| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj tak bardzo sie sprawdził w Czechoslowacji.... zwłaszcza w stosunku do Słowaków!!! Moglbys dodac ze jeszcze Francja! Ale ten system w obu krajach nie poradził sobie z wojną!!
Wojciechowski mial szanse wcześniej zablokować Piłsudskiego ale zajął wobec niego usłużną postawe!! Nie chodzi o czasy zamachu ale dlugo przed kiedy pozwalal aby Piłsudski decydowal o obsadach niektórych ministerstw
O Piotrek jak milo odwolujesz sie do książek!!! Bardzo szczęśliwy No coz wystarczy wspomniec ze w kregach prawicowych związanych tez z endecja zabójca Narutowicza (czubek) byl uwazany za bohatera (chyba tez przez czubów?? oj dużo jak na jedną partie)!! Bardzo szczęśliwy No i drugu fakt to co sie dzialo po wyborze Narutowicza na prezydenta. O taka demokracje chodzilo endekom???

Ojjj nie da się trochę mniej błędów? Jak mówił Podbipięta, słuchać hadko (dziękuje maxikąskowi za wskazanie błędu). Wklejaj tekst do Worda! Z góry dzięki! Grot

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 18 Maj, 2006 15:58

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
O Piotrek jak milo odwolujesz sie do książek!!!

W przeciwieństwie do Ciebie je czytałem i mam pojecie o trym ruchu ze źródeł, a nie subiektywnych opinii Wink
Cytat:
No coz wystarczy wspomniec ze w kregach prawicowych związanych tez z endecja zabójca Narutowicza (czubek) byl uwazany za bohatera

A dokładnie przez kogo? Mozesz przytoczyć jakis oficjalny dokument ZLN, w którym Niewiadomskiego uważa się za bohatera? Chodzi mi o oficjalne stanowisko władz partyjnych. Z tego co wiem, NDcja stanowczo odcięła się od zamachu i jednoznacznie go potępiła.
Cytat:
to co sie dzialo po wyborze Narutowicza na prezydenta

A co w tym było dziwnego? Normalna walka polityczna. Zobacz co się działo wtedy w innych krajach. A co było po wyborze Kaczyńskiego?
Cytat:
O taka demokracje chodzilo endekom???

Endecja była jednym z głównych twórców konstytucji marcowej z 1921r. jak i całego ustroju demokratycznego (po wyborach do Sejmu Ustawodawczego z 1919r. ZLN miał większość). ND miała kolosalne zasługi dla rozwoju polskiej demokracji i nie tylko. Ty, jak każdy enedekofob, widzisz tylko Narutowicza. Piłsudski rozkazał zamordować Zagórskiego, przez niego zmarł Rozwadowski. To Ci jakos nie przeszkadza prawda?
Pozdrawiam!

Pią 19 Maj, 2006 10:50

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

franekh napisał:

P.S.Siwy pisze sie Pilsudski nie Pilsudzki!! Bardzo szczęśliwy

Jeżeli już się literówki czepiamy i to tylko w jednym miejscu to kolego franekh pisze się Piłsudski z ł to jest takie "l" z kreseczką Wink
franekh napisał:

Wiec Polska moim zdaniem poszla zgodnie z pewnymi tendencjami panujacymi na kontynecie!

