| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3 ... 283, 284, 285  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ZAGADKI MORSKIE

1) Zadajemy jedno pytanie
2) Odpowiedz na pytanie musi byc do znalezienia w zrodlach dostepnych "szaremu czlowiekowi" (tzn. nie w ksiazce wydanej w nakladzie 150 egzemplarzy na Islandi przed I wojna swiatowa ; )
3) Gdy przez 48 godziny nikt nie odpowie, zadajacy odpowiada (podajac w miare moznosci zrodlo) i zadaje nastepne pytanie
4) Jeżeli w przeciągu 48 godzin osoba, która poprawnie odpowiedziała na pytanie nie zada własnego pytanie zadaje jego poprzednik.
4 a) Jeżeli po 48 godzinach osoba, która zadała pytanie z nieznanych powodów nie ustosunkuje się do odpowiedzi na owe, nowe pytanie zadaje jego poprzednik.
4 b) Jeżeli użytkownik który zadał pytanie nie da znaku życia po trzech dniach, nowe pytanie zadaje jego poprzednik
5) Gdy ktos odpowie poprawnie na pytanie, po potwierdzeniu poprawnosci przez autora zagadki, zadaje nastepne
6) W przypadku braku potwierdzenia poprawności odpowiedzi przez autora pytania w ciągu 24h stosujemy "zastępcze potwierdzenie". Oznacza to, że w sytuacji braku potwierdzenia, może dokonać tego Opiekun "Zagadek Morskich" - sam lub w porozumieniu z Moderatorami MW.
7) Po zadaniu pytania pauzujemy, t.j. nie odpowiadamy na nastepne
8 ) Klasyfikacja poprawnych odpowiedzi bedzie aktualizowana na poczatku każdego miesiaca. W związku z powyższym, uczestnicy proszeni są o dodawanie "licznika punktów" do postu, w którym zadawać będą kolejne pytanie.
9) Zadajemy zagadki na ktore znamy dokladna odpowiedz


Klasyfikacja:
Ark(o) Royal: 29
Maxikasek: 27
Harpoon: 25
Marmik: 20
Human: 18
MarcinGdansk: 15
de Villars: 15
IjonTihy: 6
baranekbxl: 5
Grendel: 5
l'Aquila: 3
1234: 2
Carthon: 2
igla: 1
Robert05: 1



OSTATNIA AKTUALIZACJA PUNKTOW: 20/12/06


Pierwsze pytanie:

1) Co to byla Linia Topora ?

2) Jak sie nazywal pierwszy ORP Marynarki Wojennej Polski Ludowej ?

_________________
Barwny ich strój, amaranty zapięte pod szyją.
Ach, Boże mój, jak ci polscy ułani się biją.
Ziemia aż drży, stary szyldwach swe oczy przeciera.
Wszak on ich zna, to są ułani spod Samosierry.


Ostatnio zmieniony przez l'Aquila dnia Sro 20 Gru, 2006 13:38, w całości zmieniany 31 razy

Sro 03 Maj, 2006 12:36

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ORP Korsarz- kuter pilotowy
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 03 Maj, 2006 13:28

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drugie pytanie trafione Uśmiech)). Teraz kolej na Ciebie, zadawaj pytanko UśmiechUśmiech

Pozdrawiam

l'A

_________________
Barwny ich strój, amaranty zapięte pod szyją.
Ach, Boże mój, jak ci polscy ułani się biją.
Ziemia aż drży, stary szyldwach swe oczy przeciera.
Wszak on ich zna, to są ułani spod Samosierry.

Sro 03 Maj, 2006 15:09

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W ramach zgodnosci z regulaminem, ktorego jestem jednym z autorow zreszta Wink Wink (btw. dzieki za pomoc Marmik Piwo Piwo ), podaje zrodlo pytania; "Wielkie dni malej floty" Pertka, jeden z ostatnich rozdzialow w drugim tomie (V wydanie), w ktorym mowa jest o utworzonym w Lublinie (?) batalionie piechoty morskiej i poczatkach MW po II wojnie swiatowej.

Linia Topora natomiast byla fikcyjna linia na Atlantyku dzielaca strefe ochrony konwojow przez USA i Wielka Brytanie, to samo zrodlo, bodajze w rozdziale o "Burzy".

Pozdrawiam

l'A

_________________
Barwny ich strój, amaranty zapięte pod szyją.
Ach, Boże mój, jak ci polscy ułani się biją.
Ziemia aż drży, stary szyldwach swe oczy przeciera.
Wszak on ich zna, to są ułani spod Samosierry.

