| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie chce mi się szukać, ale wydaje mi się, że w wojsku Wielkopolskim też był szeregowy. A jak było w PSZ nZ?


W 1939 był szeregowiec. W PSZ też teoretycznie powinien być szeregowiec, ale jak to z tym jest do końca to sam nie wiem, chyba już wtedy zaczął się bajzel.

Nie 04 Lut, 2007 23:14

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

od 1919 do 1939 był szeregowiec, ale wcześniej i później mam (niesprawdzone) info , że szeregowy. Szczerze to nigdy mnie to nie interesowało, bo uważałem nazwy stopni za nazwy własne- a te mogą być dowolne.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 04 Lut, 2007 23:21

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A przy czytaniu książek o Westerplatte wśród poległych wpadł mi w oko leg. Uss. Czy to jakaś pomyłka, czy może gościo pochodził z dywizji "legionowych"?
I czasem wpada w oko też taki stopień jak "strzelec"

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Pon 05 Lut, 2007 12:01

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I czasem wpada w oko też taki stopień jak "strzelec"


Bo jest strzelec. W papierach 1. Dywizji Pancernej nie spotkasz szeregowców/szeregowych, są tylko strzelcy i ułani.

Pon 05 Lut, 2007 12:55

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Wszystko pięknie, tylko on nie jest "jaki" plutonowy tylko "kto" plutonowy. Natomiast twierdzenie, że żołnierz jest "jaki" szeregowy jest idiotyzmem.

"Plutonowy" i "szeregowy" odmieniają się tak samo (przymiotnikowo) - w obu przypadkach to jest (w sensie odmiany) "jaki", a nie "kto".

Dlatego argument, że "szeregowy" jest niepoprawny ze względów historycznych jest dla mnie do przyjęcia.
Natomiast nie rozumiem poglądu, głoszącego, że "szeregowy" jest niepoprawny ze względu na swą przymiotnikową odmianę - bo odmiana przymiotnikowa może być jak najbardziej poprawna

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pon 05 Lut, 2007 13:27

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widzisz, nie zrozumiałeś postu.

Plutonowy to jest kto- rzeczownik. Natomiast według twierdzeń ludzi z MON szeregowy jest "jaki" czyli jest przymiotnikiem. Nie kto- szeregowy żołnierz, ale jaki żołnierz- szeregowy. Jaki- szeregowy to może być członek partii, ale nie żołnierz. Ponieważ żołnierz nie posiada stopnia funkcyjnego jaki- "szeregowy", jeno stopień wojskowy- a to jest "szeregowiec".

I tu tkwi problem.

Pon 05 Lut, 2007 14:02

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Plutonowy to jest kto- rzeczownik.

Jasne - bzdurę napisałem, że to przymiotnik. Oczywiście masz rację, że to rzeczownik - tyle, że odmieniany przymiotnikowo.
Human napisał:
Natomiast według twierdzeń ludzi z MON

Ludzie z MON, a nawet z szeroko pojętego "MONu" mogą sobie mówić różne rzeczy, ale od ich gadania nie zmieni się jeszcze rzeczywistość.
Human napisał:
szeregowy jest "jaki" czyli jest przymiotnikiem. Nie kto- szeregowy żołnierz, ale jaki żołnierz- szeregowy. Jaki- szeregowy to może być członek partii, ale nie żołnierz. Ponieważ żołnierz nie posiada stopnia funkcyjnego jaki- "szeregowy", jeno stopień wojskowy- a to jest "szeregowiec".


Na dzień dzisiejszy oficjalna nazwa stopnia brzmi "szeregowy" - zgadza się?
Tak więc jest to - bez względu na to co kto twierdzi - rzeczownik. Podobnie jak "plutonowy", "sierżant", "kapitan" itd.

Gdyby oficjalną nazwą stopnia był "szeregowiec", to wówczas słowo "szeregowy" byłoby wyłącznie przymiotnikiem, ale tak nie jest.
Słowo "szeregowy" jako przymiotnik ma dwa znaczenia:
1. «zajmujący kolejne miejsce w szeregu»
2. «niczym się niewyróżniający».
Natomiast jako rzeczownik znaczy: «najniższy stopień w hierarchii wojskowej; też: żołnierz mający ten stopień».
Za: http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=szeregowy
A więc mówiąc "zginęło 50 szeregowych żołnierzy" używamy słowa na sz. w znaczeniu przymiotnikowym - chodzi o zwykłych, niewyróżniających się żołnierzy, wśród których mogli się znaleźć np. starsi szeregowi albo marynarze (a dawniej też strzelcy, ułani, szwoleżerowie itd.).
Ale jeśli powiemy "zginęło 50 szeregowych" to użyjemy słowa na sz. w znaczeniu rzeczownikowym - będzie nam chodzić o to, iż poległo 50 ciu żołnierzy określonego stopnia.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pon 05 Lut, 2007 17:42

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na dzień dzisiejszy oficjalna nazwa stopnia brzmi "szeregowy" - zgadza się?
Tak więc jest to - bez względu na to co kto twierdzi - rzeczownik. Podobnie jak "plutonowy", "sierżant", "kapitan" itd.


Właśnie tu jest problem. To nie jest rzeczownik, według rozumienia niektórych włodarzy z MON jest to przymiotnik. A tak się głupio składa, że to właśnie MON, a nie kto inny decyduje czy jest to rzeczownik czy przymiotnik. Jedynym sposobem żeby brzuchaci Panowie nie wymyślali idiotyzmów jest zmiana tego nieszczęsnego szeregowego na szeregowca. Tak jak to ma miejsce na całym świecie.

Pon 05 Lut, 2007 18:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.