| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bicia na niemieckiej rakiecie 21 cm

Głowię się ostatnio nad taką kwestią...
Na dwóch tylnych dnach ("turbinach") silników niemieckich rakiet kalibru 21 cm wyszły od strony wewnętrznej bicia w postaci oznaczenia 5 a oraz odwróconego trójkąta szerokości ok. 15 mm z asw / 2 wewnątrz.
O ile 5 a może sobie znaczyć cokolwiek, to intryguje mnie ten trójkąt. asw może być niby kodem producenta, ale byłaby to firma E.&F. Hörster z Solingen, a ta robiła bagnety i inną broń białą. Niby też metal, ale...
Czy tego rodzaju oznaczenia producenta (?) w trójkącie w ogóle szerzej występowały, i co może w takim razie znaczyć 2?
Na jednym z den, tym razem po stronie zewnętrznej, zachowała się ponadto umieszczona pomiędzy dwoma dyszami duża litera X.

Kolejne oznaczenie - kwadrat z liczbę 43 na przedniej stronie przedniego dna komory spalania silnika.

Pozdrawiam

Grzesiu



Opis załącznika:
5 a oraz asw/2 w trójkącie - egz. 1.

Opis załącznika:
5 a oraz asw/2 w trójkącie - egz. 2.

Opis załącznika:
43 w kwadracie

Sob 02 Maj, 2015 20:50

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

asw 98 bay. F. u. K. Hörster Solingen(NW)
1942 – 44 Rolling Eyes

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Pon 22 Lut, 2016 23:05

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tia, dziękuję - ale to sprawdziłem już dawno, tyle, że jak do tej pory nie udało mi się w żaden sposób potwierdzić, że firma ta poza bagnetami, szablami, brzytwami i innymi takimi prowadziła także produkcję elementów amunicji (moje zapytanie skierowane do Klingensmuseum w Solingen pozostało, oczywiście, bez odpowiedzi - ale czemu się dziwić, przecież żadna niemiecka firma nie prowadziła w czasie wojny produkcji zbrojeniowej).
W szoku
Jak na razie więc w ogóle nie jestem pewien, czy asw to w tym przypadku kod producenta.

Pią 26 Lut, 2016 16:46

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem,

nie wydaje mi się, aby było to oznaczenie producenta, a tym bardziej Herstera, forma tego bicia "asw" w trójkącie i z cyfrą pod spodem, mi osobiście kojarzy się z odbiorem/kontrolą techniczną, moim zdaniem powinieneś oczyścić całe denko łuski stempel WaA powinien tam być, (o ile to łuska niemiecka) a po jego kodzie odnajdziesz producenta.

Pozdrawiam
Alek

Pią 26 Lut, 2016 19:13

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za sugestię - faktycznie mogłaby to być kontrola jakości. Tyle, ze to nie łuska, a dna silnika rakietowego. Uśmiech
Niestety (?) wychodzi, że są to rakiety z jakiejś partii próbnej, więc raczej nie ma co liczyć na odbiory wojskowe; trudno nawet powiedzieć, czy podlegały one tylko próbom fabrycznym, czy jakimś zewnętrznym wojskowym.
Oznaczeń wyszło w międzyczasie nieco więcej, tym razem na zewnętrznych stronach dwóch tylnych den (czyli "turbin", jak to sobie w epoce nazywano), po kilka różnych na każdej. Ogółem dziwne to jakieś...



Opis załącznika:
Dno 1: częściowo wybity znak "&"

Opis załącznika:
Dno 1: litera "V" i znak "1 w kółku".

Opis załącznika:
Dno 1: litera "G" i nierozpoznawalne oznaczenie w kółku

Opis załącznika:
Dno 2: znak "&" oraz "1 w kółku"

Opis załącznika:
Dno 2: nierozpoznawalny znak w kółku

Sob 27 Lut, 2016 1:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.