| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
..::Adam.pl::..
Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)

Warrant Officer Class Two (Quartermaster Sergeant)
Posty: 132
Skąd: Festung Warschau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Eksperymenty genetyczne na wiezniach w Aushwitz

Czy ktoś posiada informacje na temat eksperymentów genetycznych
prowadzonych na więźniach z Aushwitz ?

Nie 18 Cze, 2006 15:11

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki

Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O eksperymentach możesz wstępnie przeczytać na oficjalnej stronie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

http://www.auschwitz-muzeum.oswiecim.pl/new/index.php?language=PL&tryb=stale&id=83

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Nie 18 Cze, 2006 15:17

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор

Posty: 2299
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Nie jestem pewien(a)" hmmm czyli jak to odczytać w formie żeńskiej Question - "pewiena" czy jak Wink Chyba lepiej byłoby zapisać tą pozycje "Nie jestem pewny(a)", ja tam polonistą nie jestem, nie znam się Wink

Nie 18 Cze, 2006 15:26

Powrót do góry
kudi
Moderator
Captain

Captain

Posty: 1016
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Głównie na badaniach ówczesnej genetyki skupiały się prace Mengele. Wybierał z transportów bliźniaki poddając je później swoim eksperymentom. Podobnie było z osobami, które miały jakieś deformacje - wady genetyczne (m.in. karły).
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Nie 18 Cze, 2006 15:45

Powrót do góry
Luise
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Książki:
"Auschwitz. Medycyna III Rzeszy i jej ofiary"- E. Klee
"Mengele. Polowanie na anioła śmierci"- G. Posner, J. Ware
"Byłem asystentem doktora Mengele"- M. Nyiszli

Pią 30 Cze, 2006 0:19

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik

Posty: 618
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może troche odbiegam od tematu, ale "Sekrecie białej damy" Andrzeja Koniecznego zawarte są wspomnienia Ericha Kocha, który mówił o rozmowie z Himmlerem, której przysłuchiwał się Goering "Prowadzimy doświadczenia nad bronią bakteriologiczną. Wkrótce zostanie wyhodowany Niemiec odporny na zabójcze bakterie, zawsze zdrowy, prawdziwy nadczłowiek" - miał oświadczyć Himmler, umiejscawiając doświadczenia w Książu.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sob 08 Lip, 2006 13:16

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel

Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Prowadzimy doświadczenia nad bronią bakteriologiczną. Wkrótce zostanie wyhodowany Niemiec odporny na zabójcze bakterie, zawsze zdrowy, prawdziwy nadczłowiek


Czego to w tym Książu miało nie być, szkoda, że oczywiście potwierdzenia nie ma żadnego.

Sob 08 Lip, 2006 14:28

Powrót do góry
lucius
Plutonowy

Plutonowy

Posty: 60
Skąd: z annałów historii...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja natknąłem się w książce M. Zająca, notabene biografii, "Powrót niepożądany" na opis róznych osób dotkniętych takimi eksperymentami. Autor sam spotkał, podczas pracy w ambulatorium mężczyznę któremu odcięto jedno jądro, a potem chyba sprawdzali mu jakoś plemników czy coś takiego Neutral, tego juz nie pamiętam za bardzo. Niemniej jednak coś tam jest o tym napisane, co prawda nie wiele ale jednak Uśmiech
_________________
LUCIUS REAKTYWACJA!!!
www.ioh.pl/wybitni

Sob 08 Lip, 2006 18:16

Powrót do góry
Bruno
Leutnant

Leutnant

Posty: 237
Skąd: Pless
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytałem informację, którą wcześniej już ktoś podał o z szyciu ze sobą przez dr. Mengele dwóch dzieci celem stworzenia tzw. braci syjamskich. Dzieci te zszyto brzuchami.
W jednej książce czytałem również o tym jak pewien niemiecki lekarz doprowadził celowo do śmierci głodowej pewnego więźnia celem sprawdzenia spustoszeń, jakie niesie ze sobą chroniczne niedożywienie.
Przed samą już śmiercią owemu więźniowi wstrzyknięto fenol zabijając go i poddając później jego narządy dalszym badaniom.

