| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dowódcy oddziałów LOW

W większości piszemy o okrętach, a marynarka wojenna to też jednostki brzegowe.
Czy macie może gdzieś nazwiska dowódców niżej wymienionych pododdziałów Lądowej Obrony Wybrzeża na dzień 1 września 1939 roku?
- 10 kompania strzelców batalionu KOP „HEL” - por. Kazimierz Giluń
- 11 kompania strzelców batalionu KOP „HEL” - kpt. Stanisław Wiśniowski
- 4 kompania ckm batalionu KOP „HEL” - por. Henryk Borkowski
- 41 bateria przeciwdesantowa DAN - por. Antoni Bogusławski
- 42 bateria przeciwdesantowa DAN - kpt. mar. Stanisław Walewski
- 2 bateria plot. 1 MDAPlot. - kpt. Zenon Kumorkiewicz
- 4 bateria plot. 1 MDAPlot. - kpt. Józef Janowicz
- bateria „Canet” 1 MDAPlot. - kpt. Antoni Ratajczyk
- 22 bateria plot. 2 MDAPlot. - por. Wiktor Janowski
- 23 bateria plot. 2 MDAPlot. - por. mar. Eugeniusz Gąsiorowski
- Morska Kompania Łączności - kpt. Serafin Zieliński
cd...
- 1 kompania III baonu rez. - por. ?. Kowalski
- 2 kompania III baonu rez. - por. Daniel Szyca
- 3 kompania III baonu rez. - por. Jan Zamoyski
- kompania ckm III baonu rez. - kpt. Ludwik Kąkol
- 126 kompania saperów - por. Henryk Orleański
- 127 kompania saperów - kpt. Ludwik Paprocki
- morska rezerwowa kompania saperów - kpt. rez. Marian Zasztowt
od 4 IX
- 1 kompania Baonu Marynarzy - kpt. Antoni Kremer
- 2 kompania Baonu Marynarzy - kpt. Stanisław Borysiewicz
- 3 kompania Baonu Marynarzy - kpt. Leon Doborski


EDIT = UPDATE

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.


Ostatnio zmieniony przez Marmik dnia Sob 17 Cze, 2006 20:50, w całości zmieniany 11 razy

Pią 12 Maj, 2006 21:15

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak zauważyłeś pojawił się pierwszy post w tym temacie i pewnie serce zabiło Ci szybciej Wink A tu nic... Zaintrygował mnie trochę ten temat i rozpocząłem poszukiwania w dostępnych mi źródłach. Albo niedokładnie szukałem (brak czasu niestety), albo w literaturze brak danych w tym temacie. Przynajmniej w tej,którą ja posiadam. Ale inni forumowicze też nic w temacie nie napisali na razie. Dziwne, czyżby nikt nie wiedział kto dowodził ww jednostkami?
_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Wto 16 Maj, 2006 15:08

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szczerze mówiąc LOW mnie nie interesuje i nie mam zbytnio materiałów związanych z tym. Ale poszukam u Dyskanta jeszcze...
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 16 Maj, 2006 18:54

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ark(o) Royal napisał:
Zaintrygował mnie trochę ten temat i rozpocząłem poszukiwania w dostępnych mi źródłach. Albo niedokładnie szukałem (brak czasu niestety), albo w literaturze brak danych w tym temacie.


No właśnie! Nazwiska wszystkich pozostałych już wygrzebałem, a tych ani śladu. Co do batalionu KOP to jednostka napływowa więc pewnie stąd problem, a pozostałe... po prostu pustka.

Liczę, że może ktoś ma materiały uzupełniające moje wiadomości.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Wto 16 Maj, 2006 19:16

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

MIszczuniu,jest taka fajna książka z końca lat osiemdziesiątych. Zwie się "Kępa Oksywska 1939". Tam znajdziesz pełen wykaz jednostek LOW, wraz z dowódcami.

Wto 16 Maj, 2006 20:42

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak się składa, szanowny Kolego, że już ją przeczytałem (podobnie jak "Gdynia 1939" tego samego zespołu redakcyjnego).
_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Wto 16 Maj, 2006 20:46

Powrót do góry
Pitt35
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: 54°30'N 18°32'E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

- 41 bateria przeciwdesantowa DAN - por. A. Bogusławski
- 42 bateria przeciwdesantowa DAN - kpt. S. Walewski
- 2 bateria plot. 1 MDAPlot. - kpt. Z. Kumorkiewicz
- 4 bateria plot. 1 MDAPlot. - kpt. J. Janowicz
- 22 bateria plot. 2 MDAPlot. - por. W. Janowski
- 23 bateria plot. 2 MDAPlot. - por. E. Gąsiorowski

Na razie tyle może coś jeszcze znajdę w moich zbiorach.

Czw 18 Maj, 2006 9:15

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Genialne, możesz podać źródło?
_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Czw 18 Maj, 2006 9:59

Powrót do góry
Pitt35
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: 54°30'N 18°32'E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:
Genialne, możesz podać źródło?


Szczerze mówiąc są to notatki robione z książek. Kiedyś nie byłem taki mądry i nie zapisywałem sobie co z jakiej książki pochodzi i niestety nie mogę podać Ci dokładnego źródła. Jedno jest pewne że nie wziąłem tego z sufitu Wink
Muszę przejrzeć jeszcze jakieś artykuły to może coś znajdę.

Czw 18 Maj, 2006 16:07

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pitt35 napisał:
Kiedyś nie byłem taki mądry i nie zapisywałem sobie co z jakiej książki pochodzi i niestety nie mogę podać Ci dokładnego źródła.


Mam ten sam problem. Mnóstwo notatek, sporo kserówek i jeszcze więcej domysłów skąd to wziąłem Wink.

PS
Masz może ich imiona. Czy uogólniałeś stopnie czy może tak masz w notatkach. Pytam bo większa część dowódców (zwłaszcza w DAN) nosiła stopnie marynarskie.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Czw 18 Maj, 2006 16:40

Powrót do góry
Pitt35
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: 54°30'N 18°32'E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety co do imion nie mam ich.
Dowódcą baterii "Canet" był chor.mar. Stanisław Brychcy.
Co do stopni to kpt. mar. S. Walewski, por. mar. E. Gąsiorowski.
Tylko tych dwóch w notatkach ma stopnie marynarskie.

Pią 19 Maj, 2006 7:27

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://pl.wikipedia.org/wiki/1_Morski_Dywizjon_Artylerii_Przeciwlotniczej
http://pl.wikipedia.org/wiki/2_Morski_Dywizjon_Artylerii_Przeciwlotniczej

Powiem szczerze, że to jest ostatnie miejsce gdzie szukałbym fachowych i szczegółowych wyjaśnień. Jak się można czasem zdziwić Zszokowany.

Nadal pozostaje jednak kilka niewiadomych.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 02 Cze, 2006 1:16

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pogrzebałem, poszperałem i oto efekt końcowy.
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

Aby pociągnąć dalej. Czy ktoś wie kto był dowódcą XXXIV baterii nadbrzeżnej. Mam dwa nazwiska - chor. mar. Franciszek Jendrzejczak (chyba bardziej prawdopodobne) i st. bosm. Zdzisław Ficek.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 02 Cze, 2006 17:05

Powrót do góry
Pitt35
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: 54°30'N 18°32'E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:
Pogrzebałem, poszperałem i oto efekt końcowy.
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

Aby pociągnąć dalej. Czy ktoś wie kto był dowódcą XXXIV baterii nadbrzeżnej. Mam dwa nazwiska - chor. mar. Franciszek Jendrzejczak (chyba bardziej prawdopodobne) i st. bosm. Zdzisław Ficek.


Według mnie to był nim chor. mar. Franciszek Jendrzejczak.

A teraz jeżeli możesz to sprawdz czy masz takich samych d-ców jak ja.

21 bateria - kpt. I. Dziubiński
24 bateria por. mar. W. Krzywiec
43 bateria por. A. Bogusławski

A czy posiadasz może spis d-ców oddziałów LOW? Chodzi mi o Morskie Pułki Strzelców oraz bataliony ON. Oczywiście szukam raczej na tych niższych szczeblach jak d-ca drużyny w wzwyż.

Sob 03 Cze, 2006 15:24

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pitt35 napisał:
Według mnie to był nim chor. mar. Franciszek Jendrzejczak.

Też tak obstawiam. Ficek miał być chyba (albo i był) szefem baterii.

21 bateria - kpt. mar. Ignacy Dziubiński
24 bateria - por. mar. Wacław Krzywiec
43 bateria - por. mar. Witold Prowans

Pitt35 napisał:
A czy posiadasz może spis d-ców oddziałów LOW? Chodzi mi o Morskie Pułki Strzelców oraz bataliony ON. Oczywiście szukam raczej na tych niższych szczeblach jak d-ca drużyny w wzwyż.

Niestety mój wykaz obejmuje od dowódcy komapnii wzwyż, a i tak zajmuje trzy pełniutkie strony.

