| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
castaway08
Porucznik

Porucznik

Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Łuski do ID

Proszę o identyfikację 2 łusek

1. wydaje się "normalną" do mausera. Bicia niby normalne od lewej 67, 40, 10, jednak po prawej zamiast nazwy producenta jest takie dziwne cos jak na zdjęciu...

2. Łuska większa od mauserowej (na górze). Bicie niestety dosyć nieczytelne coś jakby DSB...?

Może ktoś będzie wiedział co to za dziwadła Uśmiech

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sob 27 Cze, 2015 21:41

Powrót do góry
spirit-us
Szeregowiec

Szeregowiec

Ta łuska wyżej wygląda na .30-06 Springfield.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/53/9.3X62-30-06-8X57-6.5X55-308.JPG/180px-9.3X62-30-06-8X57-6.5X55-308.JPG

Nie 28 Cze, 2015 9:32

Powrót do góry
Jaro5
Porucznik

Porucznik

Pochwał: 10
Archiwum: A co to ??

Pierwsza to faktycznie 7,92x57 Mauser, produkcja niemiecka z przejętych przez Niemców skarżyskich zakładach amunicyjnych. Producent to Hasag, Eisen-u. Metallwerke GmbH. Ten "znaczek" to cywilne logo zakładów Hasag, zastąpione (po oficjalnym zakwalifikowaniu zakładów w poczet fabryk produkujących dla wojska) kodem kam. Łuska wyprodukowana z polskich zapasów materiałowych o czym świadczy kod materiałowy łuski 67 (łuska wyprodukowana z mosiądzu o zawartości 67% Cu i 33% Zn).
10-ta partia z 1940 roku.

Nie 28 Cze, 2015 17:44

Powrót do góry
castaway08
Porucznik

Porucznik

Dzieki Jaro5! A wiesz cos moze o tej drugiej lusce? Srednica taka sama co mausera a dlugosc calkowita o ok 3 mm dluzsza

Nie 28 Cze, 2015 17:54

Powrót do góry
castaway08
Porucznik

Porucznik

Kolejna do id. Przypomina Mauserowska w polaczeniu z Mosinem...

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 02 Lip, 2015 21:49

Powrót do góry
Jaro5
Porucznik

Porucznik

Pochwał: 10
Archiwum: A co to ??

W zasadzie odpowiedź na pytanie jest na denku łuski

Myśliwska wersja/odmiana naboju 7,92x57 Mauser

http://www.municion.org/8x57jrs/8x57jrs.htm

Twoja jest produkcji niemieckiej, dokładnie koncernu RWS (Rheinisch-Westfalische Spregstoff, A.G. Nuremberg)

Pozdrawiam

Pią 03 Lip, 2015 6:54

Powrót do góry
castaway08
Porucznik

Porucznik

Czy jest ktos w stanie powiedziec mi cokolwiek o tej luseczce?Wymiary 15x5mm. Brak bic, luska jednak jakby zbita przy krawedzi. Peenie od jakiejs broni rewolwerowej? Wiadomo jakiej ew jakie lata?

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 16 Lip, 2015 23:34

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst

Pochwał: 19
Archiwum: X ...

karabinek sportowy

Pią 17 Lip, 2015 5:58

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant

Pochwał: 5

castaway08 napisał:
Czy jest ktos w stanie powiedziec mi cokolwiek o tej luseczce?Wymiary 15x5mm. Brak bic, luska jednak jakby zbita przy krawedzi. Peenie od jakiejs broni rewolwerowej? Wiadomo jakiej ew jakie lata?

Dokładnie jest to łuska od naboju .22LR czyli .22 Long Rifle. Po "naszemu" 5,6mm x 15R. Najpopularniejszej obecnie amunicji sportowej i treningowej bocznego zapłonu (stąd to zbicie na obwodzie... materiał inicjujący jest pod kryzą i ma postać pierścienia).

Jakie lata? O to akurat jest amunicja, która powstała w 1887 (J.Stevens Arms & Tool) tyle, że sama łuska konstrukcyjnie jest jeszcze starsza bo powstała do naboju .22 Long w 1871, który to był rozwinięciem starszego .22 Short. W .22 Long przedłużono łuskę z 10,7 do 15,1mm - ale pozostawiono taki sam pocisk o masie 29 grs (1,88g). Potem w 1880 powstał .22 Extra Long z łuską 19,05mm i pociskiem o masie 40 grs (2,6g).

W 1887 połączono łuskę z .22 Long z pociskiem z .22 Ekstra Long i tak powstał ten najbardziej popularny do dzisiaj nabój sportowy. Oczywiście jeszcze wtedy elaborowano go prochem czarnym. Gdy zaczęto stosować proch bezdymny to .22 Long Rifle po prostu wyeliminował z rynku .22 Extra Long, bo nowe prochy pozwalały na uzyskanie odpowiedniej prędkości pocisku z krótszej łuski (potrzeba było mniej nowego prochu). Ostatnie .22 EL to jakoś lata trzydzieste XX wieku.

Teraz "króluje" praktycznie wszędzie .22 LR i to w każdej broni sportowej i treningowej - rewolwerach, pistoletach jednostrzałowych, powtarzalnych i automatycznych oraz w karabinkach (jednostrzałowe, powtarzalne i automatyczne - zwykle samopowtarzalne). Ale Amerykanie (mają talent do kuriozalnych broni) potrafią na ten nabój robić "zabawki" w stylu małych km-ów czy jak to tam zakwalifikować (pm? - nie wiem...) z wielkopojemnościowymi magazynkami i innymi "bajerami".