Czw 04 Maj, 2006 10:50

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I tak pomyślałem z tą Linią Topora od razu. Skojarzyłem to z odwrotnej strony - tzn. po mapie, na której zaznaczono zasięgi możliwych operacji okrętów i samolotów, poza którymi niemieckie op, miały większą swobodę działania. To się chyba nazywało TodesLoch (poprawcie mnie jak źle to napisałem, a pewnie tak jest bo niemieckiego ni w ząb nie umię). Ale ponieważ nie spotkałem się z określeniem LT, nie połączyłem tego ze sobą, a przestraszyłem się blamażu Bardzo szczęśliwy
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Czw 04 Maj, 2006 11:02

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proponuję dodać jeszcze, że nie odpowiadamy na następne pytanie tzn. po zadaniu pytania jedno pauzujemy- to po to żeby tylko dwie osoby się wymieniały Bardzo szczęśliwy
Moje źródła to tylko net więc sprawa będzie łatwa. Pytanie: co to za stateczek i z jakiego kraju?



Opis załącznika:

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/


Ostatnio zmieniony przez maxikasek dnia Czw 04 Maj, 2006 11:54, w całości zmieniany 1 raz

Czw 04 Maj, 2006 11:45

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pytanie: co to za stateczek i z jakiego kraju?


A moje pytanie brzmi - jaki statek, bo go nie widzę Bardzo szczęśliwy

Aaa, poznaję to zdjęcie Bardzo szczęśliwy Kolega zamieścił już to zdjęcie w swojej zagadce - trudne jest, bo do niczego mi nie pasuje, ale kombinuję dalej Uśmiech

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"


Ostatnio zmieniony przez harpoon dnia Czw 04 Maj, 2006 11:56, w całości zmieniany 1 raz

Czw 04 Maj, 2006 11:52

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Już jest. problemy z serwerem.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 04 Maj, 2006 11:55

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

harpoon napisał:
I tak pomyślałem z tą Linią Topora od razu. Skojarzyłem to z odwrotnej strony - tzn. po mapie, na której zaznaczono zasięgi możliwych operacji okrętów i samolotów, poza którymi niemieckie op, miały większą swobodę działania. To się chyba nazywało TodesLoch (poprawcie mnie jak źle to napisałem, a pewnie tak jest bo niemieckiego ni w ząb nie umię). Ale ponieważ nie spotkałem się z określeniem LT, nie połączyłem tego ze sobą, a przestraszyłem się blamażu Bardzo szczęśliwy


Das Todesloch, znany wsrod alinatow jako "the death hole", "atlantic gap" lub "air gap", o ile pamietam (ale moge sie mylic).

Pozdrawiam
l'A

_________________
Barwny ich strój, amaranty zapięte pod szyją.
Ach, Boże mój, jak ci polscy ułani się biją.
Ziemia aż drży, stary szyldwach swe oczy przeciera.
Wszak on ich zna, to są ułani spod Samosierry.

Czw 04 Maj, 2006 12:10

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no dobra zacząłem z grubej rury Bardzo szczęśliwy Ale ten statek jest naprawdę sławny, choć lokalnie. Jest to NB-11 (Naoruzani brodovi-11), "Crvena Zvijezda", ex-niemiecki statek przeciwpartyzancki "Anton" (150 t). 27 kwietnia 1944 zdobyty w zatoce Św. Mikołaja na wyspie Olib abordażem od strony lądu przez desant z dwóch partyzanckich okrętów PC-3 i pC-4(po kapitulacji Włoch) należał do Partyzanckiej Marynarki Jugosławii- był jednym z jej 17 okrętów. Był jej "pancernikiem"- 1xBofors 40mm, 1xFlak-37,3xBreda 20 mm, 1x20mm Flakvierling,1x8cm moździerz plus kika kmów.Zatonął rok później na minie.

drugie pytanie: co to za okręt?



