| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JUMNJI
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 590
Skąd: Zachodniopomorskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hełm

Powiedzcie co z nim zrobić by go doprowadzić do stanu? można powiedzieć przyzwoitego . Dziękuje z góry Wink


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 05 Lip, 2015 22:00

Powrót do góry
JUMNJI
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 590
Skąd: Zachodniopomorskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam Piwo no kurcze pomoże ktoś Question

Pon 13 Lip, 2015 20:00

Powrót do góry
Byku
Chorąży

Chorąży





Posty: 158
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak da się wyjąć skórkę to spróbował bym go wrzucić do kwasu szczawiowego, może trochę farby wyjdzie ale najpierw go wymyj bo był chyba moczowy w czymś tłustym - ropa?

Wto 14 Lip, 2015 6:29

Powrót do góry
JUMNJI
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 590
Skąd: Zachodniopomorskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byku napisał:
jak da się wyjąć skórkę to spróbował bym go wrzucić do kwasu szczawiowego, może trochę farby wyjdzie ale najpierw go wymyj bo był chyba moczowy w czymś tłustym - ropa?
Spryskałem go wd 40 , tam jeszcze jest jedna skórka w środku , której fotek nie umieściłem,boję się nigdy tego nie robiłem z kwasem? co ten kwas robi z metalem?,żebym nie pogorszył sprawy?

Wto 14 Lip, 2015 19:19

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zajrzyj do tego wątku, myślę że znajdziesz tam cenne informacje.
http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=35746&postdays=0&postorder=asc&start=0

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Pią 17 Lip, 2015 23:43

Powrót do góry
DEEP DIGGER
Porucznik

Porucznik





Posty: 780
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W kwasie szczawiowym powinno moczyć się przedmioty odtłuszczone ( wd 40 dało powłokę ). Roztwór kwasu szczawiowego ( najlepiej 10-15% ) najpierw będzie musiał sobie poradzić z tłustą powłoką a następnie z rdzą na hełmie. Czyli więcej zabawy będziesz miał Kolego. Nie bój żaby, roztwór nie zje garnka, ale trzeba pamietać o kontrolowaniu tego procesu. Największym problemem jest to, że trzeba wyciągnąć fasunek ( najbardziej narażona jest skóra ) przed zabiegiem moczenia. Nie polecam też moczenia jednego przedmiotu w tym samym roztworze, lepiej zrobić to na dwa razy inaczej bedzie problem ze szlamem, który powstaje po rozpuszczaniu rdzy. Kwas szczawiowy wyciąga również farbę z pod rdzy. Polecam również dodać zwykłego płynu do naczyń ( moja proporcja to: 1 litr roztworu i 100 ml płynu ). Dlaczego ? Powstaje reakcja, która powoduje trawinie tylko rdzy, nie trawi zdrowej blachy. Nazywa sie to fachowo, ale z głowy nie wyciągnę.
_________________
-----------------------------

Poszukuję artefaktów militarnych sygnowanych Stargard i p, Stettin, Sedina Finkenwalde.

Szukam również pamiatek związanych ze STALAGIEM IID Stargard oraz byłym lotniskiem w Kluczewie.

Pozdrawiam Seba

Nie 19 Lip, 2015 21:23

Powrót do góry
JUMNJI
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 590
Skąd: Zachodniopomorskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

DEEP DIGGER napisał:
W kwasie szczawiowym powinno moczyć się przedmioty odtłuszczone ( wd 40 dało powłokę ). Roztwór kwasu szczawiowego ( najlepiej 10-15% ) najpierw będzie musiał sobie poradzić z tłustą powłoką a następnie z rdzą na hełmie. Czyli więcej zabawy będziesz miał Kolego. Nie bój żaby, roztwór nie zje garnka, ale trzeba pamietać o kontrolowaniu tego procesu. Największym problemem jest to, że trzeba wyciągnąć fasunek ( najbardziej narażona jest skóra ) przed zabiegiem moczenia. Nie polecam też moczenia jednego przedmiotu w tym samym roztworze, lepiej zrobić to na dwa razy inaczej bedzie problem ze szlamem, który powstaje po rozpuszczaniu rdzy. Kwas szczawiowy wyciąga również farbę z pod rdzy. Polecam również dodać zwykłego płynu do naczyń ( moja proporcja to: 1 litr roztworu i 100 ml płynu ). Dlaczego ? Powstaje reakcja, która powoduje trawinie tylko rdzy, nie trawi zdrowej blachy. Nazywa sie to fachowo, ale z głowy nie wyciągnę.
Boje się cokolwiek ruszać ? jak coś ruszę myślę ze się rozpadnie a fosol?

