| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czesław Kiszczak

Witam, 7 XI Czesław Kiszczak został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie. W trakcie pogrzebu jego żona zarecytowała wiersz własnego autorstwa, o dość kontrowersyjnej treści min. : " Bóg Ci zapłaci za wszystkie krzywdy, który niewdzięczny, niegodny Polak, Ci czynił." W związku z tym mam nasuwa mi się pytanie, jakiej narodowości był Kiszczak? Pozdrawiam.

Nie 08 Lis, 2015 22:12

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wg "innych mediów" które słuchały nagrania dziennikarza TV Republika słowa te brzmiały:
"- Bóg zna prawdę Bóg zapłaci za wszystkie krzywdy, które uczynili ci niewdzięczni Polacy - "

Mi się nie chce szukać nagrania, więc nie powiem która wersja prawdziwa.
Co do narodowości to Polak i ponoć katolik (wg wdowy miał przed śmiercią pojednać się z Bogiem w obecności księdza). Na Cmentarzu Prawosławnym na Woli od lat 70-tych chowają też katolików. No i słowa "grobowiec rodzinny" na wyrost:
http://www.fakt.pl/m/crop/-850/-484/faktonline/635825126239238521.jpg

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 08 Lis, 2015 23:16

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="maxikasek"]

Cytat:
Co do narodowości to Polak i ponoć katolik (wg wdowy miał przed śmiercią pojednać się z Bogiem w obecności księdza). Na Cmentarzu Prawosławnym na Woli od lat 70-tych chowają też katolików.
Witam, chyba jednak nie miał on katolickiego pogrzebu, to raczej popi lub księża uniccy. Pozdrawiam.


Opis załącznika:

Nie 08 Lis, 2015 23:58

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

Jak podaly netowe media ...W Warszawie narodzila sie nowa swiecka tradycja...

20 minut po pogrzebie obrzucono grób gen. Kiszczaka gnojem



Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Sro 11 Lis, 2015 5:26

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, jeżeli jest to prawdziwa informacja to ten czyn jest godny potępienia, sprawca który tego dokonał miał 25 lat na szukanie sprawiedliwości w sądach. Jestem pewien że na nawet tego nie próbował.
Wracając do tematu, to może wiadomo kim byli rodzice Kiszczaka, z tego co można się dowiedzieć w necie to jego ojciec pracował w hucie i podobno był komunistą? Pozdrawiam.

Sro 11 Lis, 2015 18:24

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ojciec Kiszczaka nie był komunistą w sensie organizacyjnym (nie należał do KPP). Był lewicowcem i wrogiem sanacji, z tym, że przed wojną te pojęcia miały nieco inny wydźwięk i znaczenie niż dziś. Jego ojca można by dziś określić mianem radykalnego socjalisty, ale nie piłsudczyka.

Co do jego katolicyzmu, to nie wiem czy się "nawrócił", czy był to pomysł jego żony, która rzeczywiście jest bardzo wierząca (zresztą pochodzi z mojego miasta). Po gen. Jaruzelskim to kolejny (jeżeli wierzyć mediom) nawrócony generał LWP...

Sro 11 Lis, 2015 18:45

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="VEB"]
Cytat:
Ojciec Kiszczaka nie był komunistą w sensie organizacyjnym (nie należał do KPP). Był lewicowcem i wrogiem sanacji, z tym, że przed wojną te pojęcia miały nieco inny wydźwięk i znaczenie niż dziś. Jego ojca można by dziś określić mianem radykalnego socjalisty, ale nie piłsudczyka.
Witam, może masz jakieś bliższe informacje o ojcu Kiszczaka, jak się nazywał , skąd pochodził, wyznanie czy działalność polityczna?

Cytat:
Co do jego katolicyzmu, to nie wiem czy się "nawrócił", czy był to pomysł jego żony, która rzeczywiście jest bardzo wierząca (zresztą pochodzi z mojego miasta). Po gen. Jaruzelskim to kolejny (jeżeli wierzyć mediom) nawrócony generał LWP...
Jeżeli "nawrócił się" na katolicyzm, to dlaczego został pochowany prawosławnym obrządku ? Tym bardziej że jego żona podobno jest bardzo religijna, przecież to bez sensu.
Pozdrawiam.

Sro 11 Lis, 2015 19:55

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ad. 1. Jego ojciec pochodził z Roczyn k. Andrychowa. Działał, z tego co wiem, w związkach zawodowych. Był ateistą. Pochowany w Andrychowie.

Ad. 2. Ja nie wiem czy i na co się nawrócił. Powiem więcej: Te nawrócenia dawnych działaczy mnie szczerze dziwią, choć nie mnie je oceniać.

