| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ariowist
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 17
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jasne, ze sa! I nie jestem sam! Moj dziadek byl straznikiem, ojciec byl...
I sio mi od Tajemnicy, bo bede trul!

Pią 09 Sty, 2009 21:04

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żródło: Małgorzata Moczulska, Artur Szałkowski, Romuald Pi - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
"Nie wszystkie przerażające historie regionu wałbrzyskiego związane są z siłami nadprzyrodzonymi. Grozę wśród mieszkańców budzą tzw. strażnicy. Są to osoby, które po zakończeniu II wojny światowej pozostawiono na tych terenach, aby pilnowały hitlerowskich tajemnic. Do ich zadań należy straszenie, a nawet eliminowanie osób, które za bardzo interesują się pozostałościami tajemniczego podziemnego kompleksu Riese.
– Wielokrotnie telefonowały do mnie anonimowe osoby, które groziły, że zrobią mi krzywdę, jeżeli nie przestanę zajmować się sprawami Riese – opowiada Tadeusz Słowikowski, badacz tajemnic Wałbrzycha i zamku Książ. – Na szczęście kończyło się na pogróżkach.
O tym, że historie o strażnikach nie są tylko legendą, świadczy zdarzenie z 1988 roku z Walimia. Od zakończenia wojny mieszkał tam mężczyzna o nazwisku Wojtczak. Nie miał rodziny i nie utrzymywał bliższych kontaktów z nikim w miejscowości. Kiedy umarł, jego pochówkiem zajęły się władze gminy.
– Ciało zmarłego leżało około tygodnia w mieszkaniu, musieliśmy zatem wejść do środka z milicją – wspomina Józef Piksa, wówczas naczelnik gminy.
Funkcjonariusze znaleźli w mieszkaniu mundur oficera SS oraz różnego rodzaju dokumenty, m.in. mapy i legitymację wystawioną w styczniu 1945 roku na nazwisko Wojtczak z niemiecką pisownią nazwiska.
– Sprawą natychmiast zajęli się oficerowie kontrwywiadu. Zabrali wszystko, co zostało znalezione przy zmarłym, a sprawę zatuszowano. Szkoda, bo być może wiedzielibyśmy dziś więcej o historii Riese – nie kryje żalu Piksa.
Dopiero po śmierci esesmana, jego tożsamość potwierdziła także nieżyjąca już mieszkanka Walimia.
– Pani Aniela Ptak była podczas wojny więźniarką w zakładach włókienniczych w Walimiu, a później się tu osiedliła. Po śmierci Wojtczaka opowiedziała, że służył on w miejscowej jednostce SS i wielokrotnie groził jej, że jeśli zdradzi jego prawdziwą tożsamość, to coś jej się stanie – wyjaśnia Łukasz Kazek, przewodnik po kompleksie Riese".

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Wto 18 Sie, 2009 14:49

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hehe stara historia , zaraz Kazek doda co trzeba

Sro 19 Sie, 2009 0:03

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyluzowany Przypomne ze w jednym z zeszytöw Kapitana Zbika wystepuje straznik pilnujacy dostepu do gotyckiej komnaty ze skarbami i aktami SS.
Zabija kustosza muzeum ktöry chce odkopac to pomieszczenie a potem drugi kustosz gine w drodze na kongres do Szwecji .
Chodzi mi o to ze autor tych komiksöw juz wtedy cos musial na tem temat slyszec.
Historia wtedy byla po prostu nastepnym Zbikiem ale pözniej przypomnialem sobie o tym i troche mnie to zaskoczyla.
Skad ten temat?
A Zbiki to chyba lata 60te poczatek 70tych...

Wto 01 Wrz, 2009 12:59

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzi Ci o historię pt. "Gotycka komnata"? Też nie pamiętałem że kpt. Żbik zajmował się takimi sprawami.
Z całą pewnością sprawa strażników nie jest wytworem wyobraźni pisarzy. Będą pilnować do póki będzie czego. A ja wierzę, że wciąż jest Uśmiech

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Sro 02 Wrz, 2009 13:13

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kudi napisał:
Chodzi Ci o historię pt. "Gotycka komnata"? Też nie pamiętałem że kpt. Żbik zajmował się takimi sprawami.
Z całą pewnością sprawa strażników nie jest wytworem wyobraźni pisarzy. Będą pilnować do póki będzie czego. A ja wierzę, że wciąż jest Uśmiech


Wyluzowany No wlasnie to bardzo ciekawe .Ciekawe kto byl wtedy autorem Zbiköw?Skat ten temat.Niestety komiksu aktualnie nie mam.On sie zaczynal chyba "Czlowiek za Burta" a druga czesc to byla "Gotycka Komnata".Akurat te srodkowe Zbiki gdzies przepadly....
Zresta jest jeden Zbik gdzie bandyci chowaja sie w starych bunkrach po niemieckich.
To byl chyba 4 czy 5ty Zbik.Tego mam.
Ale wtedy w 60tych latach to bylo normalne.Bylo jeszcze duzo takich dziwnych miejsc.

Sro 02 Wrz, 2009 13:52

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawa ta jest autentyczna może nie tak kolorowo przedstawiona jak w artykule w sensie wypowiedzi ówczesnego naczelnika gminy Józefa Piksy troszkę ja dziennikarze przerobili. A było to tak Wojtczak bo tak sie ow mężczyzna nazywał mieszkał w Walimiu od 1945 roku powiem tak jak byli pierwsi Polacy on też juz był Papier miał na nazwisko Wojtczak co nie było trudne gdyż mówił biegle po Polsku a jak sie poszło do urzędu gminy i powiedziało ,że taka wojna brak dokumentów to po poświadczeniu świadków, że Wojtczak to Wojtczak takowe sie dostawało i on tak uczynił.
Był tylko jeden problem Dwóch robotników przymusowych go znało w tym słynna juz Aniela Ptak , ale oni po wojnie bali sie okropnie Wojtczak zapowiedział my tu wrócimy widzieliście co robiłem tak samo zrobię z wami gęby na kłódkę i trzymali .
W latach 70 Wojtczak zmiękł rozmowy z Anielą Ptak prowadził już całkiem inne typu ty mnie nie wydaj ja zrozumiałem błagam daj mnie żyć i Aniela nie wydała. Nikt by o tym nie wiedział ,że Wojtczak miał grupę krwi pod ramieniem gdyby nie to ze jak zmarł a mieszkał sam bez rodziny dobry pracownik na zakładzie Lniarskim , nie miał go kto pochować wiec go opieka musiał pochować a ciało jak samotnego i bezdomnego poszło na sekcje zwłok na Akademie medyczna no na takich sie studenci szkolą nie ma kogo o zgodę pytać i tam to wyszło potem była rewizja te co były w wypowiedzi Piksy w artykule dokumenty nie tak szybko znaleziono one były za szafą gdzie była wnęka po dawnych drzwiach do następnego pokoju on jako sam kawaler dostał jeden pokój a pozostałe dwa dali rodzinie z dziećmi a drzwiczki zamurowano lecz futryna i wnęka pozostały i tam byłą skrytka ale na nią nie trafili Panowie z Wojska i SB od razu podłoga poszła pierwsza potem parapet dopiero Naczelnik im uzmysłowił ze za szafą drzwi i tam całe fanty były. Miał zadanie aha nigdy nikt go pijanego nie widział owszem chodził do oberży miejscowej ale max dwa kufelki , powiem ze sam go Pamiętam to był 1989 rok mieszkałem od niego 40 metrów obok w budynku .
Kiedy widział sie np z mojim dziadkiem Szczeciniakiem to mrużył oczy i raz przez zęby powiedział ,że z obozów to nikt nie powinien żywy wyjść to były inne czasy nikt tego nie brał w ten czas na poważnie dopiero do słynnej wiosny 1989.

Czw 03 Wrz, 2009 20:28

Powrót do góry
ridiger
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kudi napisał:
Chodzi Ci o historię pt. "Gotycka komnata"? Też nie pamiętałem że kpt. Żbik zajmował się takimi sprawami.
Z całą pewnością sprawa strażników nie jest wytworem wyobraźni pisarzy. Będą pilnować do póki będzie czego. A ja wierzę, że wciąż jest Uśmiech


Zajrzyj na stronkę tego gościa i się zastanów Bardzo szczęśliwy

http://picasaweb.google.com/leistritz.leipzig/Schlesien2004#5288945136807330642

to tylko jeden z tematów, które go interesują od paru lat.

Bardzo ciekawy przypadek "wypędzonych".

_________________
Jak straszna jest prawda, że nie pozwalają Ci jej poznać? Czym można zastraszyć lub przekupić kolejne ekipy rządzące w Polsce aby ukrywały prawdę? Część z Nas to wie.

Sob 05 Wrz, 2009 19:41

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyluzowany No ogölnie wydaje mi sie pomysl na tych strazniköw wcale nie jest taki niemozliwy.Jezeli niemcy chowali cos waznego to i takich strazniköw mogli zostawic.
Pamietacie tego inz. z Riese.Zdaje sie byl z Austrii.
Taki typowy straznik.Niby pomagal ,pokazywal a pewnie pokazywal to co mozna bylo a odciagal os tego co faktycznie bylo tajne.
Mysle ze taka rola tych strazniköw mogla sie bardzo Niemcom przydac.