Pon 20 Lip, 2015 8:03

Powrót do góry
DEEP DIGGER
Porucznik

Porucznik





Posty: 780
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stosowanie fosolu i roztwór kwasu szczawiowego ma na celu pozbycie się rdzy i wyciągnięcie resztek pozostałej farby. Z tym, że większość ludzi z którymi rozmawiałem woli stosować roztwór k.sz. W fosolu raczej się nie moczy fantów tylko stosuje metodę nakładania powłok na zardzewiały fant i usuwanie poszczególnych warstw przerobionej rdzy. Jeśli jest grubsza warstwa rdzy to fosol nie ruszy jej od razu. Jeśli nie wyciągnie sie fasunku to cała praca może byc na marne, dlatego że pod obręczą zostaną ogniwa rdzy ( również w trudno dostępnych miejscach ) które będą korodowały.
_________________
-----------------------------

Poszukuję artefaktów militarnych sygnowanych Stargard i p, Stettin, Sedina Finkenwalde.

Szukam również pamiatek związanych ze STALAGIEM IID Stargard oraz byłym lotniskiem w Kluczewie.

Pozdrawiam Seba

Pon 20 Lip, 2015 10:53

Powrót do góry
HanHart
Chorąży

Chorąży





Posty: 189
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam z hełmu to za wiele nie wyciągniesz, za głębokie wżery. Wydaje mi sie że hełm wyciągnięty z wody, można próbować uratować skórę i pasek, idz do Castoramy lub Obi, kup krem do regeneracji skór i zabezpiecz za nim wyschnie ,nie można dopuścić do jej pękania.

Sro 12 Sie, 2015 9:25

Powrót do góry
Martinezzg
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel




Posty: 147
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Renowacja tego przedmiotu.

Witam,

Panowie nabyłem w/w garnek za kwotę która nie odpowiadała jego autentycznej wartości (na pierwszy rzut oka) ale po trzydniowej kąpieli w kwasie szczawiowym pokazało się coś takiego (patrz poniżej) poza tym zachowało się całkiem sporo oryginalnej farby. Jak skończę pracę nad garnkiem to wrzucę fotki.

Pozdr.
Marcin. Czołg2

Sob 15 Sie, 2015 14:34

Powrót do góry
Mariusz88
Porucznik

Porucznik





Posty: 603
Pochwał: 2
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super Super jestem ciekaw jak to wyjdzie Uśmiech

pozdrawiam

Sob 15 Sie, 2015 14:38

Powrót do góry
Martinezzg
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel




Posty: 147
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Renowacja tego przedmiotu.

Pokażę wam co robię po kolei:

1. zgrubne oczyszczenie garnka szczotką drucianą
2. rozłożenie na komponenty elementów skórzanych.
3. trzydniowa kąpiel w kwasie szczawiowym hełmu jak i elementów składowych takich jak: nity, ramka fasunku. Po 1 dniu zdemontowałem ramkę fasunku i dalej do kwasu. Nity też do kwasu.
4. w międzyczasie:

a) mycie elementów skórzanych ludwikiem z dodatkiem sody
b) po jednym dniu konserwacja elementów skórzanych preparatem Starwax (szuwaks do skóry naturalnej z dodatkiem wosku do nabycia w leroy merlin)
c) wykonanie z blach ramki na której opiera się skóra fasunku (oryginał rozpadł się w kąpieli kwasowej)

5. Po trzech dniach wyjęcie hełmu z kąpieli kwasowej, jednocześnie przygotowanie kąpieli z wodą destylowana. W tej wodzie garnek oraz elementy metalowe przeleżały 1/2 dnia.
6. Przygotowanie kąpieli z woda z kranu + soda oczyszczona elementy metalowe 1/2 dnia.
7. Po wyjęciu wszystkich elementów i dokładnym umyciu pod bieszącą wodą z ludwikiem spryskałem metale WD40. Po 1 dniu natrę je jeszcze Oliwą co powinna ostatecznie zneutralizować PH i zapobiec dalszemu utlenianiu się tlenków.
8. Złożenie wszystkiego do kupy.

Może się komuś przyda.

Pozdrawiam
Marcin. Czołg2

Ps. jak poskładam to wrzucę foty, dodatkowo garnek dostanie pasek od chlebaka DAK bo naprawdę bardzo ładnie wyszedł Wyluzowany no i ta niespodzianka!!!!!!!!!!!!!!!

Pon 17 Sie, 2015 13:06

Powrót do góry
Martinezzg
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel




Posty: 147
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Finał.

Zdjęcia poniżej.

