| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rambo
Chorąży

Chorąży

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Karabin zaplombowany

Witam mam pytanie czy posiadanie broni zaplombowanej w Polsce jest legalna .

Sob 11 Lip, 2015 0:04

Powrót do góry
Donkey77
Kapitan

Kapitan

Re: Karabin zaplombowany

Rambo napisał:
Witam mam pytanie czy posiadanie broni zaplombowanej w Polsce jest legalna .

Przypuszczam ze chodzi ci o bron DEKO (broń pozbawiona cech bojowych ) to posiadanie takiej broni w Polsce jest legalne ale wymaga rejestracji w WPA .
Nie trzeba posiadać pozwolenia

Sob 11 Lip, 2015 8:39

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni

Pochwał: 36

Ale trzeba posiadać udokumentowane źródło pochodzenia i certyfikowane przez CLK (lub upoważnionego przez nich rusznikarza) świadectwo "zdekowania".

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 11 Lip, 2015 23:53

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant

Pochwał: 5

Tak naprawdę w prawie jest "dziura".

Z jednej strony UoBiA nakazuje rejestracje broni pozbawionej cech użytkowych oraz przepisy określają sposób dokonania takiej czynności pozbawiania cech użytkowych i dokumenty z tym związane - natomiast z drugiej strony prawo nic nie mówi na temat broni pozbawionej cech użytkowych, która nie była już bronią z chwilą przybycia na teren Polski. Tak naprawdę tego nie zakazuje, ale poprzez braku jakichkolwiek zapisów w tym temacie powoduje, że nie da się tego zarejestrować.

W praktyce jednak posiadacz takiej broni pozbawionej cech użytkowych np. w Niemczech czy Czechach naraża się nie rozprawę sądową, na której co prawda nie tak trudno udowodnić, że to co posiadamy bronią nie jest (o ile oczywiście spełnia warunki nie bycia bronią palną, pomimo braku wymaganych dokumentów) czyli zostaje uniewinniony, a przedmiot zwrócony - ale samo dochodzenie jest dolegliwością, rozprawa sądowa to koszty (no chyba, że ktoś potrafi się bronić sam i sam obalić niekorzystną opinię biegłego) i niepotrzebne nerwy, czasem problemy zawodowe (przez sam fakt bycia oskarżonym) itd.

Jednym słowem... nie warto. No chyba, że ktoś lubi się "włóczyć po sądach".

Nie 12 Lip, 2015 13:07

Powrót do góry
Donkey77
Kapitan

Kapitan

Razorblade1967 napisał:
Tak naprawdę w prawie jest "dziura".

Z jednej strony UoBiA nakazuje rejestracje broni pozbawionej cech użytkowych oraz przepisy określają sposób dokonania takiej czynności pozbawiania cech użytkowych i dokumenty z tym związane - natomiast z drugiej strony prawo nic nie mówi na temat broni pozbawionej cech użytkowych, która nie była już bronią z chwilą przybycia na teren Polski. Tak naprawdę tego nie zakazuje, ale poprzez braku jakichkolwiek zapisów w tym temacie powoduje, że nie da się tego zarejestrować.

W praktyce jednak posiadacz takiej broni pozbawionej cech użytkowych np. w Niemczech czy Czechach naraża się nie rozprawę sądową, na której co prawda nie tak trudno udowodnić, że to co posiadamy bronią nie jest (o ile oczywiście spełnia warunki nie bycia bronią palną, pomimo braku wymaganych dokumentów) czyli zostaje uniewinniony, a przedmiot zwrócony - ale samo dochodzenie jest dolegliwością, rozprawa sądowa to koszty (no chyba, że ktoś potrafi się bronić sam i sam obalić niekorzystną opinię biegłego) i niepotrzebne nerwy, czasem problemy zawodowe (przez sam fakt bycia oskarżonym) itd.

Jednym słowem... nie warto. No chyba, że ktoś lubi się "włóczyć po sądach".

Nic dodać nic ująć " Polskie prawo"

Nie 12 Lip, 2015 17:31

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant

Donkey77 napisał:

W sumie najgłupsze w tym jest to, że problem mógłby zostać rozwiązany na poziomie rozporządzenia (UoBiA - poleca tryb pozbawiania cech użytkowych ująć w rozporządzeniu MSW) i takowe jest - tylko "dziurawe".

W zasadzie cała sprawa mogłaby zostać załatwiona "prawie jednym zdaniem", które stwierdzałoby po tych całych przepisach dotyczących "dekowania", że broń pozbawiona cech użytkowych na mocy przepisów w innych krajach UE jest traktowana jakby została pozbawiona tych cech w Polsce i tyle.

Problem w tym, że to są przepisy o dość marginalnym znaczeniu i niewielkim zainteresowaniu... już kwestia prawa dotyczącego broni palnej, za szczególnie ważną nie jest uważana. Co prawda "lobby strzeleckiemu" udało się parę lat temu doprowadzić do korzystnych zmian w UoBiA (likwidacja uznaniowości - poza bronią do obrony osobistej, co zresztą po zmianie rozporządzenia o przenoszeniu i przechowywaniu broni straciło na znaczeniu), ale to jednak grupa kilkudziesięciotyczna, wliczając myśliwych to jeszcze parę razy większa.