Sob 05 Wrz, 2009 21:24

Powrót do góry
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja wierzę i mam nadzieję ze naprawdę są bo przynajmniej jest czego szukać Wink
pozdro.

_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Sob 05 Wrz, 2009 21:54

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w którymś, nie pamiętam tytułu, z "tygrysków" też była mowa o strażnikach i chyba autorem tej książki był Pan Wilczur
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Wto 08 Wrz, 2009 7:38

Powrót do góry
Azazel
Porucznik

Porucznik





Posty: 762
Pochwał: 1
Skąd: Obleśnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ridiger napisał:


Zajrzyj na stronkę tego gościa i się zastanów Bardzo szczęśliwy

http://picasaweb.google.com/leistritz.leipzig/Schlesien2004#5288945136807330642

to tylko jeden z tematów, które go interesują od paru lat.

Bardzo ciekawy przypadek "wypędzonych".


Cóż ciekawego w tym ze interesuje się Dolnym Śląskiem? Bo co rejon Pieszyc, Głuszycy, Sokolca,Jugowic itd? Może jednak mamy tutaj mała manię, spiseczek dziejowy? Przecież ten człowiek pokazał tylko ciekawe miejsca w tym rejonie a na dodatek porównał ich stan obecny z tym jaki jest na starych pocztówkach. Gdzie tu "Strażnik" i co w tym dziwnego? A możne tez po publikacjach wielu ciekawych autorów polskich i zagranicznych na temat "Riese" postanowił sam zbadać tą sprawę i swoje odwiedziny przedstawił właśnie na ogólno dostępnej stronie internetowej? Nie popadajcie w paranoję. I kończąc, po obejrzeniu wszystkich galerii tego Pana stwierdzić można jedynie-TURYSTA!!!

_________________
Na imie mam Legion a obliczem moim miliony-monetek Uśmiech .

Wto 08 Wrz, 2009 11:50

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Konrado napisał:
Ja wierzę i mam nadzieję ze naprawdę są bo przynajmniej jest czego szukać Wink
pozdro.


Wyluzowany No bo Wroclawskiego Zlota jeszcze nikt nie znalazl.
No i innych skarböw.Ciekawe tylko ile jest w tym prawdziwej "prawdy"
a ile bajek.

Wto 08 Wrz, 2009 14:36

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wolfgang Lestritz to mój przyjaciel urodził się w Walimiu 1938 rocznik bardzo dużo dostałem od niego informacji odnośnie jak wyglądało życie w Walimiu w latach wojny czyli też w Cieniu Riese , zapraszam do mojej książki W Kręgu tajemnic Riese jest on i jego rodzina jej małą częścią .
Zdjęcie które ukazuje niby jego zainteresowanie albo jak ktoś ujął to na forum strażnicze jest naprawdę dziwne gdyż wyraznie jest podpisane zródło rzeki Bystrzycy a co najdziwniejsze wysłał mi je gdzieś ze 4 miesiące temu z zapytaniem czy tam właśnie jest początek Rzeki Bystrzycy i razem wraz z Leśniczym stwierdziliśmy ,że tak to początek naszej rzeki i taki to właśnie z niego strażnik.
Po prostu interesuje się swoją małą ojczyzną tak samo jak rejonami które kochamy i z których pochodzimy , Miene Heimat to dal niego tak jak dla mnie moja małą ojczyzna a rozumiemy sie bez słow bo akurat obaj pochodzimy z Gór Sowich a dokładnie z Walimia on 1938 ja 1978 i nadal jesteśmy przyjaciółmi nie strażnikami

Wto 08 Wrz, 2009 22:55

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem skarbów już nie ma zagrabili je albo Amerykanie, Rosjanie albo sami Niemcy zabezpieczyli drogę ewakuacji dla złota. Jeśli chodzi o "strażników" to są to często tubylcy z plemion zasiedlających wioski którzy straszą swą obecnością eksploratorów z ciekawości czy czasem to eksplorator nie jest tym strażnikiem który chce odnaleźć to co dziadzia z wehrmachtu zakopał. To właśnie ciekawscy tubylcy (często ex-społeczniacy z dawnych czasów) zasilają historie o strażnikach. Co do strażników to wierzę, że byli ale mogli tylko pilnować miejsc w których zakopano broń i amunicję może też i kosztowności ( małe ilości) często Niemcy w obawie przed kradnącymi i masowo gwałcącymi bolszewikami o których historie przyprawiały dreszcze zakopywali kosztowności rodzinne ale nie całe skrzynie. Uważam że do dziś potomkowie nazistów bawią się za dziadkowe złoto jeżdżą Ferrari i mają grube konta w rajach podatkowych, często sponsorując produkcje filmowe ( uwaga teorie spiskowe saddama nie reagować agresją plz Wink )
Dużych ilości złota czy dzieł sztuki nie zakopuje się w ostatniej chwili w ziemi, tak wielkiej fortuny się pilnuje i przeznacza odpowiednie najlepiej suche miejsce (w przypadku dzieł sztuki) złoto najlepiej zasypać tonami kamienia albo utopić ale to dobre jest na krótką chwilę najlepszym pomysłem jest bank w Szwajcarii.
Byłem nie raz w lesie na polowaniu i z dosłownie mgły pojawiali się i znikali dziwaczni ludzie od wytatuowanych staruszków po różnej maści młodzieńców na rowerach, często żartuję że to zabłąkani volksszturmowcy albo duchy sołdatów błąkające się po lasach i polach.

