| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1. Polska DPanc.

:czolg4: Czy 1. Polska Dywizja Pancerna podczas walk na Mont Ormel miała na stanie haubice samobieżne M7 Priest?

Sob 06 Maj, 2006 10:44

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy 1. Polska Dywizja Pancerna podczas walk na Mont Ormel miała na stanie haubice samobieżne M7 Priest?



A od kiedy to 1. Dywizja miała jakiekolwiek Priesty ??.

Dokładny wykaz tego co posiadała 1. Polska Dywizja masz tutaj:

http://www.obliczahistorii.pl/forum/viewtopic.php?t=3238

Niezależnie od pochwał Grendela, zapomniałem o Cromwellach Mk. VI w 10. PSK, z zależności od okresu było ich na stanie od 3 do 7 sztuk.

Sob 06 Maj, 2006 20:51

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiedziałem. Pytam się tylko Uśmiech :czolg4:

Nie 07 Maj, 2006 15:09

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

:czolg4: I jeszcze jedno pytanie: gdzie mogę znależć oznaczenia taktyczne 1. PDPanc.?

Nie 07 Maj, 2006 15:10

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I jeszcze jedno pytanie: gdzie mogę znależć oznaczenia taktyczne 1. PDPanc.?


Od Acromy do Zwycięzcy Kamińskiego, tom 7 albo 8, 1. Dywizja Pancerna Solarza, to na przykład.

Nie 07 Maj, 2006 15:20

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Cytat:
I jeszcze jedno pytanie: gdzie mogę znależć oznaczenia taktyczne 1. PDPanc.?


Od Acromy do Zwycięzcy Kamińskiego, tom 7 albo 8, 1. Dywizja Pancerna Solarza, to na przykład.


:czolg4: A jakieś inne tytuły, czy może witryny? Bo do tego nie mam dostępu.

Pon 08 Maj, 2006 14:52

Powrót do góry
Krzychu74
Moderator
Chu I

Chu I





Posty: 546
Pochwał: 1
Skąd: Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Stanisław Komornicki, Zygmunt Bielecki "Wojsko Polskie 1939-1945. Barwa i Broń". Wydawnictwo Interpress, Warszawa

Pozdrawiam.

Pon 08 Maj, 2006 20:23

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo:). Ale będę wdzięczny za jeszcze kilka pozycji Bardzo szczęśliwy. Jest mi to naprawdę bardzo potrzebne :czolg4:

Pon 08 Maj, 2006 22:05

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja się zaczynam zastanawiać co Ty potrzebujesz i do czego, jeśli potrzebujesz oznaczenie taktycznie 1. D.Panc. to jest nim wiewiórka, jeśli natomiast pytasz o AoS- y to trochę tego będzie.

Pon 08 Maj, 2006 22:44

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

:czolg4: Zaspokoję Twoją ciekawośćUśmiech:do dioramy Mont Ormel mi są potrzebne. Dlatego tak mi na nich zależy.

Wto 09 Maj, 2006 7:06

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i o tę wiewiórkę właśnie mi chodziło. Każdy kto bawił się w modelarstwo wie o czym mówię...

Wto 09 Maj, 2006 7:21

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiewiórka to nie problem, masz ją chociażby tutaj:

http://www.greendevils.pl/polacy/maczek/maczek.html

Niezależnie od tego jak bardzo szanuję M. Wójtowicza- Podhorskiego, to literaturę sobie mało udaną do bibliografii wybrał.

Tylko pamiętaj, że na pojazdach znajdowały się oprócz wiewiórki, jeszcze na przykład AoS.

Wto 09 Maj, 2006 11:32

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki. Ponadto udało mi się zdobyć oznaczenia 2. Pułku Pancernego. Ojjjj... będzie się robiło Uśmiech

Wto 09 Maj, 2006 14:50

Powrót do góry
Deusdedit
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

M7 HMC Priest

O ile mi wiadomo to 7 Pułk Artylerii Konnej (2 Korpusu) jako jedyny z jednostek polskich miał na stanie haubice M7 Priest

Nie 04 Lut, 2007 15:01

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
O ile mi wiadomo to 7 Pułk Artylerii Konnej (2 Korpusu) jako jedyny z jednostek polskich miał na stanie haubice M7 Priest


7. Pułk Artylerii Konnej i II Korpus, a jeśli już 2 pisany cyfrą arabską to z kropką 2. Korpus. Ja już nie mam siły walczyć, pisownia nie jest dowolna.

Nie 04 Lut, 2007 15:13

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to zdjęcie mam podpisane 1. DPanc sierpień44
tu jest ten sam na stronce dla modelarzy http://www.afvnews.ca/camouflage/crusaa.html
jeszcze tu jest parę fotek http://www.czolgiem.com/dziadek/dziadek.htm



Opis załącznika:

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 04 Lut, 2007 16:03

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
to zdjęcie mam podpisane 1. DPanc sierpień44


Bardzo możliwe, musiałbym sprawdzić WD znanych polskich Crusaderów AA co mi może zająć parę minut.

Nie 04 Lut, 2007 16:21

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Ja już nie mam siły walczyć, pisownia nie jest dowolna.

Zauważyłem już wcześniej, że o to walczysz, ale nie miałem śmiałości zapytać Wink - jaka jest różnica między pisaniem z kropką a bez?
Co ta kropka oznacza, że jest tak ważna? Pytam serio, bo najzwyczajniej tego nie wiem.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Nie 04 Lut, 2007 17:26

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jaka jest różnica między pisaniem z kropką a bez?
Co ta kropka oznacza, że jest tak ważna? Pytam serio, bo najzwyczajniej tego nie wiem.