Zgadzam się z Tobą, Piłsudski przygotowując zamach czerpał zarówno z doświadczeń włoskich z 1922 kiedy to Benito Mussolini, przywódca utworzonego Związku Włoskich Kombatantów (Fasci Italiani di Combattimento), podjął decyzję o dokonaniu zamachu stanu. W okolice Rzymu zaczęły ściągać oddziały czarnych koszul, co później zostało nazwane marszem na Rzym. Jak i hiszpańskich w 1923r, generał Miguel Primo de Rivera, działający za aprobatą króla Alfonsa XIII, dokonał przewrotu wojskowego w Hiszpanii. Był on wymierzony przeciw partiom i cywilnym politykom, którzy swymi ciągłymi sporami i egoizmem doprowadzili Hiszpanię na skraj upadku.
Była tylko jedna różnica zarówno przejęcie władzy we Włoszech jak i Hiszpanii odbyło się bez rozlewu krwi.
Zresztą po wycofaniu się marszałka z "życia politycznego" do Sulejówka zwolennicy i sympatycy Piłsudskiego zaczeli urabiać grunt pod przyszłe przejęcie władzy. Atakując sejm, politykierstwo wskazywali na potrzebę uzdrowienia sytuacji politycznej w Polsce. Jeżeli dodamy do tego budujący się wizerunek marszałka bez skazy, który był niczym innym jak budowaniem kultu jednostki, to mamy cały obraz sytuacji krótko przed zamachem majowym. Wystarczyło tylko czekać do odpowiedniej chwili.

Pią 19 Maj, 2006 12:03

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Normalna walka polityczna?? No coz skoro za normalna walke polityczna uznajesz obelgi, klamstwa pojawiace sie w gazetach zwiazanych z endecja a nawet judzenie do zamordowania prezydenta. Proby sparalizowania zycia w strolicy przez zastraszanie. Lecewazeni glowy panstwa podczas zaprzysiezenia. Minister sprw. wewn zglosii nawet dymisje poniewaz stwierdzil ze policja jest za slaba aby chronic prezydenta. Masz ciekwae pojecie o demokracji i normalnej "walce politycznej" !! Nie przypominam sobie takich scen po wyborze Kaczynskiego?? Moze mi je przyblizysz?? Bardzo szczęśliwy
Rozumiem ze jak ktos ma cos przeciwko ednekom to jest edekofobem wg Ciebie?? Bardzo szczęśliwy Coz za plytkie rozumowanie!! Nigdzie nie gloryfikuje Pilsudskiego ze byl wielkim nieomylnym wodzem! Bo tak nazywano tylko jednego wodza Jozefa Stalina Bardzo szczęśliwy
P.S. siwy sory ze sie czepiam ale "ł" czy l jakos mniej mnie razi, no itrzeba nacisnac na klawiaturze az 2 przyciski.... Bardzo szczęśliwy

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 19 Maj, 2006 14:02

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może więc pokusić się o próbę podsumowania? Niestety wpisanie się Polski w obraz, polityki siłowej nie wiele zmienił w okresie po zamachu nazywanym przez historyków sanacyjnym możemy podzielić na trzy okresy: W latach 1926–1929 panowała dobra koniunktura. Lata 1930–1935 to czas wielkiego kryzysu. I wreszcie w latach 1936–1939 mieliśmy epokę interwencjonizmu państwowego, tak znaną nam blisko z lat powojennych Bardzo szczęśliwy
Sukcesem Piłsudskiego i jego ekipy było to, że zamach potrafili wpisać w okres poprawiającej się koniunktury gospodarczej. Nie na wiele jednak to dało w związku z nadejściem kryzysu światowego (Kryzysy wcześniejsze przynosiły spadek produkcji o 8–12 proc., tymczasem podczas wielkiego kryzysu produkcja zmalała aż o 40 proc.).
Po śmierci architekta sanacji (Piłsudski), trudno mówić o jakichkolwiek sukcesach rozpoczęła się walka o schedę. Przykładem może być "walka" Kwiatkowskiego z obozem w mundurach. Bardzo widoczny był podział na grupę zamkową (politycy cywilni) skupieni wokół prezydenta Mościckiego, oraz grupa oficerów skupionych wokół Rydza- Śmigłego. Absurdalnym było jedno armia np. miała własny plan unowocześniania armii nieskoordynowany z budową COP-u. Efekt- patrz 1939 Exclamation

Sob 20 Maj, 2006 10:48

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I ja dorzucę coś od siebie: w Polsce, nie mającej tradycji demokratycznych z XIX wieku, próba działania ustrojem parlamentarnym musiała spalić na panewce. Polska skazana byla na zamach-albo piłsudczyków, albo endeków. Ten pierwszy popełnił błąd i za późno przysąpili do budowy zgody narodowej (myślę tu o OZN itp). Wydaje mi się, że endecy prędzej dogadali by się z socjalistami (mieli swoich robotnikó np. NZR)
Zamach nie do końca był potrzebny-spowodował rządy kolesi (pułkowników)

Pon 22 Maj, 2006 8:28

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Belizariusz napisał:
Uwielbiam Piłsudskiego i jego wspaniałe działania. Chciałbym, aby teraz w sejmie stanął w swojej chwale i z pejcza strzeliłby po pysku postkomuchom.

Piłsudski nigdy dla mnie nie był bohaterem. Jego pomnik w Katowicach (inne miasta go nie chciały) niedaleko pomnika W. Witosa pasuje jak "pięść do oka". Na Śląsku Piłsudski raczej nie był lubiany. Potrzepanie Sejmem byłoby obecnie jednak bardzo wskazane.
Przed zamachem rządy bardzo szybko sie zmieniały, budowano COP, Gdynię ale gospodarka upadała. Coś należało zrobić. Zamach był ostatecznością, która jednak niewiele zmieniła.

Wto 23 Maj, 2006 16:40

Powrót do góry
wtesm
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Józef Piłsucki Też jest moją ulubioną postacią


Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam Wtesm

Sob 22 Lip, 2006 21:27

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdyby takowym był, pewnie wiedziałbyś jak pisze się jego nazwisko. Na Iwś piszesz "Piłsudzki" , tutaj "Piłsucki". Litości... A może to dwie różne osoby? Uśmiech Rolling Eyes
_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Sob 22 Lip, 2006 22:23

Powrót do góry
wtesm
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiem zawsze źle pisze To nazwisko jakoś tego nie moge zapamiętać Smutny
_________________
Pozdrawiam Wtesm

Sob 22 Lip, 2006 22:30

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To chyba niepełnosprytny jesteś, jak nie umiesz zapamiętać jednego nazwiska Mad Zastanów się, po co jesteś na forum. Bo na razie to wklejasz czyjeś artykuły i piszesz posty zupełnie pozbawione sensu i nic nie wnoszące do dyskusji. Może jakieś własne wnioski, przemyślenia, opinie? jak PiłsuDSki jest Twoją ulubioną postacią to na pewno masz rozległą wiedzę na jego temat.

Nie 23 Lip, 2006 17:52

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
to co sie dzialo po wyborze Narutowicza na prezydenta

A co w tym było dziwnego? Normalna walka polityczna. Zobacz co się działo wtedy w innych krajach. A co było po wyborze Kaczyńskiego?

Cytat:
Normalna walka polityczna?? No coz skoro za normalna walke polityczna uznajesz obelgi, klamstwa pojawiace sie w gazetach zwiazanych z endecja a nawet judzenie do zamordowania prezydenta. Proby sparalizowania zycia w strolicy przez zastraszanie. Lecewazeni glowy panstwa podczas zaprzysiezenia. Minister sprw. wewn zglosii nawet dymisje poniewaz stwierdzil ze policja jest za slaba aby chronic prezydenta. Masz ciekwae pojecie o demokracji i normalnej "walce politycznej" !! Nie przypominam sobie takich scen po wyborze Kaczynskiego??


Zgadzam się że wszystkie wybory ludzi kojarzonych z lewicą (uznajmy za takiego N. i oczywiście Kwaśniewski) wiążą się z chamskimi i agresywnymi atakami. Kaczyńskiego krytykowało społeczeństwo, żaden polityk lewicy nie obrzucał Go błotem. W przypadku prezydentów lewicowych, większość agresji szła ze strony polityków i mediów prawicy. Nie pamiętam też nawoływań do zabójstwa Kaczora a pamiętam plakaty antyKwaśniewskie.

