| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sosabowski
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powstanie w gettcie?

Jestem ciekaw co Sądzicie o powstaniu w Gettcie WARSZAWSKIM 19 kwietnia 1943 roku. Czy było konieczne?
_________________
www.strzelcykarpaccy.friko.pl

Pią 09 Cze, 2006 17:46

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jestem ciekaw co Sądzicie o powstaniu w Gettcie WARSZAWSKIM 19 kwietnia 1943 roku. Czy było konieczne?


Co to znaczy czy było konieczne ??, Czy Żydzi mieli się dać wywieźć do obozów koncentracyjnych bez żadnej próby oporu ??.

Pią 09 Cze, 2006 18:08

Powrót do góry
Sosabowski
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzilo mi o to czy bylo konieczne w tym czasie czy niemorzna było zrobić go wcześniej lub później.
_________________
www.strzelcykarpaccy.friko.pl

Pią 09 Cze, 2006 20:06

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
niemorzna


To ładne słowo jest, tyle że nie do końca poprawne.

Cytat:
zrobić go wcześniej lub później.


Później to, jak mi się wydaje, nie byłoby komu go robić.

Pią 09 Cze, 2006 20:24

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powstanie w getcie było tylko sposobem umierania. Żydzi woleli zginąć z bronią w ręku niż w komorze gazowej.


Opis załącznika:
Ten dziad całkiem po prawej to główny bandyta hitlerowski, który prowadził akcją "sprzątającą" getto.

_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Sob 10 Cze, 2006 20:59

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Belizariusz, nie łatwiej było napisać po prostu Juergen Stoop ??

Ostatnio zmieniony przez Human dnia Sob 10 Cze, 2006 23:09, w całości zmieniany 1 raz

Sob 10 Cze, 2006 21:22

Powrót do góry
RaiSe
Marynarz

Marynarz





Posty: 12
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Belizariusz, nie łatwiej było napisać po prostu Juergen Stoop ??>


Dokładniej "Jürgen Stropp"

Cytat:
Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie w czasie II wojny światowej: zginęło 10 tys. powstańców a 7 tys. zaginęło; znaczne straty ponieśli Niemcy - zginęło około 10 tys. żołnierzy, zaginęło około 6 tys., wojska niemieckie straciły 300 czołgów, dział i samochodów pancernych.


Z tego wynikać może, że to powstanie nie było do końca bezsensowne. Tak jak mówił kolega wyżej, to zawsze jest "łatwiej" - jeżeli można tak powiedzieć, umrzeć z bronią w ręku niż cierpieć straszliwe męki i umierać powolną smiercią w komorze gazowej.

Sob 10 Cze, 2006 22:26

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładniej "Jürgen Stropp"

Jeśli już, to gwoli dokładności Jürgen Stroop, tyle że pisownia umlaut i ue jest równoważna.

Sob 10 Cze, 2006 23:08

Powrót do góry
RSOOST
Chorąży

Chorąży




Posty: 181
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote]Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie w czasie II wojny światowej: zginęło 10 tys. powstańców a 7 tys. zaginęło; znaczne straty ponieśli Niemcy - zginęło około 10 tys. żołnierzy, zaginęło około 6 tys., wojska niemieckie straciły 300 czołgów, dział i samochodów pancernych.[ 300 czołgów , dział i samochodów pancernych Zszokowany boże to Wermahtt musiał praktycznie ogołocić cały front wschodni z broni pancernej do stłumienia PW. Pozdrawiam.

Nie 11 Cze, 2006 14:42

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy wiadomo o czołgach lub samochodach pancernych użytych w powstaniu w getcie? Jestem ciekawy, czy jakieś stracili.
_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Nie 11 Cze, 2006 19:10

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Belizariusz napisał:
Czy wiadomo o czołgach lub samochodach pancernych użytych w powstaniu w getcie? Jestem ciekawy, czy jakieś stracili.


Komuś tu się dokumentnie pomyliły powstania, bo do stłumienia powstania w Getcie raczej nie użyto sprzętu zmechanizowanego.