Nie 09 Lip, 2006 10:56

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik

Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obóz oświęcimski był nie tylko olbrzymią ,,fabryką śmierci". Równocześnie pełnił on funkcję laboratorium nowej zbrodni, która objęłaby już nie miliony, lecz dziesiątki milionów ludzi. Ponieważ wydajność komór gazowych i krematoriów nie odpowiadała, jak się okazało, skali zamierzonych mordów, wezwano na pomoc naukę medyczną.
Profesor Carl Clauberg i dr Horst Schumann otrzymali zadanie opracowania, na podstawie doświadczeń przeprowadzanych na więźniach, metody masowej sterylizacji narodów przeznaczonych przez hitlarowców na biologiczną zagładę. Szef sztabu personalnego Himmlera, Rudolf Brandt, na procesie lekarzy hitlerowskich w Norymberdze zeznał w tej sprawie:
,,Himmler był w największym stopniu zainteresowany opracowaniem taniej i szybkiej metody sterylizacyjnej, którą można by było zastosować przeciwko wrogom Rzeszy Niemieckiej, jak Rosjanom, Polakom i Żydom. Spodziewano się, że w ten sposób da się wroga nie tylko pokonać, ale także zniszczyć. Siła robocza osób sterylizowanych mogła być przez Niemcy wykorzystywana, podczas gdy rozrodczość tych ludzi byłaby zniesiona. Masowa sterylizacja stanowiła część składową teorii rasowej Himmlera. Dlatego też eksperymentom sterylizacyjnym poświęcano szczególnie dużo czasu i trudu"
Potwierdza to również b. komendant obozu oświęcimskiego, Rudolf Hoss, który zeznał w czasie swego procesu w Warszawie:
,,Z rozmó z Claubergiem oraz funkcjonariuszami RSHA Thomasem i Eichmannem wiem, że Himmler zamierzał użyć metod Clauberga do zlikwidowania i biologicznego wyniszczenia narodu polskiego i czeskiego. Stał on na stanowisku,że oba te narody należy usunąć z zajmowanych przez nie terytoriów, które jego zdaniem należały organicznie do niemieckiej przestrzeni życiowej".
Początkowo Himmler proponował Claubergowi jako miejsce przeprowadzania eksperymentów obóz koncentracyjny dla kobiet KL Ravenbruck. Jednak na prośbę Clauberga, który w czasie wojny prowadził klinikę chorób kobiecych w Chorzowie, udostępniono mu w tym celu KL Auschwitz, gdzie od 26 marca 1942 roku istniał również oddział żeński. Rozpoczęte w roku 1942 eksperymenty, prowadzone początkowo w Brzezince, kontynuował w obozie macierzystym w Oświęcimiu w specjalnie opróżnionym w tym celu bloku Nr 10.
Celem przeprowadzanych przez Clauberga eksperymentów było znalezienie szybkiej i niezawodnej metody masowego ubezpładniania kobiet. Istotnym założeniem tych eksperymentów było zastrzeżenie, aby sterylizowane osoby nie zdawały sobie sprawy z tego faktu. Technika zabiegu sterylizacyjnego polegała na wywołaniu w narządzie rodnym kobiety stanu zapalnego, powodującego zasklepienie i niedrożność jajowodów. Zadaniem Clauberga było wypróbowanie najbardziej do tego celu przydatnych substancji chemicznych, które można było wprowadzić do jajowodów kobiety na przykład pod pozorem badania ginekologicznego.
Do przeprowadzenia eksperymentów Clauberg wybierał więźniarki w wieku 20-30 lat, które już kiedyś rodziły dzieci. Wstępną fazę eksperymentu stanowiły badania drożności jajowodów. Poddaną doświadczeniu kobietę Clauberg umieszczał na fotelu ginekologicznym i następnie pod kontrolą rentgenowską wprowadzał do jajowodów płyn kontrastowy. W razie wyniku pozytywnego wtryskiwał do jajowodów bliżej nie określoną, podobną do formaliny substancję wywołującą stan zapalny. Następnie co kilka lub kilkanaście dni przeprowadzał ponownie kontrole. Zwykle po upływie sześciu tygodni u wszystkich kobiet występowała niedrożność jajowodów, a co za tym idzie - bezpłodność.
Pomocnikami Clauberga byli podoficer sanitarny SS Binning oraz dr Johann Gebel, przedstawiciel koncernu Schering Werke, który preparował używane do zakażania substancje chemiczne oraz wypróbowywał na marginesie prowadzonych przez Clauberga eksperymentów nowe płyny kontrastowe. Te niezwykłe bolesne próby połączone były, niekiedy z silnym krwotokiem z dróg rodnych kobiet, a nawet powodowały zapaści.
Pierwszy etap swych eksperymentów Clauberg podsumował w liście do Himmlera z 7 czerwca 1943 roku:
,,Gdy badania prowadzone przeze mnie będą dawały dalej takie wyniki jak dotychczas, a nie ma żadnych podstaw do przyjęcia, by tak nie było, to w niedługim czasie będę mógł zameldować, iż jeden wprawiony lekarz w odpowiednio urządzonej placówce i przy pomocy 10 osób personelu pomocniczego (..) będzie najprawdopodobniej mógł przeprowadzić w ciągu jednego dnia sterylizację kilkuset, a nawet tysiąca osób".
Cel eksperymentów przeprowadzanych przez dra Horst Schumanna był identyczny:opracowanie metody masowej i szybkiej sterylizacji. W przeciwieństwie do Clauberga, który przeprowadzał eksperymenty wyłącznie na kobietach, Schumann poddawał eksperymentom głównie mężczyzn. Metoda Schumanna polegała na pozbawieniu ludzi zdolności rozrodczych przez silne naświetlanie promieniami rentgena u mężczyzn jąder, a u kobiet jajników. W czasie trwania eksperymentów zmienano czas i natężenie naświetlania, aby uzyskać optymalne wskaźniki, przy czym u jednych osób naświetlano obydwa organy rozrodcze, a u innych po jednym. W celu stwierdzenia skutków tych zabiegów usuwano operacyjnie naświetlone narządy i poddawano je badaniom laboratoryjnym. Eksperymenty przeprowadzane przez Schumanna od listopada 1942 do kwietnia 1944 roku nie dały spodziewanych wyników. Natomiast wskutek oparzeń, będących rezultatem naświetleń i przeprowadzonych operacji kastralnych, powstawały u osób poddanych eksperymentom rozległe, bolesne i trudno gojące się rany. Eksperymenty te przeżyło niewielu więźniów. Część zmarła na skutek odniesionych obrażen, innych jako niezdolnych do pracy zabito zastrzykami z fenolu lub otruto w komorach gazowych. Po złożeniu w kwietniu 1944 roku w kancelarii Hitlera sprawozdania z przeprowadzonych eksperymentów Schumann przeniósł swoją pracownię z bloku Nr 30 w obozie żeńskim w Brzezince (BIa) do KL Ravensbruck i tam kontynuował swe doświadczenia na dzieciach cygańskich...

_________________
audiatur et altera pars

Sro 29 Lis, 2006 17:19

Powrót do góry
Kraven
Szeregowiec

Szeregowiec

Posty: 15
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Eksperymenty("badania") medyczne były związane z nazistowską teoria rasizmu, przeprowadzali je różni lekarze nie tylko Mengele, oczywisćie wbrew jakiejkolwiek etyce lekarskiej nie mówiąc juz o przysiędze hipokratesa.
Eksperymenty nad sterylizacja:
-sterylizacja chemiczna polegająca na wprowadzaniu do kobiecych narządów rodnych substancji wywołujących stany zapalne i niedrożność jajowodów; w skrajnych wypadkach powodowało to śmierć, niezależnie od tego część kobiet(Żydówki, Cyganki) uśmiercano dla przeprowadzenia sekcji zwłok; doświadczenia na kilkuset kobietach żydowskich w bloku 10 KL Auschwitz przeprowadzał prof. dr Carl Clauberg
-sterylizacja promieniami Roentgena polegająca na naświetlaniu jąder i jajników, co powodowało rany oparzeniowe o różnym stopniu nasilenia; metoda nie dała wyników uznanych za satysfakcjonujące; doświadczenia na więźniach i więźniarkach żydowskich prowadził w Birkenau dr Horst Schuman.
Eksperymenty nad skutkami głodu polegające na selekcjonowaniu najbardziej wyniszczonych i wyczerpanych więźniów, zabijaniu ich zastrzykiem fenolu i dokonywaniu sekcji zwłok dla analizy zachodzących zmian anatomicznych, w szczególności w zakresie wątroby, śledziony i trzustki; badania prowadził prof. dr i SS-Obersturmführer Johann Paul Kremer w KL Auschwitz.
Badania genetyczne obejmujące zasadniczo kwestię bliźniactwa, skarlenia oraz patologii i anomalii dziedzicznych dotknęły w szczególności dzieci selekcjonowane w Birkenau przy transportach żydowskich oraz romskich; dzieci były poddawane bolesnym zabiegom i uśmiercane zastrzykiem fenolu dla przeprowadzenia sekcji zwłok, zrobienia im zdjęć i odlewów anatomicznych; badania były prowadzone przez dr. med. i filozofa Josefa Mengele.
Tworzenie zbioru szkieletów dotyczące 115 więźniów różnych typów antropologicznych, wieku i płci, którzy zostali wyselekcjonowani, przewiezieni do KL Natzweiler-Struthof w Alzacji i uśmierceni; pracami kierował SS-Hauptsturmführer prof. dr August Hirt.
Testowanie lekarstw i preparatów wykonywane na zlecenie IG Farbenindustrie (M. In. Bayer) i polegające na badaniach nad chorobami zakaźnymi obejmujące m. in. zarażanie więźniów prowadzące bezpośrednio do ich wysokiej śmiertelności; procederem tym zajmowali się lekarze SS Friedrich Entress, Helmut Vetter i Eduard Wirths.