Jeżeli "osobistą znajomością" można nazwać bezpośrednią rozmowę oraz korespondencję listowną, to mogę powiedzieć, że gen. Kiszczaka znałem (choć osobiście bym tego tak nie nazwał). W swoim dawnym zawodzie fachowiec, choć niezbyt lubiany w SB (z racji zielonego munduru). W bezpośrednim obejściu facet niesamowity! Dowcipny, rubaszny, o stylu niemal młodzieżowym. Ale więcej nie jestem w stanie powiedzieć na podstawie krótkiej rozmowy.

Sro 11 Lis, 2015 20:04

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="VEB"]
Cytat:
Ad. 1. Jego ojciec pochodził z Roczyn k. Andrychowa. Działał, z tego co wiem, w związkach zawodowych. Był ateistą. Pochowany w Andrychowie.
Witam, jeżeli był ateistą po pewnie został pochowany na cmentarzu komunalnym w Andrychowie. Nie wiesz może kim była jego matka? Media doniosły że dlatego miał prawosławny pogrzeb, ponieważ żaden katolicki ksiądz nie chciał go pochować, jedna nie wiem czy jest to prawda. Pozdrawiam.

Sob 14 Lis, 2015 1:19

Powrót do góry
Gonzo
Sierżant

Sierżant




Posty: 90
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

VEB napisał:


Ad. 2. Ja nie wiem czy i na co się nawrócił. Powiem więcej: Te nawrócenia dawnych działaczy mnie szczerze dziwią, choć nie mnie je oceniać.



Jeszcze bardziej dziwią te tysiące ateistów wychowanych przez Jaruzelskiego i Kiszczaka. Nie można też nie wspomnieć, że za przyjmowanie komunii Kiszczak i jemu podobni "łamali" ludziom kręgosłupy.

Sob 14 Lis, 2015 12:32

Powrót do góry
Douglas Mac Artur
Porucznik

Porucznik




Posty: 572
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja czekam na biografię generała aby moc napisać artykuł na jego temat.

Wto 17 Lis, 2015 17:02

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, a wiadomo kiedy ma się ukazać biografia Kiszczaka? Pozdrawiam.

Nie 22 Lis, 2015 17:20

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gonzo napisał:
Nie można też nie wspomnieć, że za przyjmowanie komunii Kiszczak i jemu podobni "łamali" ludziom kręgosłupy.


To nie tak! Jeżeli funkcjonariusz zameldował, że jego dziecko będzie chrzczone kościelnie, to bardzo często nie było sprawy. Jeżeli uprzednio nie zameldował i ochrzcił, to sprawa była. Również inaczej wyglądały te sprawy między funkcjonariuszami MO a SB. Bo jeżeli bezpieczniak wstępując do służby wpisywał w ankiecie "ateista", a potem ganiał do kościoła (pozasłużbowo), a tym bardziej do konfesjonału, to jest coś nie tak... Zachodziło podejrzenie, że okłamał przełożonych. I o to były te sprawy. Nie ma w tym nic dziwnego. Jeżeli dziś funkcjonariusz ABW poszedłby (pozasłużbowo i bez wiedzy przełożonych) na wiec komunistów czy narodowców i czynnie w nim uczestniczył-także by wyleciał ze służby. Pamiętajmy, że w większości pionów SB upartyjnienie sięgało 100% etatów. A partyjność wówczas wiązała się z określonymi postawami moralnymi (także tymi związanymi z wiarą).

Nadmienię ponadto, że córka Kiszczaka też była ochrzczona Wink Co prawda w tajemnicy przed ojcem, ale fakt jest faktem.

Nie 22 Lis, 2015 17:48

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="VEB"]

Cytat:
Nadmienię ponadto, że córka Kiszczaka też była ochrzczona
Witam, a może wiesz w jaki obrządku? Pozdrawiam.

Nie 22 Lis, 2015 18:17

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Katolickim. Babcia (matka żony generała-cała rodzina jego żony i ona sama to katolicy) zaniosła małą do chrztu i ochrzciła.

Nie 22 Lis, 2015 18:28

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, dzięki za informacje. Pozdrawiam. Piwo

Nie 22 Lis, 2015 19:25

Powrót do góry
Douglas Mac Artur
Porucznik

Porucznik




Posty: 572
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie nic mi o tym nie wiadomo swoją droga spoczął na prawosławnym: I jak tu nie wziąć poważnie słów byłego premiera że chcę katolickiego pogrzebu bo wszystkie komuchy taki mają a Ci co żyli będą taki mieli.

Nie 22 Lis, 2015 19:58

Powrót do góry
Gonzo
Sierżant

Sierżant




Posty: 90
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

VEB napisał:
Gonzo napisał:
Nie można też nie wspomnieć, że za przyjmowanie komunii Kiszczak i jemu podobni "łamali" ludziom kręgosłupy.


