| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jednym z tych okrętów był HMS Campbell - tę informację znalazłem na str. 146 książki Henryka Stępniaka "Polska i Wolne Miasto Gdańsk (1920-1939). Stosunki polityczne."
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 12 Paź, 2006 12:43

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

danziger napisał:
Jednym z tych okrętów był HMS Campbell

Tak też założyliśmy, ponieważ był okrętem flagowym 6 flotylli niszczycieli, i zakładamy że na jego pokładzie znajdował się Cpt. H. D. Pridham-Wipple Wink

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Czw 12 Paź, 2006 12:47

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

harpoon napisał:
Tak też założyliśmy, ponieważ był okrętem flagowym 6 flotylli niszczycieli, i zakładamy że na jego pokładzie znajdował się Cpt. H. D. Pridham-Wipple Wink

No to teraz macie potwierdzenie. btw - Stępniak powołuje się, oprócz źródeł archiwalnych, również na: T. Morgenstern "Wejście ORP Wicher do Gdańska w 1932 r." Bellona, Londyn 1953. Może ktoś z Was będzie miał dostęp do tej pozycji?

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 12 Paź, 2006 13:53

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

danziger napisał:
oprócz źródeł archiwalnych

Może coś więcej na temat tych źródeł wrzucisz ? Uśmiech

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Czw 12 Paź, 2006 13:56

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proszę bardzo:
1. Politisches Archiv des Auswärtiges Amts, Bonn - Zespół akt Deutsches Generalkonsulat Danzig Pak. 75, I 42, Bd 2
2. Archiwum Państwowe w Gdańsku, Zespół akt Komisarza Generalnego w Gdańsku:
a) 583, ss. 1-17 - Przybycie ORP "Wicher" do Gdańska;
b) 592, ss. 2-5 - Sprawa ORP "Wicher". Osobista interwencja J. Piłsudskiego.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 12 Paź, 2006 18:14

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No proszę. Jakiś dobry człowiek włączył sie do wątku Bardzo szczęśliwy Piwo. Aczkolwiek nienadużywający ojczystej mowy przed i po awatarze Wink.
Czy aby nie udajesz się w najbliższym czasie do archiwum? Ja niestety cierpię na tak chroniczny brak czasu, że nie mogę dotrzeć do MMW choć mam góra 500 m od pracy Evil or Very Mad.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Czw 12 Paź, 2006 20:47

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:
ojczystej mowy

A skąd wiesz, jaka mowa jest moją ojczystą? Razz
Wink

Marmik napisał:
Ja niestety cierpię na tak chroniczny brak czasu

Mam to samo. Do archiwum wybieram się od dawna, ale najwcześniej będę tam (o ile się uda) w drugiej połowie listopada.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 12 Paź, 2006 21:34

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

danziger napisał:
A skąd wiesz, jaka mowa jest moją ojczystą? Razz
Wink
Miałem też hipotezę, że nie ojczysta, ale ją odrzuciłem. Może niesłusznie Wink.

danziger napisał:
Mam to samo. Do archiwum wybieram się od dawna, ale najwcześniej będę tam (o ile się uda) w drugiej połowie listopada.

To na pewno wcześniej niż ja Mr. Green. Jeżeli byłbyś tak uprzejmy to zrób kopię owych dokumentów i podziel się z bliźnimi Wink, a wdzięczności nie wyrażę słowami Piwo Piwo Piwo. Jak znam życie, zaraz Harpoon dorzuci swoje trzy piw... znaczy się grosze Mr. Green .