Czw 30 Lis, 2006 14:12

Powrót do góry
Kraven
Szeregowiec

Szeregowiec

Posty: 15
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bruno napisał:
Czytałem informację, którą wcześniej już ktoś podał o z szyciu ze sobą przez dr. Mengele dwóch dzieci celem stworzenia tzw. braci syjamskich. Dzieci te zszyto brzuchami.
W jednej książce czytałem również o tym jak pewien niemiecki lekarz doprowadził celowo do śmierci głodowej pewnego więźnia celem sprawdzenia spustoszeń, jakie niesie ze sobą chroniczne niedożywienie.
Przed samą już śmiercią owemu więźniowi wstrzyknięto fenol zabijając go i poddając później jego narządy dalszym badaniom.


Mengele najbardziej sie wyróznial wśród innych lekarzy ss - był na froncie i posiadał wiele odznaczeń, na poczatku zajmował sie zwalczaniem tyfusu w obozie kobiecym, później rozpoczął eksperymenty pseudomedyczne nad bliźniętami i karłami. Przetrzymywani byli oni w stosunkowo dobrych warunkach ale później przeprowadzane eksperymenty były okrutne. Badania przeprowadzał bez żadnego znieczulenia - amputacje, wstrzykiwanie tyfusu, zakażanie ran , punkcje lędźwiowe. Wielokrotnie rozkazywał całkowitą transfuzje krwi między parą bliźniąt.

Czw 30 Lis, 2006 14:21

Powrót do góry
Alex
Leutnant

Leutnant
Posty: 238
Skąd: LDZ
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam
Medycyna III Rzeszy i jej ofiary- E. Klee

Czw 21 Gru, 2006 16:45

Powrót do góry
michalwalc
Kapral

Kapral
Posty: 52
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dawid159 napisał:
"Nie jestem pewien(a)" hmmm czyli jak to odczytać w formie żeńskiej Question - "pewiena" czy jak Wink Chyba lepiej byłoby zapisać tą pozycje "Nie jestem pewny(a)", ja tam polonistą nie jestem, nie znam się Wink

Otóż odpowiadam na twoje pytanie.
Powinno się pisać "pewna" Wyluzowany

Sob 23 Gru, 2006 14:20

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik

Posty: 618
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pytanie brzmiało "...jak odczytać". Więc to nie jest odpowiedź. Bardzo szczęśliwy A tak swoją drogą: proponowałbym usunięcie mojego i wcześniejszego postu kolegi, ponieważ nie widzę związku z tematem. Ten post ma za zadanie zwrócić uwagę admina, jak zajrzy to może od niechcenia usunie Bardzo szczęśliwy .
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Wto 26 Gru, 2006 15:05

Powrót do góry
Bruce
Starszy sierżant

Starszy sierżant
Posty: 137
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja polecam "Zbrodnie hitlerowskiej medycyny" Stanisława Sterkowicza.

Wto 26 Gru, 2006 20:55

Powrót do góry
Russian
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 11
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiadomo że z każdym robili różne świństwa, jednemu wyciągali jelita innemu mózg.
Nie znali granic Zszokowany
Robili to nie z tego że ktoś im kazał tylko dlatego że to lubili.

Sro 25 Lip, 2007 11:04

Powrót do góry
michalwalc
Kapral

Kapral
Posty: 52
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz chlopcze talent do odswiezania tematów.

