| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kobi
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 5
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy tak powinna wyglądać ??

Witam wszystkich mam pytanko, co do czyszczenia monetek te, które znalazłem to miedziaki tak pisze w necie a ponieważ to moje pierwsze odkrywki to początki są ciężkie. Załączyłem fotkę z dwoma monetkami. Moneta „A” była wypalana nad palnikiem tak na próbę i szczotkowana miękkim włosiem. Moneta „B” ma zaznaczone dwa punkty i tu pytanko do was jak powinna wyglądać prawidłowo oczyszczona moneta miedziana, czy pokryta zielonkawym nalotem podejrzewam, że to patyna czy jak w punkcie nr 1. Proszę o poradę dla początkującego. Z góry wam dziękuje.


Opis załącznika:

Czw 15 Cze, 2006 12:53

Powrót do góry
janaosik
Stabsfeldwebel

Stabsfeldwebel





Posty: 184
Pochwał: 1
Skąd: Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ta spod palnika nie wygląda najlepiej
ja staram się robić , aby cała była w patynie , jak monetka "b"
chodzi mi o tą zieloną patynkę oczywiście Wink

Czw 15 Cze, 2006 14:30

Powrót do góry
Kobi
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 5
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki jeżeli chodzi o tą z pod palnika to wyczytałem na necie, ale pojawiły się wżery może kolega ma jakąś wypróbowaną metodę przyznam, że próbowałem już oliwki, ale raczej bez rezultatów kwasek cytrynowy jest ok. alej trzeba być czujnym, bo może zniknąć patyna. Zastanawia mnie jak koledzy radzicie sobie z zachowaniem widocznego koloru patyny tzn. po przepłukaniu wodą lub po wyciagnięciu z oliwki kolor patyny piękny zieleń jest widoczny a po wysuszeniu blaknie i monetka staje się mało czytelna ??

Czw 15 Cze, 2006 15:54

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sposób z palnikiem to przestępstwo- więcej na ten temat się nie wypowiem.
Natomiast jeśli chodzi o kolor patyny i jej połysk to kwestia polerowania, najlepsze efekty osiąga się szczoteczką mosiężną (OBI - szczotka do czyszczenia świec samochodowych 4,90) - sposób elpasa , szybki i super efektowny.

Czw 15 Cze, 2006 23:45

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szponiasty napisał:
Sposób z palnikiem to przestępstwo- więcej na ten temat się nie wypowiem.

Zdania na ten temat są podzielone, dobrze tym sposobem unicestwia się groźną korozję chlorkową. Ja sam tego sposobu nie preferuje, ale sam raz to zastosowałem i to z całkiem dobrym skutkiem, podstawa to nie przekroczyć pewnej temperatury, nie przegrzać monety, ale to dosyć trudne.
Zna może ktoś jakiś inny sensowny sposób na pozbycie sie korozji chlorkowej na monetach ?

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 16 Cze, 2006 8:33

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o korozję chlorkową - zwracam honor w pełni.

Pią 16 Cze, 2006 9:13

Powrót do góry
Kobi
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 5
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szponiasty napisał:

Natomiast jeśli chodzi o kolor patyny i jej połysk to kwestia polerowania, najlepsze efekty osiąga się szczoteczką mosiężną


Mam pytanie odnośnie tej szczotki nie wiem czy dobrze rozumiem ale to jakaś drucianka ? a tu nasuwa mi się czy ona nie niszczy patyny ? Widzę taką szczoteczkę w poprzednim wątku "czyszczenie monet" w wypowiedzi elpasa czy o coś takiego chodzi ? jeżeli tak to jakie czynności należy wykonać ?