Zauważyłem też, że brakuje mi nazwisk dowódców komapni w:
III baonie rezerwowym (d-ca - kpt. Nowalsetti) i Baonie marynarzy (kmdr ppor. Horyd).

Dodatkowo nie mam imion dowódców wszystkich trzech komapnii saperów (Orleński, Paprocki i Zasztowt).


PS
Przeglądając jeden z portali natrafiłem na ciekawostkę:
XXXIX Question bateria (10 armat kal. 37 mm)
XL Question bateria (4 armaty kal. 75 mm)
XLI bateria (2 armaty kal. 75 mm)
http://www.wp39.netlook.pl/str/wp/wp1/w2/pmw/pmw.php

Albo coś tu nie gra, albo mam luki w notatkach Wink.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Sob 03 Cze, 2006 19:17

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nowości!

Praktycznie zamykam listę nazwisk (update w pierwszym poście).

Mała korekta do baterii CANET - dowódcą był kpt. Antoni Ratajczyk (Brychcy - zastępca)

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Sob 17 Cze, 2006 20:46

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy przeglądałeś książkę Jerzego Pertek "Wielkie dni małej floty", Wydawnictwo Poznańskie, 1972? Tam jest też mowa o działaniach sił lądowych,wymieniane są nazwiska.
Jeżeli cię to interesuje, to mogę sprawdzić ale dopiero za kilka dni.

Czw 22 Cze, 2006 17:41

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak sprawdzałem, ale "Wielkie dni małej floty" są nazwijmy to marynarską biblią dla początkujących. Pomimo, iz pan Jerzy Pertek niewątpliwie napracował się przy tej publikacji i rozwinął zamiłowanie do floty wojennej u dziesiątek, a może setek tysięcy Polaków, to jej wartość w dniu dzisiejszym nie jest porażająca. Zwłaszcza przy publikacjach Godlewskiego i Odyńca, Rzepniewskiego i Tyma, Witkowskiego, Ordona i Dyskanta itd itd.

PS
Poza tym zamknąłem już listę i jedyne co mi brakuje to imię dowódcy 1 kompanii III baonu rezerwowego.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Czw 22 Cze, 2006 18:00

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Problematyka morska mimo że jest ciekawa, nie leży mi zbytnio.
Na tym forum są fachowcy w tej dziedzinie, a ja jest laikiem.
Ale mam pytanie. Interesuje mnie III Kolumna Samochodowa walcząca w Kaczych Dołach.
Jeden z dowódców partyzanckich ( to moja pasja) pisze, że brał udział w tych walkach.
Może coś wiesz o tym oddziele.

Czy Peterk jest przynajmniej wiarygodny?

Czw 22 Cze, 2006 18:29

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrk1 napisał:
Interesuje mnie III Kolumna Samochodowa walcząca w Kaczych Dołach.

Question Question Question Sprawdzę bo może masz na myśli Kolumnę Autobusów LOW kapitana Iwańskiego. Kacze Doły Question Question Question.

Piotrk1 napisał:
Czy Peterk jest przynajmniej wiarygodny?

Zależy które wydanie (ja mam 1958 z autografem). Powiem tak, aby być wiarygodnym trzeba podpierać się kilkoma źródłami. Jednym z nich może być Pertek.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Czw 22 Cze, 2006 22:30

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

We wspomnieniach Władysława Kołacińskiego jest mowa o III Kolumnie Samochodowej. Powołany został do niej w ramach mobilizacji, a ponieważ "Burza" na której oodbywał zasadniczą służbę wojskową był juz na morzu, jako rezerwistę skierowano go do tej Kolumny.

Pią 23 Cze, 2006 8:32

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ja mam 1958 z autografem

łał! gdzie spotkałeś p. Pertka?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 23 Cze, 2006 20:56

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety nie spotkałem, lecz nabyłem w jednym z antykwariatów (za naprawdę nie wygórowaną cenę).
Osobisty imienny autograf mam za to pod prof. Dyskanta w "Konflikty i zbrojenia morskie 1918-1939".
No i jeszcze mam autografy paru mniej znanych, lecz również utytułownych autorów.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 23 Cze, 2006 21:23

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w takim razie gdzie spotkałeś Dyskanta? Widzę że z Pucvka jesteś, ale wcześniej chyba Gdynia psiałeś? Dyskant o ile wiem wykłada wciąż w AMW?
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 23 Cze, 2006 21:38

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
Dyskant o ile wiem wykłada wciąż w AMW?

I tam też go spotkałem. Bardzo sympatyczny człowiek i do tego bezdyskusyjnie świetny specjalista.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 23 Cze, 2006 21:48

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.