Sro 25 Lip, 2007 11:10

Powrót do góry
Russian
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 11
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To miał być komplement czy zniewaga ?

Sro 25 Lip, 2007 11:12

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik

Posty: 720
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w nawiązaniu do problemu dr Mengele tu dyskutowanego...

problem dr Mengele jest chyba znany każdej osobie. Dziś w wiadomościach onetowych natknąłem się na taki oto artykuł, który bez wątpienia będzie pożywką dla osób wierzących, że światem rządzi układ szpiegowski. Jednak proszę nie zapominać, aby wszystko obok nie przysłoniło głównego problemu dr Mengele.
Dla zainteresowanych:

"Mossad pozwolił zbiec Mengelemu...
Po schwytaniu w 1960 roku w Buenos Aires Adolfa Eichmanna izraelskie tajne służby pozwoliły wymknąć się zbrodniczemu doktorowi Josefowi Mengelemu - twierdzi w opublikowanym wywiadzie były agent Mosadu, a obecnie izraelski minister do spraw emerytów Rafael Ejtan.
Według niego Mengele, który w obozie Auschwitz prowadził selekcje przeznaczonych do zagazowania i dokonywał pseudomedycznych eksperymentów na bliźniętach, również mieszkał w stolicy Argentyny. Izraelscy agenci ustalili jego adres, ale w sytuacji, gdy priorytetem było utrzymanie pojmanego Eichmanna pod strażą i wywiezienie go do Izraela, zrezygnowano z kolejnej ryzykownej akcji.

- Kwestia polegała na tym, że musielibyśmy przeprowadzić dwie operacje w tym samym czasie. Powiedziałem, że bardzo dziękuję, ale mamy w ręku Eichmanna i nie chcemy go stracić - powiedział dziennikowi "Jerusalem Post" 81-letni Ejtan.

Według niego Mengele wyjechał następnie w podróż z żoną, a gdy inny zespół Mossadu udał się do Argentyny w celu jego schwytania, nie odnalazł już wcześniejszego śladu. Prowadzone przez kolejne trzy lata poszukiwania w Brazylii i Paragwaju okazały się bezowocne.

Mengele utonął podczas kąpieli w morzu w 1979 koło Sao Paulo w Brazylii. Tożsamość jego zwłok potwierdzono w 1992 roku badaniem DNA".

pozdrawiam,

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Wto 02 Wrz, 2008 16:28

Powrót do góry
blue_berry
Bosmanmat

Bosmanmat

Posty: 65
Skąd: Schinesge
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dorzucę kilka pozycji dla wzbogacenia tematu:
Jan Shen: „Zbrodnicze eksperymenty sterylizacyjne Carla Clauberga”, Władysław Fejkiel „Etyczno-prawne granice eksperymentów w medycynie a sprawa prof. Clauberga” w „Zeszyty oświęcimskie nr 2”;
Helena Kubica: „Dr Mengele i jego zbrodnie w obozie koncentracyjnym [i]Oświęcim-Brzezinka”[/i] w „Zeszyty oświęcimskie nr 20”;
Józef Wnuk„Dzieci polskie oskarżają” ;
Roman Hrabar, Zofia Tokarz, Jacek E. Wilczur;„Czas niewoli, czas śmierci
Stanisław Sterkowicz "Zbrodnicze eksperymenty medyczne w obozach koncentracyjnych III Rzeszy"
„Spraw Norymbergi ciąg dalszy: Wyniki badań socjomedycznych osób, które w dzieciństwie więzione były w hitlerowskich obozach koncentracyjnych” Czesław Kempisty (to raczej pozycja przedstawiająca ogólny zarys ale bardzo ciekawa, wydaje mi się, że w publikacjach Kempistego można by znaleźć coś jeszcze z tej tematyki)
Szeroki wybór artykułów na temat eksperymentów medycznych w ogóle znajduje się w 5. tomowej pozycji „Okupacja i medycyna” (np. Eksperymenty sanitariatu SS w Oświęcimiu, Los dzieci w Oświęcimiu, Sterylizacja i kastracja promieniami rendgena” itp. )
Z literatury pamiętnikarskiej:
„Człowiek i zbrodnia” Józef Musioł
i wydaje mi się (bo książki nie czytałam), że w „Sercem byliśmy wielcy” Koren Yehuda, Negev Eilat też by się coś znalazło.

_________________
"(...)jeśli ludzie zamilkną głazy wołać będą."

Sob 06 Wrz, 2008 20:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.