To nie tak! Jeżeli funkcjonariusz zameldował, że jego dziecko będzie chrzczone kościelnie, to bardzo często nie było sprawy.


Widocznie żylimy w dwóch różnych rzeczywistościach. Zbyt dobrze pamiętam konsekwencje po przystępowaniu dzieci oficerów do I komunii świętej aby zgodzić się z Twoim "nie było sprawy".

Nie 22 Lis, 2015 22:32

Powrót do góry
Gonzo
Sierżant

Sierżant




Posty: 90
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tu krótki materiał:

http://historia.wp.pl/title,Tajemnice-PRL-Przymusowa-laicyzacja-Partia-probowala-zastapic-Kosciol,wid,17894180,wiadomosc.html?ticaid=115fd7

Panowie administratorzy, jak długo macie zamiar tolerować zakłamywanie historii na tym forum?

Nie 22 Lis, 2015 23:22

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zanim zaczniesz komuś zarzucać zakłamywanie historii, to licz się ze słowami! Jestem nauczycielem m.in. historii i publiczne zarzucanie mi jej fałszowania, a tym samym zarzucanie mi zachowań nie licujących z zawodem, może skończyć się wiadomo gdzie! I nie mam na myśli administratorów!

Ad rem: Napisałem: "To nie tak! Jeżeli funkcjonariusz zameldował, że jego dziecko będzie chrzczone kościelnie, to bardzo często nie było sprawy." Nie napisałem, że co do zasady nie było sprawy w każdym przypadku. Wiele zależało od przełożonego. Mam w rodzinie co najmniej dwóch byłych oficerów MO (służba kryminalna i przestępstwa gospodarcze), których dzieci były chrzczone za wiedzą przełożonych. Obaj członkowie PZPR. W informacji do przełożonych pisali adnotację, że taka była wola żony. Jedna z tych osób 1,5 roku później awansowała z kapitana na majora. Nieco ostrzej te sprawy traktowano w SB. Jeżeli jesteś taki "wielki" historyk, to musisz wiedzieć, że w tej nauce nie istnieje "albo-albo". Ani tylko czerń i tylko biel. To nie matematyka. Ale skąd Ty to możesz wiedzieć?

Pon 30 Lis, 2015 23:41

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć Paweł.
Widać co poniektórym pewne sprawy zacierają się z czasem i wiekiem. Nie denerwuj się, bo ciśnienie niepotrzebnie podskoczy, a o zdrowie trzeba dbać. Wink

Pon 30 Lis, 2015 23:54

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak Pawle! Nie sposób się z Tobą nie zgodzić Piwo

Wto 01 Gru, 2015 0:04

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dodam, że mój znajomy (już ś.p.) był komendantem MO w mojej gminie (kilkanaście lat). Nie tylko ochrzcił swoje dzieci, ale i chodził do kościoła. Władza jedyne co wymusiła na nim- to to że po pewnym czasie jeździł na msze do sąsiedniej gminy Wink
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 08 Gru, 2015 21:05

Powrót do góry
Renifer Lopez reaktywacja
Porucznik

Porucznik




Posty: 770
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W kwestii "nawracania się" to w mojej rodzinie miałem "zielonego" politruka w randze pułkownika, który w młodości (mniej więcej począrek lat 50-tych) w wielkiej tajemnicy wziął ślub kościelny. Natomiast kilka lat temu miałem okazję poznać byłego dowódcę eskadry technicznej 103 nadwiślańskiego, swego czasu ścigającego swoich i nieswoich ludzi między innymi za chodzenie do kościoła, obecnie regularnie praktykującego katolika.
Byli oficerowie lotnictwa z którymi rozmawiałem, w zależności od wieku utrzymują raczej zgodnie że z pewnymi wyjątkami nikt specjalnie nikogo nie ścigał za praktykowanie o ile nie robił tego ostentacyjnie, przy czym im starszy tym większy "luz" sugeruje włącznie z twierdzeniem że w latach 50-tych, wojsko czwórkami maszerowało w niedzielę na mszę.

Wnioskuję że polityka polityką, tradycja tradycją, a "nawrócenie się" to kwestia aktualnie panującej mody i umiejętności przystosowywania się. Obecna moda to "leżeć plackiem przed figurą i diabła mieć za skurą" i to w odniesieniu do zdeklarowanych prawicowców, kiedyś było odwrotnie.

Pon 04 Sty, 2016 15:46

Powrót do góry
parsi
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W moim mieście wielu aktywnych członków PZPR stało się praktykującymi katolikami, więc nawrócenie przed śmiercią wcale nie dziwi. Nie nam to oceniać. Z ciekawostek dodam, że żona generała od 2 lat czyta libertariański "Atlas zbuntowany".

Wto 19 Kwi, 2016 14:54

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.