Pozdrawiam
Marcin. Czołg2

Sro 19 Sie, 2015 21:48

Powrót do góry
Mariusz88
Porucznik

Porucznik





Posty: 603
Pochwał: 2
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pasek od chlebaka psuje efekt Bardzo szczęśliwy

Sro 19 Sie, 2015 22:21

Powrót do góry
JUMNJI
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 590
Skąd: Zachodniopomorskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To mój ? Super , pięknie wygląda i ten napis Wink jak go dostrzegłeś , ja nie widziałem?, to musi być nazwisko?, bardzo mały rozmiar, może to hitlerjugend ,szkoda że fasunek nie wyszedł

Pią 21 Sie, 2015 20:13

Powrót do góry
JUMNJI
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 590
Skąd: Zachodniopomorskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Renowacja tego przedmiotu.

Martinezzg napisał:
Pokażę wam co robię po kolei:

1. zgrubne oczyszczenie garnka szczotką drucianą
2. rozłożenie na komponenty elementów skórzanych.
3. trzydniowa kąpiel w kwasie szczawiowym hełmu jak i elementów składowych takich jak: nity, ramka fasunku. Po 1 dniu zdemontowałem ramkę fasunku i dalej do kwasu. Nity też do kwasu.
4. w międzyczasie:

a) mycie elementów skórzanych ludwikiem z dodatkiem sody
b) po jednym dniu konserwacja elementów skórzanych preparatem Starwax (szuwaks do skóry naturalnej z dodatkiem wosku do nabycia w leroy merlin)
c) wykonanie z blach ramki na której opiera się skóra fasunku (oryginał rozpadł się w kąpieli kwasowej)

5. Po trzech dniach wyjęcie hełmu z kąpieli kwasowej, jednocześnie przygotowanie kąpieli z wodą destylowana. W tej wodzie garnek oraz elementy metalowe przeleżały 1/2 dnia.
6. Przygotowanie kąpieli z woda z kranu + soda oczyszczona elementy metalowe 1/2 dnia.
7. Po wyjęciu wszystkich elementów i dokładnym umyciu pod bieszącą wodą z ludwikiem spryskałem metale WD40. Po 1 dniu natrę je jeszcze Oliwą co powinna ostatecznie zneutralizować PH i zapobiec dalszemu utlenianiu się tlenków.
8. Złożenie wszystkiego do kupy.

Może się komuś przyda.

Pozdrawiam
Marcin. Czołg2

Ps. jak poskładam to wrzucę foty, dodatkowo garnek dostanie pasek od chlebaka DAK bo naprawdę bardzo ładnie wyszedł Wyluzowany no i ta niespodzianka!!!!!!!!!!!!!!!
Super i profesjonalnie Super zapamiętam i kiedyś skorzystam, czy tak można robić np.żeliwo ?, bo mam popiersie przywódcy III rzeszy ,czy coś wylezie z niego ? jest w tym dziale? i jeszcze mam sporo wykopków, alu, midz, może podpowiesz z jakim materiałem jak postępować

Pią 21 Sie, 2015 20:23

Powrót do góry
Martinezzg
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel




Posty: 147
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hełm.

JUMNJI napisał:
To mój ? Super , pięknie wygląda i ten napis Wink jak go dostrzegłeś , ja nie widziałem?, to musi być nazwisko?, bardzo mały rozmiar, może to hitlerjugend ,szkoda że fasunek nie wyszedł


Fasunek wyszedł super skórka jest mięciutka i w oryginalnym kolorze.
W sumie oprócz ramki wewnętrznej (nie tej głównej tylko tej na której zamocowana była skóra), pinów mocujących skórę (zniszczyły się przy demontażu) wszystko się ostało.

Napisu nie widziałeś bo się ukrywał pod grubą warstwą rdzy i nalotu.
Środowisko kwaśne pochodzenia organicznego można stosować tylko do stali. Inne metale wejdą w reakcję z kwasem i mogą w zależności od rodzaju ulec zniszczeniu.

Jak widzisz twój hełm zmienił radykalnie kolor Bardzo szczęśliwy

Pozdrawiam
Marcin. Czołg2

Sob 22 Sie, 2015 16:30

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ładnie Ci wyszedł ten "wodnik szuwarek", chcę jeszcze tylko dodać z metalurgicznego punktu widzenia pewną informację, przedmiot wyciągnięty ze środowiska wodnego posiada tzw. "rdzę krystaliczną" a w tym wypadku tak jest, jeżeli "wyschnie" całkowicie, owa skrystalizowana powłoka może zacząć odpadać przy byle stuknięciu. Jeżeli chcesz go zachować w takim stanie w jakim jest obecnie powinieneś bardzo nań uważać.

Pozdrawiam
Alek

Pią 23 Paź, 2015 22:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.