| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mianoraf
Chorąży

Chorąży





Posty: 170
Skąd: Maciejowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozbicie dzielnicowe Polski

Rozbicie dzielnicowe Polski to okres zahamowania czy rozwoju?? Question

Mam pisać z tego referat i nie wiem co o tym sądzić niby był podział ale i się ludzie rozwijali Uśmiech ale malała świadomość Narodowa

Albo zadajesz konkretne pytania i jest dyskusja. Albo temat zamykam - forum to nie miejsce na pisanie komuś wypracowań. IjonTihy

Sro 24 Maj, 2006 14:20

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trudno jednozacznie odpowiedziec, czy regres czy rozwoj.... Rozbicie Polski zreszta nie bylo czyms wyjatkowym. W Europie wiele panstw przez to przechodzilo (Niemcy, Ruś). Znacznie rozwinol sie w tym okresie np Slask (Henryk Brodaty), ale takze i inne czesci Krolestwa. Swiadomosc narodowa w sredniowieczu?? No nie wiem czy da sie to pojecie rozumiec w kontekscie sredniowiecza. Narody zaczely sie wlasciwie ksztaltowac w XIX w.
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sro 24 Maj, 2006 15:36

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Okres ten był rzeczywiście okresem osłabienia Polski, jednak historyk nie może ominąć tego ciekawego momentu historii. Właśnie w tym momencie należy prześledzić działania takich postaci jak Przemysł II, Leszek Czarny. Ciekawym, ale i tragicznym momentem jest sprowadzenie Zakonu Krzyżackiego na Ziemie Polskie. Sam mieszkam w byłym Państwie Krzyżackim (Toruń) i jestem ekspertem do spraw rycerzy z czarnymi krzyżami. Jedną z najbardziej intrygujących spraw tego zdarzenia jest działalność Braci Dobrzyńskich. Jak wiadomo ich przywódca biskup Chrystian próbował rozmawiać z Krzyżakami, lecz ostatecznie zakon został unicestwiony, a jego posiadłości takie jak Chełmża zostały wcielone do państwa Krzyżaków. Oczywiście warte do przebadania są także walki Krzyżaków z Prusakami, powstania Pruskie.
Ogólnie rzecz biorąc niezbyt ładnie wyglądały te walki o władzę prowadzone przez książąt. Poza tym okres ten był czasem ogólnego rozwoju sztuki gotyckiej, nowych reform administracyjnych itd.

_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Sro 24 Maj, 2006 17:05

Powrót do góry
mianoraf
Chorąży

Chorąży





Posty: 170
Skąd: Maciejowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

bardzo dziękuje

i przepraszam moderatora za nie poprawne zachowanie Uśmiech

Czw 25 Maj, 2006 15:38

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.