Nie 11 Cze, 2006 20:54

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żydzi wiedzieli jaki los gotowali im hitlerowcy, ale żyli nadzieją, że "mnie to nie spotka". Wśród warszawskich żydów zamkniętych w getcie była tylko niewielka grupa zdecydowanych na walkę. Starszyzna była temu przeciwna. Praktycznie nie mieli broni do podjęcia walki. Te niewielkie ilości dostarczone przez polską stronę niewiele znaczyło. Szans na zwycięstwo nie mieli, bez względu na to kiedy by powstanie rozpoczęli. Dla tej garstki liczyło sie tylko to, że nie poszli na śmierć jak bydło.

Pon 12 Cze, 2006 18:52

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Komuś tu się dokumentnie pomyliły powstania, bo do stłumienia powstania w Getcie raczej nie użyto sprzętu zmechanizowanego.

Ja czytałem wszędzie, że powstańcy z ŻOB i ŻZW zniszczyli dwa czołgi. Spotkałem się także z takimi tekstami w moim podręczniku od historii. Sam uważam, że Niemcy nie użyliby czołgów i dział pancernych. Chciałem tylko się dowiedzieć, czy rzeczywiście to prawda. A co do Powstania Warszawskiego to jestem ekspertem w dziale walk i wiem dobrze, że Niemcy użyli czołgi Pzkpfw IV ausf H i J, Pzkpfw V "Panther", Pzkpfw 13 (włoski średni czołg), działa pancerne Stug III różne wersje, działa pancerne Hetzer i inne. A to, że piszą takie rzeczy, że w powstaniu w getcie użyto wozów bojowych, to nie moja wina.

_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Pon 12 Cze, 2006 19:14

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powstanie było konieczne. Żydzi pokazali że potrafią twardo walczyć i być trudnym przeciwnikiem w walce miejskiej. Piękna karta oporu w obliczu zagłady. Nie mieli innego wyjścia. A pomoc udzielona im przez AK oraz AL też im się przydała. Po powstaniu ci,którzy zdązyli się ewakuować z getta zostali ukryci,część poszła do partyzantki do lasu i dalej walczyła.

Podobne znaczenie miało powstanie Żydów w Sobiborze oraz Auschwitz w 1944 roku. To są nieśmiertelne symbole Uśmiech

Sro 14 Cze, 2006 8:45

Powrót do góry
Marler
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wydaje mi się aby było konieczne ale ludnośc nie wytrzymała i stawiła opór niestety daremny i przy tym zburzono pół Warszawy

Sro 14 Cze, 2006 20:51

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie wydaje mi się aby było konieczne ale ludnośc nie wytrzymała i stawiła opór niestety daremny i przy tym zburzono pół Warszawy


Chyba się Koledze powstania pomyliły i to dokumentnie.

Sro 14 Cze, 2006 21:55

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie. jak tu wymagać od obywateli innych państw by nie mylili tych dwóch powstań skoro niektórzy Polacy mają z tym problem.
I to, z tego co widzę, OGROMNY.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Sro 14 Cze, 2006 23:12

Powrót do góry
Bruno
Leutnant

Leutnant





Posty: 237
Skąd: Pless
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powstanie w gettcie warszawskim byłó aktem rozpaczy resztki Żydów. Było tym bardziej słuszne, że i pozostałych 60 tysięcy Żydów chciano wymordować. Dlatego ci ktorzy ocaleli chcieli przynajmniej podjąc tę nierówną walkę, ale walkę.
Po bez mała czterech miesiącach od wstrzymania przez Niemców deportacji Żydów z Warszawy do Treblinki, 18 stycznia 1943 roku wkroczył do getta odział niemiecki, aby zorganizować kolejny transport. Podczas brutalnej obławy na ulicach getta zginęło 600 Żydów, a 6000 tysięcy wywieziono do Treblinki. Gdy rozpoczęła się kolejna faza deportacji, grupa Żydów, której udało się zdobyć broń, otworzyła ogień do Niemców, trafiając kilku z nich. Niemcy odpowiedzieli seriami z karabinów maszynowych. Zginęło 9 Żydowskich bojowników.
Po raz pierwszy od rozpoczęcia okupacji -wspomina młody Żyd Tuwia Borzykowski- widzieliśmy jak Niemcy przemykają sie pod ścianami, czołgają się po ziemi, gorączkowo szukając ukrycia i niepewnie stawiając kroki w obawie trafienia żydowską kulą.
Krzyki rannych Niemców, dodał Borzykowski bardzo nas radowały i zwiększało głód walki.
cytaty pochodzą z książki pt. "Druga Wojna Światowa" Martina Gilberta