Cytat:
w kregach prawicowych związanych tez z endecja zabójca Narutowicza (czubek) byl uwazany za bohatera

A dokładnie przez kogo? Mozesz przytoczyć jakis oficjalny dokument ZLN, w którym Niewiadomskiego uważa się za bohatera? Chodzi mi o oficjalne stanowisko władz partyjnych. Z tego co wiem, NDcja stanowczo odcięła się od zamachu i jednoznacznie go potępiła.

Fakt. Przestraszyli się tego co wywołali. Poza tym, Piotruś, Machiavelliego więcej czytać... Twisted Evil Kto oficjalnie pochwali zabójstwo prezydenta? nawet OWP czy IRA by się odcięły...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 24 Lip, 2006 14:00

Powrót do góry
ZiemniaK27
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz rację towarzyszu Belizariusz.

Dobrze by było, gdyby był ktoś taki obecnie jak Piłsudski. Ktoś kto zrobiłby porządek. Bo to co sie dzieje teraz w polityce to już są jaja.

Nie 10 Wrz, 2006 19:16

Powrót do góry
Rodimus
Kapral

Kapral




Posty: 49
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niedawno natknąłem się na list gen. Rozwadowskiego do swojego kuzyna Adama Rozwadowskiego, który może w pewnym stopniu świadczyć o tym, że gen. Rozwadowski planował konfrontację z Piłsudskim, mimo zawartego 15 maja rozejmu.

Treść listu jest ciekawa i sporo wnosi do tematu zamachu majowego, dlatego ją przytoczę:
"Gdybyśmy go [Piłsudskiego] byli wyparli z Warszawy byłby podążył do Wilna i tam się ogłosił od razu Wielkim Księciem na Kownie i Wilnie, a wtedy skandal byłby naprawdę jeszcze większym! Gdy wyczułem, że te nasze flejtuchy [dowódcy wschodnich DOK] wszędzie w majtki robią i "neutralizują" się (nie wyłączając tych, którzy przecież wiedzieli, że on mi i tak nie daruje), to nie było możebnem otoczyć go i ze wschodu, dlatego też nie chciałem przedłużać walki tej bolesnej domowej, która byłaby się zakończyła prawie, że rozbiorem nowym a "dobrowolnym" Polski".

Czy zatem z powyższego listu nie wynika chęć kontynuowania walki, mimo decyzji rządu o kapitulacji, gdyby tylko dowódcy wchodnich DOK zdecydowanie poparli stronę rządową? Mogłoby wskazywać na to zachowanie Rozwadowskiego, który 15 maja po nawiązaniu kontaktu z grupą gen. Ładosia, mimo zawartego rozejmu, ponownie zaczął wydawać rozkazy dowódcom wojsk prorządowych, które dotyczyły połączenia wojsk Kędzierskiego i Ładosia z grupą oddziałów poznańsko-pomorskich Żymierskiego. De facto było to złamanie rozejmu, ale Rozwadowski później się tłumaczył, że pierwsi ten rozejm złamali zamachowcy i w sumie chyba miał rację, bo skoro złamaniem rozejmu były ruchy wojsk (rozejm zakładał, że walczące wojska pozostaną na swoich pozycjach), to zamachowcy otaczając wojska rządowe w Wilanowie złamały go pierwsze. Wydaję się jednak, że gdyby Rozwadowski był przekonany o poparciu dowódców wschodnich DOK gotowy był kontynuować walkę, tym bardziej, ze gorąco palili się do tego inni oficerowie strony rządowej - generałowie Malczewski, Żymierski, Zagórski, S. Haller, czy pułkownik Anders. Poza tym z tonu wypowiedzi Rozwadowskiego wynika, że to on zadecydował o nie kontynuowaniu walki, gdyby bowiem widział możliwość szybkiego zwycięstwa, biorąc pod uwagę jego postępowanie z czasów I wojny światowej, czy obrony Lwowa, prawdopodobnie walczyłby dalej.

Nie 18 Sty, 2009 1:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.