Natomiast zbieracze "deko" są zbyt nieliczni, a ich problemy zbyt marginalne by liczyć na to, że ktoś się tym w najbliższym czasie zajmie.

Nie 12 Lip, 2015 20:16

Powrót do góry
Donkey77
Kapitan

Kapitan

Razorblade1967 napisał:
Donkey77 napisał:

W sumie najgłupsze w tym jest to, że problem mógłby zostać rozwiązany na poziomie rozporządzenia (UoBiA - poleca tryb pozbawiania cech użytkowych ująć w rozporządzeniu MSW) i takowe jest - tylko "dziurawe".

W zasadzie cała sprawa mogłaby zostać załatwiona "prawie jednym zdaniem", które stwierdzałoby po tych całych przepisach dotyczących "dekowania", że broń pozbawiona cech użytkowych na mocy przepisów w innych krajach UE jest traktowana jakby została pozbawiona tych cech w Polsce i tyle.

Problem w tym, że to są przepisy o dość marginalnym znaczeniu i niewielkim zainteresowaniu... już kwestia prawa dotyczącego broni palnej, za szczególnie ważną nie jest uważana. Co prawda "lobby strzeleckiemu" udało się parę lat temu doprowadzić do korzystnych zmian w UoBiA (likwidacja uznaniowości - poza bronią do obrony osobistej, co zresztą po zmianie rozporządzenia o przenoszeniu i przechowywaniu broni straciło na znaczeniu), ale to jednak grupa kilkudziesięciotyczna, wliczając myśliwych to jeszcze parę razy większa.

Natomiast zbieracze "deko" są zbyt nieliczni, a ich problemy zbyt marginalne by liczyć na to, że ktoś się tym w najbliższym czasie zajmie.

Masz racje zbieraczy deko nie ma za duzo ale wiesz dobrze czym to jest spowodowane "cena " naprzyklad u naszych sąsiadów wszystko jest tańsze o 50%.
Ja osobiscie jednak wole egzemplarze wypełni sprawne Uśmiech dobrze ze przeszedłem ta drogę przez mękę Bardzo szczęśliwy ( WPA Warszawa ) teraz człowiek moze pozwolić sobie na odrobine przyjemności. " Nic tak nie cieszy ja seria z pepeeszy " CKM

Nie 12 Lip, 2015 22:45

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant

Donkey77 napisał:

Masz racje zbieraczy deko nie ma za duzo ale wiesz dobrze czym to jest spowodowane "cena " naprzyklad u naszych sąsiadów wszystko jest tańsze o 50%.

Dopóki będzie ich mało to raczej nic nie ugrają... no chyba, że przy okazji jakiś zmian dotyczących broni palnej. No ale nie ma co się oszukiwać to ustawa o niskim priorytecie w Sejmie, a więc obecny stan rzeczy zapewne utrzyma się jeszcze dłuższy czas. Zresztą główne grupy czyli myśliwi i strzelcy sportowi są z obecnego stanu prawnego raczej zadowoleni. Kolekcjonerzy w sumie teraz już też.

Donkey77 napisał:
Ja osobiscie jednak wole egzemplarze wypełni sprawne Uśmiech dobrze ze przeszedłem ta drogę przez mękę Bardzo szczęśliwy ( WPA Warszawa ) teraz człowiek moze pozwolić sobie na odrobine przyjemności.

Ja również... Nigdy nie pociągała mnie "zepsuta" broń.

No cóż całe szczęście, że to już nie jest "droga przez mękę" (po marcu 2011), ja pierwsze pozwolenie robiłem na początku lat 90-tych, jeszcze na mocy ustawy z 1961 i to wtedy gdy "za sportową" uważano (a wtedy to była 100% uznaniowość) tylko kaliber .22 i boczny zapłon. Wtedy to była "droga przez mękę" by zaczęto jako broń sportową również traktować centralny zapłon. A przez jakiś czas mieliśmy substytut w postaci .22 WMR (boczny zapłon, kaliber .22, a energia porównywalna z 9mm x 18 Makarow).

Donkey77 napisał:
" Nic tak nie cieszy ja seria z pepeeszy " CKM

A i owszem... i dlatego cieszy mnie rozwój firm i strzelnic, gdzie można sobie dzisiaj bez problemu postrzelać ze starych i nowych pm-ów, karabinków automatycznych czy nawet karabinów maszynowych. Pod tym względem mamy lepiej niż np. Niemcy (i nie tylko) - bo u nich takich możliwości nie ma.

Do magazynków prywatnej broni samopowtarzalnej też nam nikt blokad na 2 naboje nie wkłada itd. W sumie pod tym względem nasze przepisy nie są złe na tle innych krajów europejskich... gdzieś tak w środku jesteśmy... a czasem i ponad tą przeciętną dopuszczalności posiadania broni.

Pon 13 Lip, 2015 10:00

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: