| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Georgius Averof

Cytat:
choć taki grecki KP Georgios Averof podczas I Wojny Bałkańskiej

napisał Groteska w temacie -Niemiecki pancernik H44 z art. 800 mm -więc może tak więcej na ten temat?
Ja tam doliczyłem się przynajmniej czterech wojen, w których ten "superkrążownik" ( bo przeżył i nie poszedł na żyletki nawet Rolling Eyes ) brał udział - choć czasem bierny - ale jednak. Ale to ogólniki z Wiki tylko Embarassed

Ciekawy temat - a jak kiedy wiatry jakie mnie by zagnały do Piresusu - to i chętnie obejrzę to cudo...
A może ktoś był i widział?
Pozdrawiam
R

Wto 08 Kwi, 2014 22:47

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
Zubek napisał:
Cytat:
choć taki grecki KP Georgios Averof podczas I Wojny Bałkańskiej

napisał Groteska w temacie -Niemiecki pancernik H44 z art. 800 mm -więc może tak więcej na ten temat?
Ja tam doliczyłem się przynajmniej czterech wojen, w których ten "superkrążownik" ( bo przeżył i nie poszedł na żyletki nawet Rolling Eyes ) brał udział - choć czasem bierny - ale jednak. Ale to ogólniki z Wiki tylko Embarassed


Troszkę nie wiadomo o co chodzi, więc pozwolę sobie zacytować siebie większy kawałek:
Groteska napisał:
...ale pojedyncza machina rzadko ma wpływ na całokształt wojenny (choć taki grecki KP Georgios Averof podczas I Wojny Bałkańskiej temu przeczy, ale to raczej wyjątek potwierdzający regułę)...

Nie ma tego w Wiki o wymienionym krążowniku to sobie pozwolę: Z braku połączeń kolejowych tureckie korpusy z Bliskiego Wschodu (wszystko od Syrii do Jemenu, a dzięki Wojnie z Włochami region był silnie nasycony wojskiem) przerzucone na tereny gdzie toczyły się działania wojenne podczas I Wojny Bałkańskiej mogłyby być tylko drogą morską. Co do puki zapewnienia sobie panowania we wschodniej części Morza Śródziemnego przez Turcję nie mogło nastąpić i w olbrzymiej mierze właśnie dzięki KP Georgios Averof nie nastąpiło. Dlatego Turcja która ogólnie miała większe siły zbrojne niż oponenci, w teatrze gdzie rozgrywały się działania wojenne miała siły około dwukrotnie mniejsze i naturalnym biegiem wydarzeń przegrała. Turecka komunikacja lądowa była na tak słabym poziomie i wsparcie logistyczne takie, że jednostki które próbowały się poruszać "na piechotę" natrafiając na tak proste zdawałoby się problemy jak brak wody pitnej wypalały się po paru dniach marszu. Oczywiście piszę o jednostkach które były bliżej i próbowały dojść do Dardaneli, aby na bezpiecznych wodach cieśnin zostać przetransportowanymi do europejskiej części imperium, bo oczywiście nikt z Mediny nie wyruszał "z buta" na wycieczkę do europy Wink. Dlatego mimo że Grecka armia odegrała pomocniczą role w tej wojnie w porównaniu z armiami Bułgarską - nie pisze o terenie zajętym, ale o zaangażowaniu procentowo armii Tureckiej - to jej marynarka, a praktycznie nasz bohaterski krążownik, przyczyniła się do zwycięstwa w bardzo poważnym stopniu. Pamiętam że gdy zacząłem temat Kocioł Bałkański - Wojny Bałkańskie. w dziale XIX wiecznym i myślałem że się rozwinie to miałem troszkę na ten temat wiadomości i jak dobrze pamiętam - nie mogę teraz tego znaleźć - to typowe szczury lądowe jak wysocy lądowi dowódcy Bułgarscy dziękowali i wspominali że bez greckiej floty to mogłoby być gorąco. Oczywiście wszystko zanim nastąpił rozdźwięk w gronie sojuszniczym.

Pozdrawiam.
Bezmyślna kalka otumaniającej Wikipedii.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Czw 10 Kwi, 2014 11:41

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Cytat:
Troszkę nie wiadomo o co chodzi

chodzi o ciekawską historię tego krążownika przez niemal pół stulecia...
Bo wieści z Wiki czasem to:
Cytat:
Bezmyślna kalka otumaniającej Wikipedii
Mr. Green

Pozdrawiam
R

Czw 10 Kwi, 2014 17:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.