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Czw 12 Paź, 2006 22:42

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie było mnie parę godzin i proszę jakie zmiany Mr. Green Kolega danziger rozkręcił lekko zakurzony wątek i ponownie tchnął nadzieją, że wreszcie wpadniemy na trop tych jednostek Wink Cieszę się, że wrzuciłeś źródła archiwalne, ale z Poznania daleko do Gdańska, i nawet czasu nie ma żeby się wybrać Neutral Więc gdybyś był w tym Archiwum (nawet w tym listopadzie) i podesłał kopię tych dokumentów do Wielkopolski, to przy wizycie w Trójmieście, na pewno znajdzie się czas na Marmikowe grosze Piwo Pozdrawiam serdecznie Uśmiech
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Czw 12 Paź, 2006 23:32

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No jak poczekacie do listopada (o ile nie dłużej, bo gwarancji dać nie mogę), to nie ma sprawy. Bardzo szczęśliwy
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pią 13 Paź, 2006 21:11

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wprawdzie już nie jest listopad, a styczeń, ale dopiero teraz wybrałem się do archiwum. W podanych przez Stępniaka jednostkach nic niestety nie znalazłem. Dodatkowo przeszukałem jeszcze jednostkę 420 w zespole akt Rady Portu i Dróg Wodnych (zespół nr 1027 o ile pamiętam), ale tam też nic nie ma.
Jedyne co znalazłem, to że na pewno w składzie tej flotylli (składającej się z pięciu okrętów) był HMS Campbell, a dowódcą flotylli był nie Pridham a Widham-Wippell.
Z ciekawostek tyczących Royal Navy znalazłem też notkę, z 20 czerwca 1930 r. zapowiadającą przybycie w dniach 5-9 lipca 1930 r. brytyjskich okrętów: Centaur, Wessex, Wolfhound, Vidette i Westminster.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pią 12 Sty, 2007 20:03

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

danziger napisał:
dowódcą flotylli był nie Pridham a Widham -Wippell

Zerknij tutaj:
http://www.unithistories.com/units_index/default.asp?file=../officers/personsx.html

Zobaczysz, że takowego oficera RN Widham-Wippell nie znajdziesz, a przy
profilu Pridham-Wippell adnotację, że był dowódcą 6 flotylli.

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"


Ostatnio zmieniony przez harpoon dnia Sob 13 Sty, 2007 21:50, w całości zmieniany 1 raz

Sob 13 Sty, 2007 10:43

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja nie twierdzę, że powinien być Widham, tylko że tak jest w archiwum. Akta nie papież - nie muszą być nieomylne. Wink
A co do składu flotylli - może jeszcze w jakichś innych jednostkach/zespołach akt to jest opisane.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sob 13 Sty, 2007 20:01

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja natomiast nie twierdzę, że Ty się przy tym upierasz - zakładam więc, że w akta wkradł się błąd Wink
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Sob 13 Sty, 2007 21:51

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poproszę o brawa dla Marmika, a jednocześnie po raz n-ty błagam Administratora o emotikonę z młotkiem (o taką ). Tak jak sądziłem rozwiązanie miałem pod nosem Exclamation .
Skupiliśmy się na RNM, NA Kew, Archiwum Gdańskim, czy specjalistycznym Przeglądzie Morskim, a (uwaga)... odpowiedź znajdowała się w "Morzu" nr 7-8/1932 na stronie dziesiątej.

Zatem:
Na Bałtyk weszła CAŁA flotylla w składzie 9 okrętów.
Do Gdańska zawinęły:
"Campbell" (flagowy)
"Walpon" (powinno być "Walpole")
"Westminster"
"Windsor"
"Widette" (powinno być "Vidette")
Natomiast wizytę w porcie gdyńskim złożyły:
"Vivien"
"Wessex"
"Westcott"
"Wolfhound".

No tośmy Bohuna usiekli Bardzo szczęśliwy .

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Wto 13 Mar, 2007 1:18

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:
Poproszę o brawa dla Marmika

Nie mam emotki z brawami, ale posłużę się tymi - Piwo Piwo Piwo Jeszcze raz gratuluję wyszperania tej informacji Wink

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Wto 13 Mar, 2007 1:40

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, brawo! Piwo
Swoją drogą to ciekawe skąd autor artykułu wziął tę informację - podaje jakieś źródła?

Edit:
Ok, dopiero teraz spojrzałem na datę wydania numeru Morza - już o nic nie pytam (ikonka z młotkiem Wink )

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Wto 13 Mar, 2007 15:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.