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/


Ostatnio zmieniony przez maxikasek dnia Czw 04 Maj, 2006 22:21, w całości zmieniany 1 raz

Czw 04 Maj, 2006 22:12

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli mój wywód dot. Albanii, odpada Bardzo szczęśliwy
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Czw 04 Maj, 2006 22:15

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

harpoon napisał:
Czyli mój wywód dot. Albanii, odpada Bardzo szczęśliwy


Zaszalałeś Bardzo szczęśliwy

_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Czw 04 Maj, 2006 22:17

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zawsze partyzantka w Jugosławii mnie intrygowała. Mówi się że w Polsce było podziemne państwo ale pierwsze miejsce wiedzie Jugosławia.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 04 Maj, 2006 22:23

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciekawe rzeczy mozna sie dowiedzieć

Czw 04 Maj, 2006 22:36

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

przy okazji czy można- podobnie jak konkursy lotniczy i IIWŚ, zakotwiczyć ten na początku strony?

można - IjonTihy

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 05 Maj, 2006 0:39

Powrót do góry
igla
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki







Posty: 537
Skąd: Poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

skonczyliśmy na tym gdzie bylo wieksze podziemnie panstwo Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Pią 05 Maj, 2006 20:00

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
no dobra zacząłem z grubej rury Bardzo szczęśliwy Ale ten statek jest naprawdę sławny, choć lokalnie. Jest to NB-11 (Naoruzani brodovi-11), "Crvena Zvijezda", ex-niemiecki statek przeciwpartyzancki "Anton" (150 t). 27 kwietnia 1944 zdobyty w zatoce Św. Mikołaja na wyspie Olib abordażem od strony lądu przez desant z dwóch partyzanckich okrętów PC-3 i pC-4(po kapitulacji Włoch) należał do Partyzanckiej Marynarki Jugosławii- był jednym z jej 17 okrętów. Był jej "pancernikiem"- 1xBofors 40mm, 1xFlak-37,3xBreda 20 mm, 1x20mm Flakvierling,1x8cm moździerz plus kika kmów.Zatonął rok później na minie.

a jeszcze wcześniej nazywało się toto Stella bianca chyba, jak było włoskie. Nawet nazwa daleko ni odbiegała od ostatniej.

Pią 05 Maj, 2006 21:59

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dokładnie Bardzo szczęśliwy
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 06 Maj, 2006 20:41

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kto zadaje pytanie?
Czy ten drugi okręt maxikaska jest "na tapecie"? jeśli tak to mija już 3 doba bez odpowiedzi. Czas na rozwiązanie i nową zagadkę.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 07 Maj, 2006 22:14

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

na tapecie jest drugi z okrętów Bardzo szczęśliwy
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 07 Maj, 2006 23:18

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jeśli tak to mija już 3 doba bez odpowiedzi. Czas na rozwiązanie i nową zagadkę

nie może być tak długo nie rozwiązana. Po 24 godzinach powinna być podpowiedź, po kolejnych 24 odpowiedź i zmiana pytania. Bo gra umrze...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 08 Maj, 2006 14:01

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ok, to zmieniam punkt w regulaminie z tygodnia na 48 godzin.

Pz.

l'A

_________________
Barwny ich strój, amaranty zapięte pod szyją.
Ach, Boże mój, jak ci polscy ułani się biją.
Ziemia aż drży, stary szyldwach swe oczy przeciera.
Wszak on ich zna, to są ułani spod Samosierry.


Ostatnio zmieniony przez l'Aquila dnia Wto 09 Maj, 2006 12:46, w całości zmieniany 1 raz

Pon 08 Maj, 2006 14:35

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to ostatnia podpowiedź. Zbudowano tylko dwie sztuki. Projektant testował swoje rozwiązania już 1918 roku, ale decyzję o budowie prototypów podjęto po zatopieniu HMS York. zostały zbudowane w 1943 .
Jak do jutra nikt nie zgadnie- zmienię zagadkę. Ale niech nikt nie liczy na fotkę ORP Orła Bardzo szczęśliwy

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 08 Maj, 2006 18:07

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
to ostatnia podpowiedź. Zbudowano tylko dwie sztuki. Projektant testował swoje rozwiązania już 1918 roku, ale decyzję o budowie prototypów podjęto po zatopieniu HMS York. zostały zbudowane w 1943 .
Jak do jutra nikt nie zgadnie- zmienię zagadkę. Ale niech nikt nie liczy na fotkę ORP Orła Bardzo szczęśliwy


Jako że nikt nie odpowiada, mimo wielkiej niepewności zaryzykuję Uśmiech :
Czy jest to jedna z włoskich motorówek szturmowych "MT" ? Powiedzmy typ "MTR" lub zmodyfikowany "MTRM" ?

_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Wto 09 Maj, 2006 0:34

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maxikasek, zlituj się. To co teraz się dzieje w konkursie to (zacytuję "Rejs") nuda, zero akcji.
Daj coś innego czego nie trzeba będzie szukać na Islandii Wink .

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Wto 09 Maj, 2006 22:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3 ... 283, 284, 285  Następny Strona 1 z 285

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.