Po pierwsze, język polski ściśle warunkuje pisanie liczebników porządkowych, kropka musi być. Inaczej jest to błąd ortograficzny. Po drugie, nie było jednostki pod tytułem 6 Pułk Pancerny "Dzieci Lwowskich". Był tylko 6. Pułk Pancerny "Dzieci Lwowskich". Rozumiem, że wiele osób ma gdzieś ortografię, ale jak się już interesować historią to może chociaż jej nie mieć gdzieś?

Nie 04 Lut, 2007 17:35

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Rozumiem, że wiele osób ma gdzieś ortografię, ale jak się już interesować historią to może chociaż jej nie mieć gdzieś?

Nie mam gdzieś ani historii ani ortografii - dlatego pytałem. Piwo

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Nie 04 Lut, 2007 17:41

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jednak przy jednostkach wojskowych możesz pominąć kropkę. Zwłaszcza jeśli nazwę piszemy z dużej litery. Wtedy nikt nie pomyli tego z liczebnikiem głównym. Podobny wyjątek robi się dla dat. Choć powinno się pisać np. 4. luty 2007.
Większy problem jest przy np. nazwach jednostek niemieckich : 6. Division- to "szósta dywizja", natomiast 6 Division- to "sześć dywizji" (choć powinno być z małej Mr. Green ).
Teraz dochodzi do tego inna kwestia: pisanie nazw historycznych.
10 Brygada Kawalerii Pancernej- oznacza dzisiejszą 10 BKP. NAtomiast jeśli piszemy o jednostce z czasów wojny piszemy: 10. Brygada Kawalerii Pancernej. Bo wówczas taką pisownię stosowano.
Obecnie w języku wojskowym (czyli branżowy- a taki powinno się stosować jeśli piszemy o współczesnym wojsku) nie stosuje się kropki po liczebnikach.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 04 Lut, 2007 19:52

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Obecnie w języku wojskowym (czyli branżowy- a taki powinno się stosować jeśli piszemy o współczesnym wojsku) nie stosuje się kropki po liczebnikach


W obecnym wojsku stosuje się stopień funcyjny "szeregowy", czyli przymiotnik, zamiast rzeczownika "szeregowiec" (czyli stopień wojskowy), więc Panowie mocno mają z ortografią na bakier. Poza tym pierwsze słysze, że słownik języka polskiego dopuszcza jakieś wyjątki dla wojska.

Nie 04 Lut, 2007 20:00

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj, wkraczamy na grząski teren językowy...
Ale mimo wszystko jeszcze chwilę w nim pobrnę.
Human napisał:
W obecnym wojsku stosuje się stopień funcyjny "szeregowy", czyli przymiotnik, zamiast rzeczownika "szeregowiec" (czyli stopień wojskowy), więc Panowie mocno mają z ortografią na bakier.

No zaraz, zaraz - "plutonowy", czyli przymiotnik to określenie przedwojenne. Zresztą, nawet gdyby takiego stopnia przed wojną nie było, to nie można mówić, że nazwa przymiotnikowa jest "be", a rzeczownikowa "cacy".
Human napisał:
Poza tym pierwsze słyszę, że słownik języka polskiego dopuszcza jakieś wyjątki dla wojska.

Każdy język specjalistyczny rządzi się swoimi prawami. Np. elementy żargonu prawniczego, mimo iz niepoprawne z punktu widzenia językowego, przechodzą nawet do obowiązującego prawa - np. "właściwość sądu" - która oznacza nie (jak wynikałoby z definicji słownikowej) cechę charakterystyczną sądu, tylko fakt, że dany sąd jest właściwy do rozpatrzenia określonej sprawy.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Nie 04 Lut, 2007 20:53

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No zaraz, zaraz - "plutonowy", czyli przymiotnik to określenie przedwojenne. Zresztą, nawet gdyby takiego stopnia przed wojną nie było, to nie można mówić, że nazwa przymiotnikowa jest "be", a rzeczownikowa "cacy".


Wszystko pięknie, tylko on nie jest "jaki" plutonowy tylko "kto" plutonowy. Natomiast twierdzenie, że żołnierz jest "jaki" szeregowy jest idiotyzmem. Żeby było śmieszniej niektórzy w MON (zasięgałem języka, co mi tam) wiedzą, że szeregowy jest nieprawidłowy, ale operacja logistyczna i koszta tej zmiany byłyby zbyt duże, stąd nieszczęsny "szeregowy" trwa na stanowisku.

Kiedy mnie uczono ortografii nie było jeszcze wprowadzonych dla analfabetów wtórnych zmian pokroju zmiany końcówki "u" na "a", przez co mamy jakieś koszmarki językowe. Czy odmiany nazw obcojęzycznych- przez co mamy "zawijanie do Norfolku, Portsmouthu, etc". Chyba się starzeje Rolling Eyes

Nie 04 Lut, 2007 21:06

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
W obecnym wojsku stosuje się stopień funcyjny "szeregowy", czyli przymiotnik, zamiast rzeczownika "szeregowiec" (czyli stopień wojskowy), więc Panowie mocno mają z ortografią na bakier. Poza tym pierwsze słysze, że słownik języka polskiego dopuszcza jakieś wyjątki dla wojska.

Nie chce mi się szukać, ale wydaje mi się, że w wojsku Wielkopolskim też był szeregowy. A jak było w PSZ nZ?
Słownik nie dopuszcza, ale co innego oznaczają niektóre zwroty z literackim języku, a co innego w wojskowym. W tej chwili przychodzi mi tylko do głowy zdanie z angielskiego:
"General want to see you" w literackim języku oznacza- Generał chce cię widzieć. Natomiast w "military english" oznacza to "Masz się zameldować u generała" Mr. Green Po prostu nie ma trybu oznajmującego w tym wypadku , tylko rozkazujący.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 04 Lut, 2007 22:34

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.