Pią 16 Cze, 2006 9:34

Powrót do góry
janaosik
Stabsfeldwebel

Stabsfeldwebel





Posty: 184
Pochwał: 1
Skąd: Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:
Zna może ktoś jakiś inny sensowny sposób na pozbycie sie korozji chlorkowej na monetach ?


patrząc z chemicznego punktu widzenia chlorki to sole
w programie II klasy gimnazjalnej właśnie znajduje się taki dział
i między innymi jest 9 sposobów otrzymywania soli
podam parę z nich:

kwas + sól --> inny kwas + inna sól

sól 1 + sól2--> sól 3 + sól 4

zasada +sól --> inna sól + inna zasada

to parę sposobów reagowania soli z innymi rzeczami
ale uwaga to są tylko schematy!
niektóre reakcje z pewnymi związkami nie zajdą!

a zapytam się jakie korozję nie są groźne dla moniaków?
będzie łatwiej dobierać substraty

Pią 16 Cze, 2006 13:32

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

janaosik napisał:
a zapytam się jakie korozję nie są groźne dla moniaków?
będzie łatwiej dobierać substraty

groźna jest właśnie ta chlorkowa, bo to samonapędzający sie mechanizm, jak sie pojawi to juz nic innego nie robi tylko pożera zdrowy metal z coraz większą siłą Neutral podobno można zastosować jakąś metodę z elektrolizą lub z jakimś związkiem srebrnym, ale nie znam szczegółów Rolling Eyes

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 16 Cze, 2006 19:31

Powrót do góry
janaosik
Stabsfeldwebel

Stabsfeldwebel





Posty: 184
Pochwał: 1
Skąd: Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:
groźna jest właśnie ta chlorkowa

no więc powiadasz że chlorkowa
skoro mówimy o miedziakach to musi być CuCl2
patrząc do tabeli rozpuszczalności widzimy że ta sól jest dobrze rozpuszczalna w..... wodze [ destylowanej lepiej..]
więc zamiast do oliwki to do wody;)

Jeśli to nie poskutkuje trzeba wyciągnąc większy kaliber...

należy wziąć HCl ~5% na szmatkę i WCIERAć w przedmiot
NIE wolno moczyć w nim przedmiotów bo efekt będzie taki jak po spotkaniu z kwaskiem cytrynowym bo to tez kwas

Nie kupuj w pochu czy w tym podobnych instytucjach skoro do tego możesz sam sobie zrobic odpowiednią substancje

jak zrobić HCl ? - bardzo prosto
potrzebne będą
- sól kuchenna
-ocet
-woda [wrzątek przy okazji herbatki:)) ]

na początek myśle że 1 łyżka stołowa octu i 1 łyżka soli będzie wystarczająca na próby
Nie róbmy za dużo an raz bo po kilku godzinach roztwór możemy wyrzucic bo na nic się nie zda

więc tak bierzemy objętościowo tyle samo octu co soli wrzucały do naczynia i bełtamy do tego dodajemy parę kropel wrzątku aby reakcja szybciej zaszła i mamy HCl gotowy teraz tylko na szmatkę i trzeć przez około 10 sekund i płukanko tarcie płukanko i tak do skutku

Pon 19 Cze, 2006 20:49

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
jeśli chodzi o monetki miedziane, które są bardzo mocno zabrudzone, mają korozję itp. to wówczas polecam gotowanie w oliwie z oliwek. 5 - 10 minut w gorącej oliwce wystarczy. Następnie kiedy moniaki ostygną, oczyszczam je wykałaczką z brudu. Rewelacyjna metoda, stosują ja ponoć także archeolodzy.

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Sro 09 Sie, 2006 10:37

Powrót do góry
speculator
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja tam obstaję przy szczoteczce miedzianej. Na pewno nie zrobi krzywdy moniakowi Uśmiech A szczotką do zębów o połowę skróconą kiedyś juz sobie monetkę zepsułem Mad Później moczę w oliwie, wycieram, wtedy nawet jak moneta wyschnie to będzie błyszczała o oliwy i ładnie wyglądała w klaserze.

Sro 28 Mar, 2007 0:57

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.