i wszystkie myśliwce) oznaczany jest jako PZL P-11. A pozostałe modele jako PZL-xx (poza PZL Ł-2). Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 22 Cze, 2006 20:36

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co do Łosi, to Rosjanie mają kompletną dokumentację techniczną w CAGI, część nawet przedrukowali w jakimś swoim periodyku lotniczym.

To może by się dało zbudować replikę? Tak jak w przypadku Liberatora, którego ostatnio budują bodaj w Warszawie.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 22 Cze, 2006 20:44

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten Liberator to model 1:1, a nie replika.
Różnica jest wbrew pozorom spora.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 22 Cze, 2006 20:47

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Akurat ten model (jak i wszystkie myśliwce) oznaczany jest jako PZL P-11. A pozostałe modele jako PZL-xx (poza PZL Ł-2). Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.


Mylisz się, zobacz, co P.11 ma napisane na stateczniku poziomym Uśmiech, o dokumentach fabrycznych nie wspominając.

Cytat:
W Rosji - Jefim Gordon.W Polsce zdaje się Cynk też napisał niemało.Coś mi się plącze, że artykuły Gordona gdzieś się w Polsce ukazały, ale nie mam ich


Jefim Gordon od lat współpracuje ze "Skrzydlatą Polską" i wydaje mi się, że napisał, do niej, artykuł o Łosiach w ZSRR, postaram się go znaleźć.

Czw 22 Cze, 2006 21:05

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O Łosiach w Rumunii było w dwóch tegorocznych nr "Lotnictwa".
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 22 Cze, 2006 21:22

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
O Łosiach w Rumunii było w dwóch tegorocznych nr "Lotnictwa".


Chyba Skrzydlatej Polski ??

Czw 22 Cze, 2006 21:56

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sorry rzeczywiście pomyłka (nie byłem pewny) SP z lutego, marca i kwietnia
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 22 Cze, 2006 22:10

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

l&m napisał:
Tak jest tam jeden szybowiec i PZL 11c - dokładniej się nie przyglądałem.


jeszcze "siódemka" jest. Wink

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Pią 23 Cze, 2006 10:14

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.