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Sro 09 Wrz, 2009 8:01

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Unkas - widzę że zostałeś zwerbowany. Bardzo szczęśliwy

Sro 09 Wrz, 2009 10:56

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.wolfgang-leistritz.de/Schlesien.html proszę zjechać na sam doł stronki zobaczycie strazników Wolfganga oraz Łukasza

Sob 12 Wrz, 2009 0:31

Powrót do góry
zwierzak1a
Adjudant

Adjudant




Posty: 123
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak. Bardzo ładna rodzinna strona jednego z wypędzonych mieszkańców Gór Sowich. I Question
Stronka jest znana i co w niej takiego jest tajemniczego ? bo dla mnie nic.

_________________
http://www.pierwszykontrakt.pl/

Sob 12 Wrz, 2009 10:30

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ohhh jest na niej parę tajemnic Uśmiech
Choćby taka... jak to się stało, że współczesne zdjęcia ukazują pałace i zamki w takim stanie jakby zostały zbombardowane? Czyżby w ich wnętrzu zagnieździł się wróg walczący z bohaterskim żołnierzem armii wyzwoleńczej? Za kilka pokoleń ktoś oglądający te zdjęcia może mieć wielki problem żeby zrozumieć jak niedotknięte przez wojnę zabytki zmieniły się w okresie "ładu i dobrobytu" w kupę gruzów. To będzie wielka zagadka.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Wto 29 Wrz, 2009 10:20

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Był rok 2004 lato kompleks Włodarz. Było to gdzieś może 2 miesiące po oficjalnym otwarciu.
Pracowałem tam jako pierwszy przewodnik oraz obsługiwałem grupy niemiecki języczne.
Kasjerka woła pewnego dnia Kazik masz Niemców nic nie rozumie niech kupią bilety a ty z nimi wejdż.
Było to trzech Panów po 80 śiątce z wysoką kulturą oraz z super aparatami jak Laica ,Pentax słuchali historii z za ciekawieniem ale na Boga nie robili wogóle zdjęć , średnio turysta wykonuje do 20 30 zdjęć a oni nic kompletnie !!!!
Aż tu wpływamy do Dużej hali i panowie jak na gwizdek cyk zdjęcie zawału i do wyjścia dalej koniec żadnej fotki.
A mnie dostało się 20 Euro za miłe i fachowe przewodnictwo.
Tyle o strażnikach .

Pon 12 Paź, 2009 20:53

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a pokaż na planie , które to miejsce i co tam za tym zawałem może być ?

Wto 13 Paź, 2009 8:36

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szponiasty napisał:
a pokaż na planie , które to miejsce i co tam za tym zawałem może być ?

Szponek, ale dałeś plamę... Rolling Eyes Mr. Green Rolling Eyes

Wto 13 Paź, 2009 8:40

Powrót do góry
bociek
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Skąd: Sopot
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zwiedziłem co można oficjalnie zobaczyc nawet po dwa razy fascynują mnie te podziemia może w przyszlym roku znowu się wybiore ..z chęcią obejrze ten zawal fotografowany :okret2:

Pią 13 Lis, 2009 22:46

Powrót do góry
Waldenburger
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 33
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę że jeżeli chodzi o strażników to pan Cera i Michalik mogliby nam coś potwierdzić Laughing

Ostatnio zmieniony przez Waldenburger dnia Pon 25 Lis, 2013 18:22, w całości zmieniany 1 raz

Nie 24 Lis, 2013 14:29

Powrót do góry
Waldenburger
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 33
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mała relacja o strażnikach z Książa - http://www.facebook.com/notes/podziemny-zamek-ksi%C4%85%C5%BC/z-opowiada%C5%84-znajomego-artyku%C5%82-ze-strony-radio-nigell/174871032714491

Nie 24 Lis, 2013 14:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.