Nie 09 Lip, 2006 16:24

Powrót do góry
whiteman
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzilo o wybranie sposobu umierania, czy umrzec w komorze , czy umrzec z bronia w reku z honorem Crying or Very sad . Innego wyjscia nie mieli. za to ze nie pisze Polskich znakow przepraszam ale aktualnie znajduje sie na terytorium Francji i tam po prostu nie ma Polskich znakow

Wto 18 Lip, 2006 21:58

Powrót do góry
Bruno
Leutnant

Leutnant





Posty: 237
Skąd: Pless
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

whiteman napisał:
Chodzilo o wybranie sposobu umierania, czy umrzec w komorze , czy umrzec z bronia w reku z honorem Crying or Very sad . Innego wyjscia nie mieli.

Tak właśnie myśleli powstańcy z getta.

Przeciw tysiącu wygłodniałych i źle uzbrojonych bojowców stanęło ponad 2 tysiące żołnierzy Wermachtu, a ponadto SS i oddziały pomocnicze - litewskie, ukraińskie i łotewskie. Powstanie nie miało najmniejszych szans. Wbrew niemieckim szacunkom trwało jednak prawie miesiąc. 8 maja w bunkrze przy ulicy Miłej popełnili samobójstwo powstańczy przywódcy (wśród nich Mordechaj Anielewicz) oraz 120 bojowców. Spośród dowódców powstania ocaleli jedynie Icchak Cukierman i Marek Edelman. 16 maja, dowodzący siłami niemieckimi generał SS Jürgen Stroop wydał rozkaz wysadzenia w powietrze Wielkiej Synagogi przy ulicy Tłomackie. Powstanie upadło.

Wto 18 Lip, 2006 22:16

Powrót do góry
whiteman
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak bylo wiadome ze powstanie nie przetrwqa tu chodzilo o to co napisalem o nic wiecej

Wto 18 Lip, 2006 22:21

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sosabowski napisał:
Jestem ciekaw co Sądzicie o powstaniu w Gettcie WARSZAWSKIM 19 kwietnia 1943 roku. Czy było konieczne?

whiteman napisał:
Chodzilo o wybranie sposobu umierania, czy umrzec w komorze , czy umrzec z bronia w reku z honorem

W tej konkretnej sytuacji nie tyle było potrzebne, co wręcz nie było innego wyjścia. Skoro jest się skazanym na śmierć - to o ileż lepiej umrzeć z bronią w ręku, ocaliwszy przy tym honor i pociągając za sobą tylu wrogów ilu się da! Decyzja o powstaniu w getcie jest dla mnie zupełnie zrozumiała, oczywista i jak najbardziej uzasadniona.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 18 Lip, 2006 22:22

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Przeciw tysiącu wygłodniałych i źle uzbrojonych bojowców stanęło ponad 2 tysiące żołnierzy Wermachtu, a ponadto SS i oddziały pomocnicze - litewskie, ukraińskie i łotewskie.

Niemcy ponieśli zastanawiająco wysokie straty w powstaniu - według Wikipedii aż 1300 zabitych i rannych, co przy niedozbrojeniu i małej liczebności powstańców wydaje się liczbą bardzo znaczną. Prawie jeden zabity/ranny Niemiec na jednego powstańca - z tego punktu widzenia można chyba mówić o pewnym sukcesie?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 18 Lip, 2006 22:28

Powrót do góry
whiteman
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mysle ze w ogole oborna przez miesiac , przy kompletnym niedozbrojeniu i w ogole glodzie i oslabieniu tych ludzi bylo ogromnym sukcesem. :czolg5:

Wto 18 Lip, 2006 22:30

Powrót do góry
Bruno
Leutnant

Leutnant





Posty: 237
Skąd: Pless
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Można by było jeszcze powiedzieć, to co zarzucają nam teraz środowiska żydowskie, że nie przekazaliśmy powstańcom żydowskim broni, o którą tak prosili, a której i my ni mieliśmy w nadmiarze.

Pon 24 Lip, 2006 9:23

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.