Sam nabój gdy powstawał to zamysłem o drobnym łowiectwie i tępieniu szkodników - przeznaczeniem był odstrzał zwierząt wielkości królika z jakiś 70 metrów (75 jardów).

Pią 17 Lip, 2015 21:48

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Pochwał: 13

Dobra, tania amunicja, stąd właśnie rozmaite "zabawki" ja stosujące. Można postrzelać nie wydając zbyt wiele. Mój 12-to letni syn uwielbia swego Mossberg'a Blaze-47 :)
Pozdrowienia
Grendel

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Sob 18 Lip, 2015 4:51

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant

Grendel napisał:
Dobra, tania amunicja, stąd właśnie rozmaite "zabawki" ja stosujące.

Tak... to w pewnym sensie "nabój ponadczasowy"... w użytku od 1887 i pewnie jeszcze przez wiele, wiele lat tak będzie.

Osobiście też go sobie bardzo cenię... Używam w CZ-75 Kadet i w rewolwerze HS-21 (taki sobie niemiecki "Peacemaker" na .22LR lub .22WMR po wymianie bębna). Dobra rzecz gdy chcesz intensywnie trenować, a jednocześnie musisz się liczyć z finansami na amunicję. Jak dla mnie pistoletowy/rewolwerowy trening to 2/3 .22LR i 1/3 9mmx19 lub .38 Spl/.357Mag.

Grendel napisał:
Mój 12-to letni syn uwielbia swego Mossberg'a Blaze-47

Nie dziwię się... choć wygląd tej broni jest trochę nieproporcjonalny, ale pewnie strzela się fajnie.

Na strzelnicy "mojego" klubu są dostępne karabinki na .22LR robione jako "wizualna kopia" karabinków M4 i HK416 oraz pistoletu maszynowego MP-5 i dzieciakom też się to strasznie podoba, a broń "ma wzięcie".

Ciekawe jakie będą losy Beryla M22? Niby powstał już ponad 2 lata temu, ale w ofercie Radomia nadal go nie widać, są tylko sportowe (samopowtarzalne) wersje Beryla i Mini-Beryla na 5.56mm x 45.

Chyba jakoś z tym nie idzie... szczególnie, że u nas armia i policja ma jakąś awersję do używania taniej amunicji .22LR w broni wyglądającej i obsługiwanej jak "broń bojowa" do taniego treningu. A potem "płaczą", że mają mało treningów i zamiast skorzystać z tego sprawdzonego (przez tysiące strzelających na świecie) i taniego sposobu to pakują się w kosztujące duże pieniądze jakieś "trenażery", które i tak moim zdaniem są rozwiązaniem gorszym niż odmiana broni "bojowej" w kalibrze .22LR.

Ale pewnie cywilni użytkownicy by byli zainteresowani... Sam bym się zastanowił nad zestawem w stylu Beryl Sport i Beryl M22 do kompletu.

Sob 18 Lip, 2015 10:02

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Ja pykam z .22LR bardzo często. Właśnie ze względu na cenę. mniej wiecej w 2/3 strzelania, gdy ręka nie jest jeszcze zmeczona, używam .45ACP z M1911A1, ale to już zupełnie inna para kaloszy.
Gdyby przyszło co do czego, .22LR na właściwym dla danej broni dystansie i przy wytrenowanym strzelcu uziemi każdy niemalże cel.
Jeśli zaś chodzi o trening żołnierzy, czy służb mundurowych, cóż - tu zdania są podzielone, gdyż balistyka pozornie tak samo wyglądającej broni jest jednak nieco inna. Ja optowałbym jednak za stosowaniem .22LR w treningu podstawowym,lecz w zaawansowanym już wyłącznie amunicji bojowej.
Pozdrowienia
Grendel

Nie 19 Lip, 2015 4:04

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant

Grendel napisał:
Jeśli zaś chodzi o trening żołnierzy, czy służb mundurowych, cóż - tu zdania są podzielone, gdyż balistyka pozornie tak samo wyglądającej broni jest jednak nieco inna. Ja optowałbym jednak za stosowaniem .22LR w treningu podstawowym,lecz w zaawansowanym już wyłącznie amunicji bojowej.

Generalnie ja też jestem za bojową... ale gdy nie ma jej tyle co byłoby potrzeba to jestem za wykorzystaniem .22LR, a nie jakiś "trenażerów" bezstrzałowych. Ot koszty w sumie podobne (te elektroniczne "G" kosztuje całkiem sporo), ale jednak efekt prawdziwego strzelania ma swoje zalety.

Nie 19 Lip, 2015 21:44

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Podczas szkolenia taktycznego system MILES jest nie do zastapienia. Lecz w treningu strzeleckim trenażery laserowe są, moim zdaniem, błędem.
Pozdrowienia
Grendel

Wto 21 Lip, 2015 17:02

Powrót do góry
castaway08
Porucznik

Porucznik

znalezione przez dziewczynę.. prośba o ID bicia i ew. okresu bo rozumiem, że łuska to ten sam typ co omawiana powyżej?

Opis załącznika:

Pią 11 Wrz, 2015 20:24

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: