| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
januszek1971
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kampania wrześniowa ,prośba o pomoc

Witam wszystkich. Postanowiłem prześledzić wojenne losy mojego dziadka. lecz już od początku jest pod górkę. Na chwilę obecną jedyne potwierdzone informacje to:
-Flis Bronisław ur.1909-07-16 Korytyna.
-adres rodziny Flis Stefania (babcia) ,Szczelatyn pow. Hrubieszów.
- udział w kampanii wrześniowej
-przydział wojskowy 50 I. R. 6 Komp. (nie wiem co to oznacza)
-miejsce wzięcia do niewoli Sochaczew 1939-09-17
-obóz w którym przebywał Stalag III Furstenberg
- nr.jeniecki 11951
-data zwolnienia 1940-08-08 z obozu w Eberswalde
- przeniesiony na status robotnika cywilnego.
Informacje te uzyskałem na str. straty.pl

Z opowieści wujków ,ciotek którzy już nie żyją pamiętam że dziadek przyjechał do domu na przepustkę (?) z której postanowił nie wracać z powrotem .
Jednak po niedługim czasie został złapany przez Niemców i ....(teraz jest groch z kapustą), przetransportowany do jakiegoś obozu ,może Majdanek był najbliżej ,bądź na zamek w Lublinie bo takie rzeczy też mówili. Obecnie czekam na odpowiedź z muzeum na Majdanku czy taki figuruje w ich archiwum.
Do końca wojny dziadek walczył w AK ,ale też nie wiem czy był blisko domu tzn. Grabowiec i okolice czy gdzieś dalej ,dla bezpieczeństwa. No i tak sobie myślę że skoro był w AK ,to raczej musiał uciec w czasie transportu do obozu , bo to chyba łatwiejsze niż ucieczka z Majdanka czy zamku w Lublinie. Piszę z nadzieją że ktoś z tego forum wskaże chociaż kierunek dalszych poszukiwań.

Nie 11 Maj, 2014 13:00

Powrót do góry
palatyn
Kapral

Kapral




Posty: 59
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Kampania wrześniowa ,prośba o pomoc

januszek1971 napisał:

-przydział wojskowy 50 I. R. 6 Komp. (nie wiem co to oznacza)

6 kompania 50 pułku piechoty.

Nie 11 Maj, 2014 18:08

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT Januszek 1971

W sprawie obozu , uzyskania dokumentów proszę zwrócić się do : Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu i wysłać im dane i nr . Mozna skorzystać z drogi elektronicznej ( [email protected] ) oraz tradycyjnej ( Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, ul. Minorytów 3, 45-017 Opole. z dopiskiem -Kwerenda ) lub tel : 77 453 78 72, 77 453 92 16 . Opłaty są niskie a sama obsługa b. miła .

Jeżeli chodzi o AK to należy zwrócić się najpierw do IPN : http://ipn.gov.pl/buiad/struktura/obuiad-lublin

Co do 50 pp to tutaj mamy 50 I.R - czyli tyczy to : Infanterie Regiment co wskazuje że takie dane zapisali Niemcy . Co do 50 pp to na początek winno pomóc ( wprawdzie to TYLKO wikipedia ) :

http://pl.wikipedia.org/wiki/50_Pu%C5%82k_Piechoty_Strzelc%C3%B3w_Kresowych

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 11 Maj, 2014 18:50

Powrót do góry
januszek1971
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi, dzisiaj biorę się do roboty, gdy się czegoś dowiem ,napiszę.

Pon 12 Maj, 2014 6:11

Powrót do góry
januszek1971
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Minęło kilka dni ,i otrzymałem odpowiedź z Łambinowic, niestety ,jest to tylko potwierdzenie informacji jakie podałem w pierwszym poście, nic więcej nie mają. Nadeszła również odpowiedź z Majdanka . Napisali że w ich obozowych archiwach a także w posiadanych zbiorach dotyczących zamku w Lublinie nie ma nic na temat osoby o takim imieniu i nazwisku, być może akta zostały zniszczone ,bo sporej części im brakuje. Sprawdzili tez w Czerwonym Krzyżu ,ale tam są tylko szczątkowe informacje ,te same co w Łambinowicach.
Spróbuję teraz w IPN . Ale jest światełko w tunelu , otóż okazało się że moja ciotka zna wnuczkę pewnej pani ,która mieszkała obok dziadka ,za płotem . Ciotka w rozmowie tel. z wnuczką dowiedziała się że ta pani ma się całkiem dobrze ,jest komunikatywna ,sama sobie parzy herbatę Zdziwko . Więc urlop w tym roku spędzę na Zamojszczyźnie.

Czw 15 Maj, 2014 10:20

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.